Προς το περιεχόμενο

Περί Skytelecom


xx1100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λόγω χρονιων προβλημάτων με τον ΟΤΕ που λύθηκε εν μέρει με την χρήση του booster (τώρα μπορώ να έχω ταχύτητες ~20 όταν τελειώνουν τα 100giga), χθες έκανα αίτηση στην Skytelecom (μπας και βρω καλύτερες συνθήκες. 

Τους έδωσα συντεταγμένες (αφού μένω εκτός αστικού ιστού και μου είπαν ότι καλύπτομαι (εως 50 άρα). 

Το σπίτι είναι ελεύθερο γύρω γύρω αφού - απ' ό, τι κατάλαβα - μπαίνει κεραία και γίνεται link με κεντρικό πομπό σήματος. 

Έχει κανείς γνώσεις - εντυπώσεις; 

(μέχρι να έρθει ο Elon) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xx1100 είπε

Λόγω χρονιων προβλημάτων με τον ΟΤΕ που λύθηκε εν μέρει με την χρήση του booster (τώρα μπορώ να έχω ταχύτητες ~20 όταν τελειώνουν τα 100giga), χθες έκανα αίτηση στην Skytelecom (μπας και βρω καλύτερες συνθήκες. 

Τους έδωσα συντεταγμένες (αφού μένω εκτός αστικού ιστού και μου είπαν ότι καλύπτομαι (εως 50 άρα). 

Το σπίτι είναι ελεύθερο γύρω γύρω αφού - απ' ό, τι κατάλαβα - μπαίνει κεραία και γίνεται link με κεντρικό πομπό σήματος. 

Έχει κανείς γνώσεις - εντυπώσεις; 

(μέχρι να έρθει ο Elon) 

ειμαι επαρχια οποτε δεν μπορεις να συγκρινεις

ειμαι με μια γραμμη 24/2 και μπορω να πω οτι ειναι σταθεροτατη.....

κεραια μπαινει ubiquiti καπου οπου θα βλεπει το πομπο κεραια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostasbm είπε

ειμαι επαρχια οποτε δεν μπορεις να συγκρινεις

ειμαι με μια γραμμη 24/2 και μπορω να πω οτι ειναι σταθεροτατη.....

κεραια μπαινει ubiquiti καπου οπου θα βλεπει το πομπο κεραια

 Και εγώ επαρχία (Αρκαδία) με 24αρα από ΟΤΕ που δίνει.... 4 +15 του booster (αφού τα 100gb τελειώνουν εντός 10 ημερών max). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2021 στις 1:08 ΜΜ, xx1100 είπε

Λόγω χρονιων προβλημάτων με τον ΟΤΕ που λύθηκε εν μέρει με την χρήση του booster (τώρα μπορώ να έχω ταχύτητες ~20 όταν τελειώνουν τα 100giga), χθες έκανα αίτηση στην Skytelecom (μπας και βρω καλύτερες συνθήκες. 

Τους έδωσα συντεταγμένες (αφού μένω εκτός αστικού ιστού και μου είπαν ότι καλύπτομαι (εως 50 άρα). 

Το σπίτι είναι ελεύθερο γύρω γύρω αφού - απ' ό, τι κατάλαβα - μπαίνει κεραία και γίνεται link με κεντρικό πομπό σήματος. 

Έχει κανείς γνώσεις - εντυπώσεις; 

(μέχρι να έρθει ο Elon) 

αλλος παροχος εκτος του οτε δεν υπαρχει στην τριπολη εκει που ειναι το σπιτι σου;  ναι πολυ καλο το booster το χρησιμοποιω και εγω αλλα δεν εχω αλλον παροχο εκτος απο οτε εδω στην αθηνα ( μεσογεια ) που ειμαι αλλα υπαρχει και η bigblue που εχει δορυφορικο ιντερνετ 

https://bigbluinternet.gr/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2021 στις 1:17 ΠΜ, johnmegarythmos είπε

αλλος παροχος εκτος του οτε δεν υπαρχει στην τριπολη εκει που ειναι το σπιτι σου;  ναι πολυ καλο το booster το χρησιμοποιω και εγω αλλα δεν εχω αλλον παροχο εκτος απο οτε εδω στην αθηνα ( μεσογεια ) που ειμαι αλλα υπαρχει και η bigblue που εχει δορυφορικο ιντερνετ 

https://bigbluinternet.gr/ 

Είμαι 2.5 χλμ από το τελευταίο ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ οπότε δεν συζητάμε και άλλον παροχο... 

