Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 13 θα διαθέτει αισθητήρα ανάγνωσης δακτυλικών αποτυπωμάτων κάτω από την οθόνη


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η απουσία fingerprint sensor ισως ειναι deal braker στην δεδομενη περιοδο με τις μασκες που μαλλον θα διαρκεσει κ αρκετα ακομα..σωστη η τακτικη να προσφερει κ fingerprint για την ευελιξια της πανδημίας. Μια χαρα ειναι οι αισθητήρες κατω απο την οθονη. Σε galaxy s10+ κ s20+ δεν αντιμετωπισα καποιο ουσιαστικο προβλημα. Καμια φορα δεν πιανει με βρεγμενα χερια κτλ. Αλλα δεν χρειαζεται να βγαλω τη μασκα 3 κ λιγο να ξεκλειδωνω το κιν ή να βαζω κωδικο συνεχεια. Ικανοποιητικο hardware υπαρχει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 229
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, vagosd είπε

Πεστα ρε φίλε. Μερικοί κολλημένοι νομίζουν ότι όλα κινούνται γύρω από την Apple. Δε βλέπουν ότι Apple από leader εχει γίνει follower.

ενταξει ειπαμε να τους κανουμε και λιγο πλακα, εσυ το τερματισες.

παει για κλεισιμο δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ όλοι iphoneλαγνοι εδώ μέσα λένε ότι το αποτύπωμα που ήδη έχουν τα  Android δεν δουλεύει σωστά. Εν τω μεταξύ έχουν κάνει ποτέ χρήση να δουν πως δουλεύει. Πάντως θα πρόκειται για retina under display fingerprint sensor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Chrisito είπε

Ε ρε φίλε αν το πάρεις από μεγάλη αλυσίδα ναι. Υπάρχει και skroutz και η τιμές πέφτουν κατακόρυφα. Επίσης υπάρχει και Κίνα

Όπως υπάρχει και κλέφτης στο δρόμο που δίνει 300

Μηλαμε για αγορά με 2 χρόνια εγγύηση.

1 λεπτό πριν, Chrisito είπε

Εν τω μεταξύ όλοι iphoneλαγνοι εδώ μέσα λένε ότι το αποτύπωμα που ήδη έχουν τα  Android δεν δουλεύει σωστά. Εν τω μεταξύ έχουν κάνει ποτέ χρήση να δουν πως δουλεύει. Πάντως θα πρόκειται για retina under display fingerprint sensor

Δες το σχόλιο που έγραψα να καταλάβεις ότι δεν έχω iPhone

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Τι να δεχτούμε ρε φίλε !

 Μιλάς λες και εμείς όλον αυτόν τον καιρό βάζουμε κωδικούς !(που βάζουμε τώρα με τις μάσκες αλλά αυτό είναι κάτι προσωρινό)

 Μη συγκρίνετε κάτι που πρέπει να τοποθετήσεις κάτι κάπου για να ξεκλειδώσει με κάτι που ξεκλειδώνει αυτόματα ...

 Σηκώνεις το τηλέφωνο και είναι ξεκλείδωτο ΑΥΤΟΜΑΤΑ .

 Αυτό σε σκανάρει και κάνει όλη τη δουλεια .

 Γιαυτο και δεν πρόκειται να το καταργήσει .

 Απλά θα προσθέσει (τώρα που πιστεύει σαν εταιρία πως αυτό θα δουλεύει απρόσκοπτα ) άλλη μια μέθοδο ξεκλειδώματος

Και κάτι που θέλω να προσθέσω όσον αφορά τους τρόπους ξεκλειδωματος.

 Μην κοιτάτε που εμείς εδώ ζούμε στην ζεστή Ελλάδα (χειμώνα καλοκαίρι ) 

 Κάντε μια βόλτα από τις Ευρωπαϊκές χώρες του βορρά που το γάντι φοριέται 6 μήνες το χρόνο ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ και μετά μιλάμε για το ποια είναι ποιο βολική και ξεκούραστη  μέθοδος ξεκλειδώματος .

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AtiX είπε

 

Το δακτυλικό αποτύπωμα under display είτε το θέλεις εσυ, είτε το θέλω δεν λειτουργεί σωστά, μετά από δυο/τρία χρόνια περιμένουνε τους καινούργιους αισθητήρες που υπόσχονται να είναι και πιο αξιόπιστοι και πιο γρήγοροι! Οπότε όλα τα αλλά είναι να έχουμε να λέμε και να δικαιολογούμε τις επιλογές μας...

Θέλω να μου ορίσεις τι είναι σωστό γιατί αν δεν ήταν σωστό θα έπρεπε να είχαμε προβλήματα 

Ποια είναι αυτά τα προβλήματα;

Επίσης θέλω να μου πεις και ποια η εμπειρία σου από το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, billdanos είπε

Όπως γνωρίζεις καλα, οι πρώτες εκδοχές των αισθητήρων κάτω απο την οθόνη είχαν διαφορα προβλήματα ταχύτητας και αξιοπιστίας. Με αυτα τα δεδομένα η apple δεν θα έβαζε ποτε τέτοιον αισθητήρα. Πλέον έχουμε την επόμενη γενιά με καλύτερη συμπεριφορά. 

