Προς το περιεχόμενο

H500p mesh διάταξη ανεμιστήρων


vins

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, έχω το H500p mesh, με τους 2 200αρηδες ανεμιστήρες να βάζουν μπροστά, έναν 120mm να βγάζει πισω και την υδροψυξη 280mm να βγάζει πάνω. 

Η ερωτηση είναι η εξης: θα γυρίσω σε αερόψυξη, οπότε δεδομένου ότι η υδροψυξη θα βγει, πόσοι ανεμιστήρες και σε ποια διάταξη θα ήταν optimal?

Σκέφτομαι πχ τους 200αρηδες μπροστά να βάζουν και να βάλω 1 140 πισω να βγάζει και ακόμα 1 140 στην πισω πάνω θέση να βγάζει. Ειναι οκ;

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vins είπε

Καλησπερα παιδια, έχω το H500p mesh, με τους 2 200αρηδες ανεμιστήρες να βάζουν μπροστά, έναν 120mm να βγάζει πισω και την υδροψυξη 280mm να βγάζει πάνω. 

Η ερωτηση είναι η εξης: θα γυρίσω σε αερόψυξη, οπότε δεδομένου ότι η υδροψυξη θα βγει, πόσοι ανεμιστήρες και σε ποια διάταξη θα ήταν optimal?

Σκέφτομαι πχ τους 200αρηδες μπροστά να βάζουν και να βάλω 1 140 πισω να βγάζει και ακόμα 1 140 στην πισω πάνω θέση να βγάζει. Ειναι οκ;

Ευχαριστώ πολύ 

Καλησπερα, μια χαρα θα ειναι ετσι οπως το λες, εχει πολυ καλο airflow το συγκεκριμενο case με τους 200mm μπροστα! (στα χναρια των παλιοτερων θρυλικων HAF932 + HAFx)

Σκεψου και το ενδεχομενο να βαλεις και τους πανω intake και μονο τον 140αρι πισω exhaust (positive air pressure) θα εχεις λιγο καλυτερα temps σε vrm και ram dimms, αλλα και με τον τροπο που ειπες οι διαφορες ειναι μικρες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, vins είπε

Καλησπερα παιδια, έχω το H500p mesh, με τους 2 200αρηδες ανεμιστήρες να βάζουν μπροστά, έναν 120mm να βγάζει πισω και την υδροψυξη 280mm να βγάζει πάνω. 

Η ερωτηση είναι η εξης: θα γυρίσω σε αερόψυξη, οπότε δεδομένου ότι η υδροψυξη θα βγει, πόσοι ανεμιστήρες και σε ποια διάταξη θα ήταν optimal?

Σκέφτομαι πχ τους 200αρηδες μπροστά να βάζουν και να βάλω 1 140 πισω να βγάζει και ακόμα 1 140 στην πισω πάνω θέση να βγάζει. Ειναι οκ;

Ευχαριστώ πολύ 

καλημέρα το ίδιο κουτί εχω και το είχα αφήσει όπως ήταν με έναν 140 ανεμιστήρα πίσω με αεροψυξη, δεν χρειάζεται παραπάνω

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

καλημέρα το ίδιο κουτί εχω και το είχα αφήσει όπως ήταν με έναν 140 ανεμιστήρα πίσω με αεροψυξη, δεν χρειάζεται παραπάνω

Ευχαριστώ, τους 200αρηδες εσύ πώς τους δουλεύεις? σταθερά σε συγκεκριμένα rpm ή έχεις curve?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, vins είπε

Ευχαριστώ, τους 200αρηδες εσύ πώς τους δουλεύεις? σταθερά σε συγκεκριμένα rpm ή έχεις curve?

σταθερά δεν χρειάζονταν curve γιατί δημιουργούν περίεργο ήχο αν αυξομειώνονται  μέσα στο κουτί μάλλον επειδή είναι DC δεν θυμάμαι την λέξη αλλά πιστεύω κατάλαβες τι εννοώ, σπρώχνουν αρκετό αέρα στην αεροψυξη,ποια θα χρησιμοποιήσεις?

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ICE-T είπε

σταθερά δεν χρειάζονταν curve γιατί δημιουργούν περίεργο ήχο αν αυξομειώνονται  μέσα στο κουτί μάλλον επειδή είναι DC δεν θυμάμαι την λέξη αλλά πιστεύω κατάλαβες τι εννοώ

Ναι γι αυτό ρώτησα, γιατί όταν τα είχα βάλει σε curve γκρίνιαζαν λίγο :D 

Τώρα τα έχω 500 rpm σταθερά και είναι κομπλε.

Ωραίος, ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, vins είπε

Ναι γι αυτό ρώτησα, γιατί όταν τα είχα βάλει σε curve γκρίνιαζαν λίγο :D 

Τώρα τα έχω 500 rpm σταθερά και είναι κομπλε.

Ωραίος, ευχαριστώ!

όλα πολύ καλά,καλή συνέχεια φιλαράκι🙏

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/2/2021 στις 12:24 ΜΜ, vins είπε

Επίσης φίλε μου! 

απλά σαν ενημέρωση έχουν καινούργιο chipset driver /ryzen master για 5600/5800Χ μόνο για αυτά τα 2 για κάποιο bug που παρουσιάζονταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...