Προς το περιεχόμενο

Συνδεση Θερμοστατη


sensai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Κανενας θερμοστατης δεν χρειαζεται ουδετερο για να οπλισει,οι παλιοι θερμοστατες τον ουδετερο τον ειχαν μονο για το λαμπακι και οχι για να οπλισουν.Οι ψηφιακοι θελουν μπαταριες για να οπλισει οπως σωστα λες το ρελεδακι που εχουν μεσα.Οι παλιοι δουλευαν με διμεταλλικο ελασμα.

οι ηλεκτρομηχανικοί και οι ηλεκτρονικοί με συσσωρευτή δεν χρειάζονται ουδέτερο, αφού στους πρώτους η ενέργεια της εντολής προέρχεται από την θερμότητα του χώρου και στους δεύτερους από τον συσσωρευτή. Οι ηλεκτρονικοί χωρίς μπαταρία φυσικά και χρειάζονται ουδέτερο ή δεύτερο πόλο στα 24V για να λειτουργήσουν. Ίσως να υπάρχουν κάποιοι με energy harvesting ή που δημιουργούν δεύτερο πόλο τροφοδοσίας με πυκνωτή, γίνεται αλλά δεν έχω δει τέτοιο υλικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nvel είπε

οι ηλεκτρομηχανικοί και οι ηλεκτρονικοί με συσσωρευτή δεν χρειάζονται ουδέτερο, αφού στους πρώτους η ενέργεια της εντολής προέρχεται από την θερμότητα του χώρου και στους δεύτερους από τον συσσωρευτή. Οι ηλεκτρονικοί χωρίς μπαταρία φυσικά και χρειάζονται ουδέτερο ή δεύτερο πόλο στα 24V για να λειτουργήσουν. Ίσως να υπάρχουν κάποιοι με energy harvesting ή που δημιουργούν δεύτερο πόλο τροφοδοσίας με πυκνωτή, γίνεται αλλά δεν έχω δει τέτοιο υλικό.

Το τι τυποι θερμοστατων υπαρχει γενικα στον κοσμο ενταξει,σιγουρα θα υπαρχουν 15 διαφορετικοι τυποι.Εγω μιλαω γι αυτους που κυκλοφορουν ευρεως στην Ελληνικη αγορα και οχι μονο.2-3 μοντελα Olympia Electronics που τοποθετησα,3-4 Πολωνικα και μερικους Siemens που επιασα,ολοι την ιδια φιλοσοφια ειχαν,μονο φαση στον θερμοστατη και  μπαταριες για το on/off.Ποιος νοημων κατασκευαστης θα κατασκευασει θερμοστατη για την Ελληνικη αγορα και θα βαλει την 24V απαιτηση τροφοδοσιας?Εγω ή εσυ ή καποιος αλλος που ειναι ηλεκτρολογος θα προτεινω στον πελατη να τον παρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θερμοστάτες με τροφοδοσία 230V ή 24V βάζουν όσοι δεν θέλουν να αλλάζουν μπαταρίες, γιαυτό και υπάρχουν στο εμπόριο. Εκτός από τα σπιτάκια με ένα θερμοστάτη υπάρχουν και κτήρια με εκατοντάδες που δεν είναι βολικό να τρέχεις για να αλλάζεις μπαταρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοίγω νέο θέμα το βάζω εδώ.

Στο σπίτι (30 ετών) αυτή τη στιγμή υπάρχει ένας αναλογικός θερμοστάτης της ΙΜΙΤ (μοντέλο Τ50 ΙΙ, πρακτικά είναι ίδιο με το ΙΜΙΤ ΤΑ3 που κυκλοφορεί ευρέως και σήμερα). Πρόσφατα αγόρασα τον γνωστό θερμοστάτη χώρου Olympia BS812 για να αντικαταστήσω τον ανωτέρω. Παραθέτω στο τέλος φωτογραφίες από τη συνδεσμολογία του υφιστάμενου θερμοστάτη.

