Προς το περιεχόμενο

KOΥTI ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ/PC CASE


ggsssss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Καλημέρα/καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στην κοινότητα ποιο από αυτά τα κουτιά είναι το καλύτερο:https://www.skroutz.gr/comparelists/28?compare=15807883,15725641,17982692,20987943,22283561. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλυτερο για τι πραγμα ειναι πολυ διαφορετικο για τον καθε ενα απο εμας.

Αλλος θελει το καλυτερο air flow,αλλος θελει πολλες θεσεις 5,25 η 3,5,αλλος θελει design,αλλος θελει να βαλει μεσα τη μεγαλυτερη υδροψυξη η να εχει το καλυτερο cable management.

To θεμα κουτι εχει να κανει με τις αναγκες σου πρωτα απ'ολα.

Εξηγωντας εννοω οτι μπορει να θελεις να τοποθετησεις 3 σκληρους 3,5 η δυο  2,5,

ειτε να χρειαζεσαι θεσεις εμπρος που δεν εχει κανενα.

Θα βαλεις υδροψυξη; ειναι αλλος ενας παραγοντας.

Το Antec ας πουμε εγω δεν θα το επελεγα γιατι παιρνει το τροφοδοτικο στο επανω μερος,επισης παιρνει τη μικροτερη σε μηκος καρτα γραφικων.

Το Coolermaster ειναι mini tower παιρνει μονο micro atx και mini itx μητρικες,εσυ τι μητρικη θα τοποθετησεις;

To Inter-tech το βλεπω αμφιβολου ποιοτητας και επισης δεν με βολευουν οι θυρες σε αυτη τη διαταξη και στο σημειο που τις εχει (τις θελω επανω στην κορυφη) οποτε και αυτο το αποκλειω.

Οποτε εμειναν τα δυο Deepcool τα οποια νομιζω ειναι ιδια με μια διαφοροποιηση στο συστημα φωτισμου.

Οταν ψαχνεις για case πρεπει να εχεις στο μυαλο σου καποια στανταρτ οσο αναφορα τι συστημα θα χτισεις επανω του.

Ειναι σαν να ψαχνεις να νοικιασεις σπιτι αλλα χωρις να εισαι σιγουρος τι επιπλα θα βαλεις η ποσα ατομα θα ζησουν μεσα.

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια αρα γνωριζουμε οτι μπορεις να παρεις και μικροτερο case.

Απο υδροψυξη;

Aπο δισκους;

Θα βαλεις καποια aftermarket αεροψυκτρα (θα πρεπει να μετρησεις υψος εαν χωραει)

Γενικοτερα θα επαιρνα σημερα cases που θα ειχαν μεγαλους ανεμιστηρες (και τετοιο εχω παρει κι εχω τα τελευταια 10 χρονια)

Βοηθουν πολυ τη ροη μεσα αλλα πολυ σημαντικο ειναι εντελως αθορυβοι.

Βεβαια απ'οσο κοιταξα πρεπει να ανεβεις σε χρηματα.

Επισης μην παρεις μικρο,το pc σου μπορει να το κρατησεις μια δεκαετια,να ειναι ευρυχωρο για μια μελλοντικη αναβαθμιση πχ μια μεγαλη καρτα γραφικων,η να αναβαθμισεις σε επεξεργαστη και να θελησεις να βαλεις μια μεγαλη αεροψυκτρα.

Ποτε δεν ξερουμε μελλοντικα τι θα βγει σε τι μεγεθος και τι θα χρειαστουμε.

Εγω εχω παρει κουτι που το ειχα πληρωσει 160 ευρω το 2010 αλλα με συντροφευει ακομα παροτι το περιεχομενο του εχει αλλαξει 3 φορες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να βάλω i5 10400f, z490 chipset gigabyte, ram 16gb 3200mhz 15 latency,psu 550watt corsair cv sereis,case  δεν ξέρω,gpu πάλι δεν ξέρω στοχεύω για  1660super  αλλά και οι επιδόσεις τις 1660  θα με καλύψουν πιστεύω, τέλος έναν  sata iii ssd 512gb(φυσικά στο μέλλον θα πάρω mu2) Αυτά αν με φτάσει το bughet  που είναι 700 ευρώ θα πάρω και  aftermarket  ψήκτρα όπου μου βγαίνει 665 το  bughet  και περίπου 10 μεταφορικά και αντικαταβολή και μετά για την ψήκτρα.(Το σύστημα θα κάνει gaming, photoshop ελαφρύ, προγραμματισμό) ΔΕΝ ΠΕΡΝΩ AMD  ΓΙΑ 2 ΛΟΓΟΥΣ 1)ΣΕ INTEL O ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ  ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΕΝΩ ΠΑΡΆΛΛΗΛΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ.2) Η INTEL  ΔΊΝΕΙ ΜΈΓΑΛΗ ΕΠΊΔΟΣΗ ΣΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΤΙ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΔΕΝ ΕΔΝΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ PCIE4 ΤΗΣ AMD  ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΟΜΙΖΩ ΜΟΝΟ ΤΑ AMD CARDS Ή ΑΚΡΙΒΕΣ NVDIA CARDS ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ. Τέλος έχω ήδη ένα  144hz  μόνιτορ 1ms 1080p και παίζω fortnite,warzone κυρίως. Fortnite  είναι ελαφρύ παιχνίδι και ξέρουμε πως θα παίξει  160fps 144hz που θέλω εγώ και  competitive settings warzone  θα βάλω 120frames και θα παίζω περίπου στα medium κάποια  high  ένα(αν μπορεί να πάει 85+ fps  με αυτό το  setting αλλιώς mediym)  και anti flashing  low 

