Προς το περιεχόμενο

eror 3f0 hp laptop ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!!


aidonoxori

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους...φιλη μου προσφατα αγορασε λατοπ hp g5 270 χωρις λειτουργικο...εχει μια γνωση απο υπολογιστες...ακτεβαζει τα windows τα περναει σε στικακι (ολα σωστα μεχρι εδω) βαζει το στικακι στο λαπτοπ,επιλεγει boot απο το usb και μολις παει να μπουταρει βγαζει το αναφερομενο error..3f0!!...boot device not found..τι φασηηη;;;

εψαξα διαφορα πραγματακια..ολοι λενε για το legacy support να το κανω onn off..αλλα τα καινουργια hp δεν εχουν τετοια λειτουργεια

τι μπορει να φταιει και τι πρεπει να κανει;

Υ.Γ...αγορασμενο απο public..πηγε να ρωτησει τι φταιει και να πει μηπως εχει προβλημα..το παιρνει ενας τεχνηκος εκει μπαινει στο δωματιο για ενα τεταρτο τα παιρναει βγανει και τις δειχνει οτι τρεχουν κανονικα τα windows..τα διαγραφει ξανα και τις δινω το λαπτοπ σε αρχικη μορφη ξανα...ρωταει η κοπελα πως το εκανε και της απανταει οτι δεν μπορει να της πει..του λεει καντο μου και θα σε πληρωσω αν ειναι κατι..εν τελει δινει το τηλεφωνο του και της ζηταει 30 ευρω για αυτα τα 15 λεπτα που θα του παρει να το κανει!

βοηθηστε παρακαλω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aidonoxori είπε

τα περναει σε στικακι (ολα σωστα μεχρι εδω)

Αυτο ειναι σχετικο. Πως τα περασε ? Με ποιο προγραμμα ? gpt ή mbr scheme ? Καινουργιο φορητο θα εχει uefi λογικα , και αν το στικακι δεν φτιαχτει με υποστηριξη για uefi δεν θα μπουταρει ποτε.
 

1 ώρα πριν, aidonoxori είπε

της ζηταει 30 ευρω για αυτα τα 15 λεπτα που θα του παρει να το κανει!

Εχω χρεωσει περισσοτερα , για πολυ λιγοτερο χρονο. Η νοοτροπια οτι ενας τεχνικος πρεπει να αμειβεται με τον πόσο χρονο κανει και οχι με το τι ειδους εργασια κανει που προυποθετει μια σχετικη καταρτιση , σπουδες κλπ , πρεπει να σταματησει. Αν ειναι ετσι , οταν πας στον οφθαλμιατρο και σε περναει μια βολτα απο ολα τα μηχανηματα και σου λεει "εχεις τοση μυωπια , σκασε μου 50 ευρω επισκεψη" , να του λεμε οτι ζηταει πολλα γιατι η βολτα απο τα μηχανηματα διαρκεσε μονο 15 λεπτα!!
Αλλαχτε νοοτροπια..καλωσηρθατε στον 21ο αιωνα.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιος θα βρεθεί να απαντήσει, εδώ ή σε άλλο σχετικό forum, ελληνικό ή ξένο.

Όμως πρέπει να ξέρεις ότι δεν πληρώνεις τον χρόνο αλλά πρωταρχικά την τεχνογνωσία του τεχνικού.
Εφόσον δεν θέλεις να τον πληρώσεις, θα πρέπει εσύ να δαπανήσεις χρόνο σε δοκιμές και ψάξιμο.
Και αν κοστολογήσεις τον χρόνο σου π.χ. 5€/ώρα, σκέψου πόσο σου έχει κοστίσει ως τώρα - 
συν τον χρόνο που δεν μπορείς να εργαστείς επειδή είσαι χωρίς μηχάνημα.
Και χώρια η ταλαιπωρία η δική σου (της κοπέλας) και του μηχανήματος...