Τον Elon και την Starlink περιμένω σε κανένα χρόνο.... Έλεγα να δοκιμάσω στο ενδιάμεσο την συγκεκριμένη εταιρεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επαρχία του Ηρακλείου μπορώ να πω ότι αν δεν είναι αναγκαίο κακό, δεν είναι η καλύτερη επιλογή.

Το θετικό για να φύγουμε απ αυτό είναι ότι η ταχύτητα που υπόσχεται είναι και αυτή που θα πάρεις . Επίσης είναι αρκετά οικονομική, ειδικά σε σχέση με την Cosmote

Στα αρνητικά ξεκινώντας απ τα κυριότερα

  • Η γραμμή δεν είναι σταθερή. Πέφτει αρκετές φορές μέσα στο μήνα. Δεν είναι θέμα του εξοπλισμού μου αλλά δικό τους. Δυστυχώς 8 μήνες τώρα όλο συγνώμη ακούω για αυτό το θέμα και ότι κάνουν ότι καλύτερο μπορούν αλλά τζίφος. Στο Ηράκλειο επίσης απ όσο ξέρω υπάρχουν τα ίδια προβλήματα.
  • Τεράστια pings. Όλοι το έχουμε αυτονόητο ότι σε μία ασύρματη σύνδεση το ping θα είναι αρκετά μεγάλο, αλλά όσον αφορά την SkyTelecom είναι πολύ μεγάλο. Σε συνδυασμό με την μη σταθερή σύνδεση, το online gaming γίνεται άπιαστο όνειρο.

 

Αν ήταν η σύνδεση σταθερή και δεν έπεφτε, θα είχα προχωρήσει άνετα σε 100αρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, manolis940 είπε

Σε επαρχία του Ηρακλείου μπορώ να πω ότι αν δεν είναι αναγκαίο κακό, δεν είναι η καλύτερη επιλογή.

Το θετικό για να φύγουμε απ αυτό είναι ότι η ταχύτητα που υπόσχεται είναι και αυτή που θα πάρεις . Επίσης είναι αρκετά οικονομική, ειδικά σε σχέση με την Cosmote

Στα αρνητικά ξεκινώντας απ τα κυριότερα

  • Η γραμμή δεν είναι σταθερή. Πέφτει αρκετές φορές μέσα στο μήνα. Δεν είναι θέμα του εξοπλισμού μου αλλά δικό τους. Δυστυχώς 8 μήνες τώρα όλο συγνώμη ακούω για αυτό το θέμα και ότι κάνουν ότι καλύτερο μπορούν αλλά τζίφος. Στο Ηράκλειο επίσης απ όσο ξέρω υπάρχουν τα ίδια προβλήματα.
  • Τεράστια pings. Όλοι το έχουμε αυτονόητο ότι σε μία ασύρματη σύνδεση το ping θα είναι αρκετά μεγάλο, αλλά όσον αφορά την SkyTelecom είναι πολύ μεγάλο. Σε συνδυασμό με την μη σταθερή σύνδεση, το online gaming γίνεται άπιαστο όνειρο.

 

Αν ήταν η σύνδεση σταθερή και δεν έπεφτε, θα είχα προχωρήσει άνετα σε 100αρα.

Ευχαριστώ φίλε για τη εικόνα που έδωσες. Έχω τσεκάρει το 3 ήμερο Δοκιμής για να δω πόσο τραγικό θα είναι σε σχέση με το booster που σε γενικές πληροφορίες δουλεύει αρκετά σταθερά (αν και πληρώνω τεράστια ποσά για τα ~25mb/s...). 

