Προς το περιεχόμενο

Ryzen 9 3900XT vs Core i9-10900K


The Spirit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, νομίζω ήρθε η ώρα να κάνω μία αναβάθμιση στον υπολογιστή μου καθώς εδώ και πολλά χρόνια δεν έχω κάνει κάτι. Αυτή την στιγμή έχω τα παρακάτω, θέλω να αναβαθμίσω για αρχή επεξεργαστή, μητρική, μνήμη και ssd. Κάρτα γραφικών θα κρατήσω την ίδια για λίγο καιρό (δεν παίζω games πολύ σπάνια) και θα την αλλάξω αργότερα, όπως και τροφοδοτικό που πιστεύω είναι μια χαρά δεν χρειάζεται αλλαγή.

CPU: Intel i7 3770k Mobo: Asus Sabertooth Z77 VGA: Asus GTX 770 DC2 OC RAM: 16GB Kingston DDR3 1600MHz SSD: Sandisk Extreme Pro II 240GB PSU: Corsair RM 750W 80 Plus 

Θέλω βοήθεια με τον επεξεργαστή καθώς είμαι ανάμεσα στους 2 που αναφέρω στον τίτλο του θέματος, δεν μπορώ να αποφασίσω ποιον απ' τους δύο.

SSD έχω αποφασίσει τον Samsung 980 Pro M.2 PCIe 4.0 500GB (βασικό η μητρική να έχει PCIe 4.0 για να πιάνει τις ταχύτητες που αναφέρονται) 

Μνήμη θα βάλω κάποιo kit 64GB DDR4 3200mhz

Υδρόψυξη  NZXT Kraken Z63

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αναμετρηση intel vs amd, νομιζω κατευθιαν καταληγεις σε amd καθως ο intel δεν υποστιριζει pci gen 4 και δεν θα εχεις τις αναμενομενες ταχυτητες με αυτον. Περα απ αυτο οπως λεει και ο sakiz, ποσο ειναι το budget και, θα χρειαστεις οντως τοσο δυνατο επεξεργαστη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή το budget μου σηκώνει μέχρι 1500 euro για επεξεργαστή, μητρική, μνήμη, ssd και υδρόψυξη.

Αυτό με τον intel δεν είχα προσέξει ότι δεν υποστηρίζει το gen4 οπότε ο δίσκος που θα έχω επιλέξει δεν θα αποδίδει τα αναμενόμενα. Η χρήση είναι τα βασικά αλλά δουλεύω και κατά καιρούς διάφορα προγραμματάκια τύπου corel, adobe illustrator, cyberlink power director, traktor pro και γενικά διάφορα προγράμματα επεξεργασίας ήχου και εικόνας.

Ξέχασα να αναφέρω ότι για μητρική σκεφτόμουν την Asus ROG Strix X570-F Gaming εφόσον καταλήξω στον AMD γιατί αυτόν έχω στο μυαλό μου λίγο παραπάνω σαν 1η επιλογή. Μπορεί όντως να μην μου χρειάζεται τόσο δυνατό μηχάνημα, αλλά όταν κάνω αναβάθμιση δεν τα τσιγκουνεύομαι θέλω να έχω καλό μηχάνημα για κάποια χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, The Spirit είπε

Αυτή την στιγμή το budget μου σηκώνει μέχρι 1500 euro για επεξεργαστή, μητρική, μνήμη, ssd και υδρόψυξη.

Αυτό με τον intel δεν είχα προσέξει ότι δεν υποστηρίζει το gen4 οπότε ο δίσκος που θα έχω επιλέξει δεν θα αποδίδει τα αναμενόμενα. Η χρήση είναι τα βασικά αλλά δουλεύω και κατά καιρούς διάφορα προγραμματάκια τύπου corel, adobe illustrator, cyberlink power director, traktor pro και γενικά διάφορα προγράμματα επεξεργασίας ήχου και εικόνας.

