Προς το περιεχόμενο

DeepCool CL500 hands-on: Η μορφή ακολουθεί τη λειτουργία


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν ορισμένοι -λίγοι ενδεχομένως- χρήστες και gamers που δεν επιθυμούν να αγοράσουν ένα κουτί που… «ουρλιάζει gaming» από μακριά. Σε αυτούς τους χρήστες απευθύνεται και η DeepCool με το κουτί CL500.

Η εταιρεία άλλωστε φαίνεται να είναι οπαδός του κινήματος του «λειτουργισμού*» (τουλάχιστον όσον αφορά την σχεδίαση του συγκεκριμένου κουτιού). Άλλωστε, χρησιμοποιεί το σύνθημα «η μορφή ακολουθεί τη λειτουργία» (form follows function) για να το προωθήσει και πράγματι, το CL500 απέχει παρασάγγας από αυτό που ονομάζουμε «εξωτικό», «πομπώδες» ή «φλύαρο». 

Αντιθέτως, είναι χαρακτηριστικά «δωρικό» και οι γρίλιες στην πρόσοψη ή στο άνω τμήμα του κουτιού φαίνεται να αποτελούν το βασικό στοιχείο του σχεδιασμού που μοιάζει να ακροβατεί ανάμεσα στο «βιομηχανικό» και το «ρετροφουτουριστικό». Στη πραγματικότητα ωστόσο, το CL500 φαίνεται να δανείζεται στοιχεία από τον σχεδιασμό μίας τυπικής ψύκτρας επιτρέποντας στον αέρα να περάσει με άνεση ανάμεσα στα «πτερύγια».

01_02_01.png.f6fdaf0c72aa010f225f48286564b2b2.png

Υποδοχές και θύρες

Στο πάνω μέρος του κουτιού βρίσκονται τα πλήκτρα power on/off και reset, δύο υποδοχές USB 3.0 Type-A και μία υποδοχή USB 3.0 Type-C, μία υποδοχή 3,5 χιλ. για ακουστικά/ μικρόφωνο καθώς και μία μικρή ενδεικτική «λυχνία» (LED). 

Διαβάστε ολόκληρο το review

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψαχνω να βρω 1 φωτο που να φαινεται ολοκληρη η προσοψη. Πουθενα.
Ξεχαστηκες. Δεν πειραζει.
Τιμη? Στραβωμαρα εχω? 
Αν κρινω απο το πανω μισο που φαινεται στην 2η φωτο...
ειναι ενα απο τα ελαχιστα κουτια που μ' αρε.
Οτι πρεπει για κουτι υπολογιστη 40-χρονου. 

Ψηνομαι. Στα υποψιν

Επεξ/σία από Le Perv
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εταιρεία άλλωστε φαίνεται να είναι οπαδός του κινήματος του «λειτουργισμού*» (τουλάχιστον όσον αφορά την σχεδίαση του συγκεκριμένου κουτιού). Άλλωστε, χρησιμοποιεί το σύνθημα «η μορφή ακολουθεί τη λειτουργία» (form follows function) για να το προωθήσει και πράγματι, το CL500 απέχει παρασάγγας από αυτό που ονομάζουμε «εξωτικό», «πομπώδες» ή «φλύαρο».

 

Ό,τι να' ναι. Το κουτί έχει τόση σχέση με τον λειτουργισμό και το Μπάουχαους, όσο έχει ο κβαντικός τρόπος απελευθέρωσης κιλών της Χατζηβασιλείου με την κβαντομηχανική.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάτι μέρες πήρα το Be Quiet Dark Base 700, αν κάποιος ψάχνει για ένα καλό κουτί με πολλά επίπεδα παραμετροποίησης, να το ψάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Deepcool είναι στο σωστό δρόμο αντιγράφοντας την Phanteks όμως ακόμα και από τις φωτογραφίες είναι φανερή η κατώτερη ποιότητα. Υποθέτω μέχρι οι τιμές και οι διαθεσιμότητες των κουτιών να επιστρέψουν στα φυσιολογικά είναι μία καλή επιλογή για όσους έχουν περιορισμένο budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Le Perv είπε

Ψαχνω να βρω 1 φωτο που να φαινεται ολοκληρη η προσοψη. Πουθενα.
Ξεχαστηκες. Δεν πειραζει.
Τιμη? Στραβωμαρα εχω? 
Αν κρινω απο το πανω μισο που φαινεται στην 2η φωτο...
ειναι ενα απο τα ελαχιστα κουτια που μ' αρε.
Οτι πρεπει για κουτι υπολογιστη 40-χρονου. 

