Προς το περιεχόμενο

Χρώματα κιμωλίας


vmaria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέραα,

 

Σκέφτομαι καιρό τώρα να κάνω κάποιες αλλαγές στα έπιπλά μου και να τα φέρω όλα στο ίδιο χρώμα.

Έχω και από ξύλο και απο μελαμίνη.

Γίνεται μεγάλος ντόρος για τα χρώματα κιμωλίας (όχι σπρέι) και είπα να ψαχτώ λίγο παραπάνω για να καταλήξω.

 

  • Λεν πως δε χρείαζεται κάποια προετοιμασία.Απλά παίρνεις το πινέλο και βάφεις.Αληθεύει αυτό?Αν όχι, τι προετοιμασία θέλει?
  •  πχ για μια νορμάλ παππουτσοθήκη,πόσο προιόν χρείαζεται?
  • δεν έχω ιδέα απο χρώματα,ποιάς εταιρείας θα προτίνατε?

Αυτές ήταν οι απορίες μου.Θα χαρώ πολύ να απαντηθούν.

 

Ευχαριστώ πολύ :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την γυναίκα μου βάψαμε σχεδόν όλα τα έπιπλα του σπιτιού με χρώματα κιμωλίας της Annie Sloan. Το αποτέλεσμα είναι απλά  μαγικό. Σε group στο facebook μπορείς να δεις πολλές δημιουργίες. Θέλει συγκεκριμένα πινέλα για να βγεί καλό το αποτέλεσμα. Καμία προεργασία πριν, όπως είσαι βάφεις. Μετά χρειάζεται πέρασμα με βερνίκι ή κερί για να έχει αντοχή.  Κλασσικά 2 χέρια, αν και οταν αποφασίσεις να πάρεις αυτά τα χρώματα θα σε ενημερώσουν τι ακριβώς χρειάζεσαι. Τα χρώματα θα βρείς σε 2 μεγέθοι, μικρό και μεγάλο. Το μεγάλο είναι στα 30€ και αν θυμάμαι καλά είναι 1 λίτρο. Ενα λίτρο είναι αρκετό για την παπουτσοθήκη. Για άλλες εταιρίες με χρώματα κιμωλίας δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, zNikosz είπε

Με την γυναίκα μου βάψαμε σχεδόν όλα τα έπιπλα του σπιτιού με χρώματα κιμωλίας της Annie Sloan. Το αποτέλεσμα είναι απλά  μαγικό. Σε group στο facebook μπορείς να δεις πολλές δημιουργίες. Θέλει συγκεκριμένα πινέλα για να βγεί καλό το αποτέλεσμα. Καμία προεργασία πριν, όπως είσαι βάφεις. Μετά χρειάζεται πέρασμα με βερνίκι ή κερί για να έχει αντοχή.  Κλασσικά 2 χέρια, αν και οταν αποφασίσεις να πάρεις αυτά τα χρώματα θα σε ενημερώσουν τι ακριβώς χρειάζεσαι. Τα χρώματα θα βρείς σε 2 μεγέθοι, μικρό και μεγάλο. Το μεγάλο είναι στα 30€ και αν θυμάμαι καλά είναι 1 λίτρο. Ενα λίτρο είναι αρκετό για την παπουτσοθήκη. Για άλλες εταιρίες με χρώματα κιμωλίας δεν γνωρίζω.

Τελειααα.Σε ευχαριστώ πολύ 🙏

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και καθυστερημένα, θα ήθελα να προσθέσω για όποιον αργότερα αναζητήσει κάτι. Εμείς βάψαμε τα ντουλάπια της κουζίνας μας με χρώματα κιμωλίας από το lidl (φέρνει ανά διαστήματα)... Βγαίνει 5€ το μισό κιλό δηλαδή σχεδόν 1/3 σε σχέση με επώνυμα χρώματα κιμωλίας. Το χρώμα που πήραμε γκρι/μπλε είναι απλά υπέροχο. Δε χρειάζεται πάνω από δύο χέρια και όπως είπε ο zNikosz δε χρειάζεται προεργασία. Καθάρισμα με σφουγγάρι την επιφάνεια για να μην έχει λιπαρά στίγματα και βάφεις με ένα συνηθισμένο πινέλο (από το jumbo ήταν το δικό μας). Αφήνεις να στεγνώσει καλά πριν από κάθε πέρασμα, περίπου μία ώρα και στο τέλος βάζεις βερνίκι νερού ή ιδανικά κερί... Συνήθως υπάρχουν σε μορφή αλοιφής και χρειάζεσαι ειδική βούρτσα για να το απλώσεις και μετά σκούπισμα με πανί... Εμείς χρησιμοποιήσαμε δοκιμαστικά ένα κερί σε σπρέι από το πρακτικέρ (400ml) στα 11€, και πάλι νομίζω ή πιο οικονομική επιλογή, και απλώθηκε τέλεια, χωρίς καθόλου κόπο, σε όλη την επιφάνεια και δεν ήθελε καθόλου τρίψιμο... 3 κουτάκια του 1/2kg ,μας έφτασαν να βάψουμε σπάταλα τις (13) πόρτες από τα ντουλάπια της κουζίνας και 2 κουτάκια σπρέι κεριού για chalk Paint (και περίσσεψαν και λίγο)