Θεωρείς δλδ πως αγοράζεις από μια εταιρεία που σέβεται τον καταναλωτή και σφάζεται για να σου δώσει εσένα το καλύτερο;

11 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Όπως υπάρχει και κλέφτης στο δρόμο που δίνει 300

Μηλαμε για αγορά με 2 χρόνια εγγύηση.

Δες το σχόλιο που έγραψα να καταλάβεις ότι δεν έχω iPhone

Ρε μπρο δεν το βρίσκω 🤣. Κάντο μια παράθεση εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, G3orge_ είπε

Η απουσία fingerprint sensor ισως ειναι deal braker στην δεδομενη περιοδο με τις μασκες που μαλλον θα διαρκεσει κ αρκετα ακομα..σωστη η τακτικη να προσφερει κ fingerprint για την ευελιξια της πανδημίας. Μια χαρα ειναι οι αισθητήρες κατω απο την οθονη. Σε galaxy s10+ κ s20+ δεν αντιμετωπισα καποιο ουσιαστικο προβλημα. Καμια φορα δεν πιανει με βρεγμενα χερια κτλ. Αλλα δεν χρειαζεται να βγαλω τη μασκα 3 κ λιγο να ξεκλειδωνω το κιν ή να βαζω κωδικο συνεχεια. Ικανοποιητικο hardware υπαρχει. 

 

Κι εγώ όπως είπα πιο πάνω είχα samsung note 10 plus και η γυναίκα μου s10 και δεν πιάνει πάντα και αμέσως. Πολλές φορές χρειάζεται να βάλεις το δάχτυλο δεύτερη φορά και καθυστερεί και πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koutsis είπε

Κι εγώ όπως είπα πιο πάνω είχα samsung note 10 plus και η γυναίκα μου s10 και δεν πιάνει πάντα και αμέσως. Πολλές φορές χρειάζεται να βάλεις το δάχτυλο δεύτερη φορά και καθυστερεί και πολύ...

Φιλε μου μπορει να εισαι απο τους λιγους. Κ φιλαρακια που ρωτησα απο περιεργεια δεν ειχαν θεμα. Αν ειχες apple θα σου ελεγα φταιει το δαχτυλο 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Τι να δεχτούμε ρε φίλε !

 Μιλάς λες και εμείς όλον αυτόν τον καιρό βάζουμε κωδικούς !(που βάζουμε τώρα με τις μάσκες αλλά αυτό είναι κάτι προσωρινό)

 Μη συγκρίνετε κάτι που πρέπει να τοποθετήσεις κάτι κάπου για να ξεκλειδώσει με κάτι που ξεκλειδώνει αυτόματα ...

 Σηκώνεις το τηλέφωνο και είναι ξεκλείδωτο ΑΥΤΟΜΑΤΑ .

 Αυτό σε σκανάρει και κάνει όλη τη δουλεια .

 Γιαυτο και δεν πρόκειται να το καταργήσει .

 Απλά θα προσθέσει (τώρα που πιστεύει σαν εταιρία πως αυτό θα δουλεύει απρόσκοπτα ) άλλη μια μέθοδο ξεκλειδώματος

Αρχικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δουλεύει η φοβερή αυτή τεχνολογία του face id με μάσκα.

είναι τελείως παράλογο και γιατί το ξεφτιλο face id των android που διαβάζει απροβληματιστα απλά μια φωτογραφία (και το πρόβλημα της είναι μόνο στο σκοτάδι) ακόμα και αν φοράς μάσκα. (Και μην ακούσω βλακείες περί ασφάλειας.. μια χαρά ασφαλές είναι και του android)

Επίσης το "αυτόματο" ξεκλείδωμα δεν το έπιασα.. βάζετε ή δε βάζετε το δάχτυλο στην οθόνη για swipe? Έχει σημασία αν το βάλεις σε ένα συγκεκριμένο σημείο που είναι ο αισθητήρας; Ή πρέπει να σου πιάνει χώρο στην οθόνη όλο αυτό το ανούσιο notch?

Θα μου πεις και το αποτύπωμα δεν είναι τέλειο, μπορεί πχ να φοράς γάντια, απλά είναι το πιο πρακτικό στις περισσότερες των περιπτώσεων 

Καταντάει γελοίο πάντως κάθε φορά που λείπει κάτι τελείως βασικό από μια συσκευή apple να τρέχετε να τη δικαιολογήσετε. Κάποιες φορές απλά δεν υπάρχει δικαιολογία τι να κάνουμε τώρα;το ότι δίνεις δίπλα και τριπλά και λεφτά από κάποιον άλλο για τηλέφωνο δεν είναι δικαιολογία για τίποτα ίσα ίσα που θα έπρεπε να είναι λόγος να παραπονιέστε, αλλά μια χαρά την έχουν βρει μαζί σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Θέλω να μου ορίσεις τι είναι σωστό γιατί αν δεν ήταν σωστό θα έπρεπε να είχαμε προβλήματα 

Ποια είναι αυτά τα προβλήματα;

Επίσης θέλω να μου πεις και ποια η εμπειρία σου από το θέμα

Φίλε εγώ θα στο θέσω διαφορετικά .

