Προς το περιεχόμενο

Wind VDSL 100, αποσυνδέσεις και low downstream speed


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεδομένα:

  • Router: Archer VR400 v2 (latest firmware) 
  • Απόσταση απο καφάο 80 μέτρα (χαλκός)
  • =====
  • Πέρυσι το Max Rate της γραμμής ήταν 107Mbps στο κουτί της πολυκατοικίας.
  • Είχα Wind VDSL 50. Έκανε αποσύνδεση μια φορά στις 2 μέρες. Το SNR margin περίπου στο 12 με 13. Συγχρονισμός downstream το model έλεγε στα 54999.
  • =====
  • Πριν από 15 μέρες έβαλα VDSL 100. Το SNR margin έπεσε στο 9.5 με 10. Αποτέλεσμα είναι οι 3 αποσυνδέσεις τη μέρα.
  • Την 1η εβδομάδα έκανα sync downstream 90 - 92 Mbps.
  • Τώρα μόνο 80Mbps downstream με Max Rate στα 82Mbps.
  • Error packages κατά το sync της γραμμής (φτάνουν μέχρι και 500.000)
  • =====
  • Δεν φταίει το splitter, τα καλώδια κτλ. (spoiler alert: υπάρχει μέτρηση από τεχνικό του ΟΤΕ στην κολόνα έξω από το σπίτι). Επίσης δε χρησιμοποιώ την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού. Έχω περάσει 10m cat6 από το κουτί της πολυκατοικίας κατευθείαν πάνω στο modem.

Πρόβλημα:

Δήλωσα βλάβη στη Wind. Ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ και είπε ότι όντως έχω πρόβλημα ταχύτητας (80mbps μέτρησε στην κολόνα έξω από το σπίτι) και ότι υπάρχει θόρυβος στη γραμμή.

Την επόμενη μέρα με ενημερώνει η Wind με SMS ότι το πρόβλημα επιλύθηκε, ενώ δεν έχει επιλυθεί τίποτα. Ξαναδηλώνω τη βλάβη. Ξαναρχίζει η ίδια διαδικασία.

Ζητούμενο:

Πείτε μου  τι μπορώ να κάνω. Μπορώ να καταγγείλω το συμβόλαιο για μη αξιόπιστη υπηρεσία internet; Αν αλλάξω πάροχο θα έχω καλύτερα αποτελέσματα; Να κάνω τάμα πουθενά; Να αρχίζω να σκάβω πεζοδρόμια μέχρι το καφάο να δω τι διάβολο γίνεται; Μην φταίει η dslam κάρτα;

ΥΓ:

Όπως καταλάβατε το πρόβλημα δεν είναι οι αποσυνδέσεις και η χαμηλή ταχύτητα, shit happens.  

Το πρόβλημα είναι τι μπορεί να φταίει και γιατί δε διορθώνεται από τον ΟΤΕ ή από τη Wind.

 

image.png.884f4b95a9217f42e115eb4fb71638da.png

Επεξ/σία από netrebelos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...