Προς το περιεχόμενο

Χαμηλή ταχύτητα στο Tablet.


@ngelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα πρόβλημα με την ταχύτητα wifi στο τάμπλετ της μητέρας μου.
Έκανα speedtest (πάνω από το ρούτερ) και το βγάζει κοντά στα 19Mbps. Στο κινητό μου και σε ένα άλλο τάμπλετ πιάνει 70-80 (έχω 100mbps).
Τι μπορεί να φταίει; Παίζει να είναι κάποια ρύθμιση ή έχει πρόβλημα το τάμπλετ να το πάω για service;

Το τάμλετ είναι το Lenovo Tab M10 X605.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, @ngelos είπε

Έχω ένα πρόβλημα με την ταχύτητα wifi στο τάμπλετ της μητέρας μου.
Έκανα speedtest (πάνω από το ρούτερ) και το βγάζει κοντά στα 19Mbps. Στο κινητό μου και σε ένα άλλο τάμπλετ πιάνει 70-80 (έχω 100mbps).
Τι μπορεί να φταίει; Παίζει να είναι κάποια ρύθμιση ή έχει πρόβλημα το τάμπλετ να το πάω για service;

Το τάμλετ είναι το Lenovo Tab M10 X605.

 

 

Το ρούτερ που έχεις υποστηρίζει 2.4 και 5 GHz; Δοκίμασε να συνδέσεις τις συσκευές με την μπάντα των 5GHz, εφόσον την διαθέτει το ρούτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Το ρούτερ που έχεις υποστηρίζει 2.4 και 5 GHz; Δοκίμασε να συνδέσεις τις συσκευές με την μπάντα των 5GHz, εφόσον την διαθέτει το ρούτερ.

Έχω το ZTE H268N.

Βλέπω στις ρυθμίσεις ότι έχει μόνο WLAN (2.4GHz) και στο Band Width το έχω "40MHz".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Έχω το ZTE H268N.

Βλέπω στις ρυθμίσεις ότι έχει μόνο WLAN (2.4GHz) και στο Band Width το έχω "40MHz".

 

Απ ότι βλέπω εδώ

https://www.adslgr.com/forum/threads/1075998-ZTE-H268N-αργο-wifi μάλλον υπάρχει θέμα με το συγκεκριμένο μηχάνημα. Υπάρχει δυνατότητα να επιλέξεις να εκπέμπει σε 802.11n μόνο, αντί για 802.11b/g/n; Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις και στα 20MHz, αλλά δε νομίζω να έχεις διαφορά.

Έχεις κάποιο άλλο μηχάνημα να δοκιμάσεις στην γραμμή;

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Δυστυχώς όχι. Λες να το αλλάξω; Άρα λες να μην είναι πρόβλημα στο tablet σωστά;
 

Καλό είναι να δοκιμάσεις στην γραμμή κι ένα άλλο ρούτερ που να παίζει στην μπάντα των 5GHz και να δοκιμάσεις να συνδέσεις τις συσκευές σε αυτήν. Μόλις το κάνεις, δοκίμασε πάλι το speedtest να δεις τι αποτελέσματα θα βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Καλό είναι να δοκιμάσεις στην γραμμή κι ένα άλλο ρούτερ που να παίζει στην μπάντα των 5GHz και να δοκιμάσεις να συνδέσεις τις συσκευές σε αυτήν. Μόλις το κάνεις, δοκίμασε πάλι το speedtest να δεις τι αποτελέσματα θα βγάλει.

Το ότι άλλες συσκευές πιάνουν μεγαλύτερη ταχύτητα όμως δε μπορεί να σημαίνει ότι έχει πρόβλημα το τάμπλετ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, @ngelos είπε

Το ότι άλλες συσκευές πιάνουν μεγαλύτερη ταχύτητα όμως δε μπορεί να σημαίνει ότι έχει πρόβλημα το τάμπλετ;

Στο αρχικό ποστ που έχεις κάνει, αναφέρεις ότι έχεις δοκιμάσει κι άλλες συσκευές, αλλά καμία δεν πιάνει το μέγιστο της γραμμής, μέσω WiFi. Έψαξες το μενού στο ρούτερ αν υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξεις το πρότυπο n, που αναφέρω σε προηγούμενο ποστ;
Στην θέση σου θα δοκίμαζα κι ένα άλλο μηχάνημα στην γραμμή, για να δω τι αποτελέσματα θα έχω.

Εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7814143#post7814143 υπάρχει κι άλλη μια αναφορά για θέμα με το WiFi.

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, @ngelos είπε

Έχω ένα πρόβλημα με την ταχύτητα wifi στο τάμπλετ της μητέρας μου.
Έκανα speedtest (πάνω από το ρούτερ) και το βγάζει κοντά στα 19Mbps. Στο κινητό μου και σε ένα άλλο τάμπλετ πιάνει 70-80 (έχω 100mbps).
Τι μπορεί να φταίει; Παίζει να είναι κάποια ρύθμιση ή έχει πρόβλημα το τάμπλετ να το πάω για service;

Το τάμλετ είναι το Lenovo Tab M10 X605.

 

 

στα 2,4GHZ αν δίνει πανω απο 30 με τα μαμα μοντεμ vdsl εισαι και τυχερος ,

μια απο τα ιδια οτι συσκευή έχω δίνει εως 30 στα 2,4 ,

αντιθέτος στα 5GHZ καρφί σε 50αρα στα 49 οσο δηλαδη και στα LAN μου.

το πολύ πολύ να βάλεις μόνο εκπομπή σε N ,στα 40 ΜΗΖ ή οτι έχει π.χ  20/40 ΜΗΖ και για τέλος χειροκίνητα το κανάλι 7 ή 9 ή 11 μήπως και βελτιωθεί λίγο, μέσα απο το μοντεμ φυσικά ολα αυτά.

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κοίτα πρώτα από όλα αν το τάμπλετ σου υποστηρίζει μπάντα 5G , μην μπαίνεις σε τσάμπα έξοδα αν το πάρεις μόνο για αυτό .

2. Δοκίμασε το τάμπλετ σε ένα άλλο δίκτυο για να δεις την συμπεριφορά του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...