Καταρχάς διακρίνω 4 χρώματα καλωδίων που φαίνεται να έρχονται από το κανάλι στον τοίχο (μαύρο, μπλε, καφέ, κιτρινοπράσινο), ενώ συνήθως έρχονται 3. Επίσης η συνδεσμολογία που έχει κάνει ο ηλεκτρολόγος στον υφιστάμενο θερμοστάτη είναι διαφορετική από αυτή που φαίνεται στο συνημμένο σχέδιο που υπάρχει εντός του παλιού (τωρινού) θερμοστάτη. Συγκεκριμένα, αντί να συνδέεται φάση στην κλέμα 1 όπως φαίνεται στο σχέδιο του θερμοστάτη, η 1 στο δικό μου είναι ασύνδετη ενώ έχει γίνει σύνδεση στη θέση 2 (που στο σχέδιο φαίνεται κενή) καθώς και στη θέση 4 (που επίσης στο σχέδιο φαίνεται κενή).
Με βάση τα χρώματα των αγωγών που έρχονται από το καλώδιο στον τοίχο, η συνδεσμολογία που υπάρχει τώρα είναι η εξής: Καφέ καλώδιο από το κανάλι συνδέεται με την επαφή 3. Κιτρινοπράσινο καλώδιο από το κανάλι συνδέεται στην επαφή 2. Η επαφή 2 γεφυρώνεται με μαύρο καλώδιο με την επαφή 5. Η επαφή 4 συνδέεται με μαύρο καλώδιο που έρχεται από το κανάλι και τέλος, η επαφή 6 συνδέεται με μπλε καλώδιο που έρχεται από το κανάλι.

Το σχέδιο σύνδεσης του νέου θερμοστάτη φαίνεται στο παρακάτω συνημμένο (σελ. 10):

https://www.olympia-electronics.com/sites/default/files/940813000_08_013_1.pdf

Μπορείτε να καταλάβετε από την υφιστάμενη συνδεσμολογία του παλιού θερμοστάτη (ΙΜΙΤ) ποιος αγωγός είναι της φάσης και ποιος του ουδετέρου, όπως και τι εξυπηρετούν τα 4 συνδεμένα καλώδια στον ΙΜΙΤ, όταν σε όλες σχεδόν τις συνδεσμολογίες ανάλογων παλαιών θερμοστατών που έχω δει χρησιμοποιούνταν 3 καλώδια (φάση, ουδέτερος, εντολή φάσης); Ρωτάω για φάση/ουδέτερο στον τωρινό θερμοστάτη γιατί αφενός έχει αλλόκοτη συνδεσμολογία και γιατί αυτή τη στιγμή δεν έρχεται ρεύμα στο θερμοστάτη για να τεστάρω φάση (δεν έχουν ανοίξει ακόμα τη θέρμανση στην πολυκατοικία, οπότε η σχετική ασφάλεια κοινοχρήστων στο λεβητοστάσιο είναι κατεβασμένη).

IMG_20221103_164851[1].jpg

IMG_20221103_164809[1].jpg

Επεξ/σία από lazarefa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2021 στις 12:06 ΠΜ, DIGITHEOS είπε

Και για να κλεισει το θεμα ,καλο ειναι να συνδεεται η γειωση σε ολα τα σιδερενια σασι που ερχονται σε επαφη με τον ανθρωπο  οπου και να βρισκονται αυτα.... ειτε ειναι θερμοστατες...ειτε κουζινες ...ειτε φωτιστικα....απλως στους θερμοστατες οι εγκαταστατες για "οικονομια" ειτε δεν την περνανε την γειωση ..ειτε δεν την συνδεουνε...Αυτα...

