Προς το περιεχόμενο

Cosmote Fiber to the home με Unifi USG router. Πως ρυθμίζω τα τηλέφωνα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, 

Έχω fiber to the home, το οποίο αυτή τη στιγμή συνδέεται στο WAN port του Speedport και μετά το speedport έχω ένα Mikrotik router.

Έχω αγοράσει ένα Unifi USG και θέλω να το εγκαταστήσω, αλλά θα ήθελα να το συνδέσω κατευθείαν στην WAN.

Που μπορώ να διαβάσω για τη ρύθμιση του USG καθώς και για τη συνδεσμολογία (αν είναι δυνατόν) του speedport Μετά το USG για να δουλέψει το τηλέφωνο;

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί κάπου αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό... ή πιο συγκεκριμένα δεν ήξερα με τι keywords να το ψάξω.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2021 στις 12:58 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Ζητα τον κωδικο τηλεφωνίας απο τον οτε

OK, θα τους καλέσω. 

Στο USG θα πρέπει να βάλω κάπου τους κωδικούς της DSL?

Το speedport Θα πρέπει να παραμείνει στη συνδεσμολογία, πίσω απο το USG, σωστά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το USG για να το σετάρεις μπαίνεις στο interface του (192.168.1.1 αν θυμάμαι καλά) και διαλέγεις ppoe κλήση. Έχε υπόψην ότι θελει και unifi controller. Αν δε σκοπεύεις να βάλεις controller τσάμπα το πήρες και θα ΄έκανες τη δουλειά σου με ένα edgerouter-x στα μισά λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 01/02/2021 at 10:37, nionionio said:

Έχω fiber to the home, το οποίο αυτή τη στιγμή συνδέεται στο WAN port του Speedport και μετά το speedport έχω ένα Mikrotik router.

Έχω αγοράσει ένα Unifi USG και θέλω να το εγκαταστήσω, αλλά θα ήθελα να το συνδέσω κατευθείαν στην WAN.

Θα έχεις και το Speedport και το Mikrotik router και το USG? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2021 στις 9:32 ΜΜ, Thresh είπε

Θα έχεις και το Speedport και το Mikrotik router και το USG? 

 

Όχι, το mikrotik θέλω να φύγει.

Θέλω να το αντικαταστήσω με το USG.

το Speedport φαντάζομαι το χρειάζομαι αναγκαστικά για να δουλέψουν τα τηλέφωνα σωστα; - Αν όχι, το αφαιρώ και αυτό.

Απλά έχω μπλέξει τα μπούτια μου λίγο 😛

 

Στις 3/2/2021 στις 5:52 ΜΜ, cumulus είπε

Αν καταλαβα καλα ,θελεις να συνδεσεις το τηλ στο usg.Νομιζω αυτο δε γινεται .Εγω εχω το τηλ πανω στο fritzobox ,αλλα το  internet "βγαινει" μεσω usg .

Φαντάζομαι μπορώ να βάλω το Speedport μετά το USG, αποκλειστικά για να δουλεύουν τα τηλέφωνα;

 

Στις 3/2/2021 στις 4:45 ΜΜ, Finn είπε

Το USG για να το σετάρεις μπαίνεις στο interface του (192.168.1.1 αν θυμάμαι καλά) και διαλέγεις ppoe κλήση. Έχε υπόψην ότι θελει και unifi controller. Αν δε σκοπεύεις να βάλεις controller τσάμπα το πήρες και θα ΄έκανες τη δουλειά σου με ένα edgerouter-x στα μισά λεφτά.

Συνδέω με ethernet το κουτάκι της οπτικής με το WAN του USG και σετάρω το pppoe  με κωδικούς cosmote Σωστά;

Μετά φτιάχνω τις IP του καινούριες και το βάζω ως DHCP router, σε αντικατάσταση του mikrotik?

Controller τρέχω, οκ αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nionionio είπε

Φαντάζομαι μπορώ να βάλω το Speedport μετά το USG, αποκλειστικά για να δουλεύουν τα τηλέφωνα;

 

 

Οχι αναποδα πρεπει να γινει.Εγω εχω fritzbox και επανω το τηλεφωνο ,το fritz παει στη wan1 του usg και απο εκει μοιραζω ολο το δικτυο στο σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το USG δεν είναι modem θα πρέπει αναγκαστικά να μπει πρώτο το Speedport. Απο κει θα βγει η τηλεφωνία και απ το switch του Speedport θα πας στη WAN του USG.

Επειδή είχα φάει κούραση κάποια στιγμή, σιγουρέψου ότι στο tab Network του Controller έχεις φτιάξει ένα νέο LAN (ή edit το ήδη υπάρχον) με subnet 192.168.2. (ή 192.168.1. αν έχεις αλλάξει το subnet του Speedport το οποίο και συνιστώ). Αυτό στο λέω γιατί αν τα αφήσεις όλα default, ακόμη και να ορίσεις το USG 192.168.2.1 πχ όταν μπεις στο admin interface, κατά το provisioning στον controller θα του δώσει την default IP 192.168.1.1 με αποτέλεσμα να έχεις confict και να αποτυγχάνει το adopt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πρώτα το Speedport το οποίο θα ρυθμισεις να παίζει σε PPPoE Passthrough mode, γιατί λόγω Cosmote σε Bridge Mode δεν θα έχει τηλεφωνία κι από πίσω το USG που θα κάνει 2η PPPoE κλήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

καλησπέρα. σχετική-άσχετη ερώτηση. 

Έχω speedport (μαμά ρυθμίσεις ip 192.168.1.1) -->USG (192.168.1.250) --> Switch (192.168.1.251) --> PC (192.168.1.200)

Μπορώ να δω από το pc  το speedport? Όταν βάζω 192.168.1.1 με πετάει σε ένα powerline tplink που είναι συνδεδεμένο στο switch.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Αρα ο ρουτερ δεν εχει την ip αυτη που λες.

 

εκτός και αν υπάρχουν 2 δίκτυα. όταν συνδέομαι μέσω wifi στου ote, μπαίνω στο speedport από την 192.168.1.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...