Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση RAM σε laptop lenovo y520


Achillf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, 

έχω το λάπτοπ του τίτλου και θα ήθελα να βάλω άλλη 1 ram. Το λαπτοπ έχει 2 slot. Αυτή τη στιγμή στο 1 slot έχει την ram της εικόνας. Επειδή δεν ξέρω τι ram πρέπει να πάρω για να είναι συμβατή και τη συγκεκριμένη τη βρήκα μόνο στο ebay θα ήθελα να μου προτείνετε τι μπορώ να βάλω στο 2 slot. Επίσης η συγκεκριμένη είναι 8GB. Μπορω να βάλω πχ 16GB και να έχω 24GB σύνολο ή δεν γίνονται ζευγάρι;

 

144434730_201581425021843_1213225097077535103_n.jpg

Βρήκα αυτές πείτε αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζουν με τη δική μου:

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Achillf είπε

Καλησπέρα σας, 

έχω το λάπτοπ του τίτλου και θα ήθελα να βάλω άλλη 1 ram. Το λαπτοπ έχει 2 slot. Αυτή τη στιγμή στο 1 slot έχει την ram της εικόνας. Επειδή δεν ξέρω τι ram πρέπει να πάρω για να είναι συμβατή και τη συγκεκριμένη τη βρήκα μόνο στο ebay θα ήθελα να μου προτείνετε τι μπορώ να βάλω στο 2 slot. Επίσης η συγκεκριμένη είναι 8GB. Μπορω να βάλω πχ 16GB και να έχω 24GB σύνολο ή δεν γίνονται ζευγάρι;

 

144434730_201581425021843_1213225097077535103_n.jpg

Βρήκα αυτές πείτε αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζουν με τη δική μου:

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Αν θες να το πας safe μπορεις να  ριξεις μια ματια  στο link. Λεει max ram για το laptop σου κ εχει συμβατα προιοντα απο crucial. Copy paste το serial k ψαχνεις sktoutz. Κ εγω στο laptop (lenovo) εχω μια 8 κ μια 4gb χωρις προβληματα, οποτε δεν νομιζω να εχεις θεματα αν δεν ειναι ιδιου μεγεθους. https://www.crucial.com/compatible-upgrade-for/lenovo/legion-y520-15ikbn

Με μια πρωτη ματια.... 

8gb https://www.skroutz.gr/s/13300154/Crucial-8GB-DDR4-2666MHz-CT8G4SFS8266.html?from=sku_spec_variations

16 gb https://www.skroutz.gr/s/13312473/Crucial-16GB-DDR4-2666MHz-CT16G4SFD8266.html

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια φίλε Νίκο, δεν το ήξερα ότι μπορώ να βάλω τι λάπτοπ έχω και να μου βγάζει τι upgrade μπορώ να κάνω. Τέλειο!! Ευχαριστώ παρα πολύ. Το ΄μονο που μένει είναι να μάθουμε αν γίνεται να βάλω 1 8GB (οπου εχω ηδη) και 1 16B

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Achillf είπε

Τέλεια φίλε Νίκο, δεν το ήξερα ότι μπορώ να βάλω τι λάπτοπ έχω και να μου βγάζει τι upgrade μπορώ να κάνω. Τέλειο!! Ευχαριστώ παρα πολύ. Το ΄μονο που μένει είναι να μάθουμε αν γίνεται να βάλω 1 8GB (οπου εχω ηδη) και 1 16B

Δεν βλεπω λογο να μην γινεται.. Εγω εχω ενα 8gb κ ενα 4gb stick, χωρις θεματα. Ισως μπει κανεις να σου επιβεβαιωσει πως το εχει κανει με 8 και 16gb 😁

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο λέω γιατί στον παλιό μου σταθερό που είχα, πήρα είχα μια DDR2 στο 1gb και πηρα ακριβως τα ιδια χαρακτηρικα μια ακομα με 4 gb και δεν δουλευαν μαζι. Αφησα μονο τα 4gb. Τεσπα αλλες εποχες τοτε. Αλλα για να μη κανω κανενα λαθος γι αυτο ανοιξα και το θεμα εδω.

