Προς το περιεχόμενο

Η Samsung Display προωθεί OLED οθόνες laptop στα 90Hz για μαζική παραγωγή


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αρκετές εταιρίες του χώρου να ετοιμάζονται να παρουσιάσουν φέτος νέα μοντέλα με οθόνες OLED 14 ιντσών

Η Samsung Display ανακοίνωσε πως ετοιμάζεται να προωθήσει σε μαζική παραγωγή τις πρώτες OLED οθόνες στα 90Hz για laptop, προσθέτοντας πως πολλοί κατασκευαστές αναμένεται να διαθέσουν νέα μοντέλα με τις συγκεκριμένες οθόνες μέσα στο έτος. Όπως δήλωσε ο CEO της εταιρείας Choi Joo-sun, η παραγωγή θα ξεκινήσει τον Μάρτιο σε πολύ μεγάλες ποσότητες.

Τα πάνελ θα είναι μεγέθους 14 ιντσών, χωρίς όμως να γνωστοποιούνται άλλες τεχνικές λεπτομέρειες, όπως ανάλυση ή αναλογία απεικόνισης. Αυτό μπορεί να σημαίνει πως θα διαθέσει αρκετές εκδοχές, αναλόγως το laptop στο οποίο θα χρησιμοποιηθούν. Αυτό στο οποίο αναφέρθηκε η Samsung είναι ο χρόνος απόκρισης των OLED, δηλώνοντας πως πρακτικά παρέχουν ίδια ποιότητα απεικόνισης όπως μια LCD οθόνη στα 120Hz σε περιεχόμενο με γρήγορο υλικό. Δυστυχώς δεν αναφέρθηκε κανένα όνομα κατασκευαστή που θα τις χρησιμοποιήσει στα νέα μοντέλα.

Οι OLED οθόνες αν και δεν είναι τόσο διαδεδομένες σε laptop, έκαναν την εμφάνισή τους σε κάποια gaming laptops ως επιλογές. Βέβαια το αντάλλαγμα της απεικόνισης ήταν οι χαμηλότεροι ρυθμοί ανανέωσης. Και παρόλο που και η Samsung προσπαθούσε να προωθήσει τις OLED οθόνες μέσω του Galaxy Chromebook το περασμένο έτος, ο διάδοχός του βλέπουμε πως θα κυκλοφορήσει με φθηνότερη QLED οθόνη. Τέλος, με την ανακοίνωση αυτή από τον μεγαλύτερο κατασκευαστή OLED πάνελ, φαίνεται πως τα OLED laptop θα γίνουν σιγά-σιγά πιο διαδεδομένα.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Στην πρώτη σελίδα του manual θα πρέπει να λέει: Δεξί κλικ στην TaskBar - > Settings -> Autohide ON

Για να μην σου πω pre-activate μαζί με KMS pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Agony είπε

Αν ειναι σαν την OLED tv μου Εγω λεω να μεινω στα IPS για την ωρα με τα αθλια μαυρα και σε 5 χρονια τα ξανα λεμε.

VA για gaming monitor. Εκει εχει γυρισει και η αγορα, ακόμη και η lg που ήταν φανατικη με τα IPS. IPS για γραφίστες μόνο.

Πάντως, όσον αφορά το gaming, oι oled έχουν και το καλό ότι έχουν πρακτικά στιγμιαίο response time. Μιλάω για την ταχύτητα εναλλαγής των χρωμάτων των Pixel.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

VA για gaming monitor. Εκει εχει γυρισει και η αγορα, ακόμη και η lg που ήταν φανατικη με τα IPS. IPS για γραφίστες μόνο.

Ναι σωστα απο παιχνιδια ελαχιστα παιζω , αυτο που κανω ειναι οι ταινιες ολες στην IPS Ultrawide Μου  λογο 21:9 και φωτο video δουλεια youtube internet ολα εκει.

Καταλαβαινω παντος οτι τα VA στα παιχνιδια θα ειναι καλυτερα λογο μαυρου.

εχεις εμπειρια απο OLED panels ? οχι τιποτα αλλο απο περιεργεια γιατι το προβλημα μου με τις 2 Oled ποτε δεν βρηκε απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Στην πρώτη σελίδα του manual θα πρέπει να λέει: Δεξί κλικ στην TaskBar - > Settings -> Autohide ON

Yπερβολες...κανενα προβλημα δεν θα εχει, αν το φοβασαι ομως τοσο πολυ δεν χρειαζεται να την κανεις autohide απλα ενεργοποιεις τα transparency effects στο colors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Agony είπε

Ναι σωστα απο παιχνιδια ελαχιστα παιζω , αυτο που κανω ειναι οι ταινιες ολες στην IPS Ultrawide Μου  λογο 21:9 και φωτο video δουλεια youtube internet ολα εκει.