 Θεωρείς πως ολόκληρη Apple το 17 που παρουσίασε το Face ID ( που είναι πολύ πιο πολύπλοκο στην εκτέλεση του και χρειάστηκε αρκετό r&d για να υλοποιηθεί δεν δοκίμασε το in display fingerprint scanner?

 Σίγουρα το δοκίμασε αλλά δεν θα της βγήκε όπως ήθελε και γιαυτο και δεν το έβαλε .

 Ωρίμασε πλέον η τεχνολογία ήρθε και ο COVID-19 και έτσι ποτέ δεν θα χρειαστεί να παραδεχτεί πως τότε η τεχνολογία γιαυτην δεν ήταν έτοιμη ώστε να δουλέψει με τα δικά της στάνταρ .

 Απλά πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μόνος λόγος που τα iPhone δεν έχουν Touch ID εδώ και χρόνια είναι επειδή η Apple είναι η κλασική Apple. Χρησιμοποίησε το Face ID για να δώσει την αίσθηση του καλύτερου και της καινοτομίας ώστε να σπρώξει εμπορικά την αντικατάσταση συσκευών και δεν είχε κανένα λόγο (εμπορικό) να δώσει και τις δύο δυνατότητες. Τώρα θα πει ότι το Face ID παραμένει καλύτερο αλλά λόγω COVID-19 πάρτε και μια δεύτερη δυνατότητα. Κάτι που τα περισσότερα τηλέφωνα μέσης και άνω κατηγορίας όλων των άλλων κατασκευαστών έχουν ως στάνταρ. Δεν είναι ότι τώρα υπάρχει η τεχνολογία. Ακόμα και αν βάλει υβριδικά optical-capacitive συστήματα, η σχετική τεχνολογία υπάρχει εδώ και χρόνια.

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Φίλε εγώ θα στο θέσω διαφορετικά .

 Θεωρείς πως ολόκληρη Apple το 17 που παρουσίασε το Face ID ( που είναι πολύ πιο πολύπλοκο στην εκτέλεση του και χρειάστηκε αρκετό r&d για να υλοποιηθεί δεν δοκίμασε το in display fingerprint scanner?

 Σίγουρα το δοκίμασε αλλά δεν θα της βγήκε όπως ήθελε και γιαυτο και δεν το έβαλε .

 Ωρίμασε πλέον η τεχνολογία ήρθε και ο COVID-19 και έτσι ποτέ δεν θα χρειαστεί να παραδεχτεί πως τότε η τεχνολογία γιαυτην δεν ήταν έτοιμη ώστε να δουλέψει με τα δικά της στάνταρ .

 Απλά πράγματα 

Ωραία να δούμε την υλοποίηση τότε και ξαναμιλαμε. Προσωπικά πάντως βλέποντας ήδη κάποιες συσκευές η βελτίωση που έχει υπάρξει μέσα σε διάστημα μηνών είναι πολλή μεγάλη

Αλλά αυτό κυρίως έχει να κάνει με την ταχύτητα γιατί στην αξιοπιστία δε νομίζω ότι υπήρξε ποτέ θέμα

 

 

 

 

 

 

4 λεπτά πριν, kifinas είπε

Ο μόνος λόγος που τα iPhone δεν έχουν Touch ID εδώ και χρόνια είναι επειδή η Apple είναι η κλασική Apple. Χρησιμοποίησε το Face ID για να δώσει την αίσθηση του καλύτερου και της καινοτομίας ώστε να σπρώξει εμπορικά την αντικατάσταση συσκευών και δεν είχε κανένα λόγο (εμπορικό) να δώσει και τις δύο δυνατότητες. Τώρα θα πει ότι το Face ID παραμένει καλύτερο αλλά λόγω COVID-19 πάρτε και μια δεύτερη δυνατότητα. Κάτι που τα περισσότερα τηλέφωνα μέσης και άνω κατηγορίας όλων των άλλων κατασκευαστών έχουν ως στάνταρ.

Ο μόνος περιορισμός για αποτύπωμα κάτω από την οθόνη είναι να έχει amoled. Εφόσον υπάρχει αυτό όσο χαμηλή τιμή ή κατηγορία και αν είναι μπορεί να το έχει και το έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τόση καινοτομία αδυνατώ να πιστέψω ότι θα την αντέξουμε !!!!! Φτάσανε όλοι σε ένα τέλμα το μέλλον είναι στις fold συσκευές αλλά με κάποιο άλλο προσανατολισμό !!!! Εκεί θα υπάρξουν πραγματικά καινοτόμα προϊόντα πιστεύω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...