 Ελοτ 384, ας δουλευει ο ΔΔΕ και ας μην εχουν την γειωση τα σασι που περιβαλλονται απο πλαστικα και δεν προκεται να το ακουμπησει ο πελατης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, lazarefa είπε

Καμία άποψη για τα παραπάνω;

ο Olympia BS812 είναι με μπαταρίες και στην δική σου περίπτωση δεν θέλει ουδέτερο Οπότε πρέπει να βρεις το καλώδιο που έρχεται και αυτό που φεύγει (εντολή) είτε πάει  στην ηλεκτροβανα είτε στον καυστήρα Το παραπανίσιο καλώδιο πιθανόν να τραβήχτηκε για να δίνει εντολή για ζεστό νερό

Επεξ/σία από hp8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Επειδή έχω διαβάσει για τη σύνδεση του τωρινού θερμοστάτη μου (ΙΜΙΤ) που τον έχουν αρκετοί και τον άλλαξαν, όλοι οι ανάλογοι ήταν με 3 καλώδια συνδεμένοι (φάση, εντολή, ουδέτερος) όπου προφανώς ο ουδέτερος ήταν για το λαμπάκι του θερμοστάτη (όπως κι ο δικός μου). Κανένας δεν είχε συνδεσμολογία με 4 καλώδια, όπως είναι στο δικό μου.

Επίσης αν πρόσεξες στο σχέδιο συνδέσεων του δικού μου θερμοστάτη, αντί η φάση να συνδέεται στην κλέμα Νο 1, ο ηλεκτρολόγος που έκανε την εγκατάσταση λογικά την συνέδεσε στην κλέμα Νο 4, η οποία κανονικά έπρεπε να είναι κενή.

Πιθανολογώ ότι το έκανε για να παρακάμψει τον διακόπτη ON-OFF, δηλαδή να υπάρχει μόνιμα ρεύμα στο κύκλωμα του θερμοστάτη, εφόσον βέβαια έρχεται ρεύμα από το λεβητοστάσιο (αυτό γίνεται μόνο την περίοδο που λειτουργούμε το καλοριφέρ, συνήθως από 1/12 μέχρι 31/3 κάθε σεζόν).

Σε αυτή την περίπτωση, η φάση προφανώς είναι ο μαύρος αγωγός που συνδέθηκε στην κλέμα Νο 4, ενώ πάλι μένει ερωτηματικό ως προς το τι εξυπηρετεί ο καφέ αγωγός που έχει συνδεθεί στην κλέμα Νο 3 (δεύτερη από δεξιά).

Αν καταλαβαίνω σωστά ο επιπλέον αγωγός στη θέση 3 παίρνει ρεύμα όταν δεν δίνει εντολή ο θερμοστάτης (θέση 2), οπότε όπως λες πιθανότατα συνδέθηκε για να εξυπηρετεί κάποια λογική ελέγχου σε αυτή την περίπτωση (θερμοστάτης δεν δίνει εντολή στην ηλεκτροβάνα).

Οπότε λογικά στην περίπτωσή μου καταλήγω ότι η φάση μου είναι το μαύρο καλώδιο στη θέση 4 και η εντολή μου το κιτρινοπράσινο καλώδιο στη θέση 2, με συνέπεια να πρέπει να χρησιμοποιηθούν αυτά τα 2 καλώδια στον BS812.

