Προς το περιεχόμενο

Κάποιος που έχει το παρακάτω Combo.


FediasT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν,

Έχω την cpu (amd ryzen 5 2600x) και θέλω να αγοράσω την μητρική (Msi b450 tomahawk max).

Ερώτηση.

1. Θα υπάρχει κάποιο θέμα με την Cpu αν αναβαθμίσω το BIOS;

2. Υπάρχει κανένας που έχει αυτό το σύστημα να μου πεί αν αξίζει;

Ευχαριστώ.

 

 

 

Επεξ/σία από FediasT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε αυτην

https://www.skroutz.gr/s/19849369/MSI-X470-Gaming-Plus-Max.html

Πιο φθηνη και καλυτερη.

Αν και πιο λογικο θα ηταν να δεις καποια Β550.Δεν εχει μεγαλη διαφορα μια καλη

https://www.skroutz.gr/s/24068592/MSI-B550-A-Pro.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dantε είπε

Παρε αυτην

https://www.skroutz.gr/s/19849369/MSI-X470-Gaming-Plus-Max.html

Πιο φθηνη και καλυτερη.

Αν και πιο λογικο θα ηταν να δεις καποια Β550.Δεν εχει μεγαλη διαφορα μια καλη

https://www.skroutz.gr/s/24068592/MSI-B550-A-Pro.html

 

 

7 ώρες πριν, Nik10 είπε

X570 ή Β550 ανάλογα με το βαλάντιο...

Ευχαριστώ για της απαντήσεις,

Όσο αφορά την x470 την κοιτούσα και όντος μου τράβηξε το ενδιαφέρον(διότι είναι Χ470 και συμβατή,) αλλά τι καλύτερο έχει από τη b450 tomahawk max;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον ειναι φθηνοτερη 😛

Εχει και δευτερη m2,και κατι με τα pcie lanes παιζει.

Γενικα ειναι καλυτερη εστω και σε πραγματα που μπορει να μη σε αφορουν αλλα και φθηνοτερη ,οποτε δεν υπαρχει λογος να παρεις Β450.

Αν και σου ειπα,για 25Ε θα πηγαινα στο Β550.Εκει εχει πιο πολλες διαφορες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο αφορά τη συγκεκριμένη b550, φοβάμαι πως η 2600χ δεν θα είναι συμβατή, γιατί είδα ένα σχόλιο που λέει πώς η δικιά του 2600χ δεν δούλεψε στη mobo.

 

Screenshot_2021-01-14-09-21-25-818_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από FediasT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πάρεις b550 ψάξε στο ίντερνετ τη συγκεκριμένη μητρική αν παίζει με το cpu σου και με τι τρόπο/bios, γιατί νομίζω επίσημα το b550 chipset υποστηρίζει από γενιά zen 2 και πάνω (δηλαδή ryzen 3000 - εξαιρούνται τα τσιπακια με γραφικά 3200g & 3400g που είναι προηγούμενης γενιάς zen+ όπως και ο 2600 αλλά "μοιάζουν" στο όνομα).

Η x470 που έβαλε ο φίλος είναι πολύ καλή περίπτωση, όπως και η b450 a pro max αν θες κάτι ακόμα φθηνότερα. Όλες οι μητρικές που αναφέρθηκαν πάντως μαζί με την tomahawk, υποστηρίζουν και νεότερους επεξεργαστές (3000 & 5000) αν θελήσεις να αναβαθμίσεις στο μέλλον.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, raul7 είπε

Πριν πάρεις b550 ψάξε στο ίντερνετ τη συγκεκριμένη μητρική αν παίζει με το cpu σου και με τι τρόπο/bios, γιατί νομίζω επίσημα το b550 chipset υποστηρίζει από γενιά zen 2 και πάνω (δηλαδή ryzen 3000 - εξαιρούνται τα τσιπακια με γραφικά 3200g & 3400g που είναι προηγούμενης γενιάς zen+ όπως και ο 2600 αλλά "μοιάζουν" στο όνομα).

Η x470 που έβαλε ο φίλος είναι πολύ καλή περίπτωση, όπως και η b450 a pro max αν θες κάτι ακόμα φθηνότερα. Όλες οι μητρικές που αναφέρθηκαν πάντως μαζί με την tomahawk, υποστηρίζουν και νεότερους επεξεργαστές (3000 & 5000) αν θελήσεις να αναβαθμίσεις στο μέλλον.

Δεν θα ρισκάρω να πάω σε 550 κατηγορία ας είναι και καλύτερες, έχω είδη την 2600Χ και προτιμώ να παραμείνω στα σίγουρα (B450, X470) το θέμα μου είναι πώς η B450 έχει περισσότερα upvotes (περισσότερες και καλύτερες κριτικές) από τή Χ470 και να πω τη αλήθεια εκεί έχω κολλήσει, στη τελική η Χ470 έχει περισσότερα + από την Β450 όπως ανέφερε ο φίλος.

* Είναι το πρώτο μου PC build.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει περισσοτερες κριτικες γιατι εχει πουλησει περισσοτερο.Δεν εχει να λεει κατι.

Για να στο πω αλλιως,απο τα χερια μου περασαν και οι 2 μητρικες.

Ειχα B450 Tomahawk,B450 Tomahawk Max και τωρα εχω X470 Gaming Plus Max αρα για να στο λεω,κατι ξερω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μητρική Χ470, Όσο αφορά τη μνήμη ram, Η G-skill ripjaw 2*8 στα 3200Mhz (που έχω), θα χρονίζει αυτόματα στα παραπάνω Mhz η θα χρειαστεί overclock, και όσο αφορά το bios update πιστεύεις θα έχω κάποιο θέμα με την cpu; (blue screen).

Επεξ/σία από FediasT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, FediasT είπε

Η μητρική Χ470, Όσο αφορά τη μνήμη ram, Η G-skill ripjaw 2*8 στα 3200Mhz (που έχω), θα χρονίζει αυτόματα στα παραπάνω Mhz η θα χρειαστεί overclock, και όσο αφορά το bios update πιστεύεις θα έχω κάποιο θέμα με την cpu; (blue screen).

Aυτόματα δεν χρονίζει καμμία μητρική.
Πρέπει να ενεργοποιήσεις το XMP profile από το BIOS για να παίξουν οι μνήμες στα 3200.

Προτίμησε την Χ καλύτερα, ειδικά αφού είναι και φθηνότερη πλέον.

Επεξ/σία από dpolal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dpolal είπε

Aυτόματα δεν χρονίζει καμμία μητρική.
Πρέπει να ενεργοποιήσεις το XMP profile από το BIOS για να παίξουν οι μνήμες στα 3200.

Προτίμησε την Χ καλύτερα, ειδικά αφού είναι και φθηνότερη πλέον.

Έγινε, ευχαριστώ για το χρόνο σας παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, FediasT είπε

Έγινε, ευχαριστώ για το χρόνο σας παιδιά!

Ξέχασα να σου πω επίσης ότι οι σειρά Χ των μητρικών, όλων τω νεταιρειών, είχαν πάντα τον καλύτερο σχεδιασμό για παροχή ρεύματος στον επεξεργαστή και τις περισσότερες δυνατότητες υπερχρονισμού.

Και από τι στιγμή που έχεις τον 2600Χ αυτό θα λειτουργήσει καλύτερα σε σχέση με άλλα chipset boards.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...