Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση web hosting


ffl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι τώρα δούλευα σε hetzner, digital ocean και scaleway. Dedicated και vps. Και κάποιες άλλες (και μια ελληνική μέσα) για shared hosting για μικρότερα sites.

Κανένα παράπονο και δε θα ήθελα με τίποτα να αλλάξω αλλά αναγκάζομαι.

Θέλω κάποια εταιρεία (αξιόπιστη) η οποία να μπορεί να παρέχει συμβόλαιο 12μηνης διάρκειας. "Δυστυχώς" αυτές που ανεφερα δε παρέχουν κάτι τέτοιο, πληρώνεις με το μήνα.

Με ενδιαφέρει ένας dedicated (ubuntu 16.04) κι ένας VPS.

Έψαξα λίγο, βρήκα ελληνικές εταιρείες αλλά μου φαίνεται η διαφορά είναι χαοτική σε σχέση με αυτό που έχω μάθει. Δηλαδή αυτή η ευκολία να φτιάχνεις όσους VPS θέλεις στα γρήγορα για να δοκιμάσεις κάτι. Ακόμα και σε επιλογή λειτουργικού υπάρχει από ubuntu μόνο η 18.04 /20.04. Δεν έχω δημιουργήσει λογαριασμό όμως για να δω ακριβώς πως είναι, μπορεί αυτά που λέω να μην ισχύουν. Απλά διαβάζω τα specs

Σκέφτομαι την oneprovider για dedicated, η οποία στην ουσία μεταπωλεί από άλλους.

Τέλοσπάντων, έχετε να προτείνετε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξύ οι τιμές είναι ό,τι να ναι στα ελληνικά. Δε καταλαβαίνω ποιος τους προτιμάει. όταν κοιτούσα εγώ έβλεπα μέχρι και 2,5 φορές πάνω για τους ίδιους servers. Δε το έψαξα και πολύ όμως. Και στην ουσία είναι μεταπωλητές των μεγάλων του εξωτερικού.

Δε βρίσκω λόγο να πάει κάποιος σε ελληνική εταιρία από τη στιγμή που υπάρχουν οι γνωστές ξένες. δε ξέρω αν έχουν καλύτερο support.

είμαι κάπου λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως περιλαμβάνεται και η διαχείριση του server στη τιμή; Έτσι και αλλιώς για unmanaged server δεν έχει νόημα να μην τον πάρει κάποιος απευθείας από το datacenter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Bitbit είπε

εντωμεταξύ οι τιμές είναι ό,τι να ναι στα ελληνικά. Δε καταλαβαίνω ποιος τους προτιμάει. όταν κοιτούσα εγώ έβλεπα μέχρι και 2,5 φορές πάνω για τους ίδιους servers. Δε το έψαξα και πολύ όμως. Και στην ουσία είναι μεταπωλητές των μεγάλων του εξωτερικού.

Δε βρίσκω λόγο να πάει κάποιος σε ελληνική εταιρία από τη στιγμή που υπάρχουν οι γνωστές ξένες. δε ξέρω αν έχουν καλύτερο support.

είμαι κάπου λάθος;

Δεν είναι unmanaged. Επίσης νομίζω πως είνα καλύτερα για SEO που είναι Ελλάδα και επίσης είναι στο γηργορότερο δίκτυο στην Ελλάδα ( νομίζω IG-RX ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dhmm είπε

Δεν είναι unmanaged. Επίσης νομίζω πως είνα καλύτερα για SEO που είναι Ελλάδα και επίσης είναι στο γηργορότερο δίκτυο στην Ελλάδα ( νομίζω IG-RX ).

το σχόλιο μου είναι γενικό. Δε κοίταξα αναλυτικά τι παρέχει η συγκεκριμένη εταιρια. Σε αυτό που λες έχεις δίκιο, δεν είναι unmanaged.

Απλά όταν κοιτούσα εγώ για ελλάδα έβλεπα μεγάλες διαφορές στις τιμές. Τώρα έριξα μια ματιά σε μερικούς. Κάποιοι έχουν οκ, κάποιοι τσιμπιμένες.

εσύ αναφέρεσαι σε servers που είναι στην ελλάδα, Να πω την αλήθεια δε ξέρω αν βοηθάει το SEO, το έχω ακούσει όμως.

Εγώ λέω γιατί να επιλέξει κάποιος ελληνική εταιρία και να πάρει server στη Γερμανία από τη στιγμή που μπορεί να τον πάρει κατευθείαν από τη Γερμανική εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 12/2/2021 στις 2:04 ΜΜ, Bitbit είπε

το σχόλιο μου είναι γενικό. Δε κοίταξα αναλυτικά τι παρέχει η συγκεκριμένη εταιρια. Σε αυτό που λες έχεις δίκιο, δεν είναι unmanaged.

Απλά όταν κοιτούσα εγώ για ελλάδα έβλεπα μεγάλες διαφορές στις τιμές. Τώρα έριξα μια ματιά σε μερικούς. Κάποιοι έχουν οκ, κάποιοι τσιμπιμένες.

εσύ αναφέρεσαι σε servers που είναι στην ελλάδα, Να πω την αλήθεια δε ξέρω αν βοηθάει το SEO, το έχω ακούσει όμως.

Εγώ λέω γιατί να επιλέξει κάποιος ελληνική εταιρία και να πάρει server στη Γερμανία από τη στιγμή που μπορεί να τον πάρει κατευθείαν από τη Γερμανική εταιρία.

Νομίζω πως μια απάντηση είναι ότι , κάποιος που δεν θα ξέρει καλά Αγγλικά για να μπορεί να συννενοηθεί θα παει Ελληνική εταιρία. Μια δεύτερη απάντηση θα είναι λόγω μικρής διαφοράς στην ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει αξιοπιστη web hosting company στην Ελλαδα,
με καλο πελατολογιο (οχι χτεσινη),
επιλογη για web server και στην Ελλαδα,
και τηλεφωνικο support 24/7 στα ελληνικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, CyberCr33p είπε

Να συνδιάζει όλα αυτά που είπες δεν υπάρχει.

Υπηρχε η tophost. but no anymore, σωστα; Σωστα... :(

6 ώρες πριν, xrhstosiak είπε

cretaforce απλά

 

Οντως τα εχει ολα οσα ειπα;;;;

Εχω αρχισει και φοβαμαι με την Κρητη παντως... χαρα εγω πριν λιγα χρονια που πηγα στην tophost της Κρητης, και μπραβο η επαρχια κλπ, και τελικα μας εδωσε το 3ο το @@@@ρο... :(

Επρεπε οι Κρητικοι τουλαχιστον, να ειναι πιο σταθεροι, κι οχι οπου φυσηξει ο ανεμος...

 

Επεξ/σία από mindreader
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Υπηρχε η tophost. but no anymore, σωστα; Σωστα... :(

Οντως τα εχει ολα οσα ειπα;;;;

Εχω αρχισει και φοβαμαι με την Κρητη παντως... χαρα εγω πριν λιγα χρονια που πηγα στην tophost της Κρητης, και μπραβο η επαρχια κλπ, και τελικα μας εδωσε το 3ο το @@@@ρο... :(

Επρεπε οι Κρητικοι τουλαχιστον, να ειναι πιο σταθεροι, κι οχι οπου φυσηξει ο ανεμος...

 

Η έδρα είναι πάντως Αθήνα. Απλά όταν είχα ξεκινήσει την επιχείριση ήμουν φοιτητής στο Ηράκλειο, οπότε έτσι είχε πάρει το όνομα. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...