Προς το περιεχόμενο

Άνοιγμα αρχείων bios και περιήγηση στο menu τους


solution1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Παλαιότερα, είχα βρει ένα προγραμματάκι με το οποίο, μεταξύ άλλων, μπορούσες ν' ανοίξεις αρχεία bios και να περιηγηθείς στο menu τους.

Γνωρίζει κανείς ποιο είναι; Έχω την εντύπωση ότι ήταν της Award..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ανάλογα με την εταιρεία υπάρχει και το αντίστοιχο προγραμμα.Κάποια bios ακομα κι αν υπαρχει θεωρητικά προγραμμα  (με βαση τον τυπο του αρχειου) απλά δεν ανοιγουν οπως ειναι πχ καποια (αν οχι ολα) απο ΗΡ ή της Intel.Υπάρχουν προγραμματα που μπορείς να πειράξεις παραμέτρους και άλλα που απλά προσθετεις στοιχεία όπως microcodes ή slic.Επειδή πάντα υπάρχει πιθανότητα να μπρικαρεις την μητρική κοιτα σε πρωτη φαση εαν αυτο που θελεις να κάνεις το εχει κάνει και δοκιμάσει κάποιος άλλος για την συγκεκριμένη μητρικη.Το παραπανω λινκ στο win-raid.com ειναι μια καλή αρχη.Αν ενα bios δεν ενοιγει ενω θα επρεπε δοκιμασε άλλη εκδοση του προγραμματος παλαιότερη ή νεωτερη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ήδη φλασάρει ένα μονταρισμένο bios από bios-mods.com κι έχουν ανοίξει ένα σωρό επιλογές.

Οπότε θέλω να περιηγούμαι στο menu του bios γκουκλάροντας ταυτόχρονα τις διάφορες επιλογές που έχει.

Ναι, θα μπορούσα να βγάλω φωτογραφίες, όμως έτσι δε βλέπω τις επιλογές που μου δίνει κάθε μενού.

Για τη ιστορία να πω ότι το bios αφορά Clevo laptop και είναι της phoenix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για phoenix bios μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχο;

Θέλω κάτι σαν bios emulator όπου να του πετάω ένα αρχείο bios και να περιηγούμαι στο menu του σαν να είμαι στο κανονικό περιβάλον

(χωρίς φυσικά να αποθηκεύονται οι αλλαγές που γίνονται)

 

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...