Προς το περιεχόμενο

Παλιός ενισχυτής vs active ηχεία


morpheous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω έναν παλιό ενισχυτή thomson και έχω την εξής απορία. Αξίζει να τον κρατήσω και να πάρω passive ηχεία και πιο συγκεκριμένα αυτά τα klipsch ή ο ενισχυτής είναι τελείως γτπ οπότε να διαθέσω τα χρήματα μου σε αγορά κάποιων active ηχείων όπως πχ τα edifier s2000 pro;

Η χρήση που κάνω είναι κυρίως μουσική κ λιγότερο ταινίες. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μπω στο έξοδο και καινούριου ενισχυτή κ ηχείων. 

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πραγματα ειναι απλα

τα klipsch αυτα με ταιριαστο ενισχυτη παιζουν σαφως καλυτερα απο τα edifier

οποτε η επιλογη ειναι δικη σου

περνεις ενα cd και ακους τα μεν και τα δε και αποφασιζεις, οτιδηποτε αλλο θα εχει κινδυνους και συμβιβασμους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι δεν αξιζει να ασχοληθεις με τον ενισχυτη τουλαχιστον οσο αναφορα την ακροαση μουσικης.

Bεβαιως πρωταρχικο θεμα οταν μιλαμε για μουσικη ειναι ο χωρος,τμ,αποσταση ακροασης.

Θεωρω οτι θα παρεις πολυ καλυτερο αποτελεσμα με αγορα ενεργων ηχειων ας πουμε απο 300-400 ευρω και ανω.

Το θεμα ειναι εαν θα σε βολεψει συνδεσμολογια,αν χρειαστεις προενισχυτη δηλαδη (για χρηση εισοδων για cd,dvd,dac,pc,tv,πικαπ)

Αρχικα πως ειναι το συστημα σου τωρα και απο τι αποτελειται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον thomson άστον,μην ασχοληθείς καθόλου. Τα edifier......δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο,μην τσιμπας απο το look και τις πολλές συνδέσεις. Ποια ειναι η οροφη σου στο χρηματικό? Τι πηγές έχεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κ πάλι παιδιά. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Το ποσό που θέλω να διαθέσω είναι μέχρι 400-500 ευρώ. Η χρήση που κάνω είναι παραδοσιακό ραδιόφωνο  (ένα πρόβλημα που πρέπει να λύσω αν πάρω active ηχεία γιατί δεν ξέρω με τι θα το συνδέσω...), spotify και tv.

Το spotify ιδανικά θα το συνεδεα με Chromecast audio αλλά βλέπω το σταμάτησαν. Οπότε ψάχνω εναλλακτικές. Ίσως κάτι ανταπτορες που είδα από hdmi to audio. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα συζήτησης.

Οπότε για αυτό είδα τα edifier.  Διαβάζω επίσης δεξιά κ αριστερά για τα kanto yu6. Αλλα δεν υπάρχουν Ελλάδα. Είδα επίσης κ αυτά τα klipsch https://www.skroutz.gr/s/16257278/Klipsch-R-51PM-Black.html

Επεξ/σία από morpheous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, morpheous είπε

Καλησπέρα κ πάλι παιδιά. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Το ποσό που θέλω να διαθέσω είναι μέχρι 400-500 ευρώ. Η χρήση που κάνω είναι παραδοσιακό ραδιόφωνο  (ένα πρόβλημα που πρέπει να λύσω αν πάρω active ηχεία γιατί δεν ξέρω με τι θα το συνδέσω...), spotify και tv.

Το spotify ιδανικά θα το συνεδεα με Chromecast audio αλλά βλέπω το σταμάτησαν. Οπότε ψάχνω εναλλακτικές. Ίσως κάτι ανταπτορες που είδα από hdmi to audio. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα συζήτησης.

Οπότε για αυτό είδα τα edifier.  Διαβάζω επίσης δεξιά κ αριστερά για τα kanto yu6. Αλλα δεν υπάρχουν Ελλάδα. Είδα επίσης κ αυτά τα klipsch https://www.skroutz.gr/s/16257278/Klipsch-R-51PM-Black.html

Tα ηχεία που κοιτάς θέλουν «σοβαρό» δικάναλο ενισχυτή για να μπορέσουν να παίξουν σωστά και να αποδόσουν.
Αν κοιτάς π.χ. για ηχεία 400 ευρώ υπολόγισε άλλο τόσο για ενισχυτή με αξιώσεις και όχι μάπες όπως ο «κινηματογραφικός» thomson που ανέφερες αρχικά.