Όταν λες ότι το παραπανίσιο καλώδιο πιθανόν να τραβήχτηκε για να δίνει εντολή για ζεστό νερό, τι ακριβώς εννοείς; Τη λειτουργία boiler που δίνει το μοντέλο BS813 (κι όχι το BS812 που αγόρασα εγώ); Αν ναι, αυτό σημαίνει ότι δεν κάνει το BS812 που πήρα εγώ, η απλά δε θα μπορώ να ελέγχω boiler (που έτσι κι αλλιώς δεν δουλεύουμε στην πολυκατοικία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά με τα πολλά νομίζω ότι κατάλαβα τη λογική σύνδεσης του παλιού θερμοστάτη με τα 4 καλώδια (μαύρο, καφέ, πρασινοκίτρινο, γαλάζιο). Είναι μάλλον βέβαιο απ' ότι κατάλαβα ότι η ηλεκτροβάνα μου (Crouzet 82304, κατασκευής 1990385430676_IMG_20221107_1525211.jpg.c53a939d4be058ad56563be6140822a5.jpg) η οποία συνδέεται με 4 καλώδια, θέλει 2 εντολές, μία ανοίγματος (αυτή που δίνουν όλοι οι θερμοστάτες) και μία κλεισίματος (σε αντίθεση με πιο μοντέρνες ηλεκτροβάνες που δε χρειάζονται ξεχωριστή εντολή κλεισίματος). Οπότε έτσι εξηγείται η σύνδεση τέταρτου αγωγού (καφέ) στην κλέμα Νο 4, η οποία στους περισσότερους ανάλογους θερμοστάτες με λαμπάκι παραμένει ασύνδετη (σύνδεση με 3 αγωγούς: φάση, εντολή και ουδέτερο). Επίσης σε μένα ο ηλεκτρολόγος που έκανε την αρχική εγκατάσταση και σύνδεση του θερμοστάτη φαίνεται ότι σύνδεσε την φάση όχι στην κλέμα Νο 1 αλλά στη Νο 3 το έκανε προκειμένου να παρακάμψει το διακόπτη On-Off του θερμοστάτη. Και γιατί να το κάνει αυτό; Προφανώς για να αποφευχθεί το σενάριο ο χρήστης του θερμοστάτη να κλείσει κάποια στιγμή το θερμοστάτη από το διακόπτη ενώ ταυτόχρονα ο θερμοστάτης έδινε φάση στην ηλεκτροβάνα, οπότε έτσι θα έμενε ανοιχτή, αφού δεν θα είχε εντολη φάσης για το κλείσιμό της (λόγω του διακόπτη που τέθηκε Off). Εφόσιον λοιπόν ο συγκεκριμένος θερμοστάτης ΙΜΙΤ έδινε αυτή τη δυνατότητα (6 κλέμες επαφών), ο ηλεκτρολόγος επέλεξε να παρακάμψει το διακόπτη On-Off.
Μπορεί κάποιος φίλος για επιβεβαίωση των ανωτέρω να μου επιβεβαιώσει ότι όντως η συγκεκριμένη ηλεκτροβάνα που προανέφερα απαιτεί 2 ξεχωριστές εντολές (άνοιγμα και κλείσιμο) από το θερμοστάτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμία άποψη για τα παραπάνω παιδιά; Απλά αν μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι η συγκεκριμένη ηλεκτροβάνα όντως θέλει 2 εντολές (άνοιγμα και επιπλέον για κλείσιμο) από το θερμοστάτη, αντί του συνήθους (1 εντολή για άνοιγμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/11/2022 στις 7:18 ΠΜ, lazarefa είπε

καμία άποψη για τα παραπάνω παιδιά; Απλά αν μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι η συγκεκριμένη ηλεκτροβάνα όντως θέλει 2 εντολές (άνοιγμα και επιπλέον για κλείσιμο) από το θερμοστάτη, αντί του συνήθους (1 εντολή για άνοιγμα).

Ενημερωτικά στο σπίτι μου συμπτωματικά είναι η ίδια κατάσταση, 4 καλώδια. Υποψιάζομαι πως έχει σχέση με το, αρκετά παλιό, σύστημα ωρομέτρησης της πολυκατοικίας.

 

(Υπήρχαν φωτό που πήγαν σε μήνυμα ποιο κάτω για να μην επαναλαμβάνονται)

 

 

Επεξ/σία από gippas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, gippas είπε

Ενημερωτικά στο σπίτι μου συμπτωματικά είναι η ίδια κατάσταση, 4 καλώδια. Υποψιάζομαι πως έχει σχέση με το, αρκετά παλιό, σύστημα ωρομέτρησης της πολυκατοικίας.