Καταλαβαινω παντος οτι τα VA στα παιχνιδια θα ειναι καλυτερα λογο μαυρου.

εχεις εμπειρια απο OLED panels ? οχι τιποτα αλλο απο περιεργεια γιατι το προβλημα μου με τις 2 Oled ποτε δεν βρηκε απαντηση.

Απο oled έχω μόνο τηλεόραση (και κινητό). Πιστεύω ότι για εργασία, αν έχεις κανονικό φωτισμό και όχι τέρμα, δεν θα έχεις πρόβλημα με burn in. Τουλάχιστον όχι για πολλά χρόνια. Στα παιχνίδια και στις ταινιες μπορείς να βάζεις τέρμα φωτισμό. Ποιο ηταν το πρόβλημά σου εσένα με τις 2 Oled;

Άσχετο, όσον αφορά το gaming oι oled έχουν και το καλό ότι έχουν πρακτικά στιγμιαίο response time. Μιλάω για την ταχύτητα εναλλαγής των χρωμάτων των Pixel.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Απο oled έχω μόνο τηλεόραση (και κινητό). Πιστεύω ότι για εργασία, αν έχεις κανονικό φωτισμό και όχι τέρμα, δεν θα έχεις πρόβλημα με burn in. Τουλάχιστον όχι για πολλά χρόνια. Στα παιχνίδια και στις ταινιες μπορείς να βάζεις τέρμα φωτισμό. Ποιο ηταν το πρόβλημά σου εσένα με τις 2 Oled;

Οι oled έχουν και το καλό ότι έχουν πρακτικά στιγμιαίο response time. Μιλάω για την ταχύτητα εναλλαγής των χρωμάτων των Pixel.

Ποτε μου δεν ειχα προβλημα με Burn in τοσο στην παλια 7 Series και την επομενη 8 ... παντα ειχα προβλημα ομως με FLicker , Μου ελεγαν ολοι οτι οι OLED Ειναι flicker free για αυτο και αγορασα και να πω την αληθεια μου απιστευτη εικονα... Ομως οταν μια σκηνη εχει  ταυτοχρονα κατι φωτεινο και σε καποιο αλλη σημειο αποχρωση του γκρι η μπεζ η ανθρακι τοτε αρχιζει το Flicker Μονο στο συγκεκριμενο σημειο ... Εχω δοκιμασει Settings , αλλαγη Πανελ 2 φορες , αλλαγη τροφοδοτικου ανεμιστηρες να μην ζεστενται απο πισω , μεχρι και T-con σκεφτηκα να αγορασω να το βαλω μονος μου γιατι βαρεθηκα και μου ειπαν οτι τα πανελ ουτος η αλλος εχουν ενσωματομενο το T-con ... Δλδ οταν αλλαζουν πανελ κρατανε τροφοδοτικο ηχεια και μητρικη και το πανελ ειναι πακετο με T-con.

Το προβλημα ειναι αυτο εδω.... 20200223 030139 - YouTube ...  Ασε που η αντιπροσωπεια μου ελεγε οτι ειναι φυσιολογικο και ολες το κανουν κτλ κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις TV ηξερα οτι: Samsung -> QLED   LG -> OLED...🙄

Να και ενα νεο laptop απο Gigabyte με 15.6" UHD OLED (& την νεα RTX3060P...):

https://www.computeruniverse.net/en/gigabyte-aero-15-oled-kc-8de5130sp-156-uhd-oled-i7-10870h-rtx3060p-16gb-ram-512gb-ssd-noos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Radiatedsoul είπε

@Agony ποιο μοντελο oled εχεις?

B7 C8 55"    Ισως οι καινουργιες δεν το εχουν , παντος σιγουρα το εχουν καποιες Philips και Sony Oled Που εψαχνα απαντηση στο ιντερνετ . Πλεον δεν ασχολουμαι και ειμαι σιγουρος οτι ολα τα πανελ εχουν κατι που θα σε ξενερωσουν οποτε συμβιβάζομαι .

Επεξ/σία από Agony
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, Retromaniac said:

Πιστεύω ότι για εργασία, αν έχεις κανονικό φωτισμό και όχι τέρμα, δεν θα έχεις πρόβλημα με burn in. Τουλάχιστον όχι για πολλά χρόνια.

Γιατί μου μοιάζει σαν famous last words? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...