Ξέχασα να αναφέρω ότι για μητρική σκεφτόμουν την Asus ROG Strix X570-F Gaming εφόσον καταλήξω στον AMD γιατί αυτόν έχω στο μυαλό μου λίγο παραπάνω σαν 1η επιλογή. Μπορεί όντως να μην μου χρειάζεται τόσο δυνατό μηχάνημα, αλλά όταν κάνω αναβάθμιση δεν τα τσιγκουνεύομαι θέλω να έχω καλό μηχάνημα για κάποια χρόνια.

καλά μιλάμε για τρελό overkill :P 

αλλά εφόσον το θες, ποιος ειμαι εγώ να πω όχι. 

https://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mz-v8p1t0bw-980-pro-1tb-nvme-pcie-gen-40-x4-m2-2280-p-PER.306354 1tb 265

https://www.skroutz.gr/s/25636603/AMD-Ryzen-9-5900X-Box.html 640

https://www.skroutz.gr/s/20591891/G-Skill-Ripjaws-V-64GB-DDR4-3600MHz-F4-3600C18Q-64GVK.html 330

https://www.skroutz.gr/s/20848986/Arctic-Liquid-Freezer-II-280.html?from=catspan 100

https://www.skroutz.gr/s/24005061/MSI-MAG-X570-Tomahawk-WiFi.html 217

 

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Η συγκεκριμένη θα πάρει pcie gen 4 με bios update σε λίγο καιρό

Ποσο σιγουρος εισαι για αυτο? Η μητρικη μπορει να εχει οτι χρειαζετε για να υποστηριξει pci gen 4, αλλα απ την στιγμη που ο επεξεργαστης δε μπορει να το υποστηριξει δεν θα εχει τα αναμενομενα. Με εναν 11th gen επεξεργαστη ναι οταν βγουν, αλλα οχι i9-10900kf. Μπορει να κανω και λαθος βεβαια...

Επεξ/σία από mike.hatz
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, mike.hatz είπε

Ποσο σιγουρος εισαι για αυτο? Η μητρικη μπορει να εχει οτι χρειαζετε για να υποστηριξει pci gen 4, αλλα απ την στιγμη που ο επεξεργαστης δε μπορει να το υποστηριξει δεν θα εχει τα αναμενομενα. Με εναν 11th gen επεξεργαστη ναι οταν βγουν, αλλα οχι i9-10900kf. Μπορει να κανω και λαθος βεβαια...

όχι πολύ να σου πω :P

Θα το κοιτάξω λίγο γιατί βλέπω περίεργες αναφορές. Ξέρω πως οι z490 έχουν 4 lanes από την mobo.Τώρα αν θα μπορούν αυτά να τρέχουν gen 4 σε όλα τα cpu δεν ειμαι σίγουρος.

yeap, έχεις δίκιο

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The Spirit είπε

Αυτή την στιγμή το budget μου σηκώνει μέχρι 1500 euro για επεξεργαστή, μητρική, μνήμη, ssd και υδρόψυξη.

Αυτό με τον intel δεν είχα προσέξει ότι δεν υποστηρίζει το gen4 οπότε ο δίσκος που θα έχω επιλέξει δεν θα αποδίδει τα αναμενόμενα. Η χρήση είναι τα βασικά αλλά δουλεύω και κατά καιρούς διάφορα προγραμματάκια τύπου corel, adobe illustrator, cyberlink power director, traktor pro και γενικά διάφορα προγράμματα επεξεργασίας ήχου και εικόνας.

Ξέχασα να αναφέρω ότι για μητρική σκεφτόμουν την Asus ROG Strix X570-F Gaming εφόσον καταλήξω στον AMD γιατί αυτόν έχω στο μυαλό μου λίγο παραπάνω σαν 1η επιλογή. Μπορεί όντως να μην μου χρειάζεται τόσο δυνατό μηχάνημα, αλλά όταν κάνω αναβάθμιση δεν τα τσιγκουνεύομαι θέλω να έχω καλό μηχάνημα για κάποια χρόνια.

Πήγαινε στον 5900x χωρίς πολλά πολλά. Μητρική την βγάζεις και με μια b550 tomahawk, δε χρειάζεται να δώσεις τόσα πολλά. Θα γλιτώσεις και το θέμα με το pch fan placement στις asus όπως και τα χαμηλά rand4k reads/writes σε sata στις x570.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτε να με ψήσετε να δω για τον 5900x... Μου φαίνεται θα με καταφέρετε... Οπότε όλοι συγκλίνετε προς AMD σωστά??

