Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ήχο σε καινούριο laptop


oikpro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , καταρχήν δεν ξέρω αν πρέπει να ανοιχτεί το θέμα εδώ ή στο hardware γενικά.

Στις γιορτές αγόρασα το laptop Lenovo IdeaPad5 14ARE05 από MediaMarkt , δεν πρόλαβα όμως να ασχοληθώ μαζί του 

ώστε να διαπιστώσω το παρακάτω θεματάκι. Συγκεκριμένα ο ήχος του με τα default settings και το dolby atmos on (off είναι ακόμα χειρότερα) ακούγεται κάπως σαν ''μπουκωμένος'' θα έλεγα, σαν να έχει υπερβολικό μπάσο, ή αν μπορεί να παρομοιαστεί ,σαν να μιλας σε 4G και να πεφτει η ποιοτητα του ηχου επειδη γυρναει το σημα σε edge. Όμως όταν απο το dolby atmos πειραξω τις ρυθμισεις σε προσαρμοσμενη και ενισχυσω τα πριμα ελλατωνοντας ελαφρως τα μπασα , γενικα παιζοντας με τις συχνοτητες ερχεται σε νορμαλ για μενα ποιοτητα. Να προσθεσω πως ενω πχ ακουω κατι , εαν ανοιξω ενα προγραμμα, πχ  της λενοβο, το lenovo vantage , κολλαει στιγμιαια μονο και τριζει ο ηχος. Θα θελα τη γνωμη σας αν ειναι θεμα αδυναμου λαπτοπ/επεξεργαστη το τελευταιο , και εαν εχει θεμα η καρτα ηχου η οχι.Μου φαινεται περιεργο η ποιοτητα ηχου για υπολογιστη ανω των 500 ευρω ,εστω και υπερτιμημενου, να ειναι κατωτερη απο το κινητο μου των 90 ευρω. Δοκιμασα και εκανα update αυτοματα τους drivers Realtek χωρις καμια διαφορα .Αν υπαρχει θεμα απευθυνομαι σε mediamarkt η lenovo ? Προτεινετε μου τι αλλα τεστ μπορω να κανω η αλλες λυσεις - drivers . Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με την ισχύ του λάπτοπ. 

Δυστυχώς, αυτό είναι ένα από τα περίεργα προβλήματα που δεν είναι εύκολο να καταλάβεις τι είναι. 

Κάνε μια δοκιμή να βγάλεις τους drivers, για να το δει σαν default hd audio device. 

Ίσως να αλλάξει κάτι, αλλιώς, αν είναι θέμα hardware, πρέπει να απευθυνθείς στο service. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μας λέτε αν τα συμπτώματα αυτά τα ακούτε στα ακουστικά ή τα ενσωματωμένα μεγαφωνάκια. Αν εννοείτε το δεύτερο, σας συνιστώ να πάτε σε ένα κατάστημα που έχει διάφορα στημένα για επίδειξη και να δείτε πώς ακούγονται για να προσγειωθείτε στην πραγματικότητα - υποψιάζομαι ότι περιμένετε πολλά από τα ηχειάκια τους.

Δίνω κάτω από 1% πιθανότητα να έχει πρόβλημα το λαπτοπ καθόσον η Lenovo είναι μια από τις 5 τοπ εταιρίες στην ποιότητα κατασκευής.

Επεξ/σία από Mitsar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...