συνολικό κόστος για ανανέωση κουζίνας: 38€ (15€ η βαφή, 1€ το πινέλο, 22€ το σπρέι)

Επεξ/σία από taftaf
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τραβηγμένες βράδυ... Αδικούνται σε σχέση με το φως της ημέρας... Πάντως, επειδή φίλοι μου βάψαμε τη δική τους κουζίνα με  χρώματα κιμωλίας επώνυμης εταιρείας, αυτής που ουσιαστικά τα έφερε στην Ελλάδα ως κάτι καινούριο κι εναλλακτικό, βλέποντάς και τα δικά τους ντουλάπια δε φαίνεται να υπάρχει διαφορά με τα δικά μου. Τώρα, δεν ξέρω αν το 1/4 του κόστους (συνολικο κόστος) αντιστοιχεί και στο 1/4 της ανθεκτικότητας στο μέλλον... Αλλά κι έτσι να είναι απλά θα τα ξαναβάψω

IMG_20210329_202750.jpg

IMG_20210329_202700.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
2 ώρες πριν, taftaf είπε

Το lidl ξαναφέρνει τα χρώματα κιμωλίας, σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται 🎨

Θέλω να ρωτήσω 

Τα annie sloan αξίζουν? Το ένα κουτάκι κοστίζει 20 ευρώ ενώ άλλα έχουν 7..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή ήταν η εταιρεία η οποία με έκανε να σκεφτώ την αλλαγή στο χρώμα των ντουλαπιών (αφού είδα την κουζίνα φίλων μου που την είχαν βάψει με τα χρώματα αυτής της εταιρείας ακόμα και το ψυγείο τους -εχοντας παρακολουθήσει και αντίστοιχο σεμινάριο-μαθημα στο κατάστημα με το αζημίωτο φυσικά-, αλλά το κόστος του χρώματος, του κεριού και των πινέλων (στο κατάστημα μου είπαν ότι μόνο με τα συγκεκριμένα θα μπορέσω να έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα) λειτούργησαν αποτρεπτικά στο να την προτιμήσω... Οπότε, όταν έφερε το lidl τα αντίστοιχα χρώματα είπα να πειραματιστω με την οικονομική εναλλακτική και ομολογώ πως το αποτέλεσμα με εξέπληξε ευχάριστα... Ειλικρινά, αισθητικά και στη υφή δεν υπάρχει διαφορά με αυτή των φίλων μου... Ως προς την ανθεκτικότητα ο χρόνος θα δείξει... Πάντως, αν είναι να τα ξαναβάψω μάλλον θα προτιμήσω ακρυλικό... Σίγουρα πιο σταθερό και μακροπρόθεσμο αποτέλεσμα... Και μπορεί να θέλει αστάρι πριν το πέρασμα με το χρώμα, αλλά μετά δε χρειάζεται κάτι, οπότε αντισταθμίζεται ο κόπος με το χρώμα κιμωλίας που ενώ δεν απαιτείται προεργασία, το κερί ή το βερνίκι είναι απαραίτητα για να θωρακιστεί το χρώμα...

Ελπίζω να σε κάλυψα...

Να σημειώσω, πως είναι προσωπική μου άποψη από τη δική μου εμπειρία, ωστόσο αν σε παίρνει οικονομικά μπορείς να δοκιμάσεις τα επώνυμα χρώματα κιμωλίας, τα οποία έχουν μεγαλύτερη ποικιλία στα χρώματα

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από taftaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, taftaf είπε

Αυτή ήταν η εταιρεία η οποία με έκανε να σκεφτώ την αλλαγή στο χρώμα των ντουλαπιών (αφού είδα την κουζίνα φίλων μου που την είχαν βάψει με τα χρώματα αυτής της εταιρείας ακόμα και το ψυγείο τους -εχοντας παρακολουθήσει και αντίστοιχο σεμινάριο-μαθημα στο κατάστημα με το αζημίωτο φυσικά-, αλλά το κόστος του χρώματος, του κεριού και των πινέλων (στο κατάστημα μου είπαν ότι μόνο με τα συγκεκριμένα θα μπορέσω να έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα) λειτούργησαν αποτρεπτικά στο να την προτιμήσω... Οπότε, όταν έφερε το lidl τα αντίστοιχα χρώματα είπα να πειραματιστω με την οικονομική εναλλακτική και ομολογώ πως το αποτέλεσμα με εξέπληξε ευχάριστα... Ειλικρινά, αισθητικά και στη υφή δεν υπάρχει διαφορά με αυτή των φίλων μου... Ως προς την ανθεκτικότητα ο χρόνος θα δείξει... Πάντως, αν είναι να τα ξαναβάψω μάλλον θα προτιμήσω ακρυλικό... Σίγουρα πιο σταθερό και μακροπρόθεσμο αποτέλεσμα... Και μπορεί να θέλει αστάρι πριν το πέρασμα με το χρώμα, αλλά μετά δε χρειάζεται κάτι, οπότε αντισταθμίζεται ο κόπος με το χρώμα κιμωλίας που ενώ δεν απαιτείται προεργασία, το κερί ή το βερνίκι είναι απαραίτητα για να θωρακιστεί το χρώμα...