Αν δω ότι το ping είναι πολύ μεγάλο, τότε απλά θα κλάψω τα 125€  του εξοπλισμού.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, xx1100 είπε

Ευχαριστώ φίλε για τη εικόνα που έδωσες. Έχω τσεκάρει το 3 ήμερο Δοκιμής για να δω πόσο τραγικό θα είναι σε σχέση με το booster που σε γενικές πληροφορίες δουλεύει αρκετά σταθερά (αν και πληρώνω τεράστια ποσά για τα ~25mb/s...). 

Αν δω ότι το ping είναι πολύ μεγάλο, τότε απλά θα κλάψω τα 125€  του εξοπλισμού.... 

Αν θυμάμαι καλά τον εξοπλισμό τον δίνεις πίσω και σου επιστρέφουν τα χρήματα. Η τρύπα στον τοίχο θα σου μείνει σίγουρα πάντως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, 1ο update:

Εγκατάσταση την Παρασκευή 5/2. 

Γρήγορος τεχνικός (αν και άργησε 2 ώρες - οκ). 

Ώσπου να πάρουν ip όλες οι, συσκευές του δικτύου (~50) χρειάστηκε κάμποση ώρα (φιλολογικά).

Ταχύτητα στο καλώδιο 45-49.

Σταθερότητα: με εξαίρεση κάποια στιγμή το απόγευμα της Κυριακής (πριν το blackout), θα έλεγα ΠΟΛΎ ΚΑΛΉ (με ping 15-40).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2021 στις 12:59 ΜΜ, xx1100 είπε

Λοιπόν, 1ο update:

Εγκατάσταση την Παρασκευή 5/2. 

Γρήγορος τεχνικός (αν και άργησε 2 ώρες - οκ). 

Ώσπου να πάρουν ip όλες οι, συσκευές του δικτύου (~50) χρειάστηκε κάμποση ώρα (φιλολογικά).

Ταχύτητα στο καλώδιο 45-49.

Σταθερότητα: με εξαίρεση κάποια στιγμή το απόγευμα της Κυριακής (πριν το blackout), θα έλεγα ΠΟΛΎ ΚΑΛΉ (με ping 15-40).

Ύστερα από την 2η εβδομάδα με την Skytelecom μπορώ να πω ότι θα την κρατήσω μεταφέροντας τον αριθμό του ΟΤΕ στην Modulus, καταργώντας παράλληλα την σύνδεση με τον ΟΤΕ. 

Αφού ο Elon ακόμα αργεί.... 

Οι ταχύτητες είναι περίπου σταθερές και κυμαίνονται μεταξύ 42-50 με ping από 20-60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Ρε παιδιά  τι παίζει  Εμένα  στα καλά καθούμενα  μου έκοψαν  την σύνδεση  ,στην επικοινωνία  που είχαμε  θα το μετέφερε  στο αρμόδιο  τμήμα  και θα με καλούσαν "αμεσα" πέρασαν  45 μέρες  περίπου  και ακόμα  τίποτα  με άφησαν  στα καλά καθούμενα χωρι ίντερνετ, απλά Αναξιόπιστοι  

Οικονομικό οικονομικό  θέμα  Αδεν υπάρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2021 στις 2:53 ΠΜ, CharalampisCrete είπε

Ρε παιδιά  τι παίζει  Εμένα  στα καλά καθούμενα  μου έκοψαν  την σύνδεση  ,στην επικοινωνία  που είχαμε  θα το μετέφερε  στο αρμόδιο  τμήμα  και θα με καλούσαν "αμεσα" πέρασαν  45 μέρες  περίπου  και ακόμα  τίποτα  με άφησαν  στα καλά καθούμενα χωρι ίντερνετ, απλά Αναξιόπιστοι  

Οικονομικό οικονομικό  θέμα  Αδεν υπάρχει...

Καλά, περίμενες 45 μέρες να σου απαντήσουν για κάτι τέτοιο ;  Πήρες ξανά μετά από 2 μέρες ; Λογαριασμοί σου έρχονται κανονικά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τί να πω  και είχα σχεδόν  προπληρωσει ένα χρόνο στον εκπρόσωπο  του Ηρακλείου....

Επεξ/σία από CharalampisCrete
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...