-
 

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Για αυτο υπαρχουν τα φορουμς , για να παιρνουμε λυσεις στο δωρεαν... ετσι δεν ειναι ή οχι ? ;)

στο βαθμο που ο αλλος δεν είναι τσαμπατζής και ενδιαφέρεται να μάθει 

απο την αλλη κάποιοι τεχνικοί  χάνουν το ψωμί τους γιατί πολλοί μαθαίνουν κατι και αρχίζουν να το παιζουν ειδικοί σε γνωστούς και φίλους (και δυστυχώς είναι παρα πολλοί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κυριοι συμφωνω σε ολα αυτα και εγω προσωπικα ειμαι φοιτητης πληροφορικης οποτε ολα αυτα που λετε ειναι συμφωνα απο μεριας μου..παρολαυτα οταν εχεις σκασει 550 για ενα λαπτοπ και δεν τρεχει απο "εσωτερικο" του προβλημα προφανως και για τα 30 ευρω θα γινω τσιγκουνης ναι..30 ευρω για εμενα προσωπικα ειναι 9 ωρες δουλειας...οποτε ναι ειμαι τσιγκουνης...το συγκεκριμενο forum ειναι για να με βοηθησετε και οχι για να μου αναλυσετε το "Ψωμι" του τεχνικου...αν θελετε υπαρχει το "μπλα μπλα" για να κανετε οσο μουχαμπετι θελετε..αν μπορει να βοηθησει καποιος εχει καλως!

ο συγκεκριμενος τεχνικος αν παρατηρησετε τι λεω οταν πηγε η κοπελα στο καταστημα οπου αγορασε το laptop ενω ηξερε πως να το κανει ειχε κατεμου πολυ λαθος συμπεριφωρα...πολυ πθαν ονα εκανε καποια ρυθμση και μετα να το επανεφερε οπως ηταν και πριν μονο και μονο για να παρει το εξτραδακι του..η φιλη μου ηθελε να τα δωσει τα 30 ευρω αλλα εγω της ζητησα να περιμενει

Να ειστε καλα

 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Aris_ είπε

απο την αλλη κάποιοι τεχνικοί  χάνουν το ψωμί τους γιατί πολλοί μαθαίνουν κατι και αρχίζουν να το παιζουν ειδικοί σε γνωστούς και φίλους (και δυστυχώς είναι παρα πολλοί)

Το αυτο. Να βοηθησω στο μετρο που μπορω καποιον που εχει ενα προβλημα. Και στο μετρο που και αυτος ψαχνεται και καταλαβαινει και δυο πραγματα.
Αλλα αυτο που περιγραφεις ειναι σε τετοιο βαθμο στις μερες που κατανταει μαστιγα...ολοι την εχουν δει γνώστες και ειδικοι και δεν ξερωγω τι. Πολλοι δε , αναλαμβανουν ατυπως ή τυπικα δεν ξερω και εργασιες σε επιχειρησεις , καταστηματα , γραφεια κλπ ως "γνώστες" και ερχονται εδω ή σε οποιοδηποτε τελοσπαντων φορουμ για να δωσουμε εμεις την λυση , για να παει μετα ο αλλος να βγαλει και λεφτα απο την "εργασια"...καπου ωπα παιδια...

2 λεπτά πριν, aidonoxori είπε

και για τα 30 ευρω θα γινω τσιγκουνης

Δεν καταλαβα , φιλης σου δεν ειναι το λαπτοπ ? Ας τα δωσει εκεινη. Δεν σχολιαζω το "ψωμι του τεχνικου" , το σχολιασα ηδη.
 

2 λεπτά πριν, aidonoxori είπε

και δεν τρεχει απο "εσωτερικο" του προβλημα προφανως

 

3 λεπτά πριν, aidonoxori είπε

ο συγκεκριμενος τεχνικος αν παρατηρησετε τι λεω οταν πηγε η κοπελα στο καταστημα οπου αγορασε το laptop ενω ηξερε πως να το κανει

Αρα που ακριβως ειναι το "εσωτερικο" προβλημα του λαπτοπ ? Απλα δεν ξερετε εσεις ( εσυ και η φιλη σου ) πως να το κανετε. Και επειδη ο τεχνικος δεν σας το κανει τζαμπα , τα ριχνετε στον τεχνικο και στο "εσωτερικο" προβλημα του λαπτοπ... φιλικα σας λεω ...για συνελθετε λιγο.
 

