Προς το περιεχόμενο

Με τι να σκεπάσω τον λέβητα;


perelevas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Αν του εχουν κανει σωστη δουλεια στην εγκατασταση,τοτε θα εχει μονωση.

Επισης η πλειοψηφια των λεβητων εχει αντιπαγωτικη προστασια.Παιρνει μονος του μπροστα και ζεσταινει λιγο τα νερα.

Το να αφησει ολο το βραδυ το ζεστο να σταζει,δε θα το εκανα.

O λέβητας παίρνει μπρος αλλά γυρνάει μόνο τα νερά στα σώματα. Το νερό στον σωλήνα για χρήση παραμένει στάσιμο και παγώνει όση μονωση και να έχει, για αυτό χρειάζεται μια μικρή κατανάλωση συνέχεια, για να ξεπαγώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, lary7 είπε

O λέβητας παίρνει μπρος αλλά γυρνάει μόνο τα νερά στα σώματα. Το νερό στον σωλήνα για χρήση παραμένει στάσιμο και παγώνει όση μονωση και να έχει, για αυτό χρειάζεται μια μικρή κατανάλωση συνέχεια, για να ξεπαγώνει.

Σταγονηδόν είναι αρκετό, ώστε να κυκλοφορεί συνεχώς νερό, αλλά να μην το ζεσταίνει ο λέβητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, lary7 είπε

O λέβητας παίρνει μπρος αλλά γυρνάει μόνο τα νερά στα σώματα. Το νερό στον σωλήνα για χρήση παραμένει στάσιμο και παγώνει όση μονωση και να έχει, για αυτό χρειάζεται μια μικρή κατανάλωση συνέχεια, για να ξεπαγώνει.

Καταλαβα γιατι το ειπες,αλλα πιστευω πως αν η θερμοκρασια ειναι χαμηλη,μια τοσο μικρη ροη δε θα σταματησει το νερο απο το να παγωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, acomaedo είπε

Για τις μέρες με χαμηλές θερμοκρασίες, η λογική λέει να ανεβάσεις την θερμοκρασία στον θερμοστάτη ώστε ο λέβητας να λειτουργεί ποιο συχνά και έτσι να αποφύγει πιθανή παγοποίηση.

Αυτό δε χρειάζεται κάτι άλλο , οι σωλήνες δε θα παγώσουν 

Εγω το 15 που είχε -10 το είχα στους 57 βαθμούς και δούλευε συχνά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dantε είπε

Καταλαβα γιατι το ειπες,αλλα πιστευω πως αν η θερμοκρασια ειναι χαμηλη,μια τοσο μικρη ροη δε θα σταματησει το νερο απο το να παγωσει.

Αναλόγως την θερμοκρασία περιβάλλοντος. Ακόμα και μια μικρή ροή μειώνει την πιθανότητα, ενώ αν παρει μπρός έστω και για λιγο θα ξεπαγώσει τον σωλήνα. Η άλλη λύσει είναι να αδειάσει κάποιος τα νερά χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, fredd0 είπε

καλα αν δει το μανουαλ θα δει και οτι ο λεβητας ειναι σχεδιασμενος να λειτουργει σε εσωτερικο χωρο. Αυτο που αμολανε λεβητες στα μπαλκονια ειναι Ελληνικη πατεντα.

Ετσι ακριβώς 

Εγω που εβαλα το καλοκαίρι στον πεθερο μου τέτοιο λεβητα  επελεξα με προδιαγραφές για εξωτερικο χωρο, το κάλυμμα δεν ειναι πλαστικο αλλα λαμαρινα και ειναι σχεδιασμένο να λειτουργεί σε θερμοκρασίες εξωτερικού χωρου.. 

Καθε εταιρεία βγάζει και 2-3 μοντελα για εξωτερικους χωρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω απορία για παρόμοιο θέμα. Ηλιακός στο σπίτι που θα νοικιάσω και μου είπαν να τον σκεπάζω εάν θα λείπω για μεγάλο χρονικό διάστημα, μήπως φουσκώσει και στάζει νερά, δεν κατάλαβα και πολύ καλά. Κάποια ιδέα; 

IMG_20210114_173600_1_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Έχω απορία για παρόμοιο θέμα. Ηλιακός στο σπίτι που θα νοικιάσω και μου είπαν να τον σκεπάζω εάν θα λείπω για μεγάλο χρονικό διάστημα, μήπως φουσκώσει και στάζει νερά, δεν κατάλαβα και πολύ καλά. Κάποια ιδέα; 

IMG_20210114_173600_1_1.jpg

Δεν είναι για την παγωνιά αυτό που σου είπαν (για το σκέπασμα), αλλά για να μην υπερθερμανθεί. Για την παγωνιά, τον αδειάζουμε αν είναι να λείπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, acomaedo είπε

Δεν είναι για την παγωνιά αυτό που σου είπαν (για το σκέπασμα), αλλά για να μην υπερθερμανθεί. Για την παγωνιά, τον αδειάζουμε αν είναι να λείπουμε.

Ναι δεν είπα για την παγωνιά. Το καλοκαίρι μου είπαν να το κάνω, εάν λείπω για αρκετό καιρό. Δλδ τι ακριβώς θα κανω; Και Οταν λέμε μεγάλο διάστημα, πχ 15 ημέρες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν δεν πρόκεται να καταναλώσεις ζεστό νερό για πάνω από 5-6 μέρες την περίοδο 15 Ιουλίου με 20 Αυγούστου (ανάλογα και που είσαι βέβαια, αν είσαι στην Φλώρινα πχ δεν θα έχεις πρόβλημα) καλό είναι να καλύπτεις τους συλλέκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, perelevas είπε

Πείτε καμιά ιδέα παιδιά,με τι να σκεπάσω τον λέβητα φυσικού αερίου που βρίσκεται στο μπαλκόνι,τώρα που έρχονται πολύ χαμηλές θερμοκρασίες;
Είμαι Θεσσαλονίκη και το μπαλκόνι είναι βορινό.Με καμιά κουβέρτα θα κάνω δουλειά ή είναι επικίνδυνο,για καμιά φωτιά;

Εγώ παιδιά καλύφθηκα.Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...