 

 

σπάσ' τα και ξαναρίχ' τα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, ας γράψω και το δικό μου θέμα.

Έχουμε έναν παμπάλαιο θερμοστάτη IMIT T50 II τον οποίο θέλω και να αντικαταστήσω. Είμαστε σε πολυκατοικία με κοινόχρηστο μπόιλερ φυσικού αερίου και αυτονομία μέσω ωρομέτρησης. Επισυνάπτω το σχέδιο του και την συνδεσμολογία όπως είναι τώρα. Είναι συνδεδεμένο ως εξής:

- Το μαύρο καλώδιο είναι η φάση και είναι συνδεδεμένο στο 1, (πρώτη από δεξιά) ως προβλέπεται

- Το κιτρινομπλέ η γείωση και είναι συνδεδεμένο στην αντίστοιχη θέση (Τ)

- Το κόκκινο είναι το ουδέτερο, αν έχω καταλάβει καλά, και είναι συνδεδεμένο στην 2 (τρίτη από δεξιά) και με γέφυρα στο 5

- Το μπλε συνδέεται στο 6 και μάλλον είναι επιστροφή που έρχεται και ανάβει το λαμπάκι όταν το κύκλωμα είναι κλειστό ως ένδειξη πως έχει ξεκινήσει η ωραμέτησης.

Θα ήθελα να τον αντικαταστήσω με τον ΒΗΤ-001-GCLW για να έχω καλύτερη ακρίβεια και να συνδέεται με τον Home Assistant μου. Μπορεί να λειτουργήσει και αν ναι πως θα πρέπει να κάνω τη σύνδεση;

 

ΙΜΙΤ συνδέσεις.jpg

ΙΜΙΤ Σχεδιάγραμμα.jpg

Επεξ/σία από gippas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, gippas είπε

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, ας γράψω και το δικό μου θέμα.

Έχουμε έναν παμπάλαιο θερμοστάτη IMIT T50 II τον οποίο θέλω και να αντικαταστήσω. Είμαστε σε πολυκατοικία με κοινόχρηστο μπόιλερ φυσικού αερίου και αυτονομία μέσω ωρομέτρησης. Επισυνάπτω το σχέδιο του και την συνδεσμολογία όπως είναι τώρα. Είναι συνδεδεμένο ως εξής:

- Το μαύρο καλώδιο είναι η φάση και είναι συνδεδεμένο στο 1, (πρώτη από δεξιά) ως προβλέπεται

- Το κιτρινομπλέ η γείωση και είναι συνδεδεμένο στην αντίστοιχη θέση (Τ)

- Το κόκκινο είναι το ουδέτερο, αν έχω καταλάβει καλά, και είναι συνδεδεμένο στην 2 (τρίτη από δεξιά) και με γέφυρα στο 5

- Το μπλε συνδέεται στο 6 και μάλλον είναι επιστροφή που έρχεται και ανάβει το λαμπάκι όταν το κύκλωμα είναι κλειστό ως ένδειξη πως έχει ξεκινήσει η ωραμέτησης.

Θα ήθελα να τον αντικαταστήσω με τον ΒΗΤ-001-GCLW για να έχω καλύτερη ακρίβεια και να συνδέεται με τον Home Assistant μου. Μπορεί να λειτουργήσει και αν ναι πως θα πρέπει να κάνω τη σύνδεση;

 

ΙΜΙΤ συνδέσεις.jpg

ΙΜΙΤ Σχεδιάγραμμα.jpg

 

- Το μαύρο είναι η φάση

- Το κόκκινο είναι η επιστροφή (επιστρέφει το μαύρο αν είναι να ανάψει το καλοριφέρ)

- Το μπλέ είναι το ουδέτερο και χρειάζεται μόνο για το λαμπάκι.Το λαμπάκι συνδέετε με την επιστροφή και τον ουδέτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...