Ψηνομαι. Στα υποψιν

Μια αηδια ειναι που πιανει το 100ρικο , εχει καλυτερα σ'αυτα τα λεφτα.

Δες εδω φωτο που ψαχνεις    https://www.guru3d.com/articles-pages/deepcool-cl500-chassis-review,1.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Τιμή, τεχνικά χαρακτηριστικά; Τι σόι review είναι χωρίς αυτά;

Ναι, ο reviewer ή ειχε πολυ καιρο δει PC case ή μολις ειχε τελειωσει το μαθημα yoga αφου ειχε δει πρωτα την συνέντευξη του Ευθυμιαδη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω & εμπρος παντως σαν καλοριφερ λαδιου μοιαζει.

8 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Τιμή, τεχνικά χαρακτηριστικά; Τι σόι review είναι χωρίς αυτά;

Τα'χει ολα το λινκ που εβαλα 13 σελιδες ειναι

https://www.guru3d.com/articles-pages/deepcool-cl500-chassis-review,1.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Πανω & εμπρος παντως σαν καλοριφερ λαδιου μοιαζει.

Τα'χει ολα το λινκ που εβαλα 13 σελιδες ειναι

https://www.guru3d.com/articles-pages/deepcool-cl500-chassis-review,1.html

Ε προφανώς με google search τα βρίσκουμε. Το θέμα είναι το review να μην είναι ελλιπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Ε προφανώς με google search τα βρίσκουμε. Το θέμα είναι το review να μην είναι ελλιπές.

Guru3d και ελλειπες δε γινεται , εγω το ειδα ολο και δεν λειπειι απολυτως τιποτα , απλα στα ιδια λεφτα υπαρχουν πολλα καλυτερα corsair , fractal , nzxt κ.α που ειναι πολυ ομορφοτερα , ειδα οτι εχει λαστιχα στις τρυπες που περναει η καλωδιωση , εχει αρκετο χωρο , δεν ξερω τι ''λαμαρινες'' εχει , αν δε το πιασεις στα χερια σου δεν μπορεις να καταλαβεις τι βιολι βαραει αλλα αυτη η προσοψη που εχει εγω προσωπικα πολυ αντιαισθητικη τη βρισκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, triplex1 είπε

Guru3d και ελλειπες δε γινεται , εγω το ειδα ολο και δεν λειπειι απολυτως τιποτα , απλα στα ιδια λεφτα υπαρχουν πολλα καλυτερα corsair , fractal , nzxt κ.α που ειναι πολυ ομορφοτερα , ειδα οτι εχει λαστιχα στις τρυπες που περναει η καλωδιωση , εχει αρκετο χωρο , δεν ξερω τι ''λαμαρινες'' εχει , αν δε το πιασεις στα χερια σου δεν μπορεις να καταλαβεις τι βιολι βαραει αλλα αυτη η προσοψη που εχει εγω προσωπικα πολυ αντιαισθητικη τη βρισκω.

Μερικές φορές πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως γίνονται αυτές οι παρανοήσεις. Μα φυσικά για το review του insomnia μιλάω, όλα τα σχόλιά μου σε αυτό αναφέρονται και από αυτό ξεκίνησαν, και στο review αυτό σχολιάζουμε. Τώρα πως εσύ κατάλαβες ότι αναφέρθηκα στο Guru, αδυνατώ πραγματικά να καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Μερικές φορές πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως γίνονται αυτές οι παρανοήσεις. Μα φυσικά για το review του insomnia μιλάω, όλα τα σχόλιά μου σε αυτό αναφέρονται και από αυτό ξεκίνησαν, και στο review αυτό σχολιάζουμε. Τώρα πως εσύ κατάλαβες ότι αναφέρθηκα στο Guru, αδυνατώ πραγματικά να καταλάβω.

Καταλαβα πολυ καλα τι εννοουσες , απλα εγω εννοω οτι το guru3d δεν μπορει να ειναι ελλειπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2021 στις 9:23 ΜΜ, triplex1 είπε

Μια αηδια ειναι που πιανει το 100ρικο , εχει καλυτερα σ'αυτα τα λεφτα.

Δες εδω φωτο που ψαχνεις    https://www.guru3d.com/articles-pages/deepcool-cl500-chassis-review,1.html

Τα 74,00.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...