Προς το περιεχόμενο

pci express riser


argirisvl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα !!! θελω να ρωτησω κατι εχω ενα λάπτοπ acer 8942g και επειδη  λατρέβω τα assasins creed  πριν καιρο κατι επαθε η οθονη και εδειχνε γραμμεσ. τελοσ παντον  καποια στιγμη παω να τον ανοίξω και η οθόνη ηταν μαυρη .... αλλα τα ανεμιστιρακια δουλευαν κανονικα και τα usb  ολα και τα led στα πληκτρα και θεωρισα οτι χάλασε η οθόνη  συνδεω λοιπον εγω ενα hdmi για να δω τι εγινε και δεν εβγαζε εικόνα  συνδέω vga τίποτα .... το πηγα σε εναν γνωστο μου που επισκευαζει υπολογιστες εχει μαγαζί και μου είπε οτι κάικε η καρτα γραφικων ...ομως ψαχνοντας στο internet  εμαθα για το pci express riser που συνδέεται  στο pci  του wifi και συνδέεις μια καρτα γραφικων .....τωρα  σας θελω .. θα δουλέψει ετσι ωστε να παρω το vga απο την κατρα γραφικων που θα την συνδέσω στο laptoπ μεσο του pci riser  και θα λειτουργησει το λαπτοπ ????🤔    αυτο ειναι το βιντεο που βρηκα

https://www.youtube.com/watch?v=0eBlaPL4Kbg&t=746s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, argirisvl είπε

καλημερα !!! θελω να ρωτησω κατι εχω ενα λάπτοπ acer 8942g και επειδη  λατρέβω τα assasins creed  πριν καιρο κατι επαθε η οθονη και εδειχνε γραμμεσ. τελοσ παντον  καποια στιγμη παω να τον ανοίξω και η οθόνη ηταν μαυρη .... αλλα τα ανεμιστιρακια δουλευαν κανονικα και τα usb  ολα και τα led στα πληκτρα και θεωρισα οτι χάλασε η οθόνη  συνδεω λοιπον εγω ενα hdmi για να δω τι εγινε και δεν εβγαζε εικόνα  συνδέω vga τίποτα .... το πηγα σε εναν γνωστο μου που επισκευαζει υπολογιστες εχει μαγαζί και μου είπε οτι κάικε η καρτα γραφικων ...ομως ψαχνοντας στο internet  εμαθα για το pci express riser που συνδέεται  στο pci  του wifi και συνδέεις μια καρτα γραφικων .....τωρα  σας θελω .. θα δουλέψει ετσι ωστε να παρω το vga απο την κατρα γραφικων που θα την συνδέσω στο laptoπ μεσο του pci riser  και θα λειτουργησει το λαπτοπ ????🤔    αυτο ειναι το βιντεο που βρηκα

https://www.youtube.com/watch?v=0eBlaPL4Kbg&t=746s

Να κανεις ολη αυτη τη διαδικασια για να δουλεψει το λαπτοπ;

Και γιατι απλα δεν αλλαζετε την καρτα γραφικων απ'οτι ειδα παιρνει την Mobility Radeon 5650.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θελω να δουλεψει γιατι ειναι λιγο gaming !!!

θα το εκανα θα αλλαζα αλλα δεν θελω να ξοδεψω πολλα χρηματα διοτι και για ενα πο παλιο που ειχα το ειχα παει για service και καθε 2η εβδομαδα το ειχα στον μαγαζι και μου ειχαν φυγει πανω απο 140 euro  γι'αυτο και θελω κατι οικονομικο διοτι κατρα γραφικων εχω απο οταν αναβαθμησα τον σταθερο υπολογιστη και καθετε η κατρα που θα βαλω ειναι αυτη:nvidia geforce 8600gt silent pipe 2 και αναζητω κατι φτηνο και απο οτι ειδα ειναι αρκετα εικονομικα αυτα αποτο eshop pci riser  :https://www.e-shop.gr/gembird-rc-pciex-05-pci-express-riser-add-on-card-sata-power-p-PER.585584?gclid=CjwKCAiA6aSABhApEiwA6Cbm_6VFNlDJ8bVyzrRF-vUPa2VvMPVJwaBItTY4mUKE1P6pkyi0dx4nmBoCioEQAvD_BwE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Xρειαζεσαι και τροφοδοτικο........και θα ειναι ετσι ολα χυμα εξω....

