Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη θυροτηλεφωνου


LLLEFTERIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηρα σημερα δυο θυροτηλεφωνα CTC IRIS HT-502 να βαλω ενα σε μενα που καηκε απο την φωτια και ενα στον πεθερο που δεν δουλευει το κουμπι που ανοιγει η πορτα.

Να πω οτι και εγω και ο πεθερος εχουμε πολυ παρασιτο θορυβο στο ακουστικο των παλιων θυροτηλεφωνων.

Εβαλα σε μενα το καινουριο μου βγηκε η πιστη να δω πως παει ενω πιστεψα επειδη ειχα 4+Ν θα ηταν ευκολο.

Το προβλημα μου ειναι οτι δεν δουλευει το κουδουνι ο ηχος το μπαζερ πως το λενε αυτο.

Εβαλα απο το παλιο το μπαζερ δουλευει αλλα δεν εχω ενταση.

Μια υποψια μου ειναι ισως τα παλια να ηταν 6V τα καινουρια 12V και να μην φτανει ο μετασχηματιστης που ειναι κατω στα ρολογια στην σκαλα.

1612298384700.jpg

1612298434955.jpg

1612298464779.jpg

1612298614875.jpg

1612298497032.jpg

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με το καινούριο έχω βόμβο παράσιτα στο ακουστικό ενώ αυτός που είναι κάτω στην πόρτα ακούει πεντακάθαρα.

Να φτάσει η κάψα του μικροφώνου στην είσοδο της πολυκατοικίας;

Ξέχασα να γράψω ότι το σπίτι έχει δύο διαμερίσματα το δικό μου και του πεθερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, LLLEFTERIS said:

Μια υποψια μου ειναι ισως τα παλια να ηταν 6V τα καινουρια 12V και να μην φτανει ο μετασχηματιστης που ειναι κατω στα ρολογια στην σκαλα.

Προφανώς, ο ανορθωτής (τροφοδοτικό) που δίνει ο κατασκευαστής για τα ht-502 είναι ο παρακάτω.

1589139680_Screenshotfrom2021-02-0308-23-56.png.81ac0d95b890c261adf2b3d58ae8866d.png

12V AC για την λειτουργία της κλειδαριάς (κυπρί), 9.5V DC για την ενδοεπικοινωνία και μία έξοδο για μελωδικό ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, htaccess είπε

Προφανώς, ο ανορθωτής (τροφοδοτικό) που δίνει ο κατασκευαστής για τα ht-502 είναι ο παρακάτω.

1589139680_Screenshotfrom2021-02-0308-23-56.png.81ac0d95b890c261adf2b3d58ae8866d.png

12V AC για την λειτουργία της κλειδαριάς (κυπρί), 9.5V DC για την ενδοεπικοινωνία και μία έξοδο για μελωδικό ήχο.

Να υποθεσω τα 9.5V δεν ειναι απλα μονο για το Buzzer που εχει μεσα το θυροτηλεφωνο αλλα για ολη την συσκευη;

Αν τα 9.5V τα θελει μονο για να χτυπαει το Buzzer ελεγα μηπως αλλαζα τα Buzzer απο τις δυο συσκευες απλα δεν ξερω τι ρευμα βγαζει ο παλιος ανορθωτης και αν ειναι ac η dc

Σκεφτηκα επιση πως ισως να χτυπαει χαμηλα γιατι απο το Buzzer το ενα καλωδιο παει απευθειας στην καλωδιωση (κιτρινο) ενω το αλλο περναει μεσα απο πλακετα κυκλωμα ενω στην παλια συσκευη που ειχε μονο επαφες δεν υπηρχε κανενα κυκλωμα με πυκντες αντιστασεις κλπ.

Να δοκιμασω να συνδεσω το buzzer απο το παλιο θυροτηλεφωνο απευθειας στο μαυρο καλωδιο και στο κιτρινο οπως ηταν συνδεμενο στην παλια συσκευη;

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tsino είπε

Δε θα μας πεις τι έκανες? 😁

Το Buzzer εχει δυο συρματακια και μαλλον επειδη αυτα εχουν κατι σαν μονωση δεν εκανε επαφη τα κολλησα με κολλητηρι και πλεον χτυπαει το κουδουνι.

IMG_20210203_120709.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...
8 ώρες πριν, VirusX2gr είπε

Τελικα βγηκε ακρη?

 

@LLLEFTERIS Αλλαξες το buzzer στο νέο, με το buzzer από το παλιο θυροτηλέφωνο;

Ναι απο οσο θυμαμαι αυτο εκανα εβαλα απο το παλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...