Να μην σκεφτώ καν τον Intel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, The Spirit είπε

Πάτε να με ψήσετε να δω για τον 5900x... Μου φαίνεται θα με καταφέρετε... Οπότε όλοι συγκλίνετε προς AMD σωστά??

Να μην σκεφτώ καν τον Intel

5900x + b550 tomahawk και ένα καλό κιτάκι μνήμες αδερφέ και είσαι άρχοντας, killer combo για αυτά που το χρειάζεσαι. X570 μόνο αν χρειάζεσαι 2o pcie gen4 nvme, δεν υπάρχει άλλος λόγος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The Spirit είπε

Πάτε να με ψήσετε να δω για τον 5900x... Μου φαίνεται θα με καταφέρετε... Οπότε όλοι συγκλίνετε προς AMD σωστά??

Να μην σκεφτώ καν τον Intel

Ο 10900k είναι για παιχνίδια. Αμα δεν παίζεις παιχνίδια δεν έχει νόημα. Για casual gaming και οτιδήποτε άλλο του πετάξεις ο 3900x προφανώς είναι κτήνος, και το θετικό σε σχέση με 10900k είναι η χαμηλή κατανάλωση / θερμοκρασίες. Ο 5900x προφανώς κάνει για τα άπαντα, σαφώς ανώτερος του 3900x αλλα με το αντίστοιχο κόστος. Το αν αξίζει τα παραπάνω χρήματα εξαρτάται καθαρά από τη νχρήση που κάνεις, την οποία δεν μας είπες. Μας είπες τι δεν κάνεις (games), πες μας και τι κάνεις? 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Herald είπε

Ο 10900k είναι για παιχνίδια. Αμα δεν παίζεις παιχνίδια δεν έχει νόημα. Για casual gaming και οτιδήποτε άλλο του πετάξεις ο 3900x προφανώς είναι κτήνος, και το θετικό σε σχέση με 10900k είναι η χαμηλή κατανάλωση / θερμοκρασίες. Ο 5900x προφανώς κάνει για τα άπαντα, σαφώς ανώτερος του 3900x αλλα με το αντίστοιχο κόστος. Το αν αξίζει τα παραπάνω χρήματα εξαρτάται καθαρά από τη νχρήση που κάνεις, την οποία δεν μας είπες. Μας είπες τι δεν κάνεις (games), πες μας και τι κάνεις? 😛 

Η αλήθεια είναι ότι έχω να παίξω πολλά χρόνια παιχνίδια και δυστυχώς δεν έχω ελεύθερο χρόνο για να παίξω πλέον όσο και να το θέλω, οπότε δεν είναι στα θέλω μου ένα gaming pc. Είχα αναφέρει παραπάνω το εξής "Η χρήση είναι τα βασικά αλλά δουλεύω και κατά καιρούς διάφορα προγραμματάκια τύπου corel, adobe illustrator, cyberlink power director, traktor pro και γενικά διάφορα προγράμματα επεξεργασίας ήχου και εικόνας." Που σημαίνει ότι δεν κάνω και κάποια τρομερή χρήση, απλά πάντα θέλω το καλύτερο (σχετικό είναι αυτό) όταν στήνω ένα νέο pc για προσωπική μου χρήση καθώς δεν το κάνω πλέον πολύ συχνά.

Και κάτι τελευταίο. Πόσο πιστεύετε θα είναι μία καλή τιμή για εμένα και δίκαιη για τον αγοραστή να δώσω όπως είναι το set πλήρως λειτουργικό φυσικά.