ξερω και εχω το παλιο απο τον σταθερο υπολογιστη  που ειναι 500 watt πιστέυω οτι αρκει αλλα εχω αμφιβολια για το αν θα δουλεψει επειδη εχει καει η καρτα γραφικων του laptop🤔

8 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Xρειαζεσαι και τροφοδοτικο........και θα ειναι ετσι ολα χυμα εξω....

αλλα κατι ακόμη γιατι χρειάζομαι τροφοδοτικο το σηγκεκριμενο που εχω δει pci  το ρευμα που θελει βγαινει σε sata power cable και εμενα ο υπολογηστης εχει 2 υποδοχεσ για σκληρο δισκο δεν μπορω να το συνδέσω εκει στην υποδοχη του δευτερου σκληρου?

1050_67_70-acer-8942g.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To θεμα ειναι οτι χρειαζεται drivers,χωρις οθονη πως θα τους εγκαταστησεις εαν δεν τον κανει αυτοματα;

Στα σιγουρα δεν μπορει να σου πει κανεις οτι θα δουλεψει.

Ολοι στα video δειχνουν πως βαζεις εξωτερικη καρτα δεν αναφερουν εαν ειναι καμμενη η εσωτερικη.

 

Απο ξενο φορουμ

"You can't convert SATA to PCI-E. Primarily because SATA ports have a controller that is on the PCI-E bus,

and can't bypass it.

If there is a wireless network card in the laptop you can use that PCI-E mini slot, but there is absolutely no way to use a SATA port. "

 

Και εαν δουλεψει,θα φτασει αυτη η τροφοδοσια για μια καρτα γραφικων;

Επεξ/σία από JDROGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

To θεμα ειναι οτι χρειαζεται drivers,χωρις οθονη πως θα τους εγκαταστησεις εαν δεν τον κανει αυτοματα;

Στα σιγουρα δεν μπορει να σου πει κανεις οτι θα δουλεψει.

Ολοι στα video δειχνουν πως βαζεις εξωτερικη καρτα δεν αναφερουν εαν ειναι καμμενη η εσωτερικη.

Απο ξενο φορουμ

"You can't convert SATA to PCI-E. Primarily because SATA ports have a controller that is on the PCI-E bus,

and can't bypass it.

If there is a wireless network card in the laptop you can use that PCI-E mini slot, but there is absolutely no way to use a SATA port. "

κοιτα  η καρτα που εχω οσεσ φορεσ εχω κάνει format χωρισ να βαλω drivers  δουλευει κανονικα το pc και τους εγκαθιστα μονο του  η καρτα γραφικων  δλδ υπαρχει περιπτωση να δουλέψει  αλλα υπαρχει περιπτωση και να μην δουλέψει ?

 

εκτος αφτου αφου και στο τροφοδοτικο σε sata το συνδεεις ποια η διαφορα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να ψαξεις βασικα για το γνωστο <<exp gdc beast>> για παραδειγμα 🤓
https://www.aliexpress.com/item/4001264814607.html

Κοιτας για την ExpressCard εκδοση, αντε και την Mini PCI-E, οχι την NGFF M.2,
αυτο δεν εγγυωμαι οτι θα σου δουλεψει, αλλα αν κατι θα μπορουσε ειναι αυτο
🤯

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Πρεπει να ψαξεις βασικα για το γνωστο <<exp gdc beast>> για παραδειγμα 🤓
https://www.aliexpress.com/item/4001264814607.html

Κοιτας για την ExpressCard εκδοση, αντε και την Mini PCI-E, οχι την NGFF M.2,
αυτο δεν εγγυωμαι οτι θα σου δουλεψει, αλλα αν κατι θα μπορουσε ειναι αυτο
🤯

δλδ θες να μου πεισ οτι κατι τετειο δεν θα δουλέψει??https://www.e-shop.gr/gembird-rc-pciex-04-pci-express-riser-add-on-card-molex-power-p-PER.585583?gclid=CjwKCAiA6aSABhApEiwA6Cbm_w56S0OO-jy10O1uqB7bME4jYCkWCFIs14cw6Um6dCpDCD5fnfwAiRoCqOoQAvD_BwE

btw  τι ειναι το NGFF M.2 ΤΟ ψάχνω και δεν βρίσκω τπτ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, argirisvl είπε

ναι θελω να δουλεψει γιατι ειναι λιγο gaming !!!

