Προς το περιεχόμενο

Το VLC 4.0 έρχεται με ανανεωμένη εμφάνιση


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, markos9 είπε

Να σε ρωτήσω. Στην έκδοση αυτή, φαίνεται, όταν παίζεις κάποιο τραγούδι. π.χ. το 320kbit όπως στην έκδοση 2.70; 

Οχι δεν δειχνει τπτ. Για μουσικη χρησιμοποιω στο pc το AIMP απο Ρωσία, δοκιμασε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nickmanak είπε

Οχι δεν δειχνει τπτ. Για μουσικη χρησιμοποιω στο pc το AIMP απο Ρωσία, δοκιμασε το.

Ενδιαφέρον, θα το δοκιμάσω! 
Σ´ ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Hetfield είπε

Σε Windows παιζω μπαλα με MPCx64 και σε MacOS με IINA. 

Ο VLC εχει ακομα πολυ δρομο να διανυσει μεχρι να φανει ανταξιος.

Μία από τα ίδια και νόμιζα ότι εγώ είμαι γέρος αναφορικά με τον MPC :) , ο IINA μου κάνει μερικά νερά στο MacOS αλλά σε γενικές γραμμές τα καταφέρνει καλά.
Όπως και να έχει όταν όλα αποτύχουν ο VLC  τελικά τα καταφέρνει, τουλάχιστον στο MacOS γιατί στα Windows με MPC δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα + του ότι ο MPC καταναλώνει σημαντικά λιγότερους πόρους σε σχέση με τον VLC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ξέρω οτι η portable έκδοση του τελευταίου VLC που χρησιμοποιώ, δεν παίζει WMV αρχεία - ούτε οι παλιότερες εκδόσεις έπαιζαν -  (βγάζει μια ροζ οθόνη και ακούγεται μόνο ήχος), ενω τα ίδια αρχεία τα παίζει μέχρι και ο viewer του Total  Commander...  Το πρόβλημα αυτό δεν ξέρω αν το παρουσιάζει και η εγκαταστάσιμη έκδοση...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

mpv + youtube-dl και τέλος

βαλε και το streamlink στο παραπανω combo, αν θες να παιζεις κατευθειαν videos/streams απο youtube/twitch χωρις να κατεβαζεις αρχεια η να ανοιγεις τον browser.

2 ώρες πριν, nickmanak είπε

Οχι δεν δειχνει τπτ. Για μουσικη χρησιμοποιω στο pc το AIMP απο Ρωσία, δοκιμασε το.

εγω χρησιμοποιω foobar2000 για τα μουσικα αρχεια, αλλα εχω και το AIMP με το ASIO4ALL plugin oταν θελω να παιξω κατι με οσο το δυνατον καθαρο ηχο.

το UI του ΑΙΜP ειναι παρα πολυ ωραιο, δεχεται και custom skins, τον θεωρω τον πραγματικο διαδοχο του Winamp.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Προφανώς δεν λέτε τον επίσημο MPC-HC που έχει να δει release από το 2017, έτσι;

Τον επίσημο λέω βεβαίως. Κι άμα έχει να δει από το 2017 τί σχέση έχει με τα σχόλια που έκανα, εμένα μου παίζει καλύτερα από τον VLC και ειδικά παρέα με madVR ο VLC απλά δεν αποτελεί επιλογή.

Δεν εννοώ πως ο MPC είναι το αντίπαλο δέος του VLC, προφανώς δεν είναι αφότου σταμάτησε να αναβαθμίζεται, όμως και άλλοι players που έχω δοκιμάσει είναι καλύτεροι από τον VLC σε κάποια θεματάκια που είχα, πχ smplayer.

Σε low-medium παλιότερα ή low end συστήματα ο VLC δεν θα παίξει καν κάποια βίντεο (υπάρχουν τρομερά έντονα σπασίματα), ενώ άλλοι players τα καταφέρνουν μια χαρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, KilliK είπε

βαλε και το streamlink στο παραπανω combo, αν θες να παιζεις κατευθειαν videos/streams απο youtube/twitch χωρις να κατεβαζεις αρχεια η να ανοιγεις τον browser.

Δεν χρειάζεται, αν το youtube-dl.exe είναι ή στο PATH ή στο ίδιο μέρος με το mpv.exe τα παίζει κατευθείαν, τύπου "mpv.exe http://url"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...