Case: Corsair Obsidian 750D CPU: Intel i7 3770k Mobo: Asus Sabertooth Z77 RAM: 16GB Kingston DDR3 1600MHz  Water Cooling: Corsair Hydro H100i 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, The Spirit είπε

Η αλήθεια είναι ότι έχω να παίξω πολλά χρόνια παιχνίδια και δυστυχώς δεν έχω ελεύθερο χρόνο για να παίξω πλέον όσο και να το θέλω, οπότε δεν είναι στα θέλω μου ένα gaming pc. Είχα αναφέρει παραπάνω το εξής "Η χρήση είναι τα βασικά αλλά δουλεύω και κατά καιρούς διάφορα προγραμματάκια τύπου corel, adobe illustrator, cyberlink power director, traktor pro και γενικά διάφορα προγράμματα επεξεργασίας ήχου και εικόνας." Που σημαίνει ότι δεν κάνω και κάποια τρομερή χρήση, απλά πάντα θέλω το καλύτερο (σχετικό είναι αυτό) όταν στήνω ένα νέο pc για προσωπική μου χρήση καθώς δεν το κάνω πλέον πολύ συχνά.

Και κάτι τελευταίο. Πόσο πιστεύετε θα είναι μία καλή τιμή για εμένα και δίκαιη για τον αγοραστή να δώσω όπως είναι το set πλήρως λειτουργικό φυσικά.

Case: Corsair Obsidian 750D CPU: Intel i7 3770k Mobo: Asus Sabertooth Z77 RAM: 16GB Kingston DDR3 1600MHz  Water Cooling: Corsair Hydro H100i 

Με την χρήση που κάνεις θα σου πρότεινα κάτι μεταξύ 3700x / 5600x / 5800x. Οτιδήποτε με παραπάνω πυρήνες θεωρώ είναι ανούσιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα αν δε χρησιμοποιείς τα προγράμματα επαγγελματικά, αλλά περιστασιακά όπως λες δεν έχει νόημα όντως ο 5900x που σου πρότεινα παραπάνω. Επίσης σε προγράμματα επεξεργασίας ήχου παίζει ρόλο το latency οπότε καλύτερα να μην πας σε zen 2. Πήγαινε σε 5600x ή 10600k ή ακόμα και 10400f που είναι το πιο vfm. O 5900x είναι ουσιαστικά ένα workstation τσιπάκι, που όμως κάνει άψογα τα πάντα (including gaming).

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2021 στις 12:58 ΠΜ, The Spirit είπε

Καλησπέρα, νομίζω ήρθε η ώρα να κάνω μία αναβάθμιση στον υπολογιστή μου καθώς εδώ και πολλά χρόνια δεν έχω κάνει κάτι. Αυτή την στιγμή έχω τα παρακάτω, θέλω να αναβαθμίσω για αρχή επεξεργαστή, μητρική, μνήμη και ssd. Κάρτα γραφικών θα κρατήσω την ίδια για λίγο καιρό (δεν παίζω games πολύ σπάνια) και θα την αλλάξω αργότερα, όπως και τροφοδοτικό που πιστεύω είναι μια χαρά δεν χρειάζεται αλλαγή.

CPU: Intel i7 3770k Mobo: Asus Sabertooth Z77 VGA: Asus GTX 770 DC2 OC RAM: 16GB Kingston DDR3 1600MHz SSD: Sandisk Extreme Pro II 240GB PSU: Corsair RM 750W 80 Plus 

Θέλω βοήθεια με τον επεξεργαστή καθώς είμαι ανάμεσα στους 2 που αναφέρω στον τίτλο του θέματος, δεν μπορώ να αποφασίσω ποιον απ' τους δύο.

SSD έχω αποφασίσει τον Samsung 980 Pro M.2 PCIe 4.0 500GB (βασικό η μητρική να έχει PCIe 4.0 για να πιάνει τις ταχύτητες που αναφέρονται) 

Μνήμη θα βάλω κάποιo kit 64GB DDR4 3200mhz

Υδρόψυξη  NZXT Kraken Z63

Για μνήμες μπορείς να δεις και αυτές, οι οποίες  παίζουν συνήθως στα +-250 που είναι καλή τιμή. τώρα τώρα έχουν 316 όμως. αν έχεις λίγο το νού σου και βάλεις μια ειδοποίηση στο σκρούτζ πιστεύω θα τις βρεις όσο σου είπα. 

Για cpu όπως είπαν και παραπάνω ο 5900 φαίνεται αχρείαστος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...