Καλύτερα να ρωτήσεις σε καλά εξιδικευμένα μαγαζιά ήχου να σου προτείνουν σετ ενισχυτή/ηχεία και απέφυγε τις αλυσίδες.
Και προσπάθησε να θέσει ένα μπάτζετ και να μείνεις εντός αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dpolal είπε

Tα ηχεία που κοιτάς θέλουν «σοβαρό» δικάναλο ενισχυτή για να μπορέσουν να παίξουν σωστά και να αποδόσουν.
Αν κοιτάς π.χ. για ηχεία 400 ευρώ υπολόγισε άλλο τόσο για ενισχυτή με αξιώσεις και όχι μάπες όπως ο «κινηματογραφικός» thomson που ανέφερες αρχικά.

Καλύτερα να ρωτήσεις σε καλά εξιδικευμένα μαγαζιά ήχου να σου προτείνουν σετ ενισχυτή/ηχεία και απέφυγε τις αλυσίδες.
Και προσπάθησε να θέσει ένα μπάτζετ και να μείνεις εντός αυτού.

Αυτό καταλαβαίνω κ εγώ κ νομίζω ότι απομακρύνομαι από τον συνδιασμό ενισχυτή κ ηχείων κ θα κινηθώ προς τα active ηχεία. Απλά δεν ξέρω πως να λύσω το θέμα του παραδοσιακού ραδιοφώνου. Είναι θέμα γιατί ακούω πολύ κ βολεύει όλη την οικογένεια με το πάτημα ενός κουμπιού να έχει μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, morpheous είπε

Αυτό καταλαβαίνω κ εγώ κ νομίζω ότι απομακρύνομαι από τον συνδιασμό ενισχυτή κ ηχείων κ θα κινηθώ προς τα active ηχεία. Απλά δεν ξέρω πως να λύσω το θέμα του παραδοσιακού ραδιοφώνου. Είναι θέμα γιατί ακούω πολύ κ βολεύει όλη την οικογένεια με το πάτημα ενός κουμπιού να έχει μουσική.

Από παραδοσιακό free-to-air ραδιόφωνο πάντως μην περιμένεις να ακούσεις ποιοτική μουσική.
Αν πάρεις καλά ηχεία για αυτό το σκοπό θα είναι πεταμένα λεφτά.

Πάρε καλύτερα έναν σύγχρονο, καλό, ραδιοενισχυτή hi-fi μαζί με 2 ηχεία που να είνα όλα μέσα στο διαθέσιμο μπατζετ που έχεις.
Φρόντισε ο ενισχυτής να μπορεί να συνδεθεί στο ίντερνετ και να υποστηρίζει wi-fi ή και BT.
Με αυτό τον τρόπο θα μπορεί να υποστηρίξει απευθείας ιντερνετικές πηγές ήχου και να συνδέσεις ασύρματα άλλες πηγές.

Παράδειγμα: https://www.skroutz.gr/s/9891512/Yamaha-R-N402D-Black.html?from=catspan
ΔΕΝ ξέρω πόσο καλός είναι ο εν λόγο, απλά τον παραθέτω σαν δείγμα.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 10/2/2021 στις 12:06 ΠΜ, morpheous είπε

Αυτό καταλαβαίνω κ εγώ κ νομίζω ότι απομακρύνομαι από τον συνδιασμό ενισχυτή κ ηχείων κ θα κινηθώ προς τα active ηχεία. Απλά δεν ξέρω πως να λύσω το θέμα του παραδοσιακού ραδιοφώνου. Είναι θέμα γιατί ακούω πολύ κ βολεύει όλη την οικογένεια με το πάτημα ενός κουμπιού να έχει μουσική.

Τελικά προχώρησες σε κάποια από τις επιλογές ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2021 στις 9:49 ΠΜ, thyma είπε

Τελικά προχώρησες σε κάποια από τις επιλογές ;

Όχι τελικά. Είδα οτι για να καταφέρω αυτό που θέλω χρειάζομαι κ ενισχυτή οπότε το πάγωσα για την ώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...