Ελπίζω να σε κάλυψα...

Να σημειώσω, πως είναι προσωπική μου άποψη από τη δική μου εμπειρία, ωστόσο αν σε παίρνει οικονομικά μπορείς να δοκιμάσεις τα επώνυμα χρώματα κιμωλίας, τα οποία έχουν μεγαλύτερη ποικιλία στα χρώματα

 

 

 

 

 

 

Φίλε τα παρακολούθησε η μάνα μου τα μαθήματα, και πήρε και χρώματα και κεριά σλοαν και έβαψε γλάστρες. Και επιμένει ότι είναι τα καλύτερα, γιατί αγόρασε και κάτι ελληνικες μπογιές κιμωλίας και το αποτέλεσμα δεν ήταν το ίδιο, ήταν κατώτερο. Όσο για το ακρυλικό, νομίζω ότι χαλας την ξυλεία οριστικά, ενώ με την κιμωλία μπορείς να προβείς σε διορθώσεις μελλοντικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για ελληνικά δεν ξέρω... Εγώ δοκίμασα αυτά που είπα και θεωρώ το αποτέλεσμα αντάξιο της sloan, τουλάχιστον από τη δική μου μάτια και αίσθηση... Και φυσικά το κόστος δε συγκρίνεται... Άμα θέλεις, τώρα που τα φέρνει το lidl πάρε δοκιμαστικά μια συσκευασία και σύγκρινέ τα με αυτά της μητέρας σου. Νομίζω έτσι θα έχεις πιο σίγουρη γνώμη μιας και ο ίδιος θα τα δεις αν εφαρμόζουν το ίδιο και το τελικό αποτέλεσμα (πχ δοκίμασε σε μια σανίδα/ράφι και τα δύο σε μικρή επιφάνεια, να μην ξοδέψεις και πολύ μπογιά και να τα έχεις και δίπλα δίπλα να δεις διαφορές/ομοιότητες). Η αλήθεια είναι δεν δοκίμασα να δω αν μπορώ να βγάλω το χρώμα εντελώς... Στο μέλλον θα φανεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ που προσπάθησα να βάψω μια ξύλινη κορνίζα με χρώματα κιμωλίας της mondobello απογοητεύτικα τελείως. Το επιχείρησα επειδή τα χρώματα κιμωλίας τα διαφημίζουν παντού ότι δεν θέλουν τρίψιμο και αστάρωμα πριν το βάψιμο. Οπότε και πήγα βουρ να την βάψω. Το χρώμα δεν κολλούσε πάνω στο ξύλο. Το άπλωνες δηλαδή με το πινέλο και δεν έμενε. Έπρεπε να περάσω πόσα χέρια για να καλύψω τις "κενές" περιοχές. Όταν τελείωσα, το χρώμα δεν ήταν παντού ομοιόμορφο και έφευγε από το ξύλο με το παραμικρό ξύσιμο με το νύχι πχ. Τώρα αν έκανα κάτι λάθος εγώ στην διαδικασία δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2021 στις 11:32 ΠΜ, taftaf είπε

Το lidl ξαναφέρνει τα χρώματα κιμωλίας, σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται 🎨

ΝΑΙ ναι ναι 🙂 Περίμενα πως κ πως να τα δοκιμάσω.

Δε τα βλέπω στο φυλλάδιο 12-18/4.

Είναι σε κάποιο άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMG_20210409_214140.jpg

Θα πρότεινα να πάρεις μια συσκευασία δοκιμαστικά ή αν σκοπεύεις να πάρεις περισσότερες, αυτές που είχα πάρει έχω το 2017 και μάλιστα το ένα κουτάκι το είχα ανοίξει για να το δω από περιέργεια ήταν σαν καινούρια όλα όταν τα χρησιμοποίησα τον περασμένο μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, taftaf είπε

IMG_20210409_214140.jpg

Θα πρότεινα να πάρεις μια συσκευασία δοκιμαστικά ή αν σκοπεύεις να πάρεις περισσότερες, αυτές που είχα πάρει έχω το 2017 και μάλιστα το ένα κουτάκι το είχα ανοίξει για να το δω από περιέργεια ήταν σαν καινούρια όλα όταν τα χρησιμοποίησα τον περασμένο μήνα

Α δε το παρατήρησα.Νομιζα χρώματα για χαρτόνια είναι.Σε ευχαριστώ πολύ πολύ 🙏

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...