Προς το περιεχόμενο

gnome to Kde (+ graphics card)


Lside

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Τρέχω στο σύστημά μου ubuntu 18.04.5 LTS και δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος από το gnome. Όταν έχω αρκετά παράθυρα ανοιχτά γίνεται κουραστικό αυτό το "λίγο" lag που έχει.

Έχω πάρει την απόφασή μου να πάω σε kubuntu 20.04 (το έτρεξα στο λαπτοπ μου και με έψησε :P ). Και έχω 2 ερωτήσεις:

1) Έχω 3 monitor (VGA, HDMI & DVI όσες και οι έξοδοι της κάρτας μου GeForce GT 710) και παρατηρώ λίγο το VGA monitor να λαγκαρει όταν μεταφέρω τα παράθυρα προς τα εκείνο. Υπάρχει περίπτωση να μην συμβαίνει αυτό στο KDE? (Θα μου πεις τώρα δοκίμασε το....)

2) Μπορώ να συνδέσω άλλη μια κάρτα γραφικών (χαμηλών επιδόσεων όπως αυτή που έχω) χωρίς SLI, ώστε να βάλω εκεί το 3ο monitor? Μπορούν να λειτουργούν και οι 2 κάρτες παράλληλα? Η μητρική έχει 3 PCI x16 θύρες (δηλ. χωράει ως προς το hardware).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μην μας πεις τα specs του μηχανηματος..δεν ειναι απαραιτητο.

Το ύφος σου δεν είναι απαραίτητο...

AMD Ryzen 7 2700, 32GB Ram, nvme

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lside είπε

Το ύφος σου δεν είναι απαραίτητο...

Αν τα αυτονοητα δεν ειναι..αυτονοητα μετα απο χιλιαδες φορες...ειναι απαραιτητο.
 

1 ώρα πριν, Lside είπε

AMD Ryzen 7 2700, 32GB Ram, nvme

Τελεγραφικα specs..τεσπα. Το gnome ή οποιοδηποτε αλλο DE δεν θα επρεπε να λαγκαρει ουτε για πλακα σε τετοιο συστημα. Αρα καπου αλλου οφειλεται το lag. Στις συνδεσεις των εξωτερικων οθονων? στην καρτα γραφικων που εχει να "οδηγησει" τρεις οθονες ταυτοχρονα? Τι να σου πω..
 

2 ώρες πριν, Lside είπε

Μπορώ να συνδέσω άλλη μια κάρτα γραφικών (χαμηλών επιδόσεων όπως αυτή που έχω) χωρίς SLI, ώστε να βάλω εκεί το 3ο monitor? Μπορούν να λειτουργούν και οι 2 κάρτες παράλληλα? 

Θεωρητικα μπορει να γινει. Εχει γινει. Πολλαπλες καρτες χωρις να ειναι σε sli mode ή καποιο παρομοιο. Και μαλιστα να στελνεις προγραμματα σε διαφορετικη καρτα να δουλευουν. 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mphxths είπε

Το gnome ή οποιοδηποτε αλλο DE δεν θα επρεπε να λαγκαρει ουτε για πλακα σε τετοιο συστημα. Αρα καπου αλλου οφειλεται το lag.

Η αλήθεια είναι πως πριν ~2 χρόνια που το πέρασα δεν ήταν τόσο κακό, αλλά το παρατηρώ σε όλα τα μηχανήματά μου. 

 

Τα visual effects (π.χ. όταν πατάμε το super/meta key ή τα activities) επιβαρύνουν την κάρτα γραφικών ή την CPU?

 

 

Επεξ/σία από Lside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lside είπε

Τα visual effects (π.χ. όταν πατάμε το super/meta key ή τα activities) επιβαρύνουν την κάρτα γραφικών ή την CPU?

Υποτιθεται οτι σοβαρα DE οπως gnome και kde , χρησιμοποιουν σε μεγαλο βαθμο την καρτα γραφικων. Aπο την αλλη μιας και αναφερθηκες σε nvidia καρτα , τσεκαρισε οτι δεν τρεχεις σε wayland μιας και ο συνδυασμος nvidia + wayland ειναι προς το παρον καταστροφικος. Πολλες διανομες βεβαια εχουν παρει τα μετρα τους ωστε να μην συναντηθουν ποτε αυτα τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την υποψία ότι η κάρτα που έχεις δεν υποστηρίζει 3 ανεξάρτητα μόνιτορ

έχει μια αναλογική vga

και 2 ψηφιακές hdmi + dvi που είναι στην ουσία η ίδια, οπότε είναι η μια ή άλλη έξοδος.

αν η κάρτα σου υποστηρίζει 3 μόνιτορ κανε μια δοκιμή με το pop os μόνο και μόνο που έχει έτοιμη έκδοση με gnome + nvidia drivers για να δεις αν υπάρχει

βελτίωση στο πρόβλημα που έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, xrhstosiak είπε

έχω την υποψία ότι η κάρτα που έχεις δεν υποστηρίζει 3 ανεξάρτητα μόνιτορ

έχει μια αναλογική vga

και 2 ψηφιακές hdmi + dvi που είναι στην ουσία η ίδια, οπότε είναι η μια ή άλλη έξοδος.

αν η κάρτα σου υποστηρίζει 3 μόνιτορ κανε μια δοκιμή με το pop os μόνο και μόνο που έχει έτοιμη έκδοση με gnome + nvidia drivers για να δεις αν υπάρχει

βελτίωση στο πρόβλημα που έχεις

Αυτή την στιγμή έχω 3 monitor σε αυτή την κάρτα (σε extend mode) απλά λίγο κολλάει :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Lside είπε

Αυτή την στιγμή έχω 3 monitor σε αυτή την κάρτα (σε extend mode) απλά λίγο κολλάει :P 

Μηπως οι 2 ψηφιακες εξοδοι μοιραζονται bandwidth ? Αν αφησεις 2 οθονες πανω ? ψηφιακη + αναλογικη? ψηφιακη + ψηφιακη ? Αλλαζει το "προβλημα" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, mphxths είπε

Μηπως οι 2 ψηφιακες εξοδοι μοιραζονται bandwidth ? Αν αφησεις 2 οθονες πανω ? ψηφιακη + αναλογικη? ψηφιακη + ψηφιακη ? Αλλαζει το "προβλημα" ?

Αν εχω DVI και HDMI είναι μια χαρά. Μόλις βαλω και το VGA λιγο χαλανε οι επιδόσεις. Οπότε η λύση ειναι να προσθέσω μια δεύτερη καρτούλα μαλλον. Φαντάζομαι θα λειτουργεί out of the box δεν θα χρειαστεί να κάνω ρυθμίσεις?

Επεξ/σία από Lside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lside είπε

Αν εχω DVI και HDMI είναι μια χαρά. Μόλις βαλω και το VGA λιγο χαλανε οι επιδόσεις. Οπότε η λύση ειναι να προσθέσω μια δεύτερη καρτούλα μαλλον. Φαντάζομαι θα λειτουργεί out of the box δεν θα χρειαστεί να κάνω ρυθμίσεις?

Το πιο πιθανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...