Επεξ/σία από Achillf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Achillf είπε

Στο λέω γιατί στον παλιό μου σταθερό που είχα, πήρα είχα μια DDR2 στο 1gb και πηρα ακριβως τα ιδια χαρακτηρικα μια ακομα με 4 gb και δεν δουλευαν μαζι. Αφησα μονο τα 4gb. Τεσπα αλλες εποχες τοτε. Αλλα για να μη κανω κανενα λαθος γι αυτο ανοιξα και το θεμα εδω.

Εννοειται καλα κανεις κ το κοιτας, αφου ετσι κ αλλιως το ιδανικο ειναι δυο ιδια sticks.. Με αλλα 8 gb δεν εισαι οκ? Να μην σκας κιολας, να βγει κ πιο φθηνα😁

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μαλλον ετσι θα κανω, θα παρω αυτη: https://www.skroutz.gr/s/13300154/Crucial-8GB-DDR4-2666MHz-CT8G4SFS8266.html?from=sku_spec_variations

 

Απλα ελεγα θα βαλω που θα βαλω ας εβαζα πιο μεγαλη, αλλα μια χαρα ειναι και 16GB στο συνολο. Την παραγγελνω αν ειναι

Επεξ/σία από Achillf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλημέρα παιδιά! 

Έχω το εν λόγω λάπτοπ εδώ και περίπου 4 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πρόσφατα όμως άρχισα να ασχολούμαι επαγγελματικά με το προγραμματισμό και να τρέχω πολύ απαιτητικες εφαρμογές, και αποφάσισα να προσθέσω μνήμη ραμ γιατί κολλάει το σύμπαν. Με λίγο ψάξιμο από ελληνική σελίδα της Lenovo βλέπω πως το συγκεκριμενοι μοντέλο παίρνει μέχρι 16gb ram, σε όλες τις ξένες ιστοσελίδες και σε αυτή της crucial, λένε πως φτανει τα 32gb και το ψήνω να το αναβαθμισω στα 32gb.

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει 32gb στο λάπτοπ ή μπορεί να πάθω καμία νιλα αν δοκιμάσω να το αναβαθμισω σε 32gb; Έχω ακριβώς το ίδιο μοντέλο με του φίλου @Achillf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickT είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει 32gb στο λάπτοπ ή μπορεί να πάθω καμία νιλα αν δοκιμάσω να το αναβαθμισω σε 32gb;

δες ΑΚΡΙΒΩΣ το μοντέλο σου, πχ το Y520-15IKBN δέχεται ως 32GB

https://support.lenovo.com/gr/el/solutions/pd104614-product-overview-legion-y520-15ikbn

μπες στη Lenovo και ψάξε με το δικό σου μοντέλο 

 

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/9/2021 στις 6:03 ΠΜ, nickT είπε

Καλημέρα παιδιά! 

Έχω το εν λόγω λάπτοπ εδώ και περίπου 4 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πρόσφατα όμως άρχισα να ασχολούμαι επαγγελματικά με το προγραμματισμό και να τρέχω πολύ απαιτητικες εφαρμογές, και αποφάσισα να προσθέσω μνήμη ραμ γιατί κολλάει το σύμπαν. Με λίγο ψάξιμο από ελληνική σελίδα της Lenovo βλέπω πως το συγκεκριμενοι μοντέλο παίρνει μέχρι 16gb ram, σε όλες τις ξένες ιστοσελίδες και σε αυτή της crucial, λένε πως φτανει τα 32gb και το ψήνω να το αναβαθμισω στα 32gb.

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει 32gb στο λάπτοπ ή μπορεί να πάθω καμία νιλα αν δοκιμάσω να το αναβαθμισω σε 32gb; Έχω ακριβώς το ίδιο μοντέλο με του φίλου @Achillf.

Τρέξε αυτό το πρόγραμμα και θα δεις https://www.crucial.com/content/dam/crucial/support/scan/downloads/CrucialScan.exe

Επεξ/σία από GATE123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...