 

Επεξ/σία από ggsssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H z490 δεν σου χρειαζεται αφου δεν παιρνεις Κ επεξεργαστη,αντιστοιχα ουτε και οι μνημες με 2666 θα εισαι οκ.

Με μια b460 θα εισαι οκ να γλυτωσεις λιγα χρηματα.

Το μπατζετ που αναφερεις εχεις βαλει και το κοστος της καρτας μεσα;

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nai και το κόστος της κάρτας αλλά να ρωτήσω με την ευκαιρία γιατί δεν γίνεται να βάλω i5 10400f με 16gb ram 3200mhz και z490 ; πρέπει να πάρω i5 10600kf για να δουλέψουν η ram  σε xmp mode;

Μόλις τώρα, ggsssss είπε

Nai και το κόστος της κάρτας αλλά να ρωτήσω με την ευκαιρία γιατί δεν γίνεται να βάλω i5 10400f με 16gb ram 3200mhz και z490 ; πρέπει να πάρω i5 10600kf για να δουλέψουν η ram  σε xmp mode;

https://www.skroutz.gr/s/23312598/Gigabyte-Z490M/discussion δες την συζήτηση μου (ο pikatoros εγω) με ένα άτομο που έβαλε  i5 10400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ειπα οτι δεν τη χρειαζεσαι

Οι Ζ μητρικες ειναι για overclocking.

Για να κανεις overclocking πρεπει να παρεις επεξεργαστη ξεκλειδωτο Κ.

Απλα να σε γλυτωσω χρηματα προσπαθω........😉

Επεξ/σία από JDROGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρεις μητρική z490 με τον 1400f, δεν θα μπορείς να του κάνεις oc (και ας το υποστηρίζει η μητρική) γιατί είναι κλειδωμένος, αλλά θα μπορείς να δουλέψεις τις ram με xmp στα 3200 ή και παραπάνω με oc. Αν πάρεις b460 πάλι δεν θα κάνεις oc στον cpu, αλλά και οι ram θα τρέχουν έως 2666. Δηλαδή αν πάρεις τον i5 1400f και ram 3200mhz, σε μητρική b460 θα τρέχουν στα 2666 και σε μητρική z490 θα τρέχουν στα 3200.

Γενικά ισχύουν τα εξής:

CPU:

F= χωρίς γραφικά,

Κ=ξεκλείδωτος για oc

Μητρική:

B460= όχι cpu oc / ram με i5 έως 2666

Z490= ναι cpu oc / ναι ram oc και συχνότητες όσο πάει το xmp ή το oc που θα κάνεις (*φυσικά υπάρχουν όρια που εξαρτώνται από διάφορους παράγοντες).

Στην amd όλες οι μητρικές υποστηρίζουν cpu oc & ram oc και οι cpu είναι ξεκλείδωτοι για oc. Φυσικά και για intel και για amd υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν το πόσο μπορεί να πάει η ραμ, όπως το chipset της μητρικής, ο memory controller του επεξεργαστή κλπ. Γενικά πάντως τα 3200 θεωρούνται νορμάλ/εύκολη συχνότητα για τις γενιές z490 με core i10000 ή αντίστοιχα amd b450 και ryzen 3000.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ggsssss είπε

ΤΙ προτείνεται για 700€ pc build  και  amd  και intel

Ή ανοιξε νήμα ή/και δώσε αναλυτικά στοιχεία, τι θες να κάνει το pc, απαιτήσεις κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα θα κάνει gaming, photoshop ελαφρύ, προγραμματισμό,  έχω ήδη ένα  144hz  μόνιτορ 1ms 1080p και παίζω fortnite,warzone κυρίως. Fortnite  είναι ελαφρύ παιχνίδι και ξέρουμε πως θα παίξει  160fps 144hz που θέλω εγώ και  competitive settings warzone  θα βάλω 120frames και θα παίζω περίπου στα medium κάποια  high  ένα(αν μπορεί να πάει 85+ fps  με αυτό το  setting αλλιώς mediym)  και anti flashing  low 

Πάντως να έχει καλό επεξεργαστή και καλή μητρική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...