5 λεπτά πριν, aidonoxori είπε

30 ευρω για εμενα προσωπικα ειναι 9 ωρες δουλειας

 

5 λεπτά πριν, aidonoxori είπε

ειμαι φοιτητης πληροφορικης

Ελπιζω να μην γινεις τεχνικος. Οταν λοιπον γινεις προγραμματιστης ας πουμε..θα χρεωνεις ποσο την δουλεια σου ? Πηγαινε στο "μπλα μπλα" ανοιξε ενα θεμα και πες μας ποσο θα χρεωνεις την εργατοωρα... τα 30 ευρω / 9ωρο ειναι για τους μεροκαματιαρηδες...τον "ανειδικευτο εργατη"..οταν εισαι ελευθερος επαγγελματιας , σε μια ελευθερη αγορα..χρεωνεις ο,τι γουσταρεις και απλα ο ανταγωνισμος θα σε προσγειωσει καποια στιγμη.. καλωσηρθες στο καπιταλιστικο συστημα του 21ου αιωνα.

8 λεπτά πριν, aidonoxori είπε

πολυ πθαν ονα εκανε καποια ρυθμση

Στο 1ο μου ποστ σου εδωσα μια ιδεα του τι μπορει να φταιει..δεν του εδωσες σημασια ομως.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, aidonoxori είπε

Καλησπερα σε ολους...φιλη μου προσφατα αγορασε λατοπ hp g5 270 χωρις λειτουργικο...εχει μια γνωση απο υπολογιστες...ακτεβαζει τα windows τα περναει σε στικακι (ολα σωστα μεχρι εδω) βαζει το στικακι στο λαπτοπ,επιλεγει boot απο το usb και μολις παει να μπουταρει βγαζει το αναφερομενο error..3f0!!...boot device not found..τι φασηηη;;;

εψαξα διαφορα πραγματακια..ολοι λενε για το legacy support να το κανω onn off..αλλα τα καινουργια hp δεν εχουν τετοια λειτουργεια

τι μπορει να φταιει και τι πρεπει να κανει;

Υ.Γ...αγορασμενο απο public..πηγε να ρωτησει τι φταιει και να πει μηπως εχει προβλημα..το παιρνει ενας τεχνηκος εκει μπαινει στο δωματιο για ενα τεταρτο τα παιρναει βγανει και τις δειχνει οτι τρεχουν κανονικα τα windows..τα διαγραφει ξανα και τις δινω το λαπτοπ σε αρχικη μορφη ξανα...ρωταει η κοπελα πως το εκανε και της απανταει οτι δεν μπορει να της πει..του λεει καντο μου και θα σε πληρωσω αν ειναι κατι..εν τελει δινει το τηλεφωνο του και της ζηταει 30 ευρω για αυτα τα 15 λεπτα που θα του παρει να το κανει!

βοηθηστε παρακαλω!!!

ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ

Επεξ/σία από neo80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Το αυτο. Να βοηθησω στο μετρο που μπορω καποιον που εχει ενα προβλημα. Και στο μετρο που και αυτος ψαχνεται και καταλαβαινει και δυο πραγματα.
Αλλα αυτο που περιγραφεις ειναι σε τετοιο βαθμο στις μερες που κατανταει μαστιγα...ολοι την εχουν δει γνώστες και ειδικοι και δεν ξερωγω τι. Πολλοι δε , αναλαμβανουν ατυπως ή τυπικα δεν ξερω και εργασιες σε επιχειρησεις , καταστηματα , γραφεια κλπ ως "γνώστες" και ερχονται εδω ή σε οποιοδηποτε τελοσπαντων φορουμ για να δωσουμε εμεις την λυση , για να παει μετα ο αλλος να βγαλει και λεφτα απο την "εργασια"...καπου ωπα παιδια...

εχουν αφήσει το γνωστο οτι δηλώσεις είσαι και εφοσον δεν φέρεις ευθύνη ο αλλος κανει οτι του κατέβει 
εχω ζησει εξωτερικο και αν πω σε γνωστο κατι και το κανει (ποσο μαλλον να παω να βοηθήσω) μετα αν γίνει ζημιά τρώω στο κεφαλι μια μυνηση για αποζημίωση που δεν ξερω από που μου ήρθε 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2021 στις 5:32 ΜΜ, Aris_ είπε

στο βαθμο που ο αλλος δεν είναι τσαμπατζής και ενδιαφέρεται να μάθει 

απο την αλλη κάποιοι τεχνικοί  χάνουν το ψωμί τους γιατί πολλοί μαθαίνουν κατι και αρχίζουν να το παιζουν ειδικοί σε γνωστούς και φίλους (και δυστυχώς είναι παρα πολλοί)