θα το εκανα θα αλλαζα αλλα δεν θελω να ξοδεψω πολλα χρηματα διοτι και για ενα πο παλιο που ειχα το ειχα παει για service και καθε 2η εβδομαδα το ειχα στον μαγαζι και μου ειχαν φυγει πανω απο 140 euro  γι'αυτο και θελω κατι οικονομικο διοτι κατρα γραφικων εχω απο οταν αναβαθμησα τον σταθερο υπολογιστη και καθετε η κατρα που θα βαλω ειναι αυτη:nvidia geforce 8600gt silent pipe 2 και αναζητω κατι φτηνο και απο οτι ειδα ειναι αρκετα εικονομικα αυτα αποτο eshop pci riser  :https://www.e-shop.gr/gembird-rc-pciex-05-pci-express-riser-add-on-card-sata-power-p-PER.585584?gclid=CjwKCAiA6aSABhApEiwA6Cbm_6VFNlDJ8bVyzrRF-vUPa2VvMPVJwaBItTY4mUKE1P6pkyi0dx4nmBoCioEQAvD_BwE

Με την 8600gt θα παίξεις ac;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι να δουλεψει αυτο? 😛 Αντε και το πηρες -που μην!- που θα το συνδεσεις, & πως? 🤣
Αν δεν ξερεις τι ειναι το NGFF M.2: που σου εγραψα (καθως δεν εχει το Acer αρα) μη το δεις -
παρεις καν, τοτε δεν θα εχεις -μα καμια!- τυχη να διαχειριστεις με.."πατεντες" το GEMBIRD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη επίλογη να αλλάξεις gpu και να αφήσεις το μηχάνημα όπως έχει. Θα μπεις σε μπελάδες, έξοδα και το αποτέλεσμα ίσως δε θα είναι το επιθυμητό. Το μηχάνημα ήταν λίγο gaming, τώρα μπα... με 70-80 παίρνεις ανώτερο refurbished,  πύργο βέβαια, όχι Laptop, αλλά αν σκέφτεσαι να πας σε εξωτερική κάρτα μάλλον δεν σε ενδιαφέρει η φορητότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Και γιατι να δουλεψει αυτο? 😛 Αντε και το πηρες -που μην!- που θα το συνδεσεις, & πως? 🤣
Αν δεν ξερεις τι ειναι το NGFF M.2: που σου εγραψα (καθως δεν εχει το Acer αρα) μη το δεις -
παρεις καν, τοτε δεν θα εχεις -μα καμια!- τυχη να διαχειριστεις με.."πατεντες" το GEMBIRD

λοιπον εμαθα για το ngff m2 θα μπορουσες  να το πεις και λιγο πιο απλα pci που μπαινει το wifi port

παιδια ξεφυγαμε απο το θεμα εγς ζητησα αν θα δουλέψει ετσι αν ηθελα να το παω για να αλλαξοθν την καρτα θα το ειχα παει δεν θελω να δοσω πολλα λευτα για ενα παλιο λαπτοπ ......μπορείτε να μου πειτε αν θα δουλέψει αυτο ????

 

16 ώρες πριν, Silverage είπε

Η 8600 gt είναι αρχαιολογία. Δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει να παίξεις κάνα παιχνίδι αλλά για μένα είναι για πέταμα. Θα βγάζεις 10 fps με όλα low.

τι ενωοεις πριν παρω την Gigabyte GeForce GTX 1660 Super 6GB Gaming OC

αυτη ειχα και παιζει μια χαρα για απλη χρηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, argirisvl είπε

τι ενωοεις πριν παρω την Gigabyte GeForce GTX 1660 Super 6GB Gaming OC

αυτη ειχα και παιζει μια χαρα για απλη χρηση....

Όπως έχει συνηθήσει κανείς. Αμφιβάλλω αν η 8600 μπορεί να βγάλει 30 fps στο μενού του παιχνιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...