Προς το περιεχόμενο

Έτοιμα ή αυτοσχέδια rack που έχετε στο σπίτι σας


pavloa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/1/2021 στις 10:19 ΠΜ, kormos είπε

Καλό το σημείο αλλά πιθανόν να πρέπει ήδη να σκέφτεσαι και ένα πχ κλιματιστικό για ασφάλεια...

Σκέψου πως θα τα συνδέσεις, θα τα βάλεις σε λειτουργία και δεν θα κλείσουν ποτέ!

Αν είναι να κάνεις κάτι σωστό χρειάζεσαι και ψύξη. 🙂

Με το open rack θα έχω θέμα με την θερμοκρασία? Τώρα έχω σε κλειστό ντουλάπι το καταγραφικό και το ups, έχω ανοίξει 2 τρύπες και έχω βάλει αναμιστηράκια, ένα κάτω να βάζει αέρα και ενα πάνω να βγάζει.. Και απο θερμοκρασία είναι αρκετά καλά. Αν τα ε΄χια σε open rack θα ήταν ακόμη καλύτερα, έτσι πιστεύω τουλάχιστον.

Και αν δω οτι ανεβάζει θερμοκρασία τότε ανοίγω την πόρτα απο την αποθήκη ώστε να αερίζεται ο χώρος.

Στις 31/1/2021 στις 3:58 ΜΜ, mechpanos είπε

IKEA Lack Rack...Απλά τέλειο!!! 

χαχα.. ναι έχω δει φώτο που το έχουν κάνει αρκετοί, πλακα πλάκα μια χαρά rack γίνεται και όμορφο..

Στις 2/2/2021 στις 10:35 ΠΜ, stelios.s είπε

Καλημέρα, για να σε βοηθήσω, σε 6αρι rack μεσα σε επιτοιχο εντοιχισμένο ντουλαπι με αεραγωγους και ανεμιστήρες καμπινας με θερμοστατη (στους 35 βαθμους) το οποιο φιλοξενει fanless switch, synology, UPS και ολα τα poe-injectors απο κάμερες και wifi ενδεικτικά θερμοκρασίες καμπίνας και δισκων synology:

 

Χειμώνας: Καμπίνα ~25, δίσκοι ~31-34.

Καλοκαίρι: Καμπίνα ~33-35, δίσκοι ~38-42.

Χωρίς δικο του κλιματισμό. Ότι φέρνει η εισαγωγή απο τους αεραγωγους απο την θερμοκρασία του δωματίου. Κανένα θέμα μεχρι στιγμής. Αν και το καλοκαιρι το "βοηθάω" λιγο ανοιγοντας ενα απο τα δυο πορτάκια του ντουλαπιού για να δροσίζεται απο τον κλιματισμο του σπιτιου.

Μια χαρά θερμοκρασίες έχεις και με κλειστό rack χειμώνα καλοκαίρι.

Εγώ για αυτό σκέφτομαι το open rack ώστε να είμαι καλυμμένος απο θερμοκρασίες. 

Οι ανεμιστήρες δουλεύουν μόνο όταν δώσει εντολή ο θερμοστάτης? 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Επεξ/σία από pavloa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...