Κοίτα αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό από την άποψη ότι αυτός ο power user που πιάνουν τα χέρια του απλά δεν θα γίνει πελάτης σε εσένα και σε εμένα και από την άλλη κανένα πρόβλημα να βάζει κάποιος τα χέρια του, αφού πολλές φορές μεγαλώνουν μια ζημιά που σημαίνει μεγαλύτερο κέρδος για εσένα ( φυσικά πάντα τηρουμένων των αναλογιών, και υπό προυποθέσεις)

Στην χώρα μας επικρατεί η νοοτροπία του τσαμπέ, για αυτό τον λόγο και επαγγελματικά ο κανόνας μου είναι ΔΕΝ πιάνουμε ΠΟΤΕ κολητιληκια με πελάτες, από την άλλη και πολλοί επαγγελματίες είναι στο περίπου και επικρατεί το λίγο από όλα όπου πολλοί δεν κάνουν τίποτε καλά, γενικά ισχύει ότι το IT support ακόμη και από το προσοντολόγιο του ΟΕΕΚ ότι περιλαμβάνει 3 ειδικότητες στο hardware

-Tεχνικός Η/Υ, διάγνωση βλάβης, εγκατάσταση λογισμικού, περιφερειακών, συναρμολόγηση κλπ

-Τεχνικός δικύων, εγκατάσταση δικτύου, διάγνωση βλαβών, αποκατάσταση τους, κλπ

-Ηλεκτρονικός, αποκατάσταση λειτουργικότητας, διάγνωση και επισκευή pcb κλπ

Εδώ στον πραγματικό κόσμο που οι πελάτες ζητούν τα πάντα με τιμές ψίχουλα, πρέπει και ο καθένας να προστατέψει το επάγγελμα του και στις τιμές του να είναι προκαταβολικά ενημερωμένος ο πελάτης για το τελικό κόστος, ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΥ δεν είναι σίγουρος να μην προχωρήσει σε επισκευή μεγαλώνοντας μια ζημιά....

Επίσης και πολλοί αυτοδίδακτοι κατσαβιδολόγοι σε φόρουμ και με βάση βιντεάκια στο youtube γράφουν " 50€ σου ζήτησε ο κλέφτης, άσε φερ το εδώ να στο κάνω εγώ" και θα γράψω 2 παραδείγματα γιατί είμαι κατά των τηλεδιαγνώσεων και των νομίζω και μου φαίνεται σε φόρουμ

1. reflow ή τηγάνισμα ή ψήσιμο ή όπως πολλοί το προτείνουν άμεσα ειδικά για κάρτες γραφικών για πάσα νόσο και πάσα μαλακία

Ο άσχετος που την είδε τεχνικός επειδή είδε βιντεάκια στο youtube και σχολιάζει "σιγά την μαλακία αυτό το κάνω και μόνος μου" έχει σπίτι ένα heat gun του 20άρικού πολλά δεν έχουν καν ένδειξη θερμοκρασίας αλλά low high παίρνει το pcb και του γ****** τον αδόξαστο, μετά μόλις βάλει την κάρτα γραφικών πάνω στο pc και πέσει ή ασφάλεια ή καεί το τροφοδοτικό ή ακόμη χειρότερα βραχυκυκλώσει την μητρική του λάπτοπ τότε αρχίζει στον γνωστό του έτσι είναι αυτά χαλάνε, τύχη ε ήταν και παλιό μπλα μπλα απλά να φύγει ο παπάς από πάνω του

ένας ηλεκτρονικός που θα ασχοληθεί ξεκαθαρίζοντας οτι αυτό είναι  temporary fix θα χρησιμοποιήσει σταθμό με συγκεκριμένη σταθερή θερμοκρασία και χρόνο και μετά θα μετρήσει την πλακέτα πριν την βάλει πάνω σε ρεύμα έτσι ώστε για τον φόβο των Ιουδαίων να είναι σίγουρος ότι δεν έχει βραχυκυκλώσει

2.Ισιωμα pins επεξεργαστή amd, ή αποκατάσταση pins lga socket intel. σε φόρουμ έχουμε μηχανικά μολύβια, πιστωτικές κάρτες φακούς τσιμπιδάκια καλτσόν κλπ

Ο τεχνικός θα χρησιμοποιήσει μικροσκόπιο twezers και donor pins όπου και εάν χρειάζεται, εδώ το καλό σενάριο για τον ερασιτέχνη είναι αν αποτύχειη επισκευή απλά να μην ανάψει ενώ ειδικά σε intel να βραχυκυκλώσει και cpu και mobo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...