Προς το περιεχόμενο

PS5 χειριστήριο / DualSense controller στο PC


Chaos3X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι μου, έχω αγοράσει εδώ και μία εβδομάδα δύο χειριστήρια για αποκλειστική χρήση με το PC και το Steam, δεν έχω στην κατοχή μου κονσόλα PS5. Η σύνδεση έγινε με BT dongle και τα Windows 10 και το Steam, τα αναγνώρισαν κανονικά, χωρίς να χρειαστεί να κατεβάσω 3rd party προγράμματα ή drivers. 

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν κρατάνε πολύ την φόρτισή τους, ακόμα και μετά από τρείς ώρες φόρτισης κρατάει 4-5 ώρες, και δεν δείχνει κόκκινο led όταν έχει χαμηλή μπαταρία, απλά σβήνει. Από το site της Sony, λέει ότι με 3 ώρες φόρτιση έχεις περίπου 15 ώρες αυτονομία. 

Επίσης, δεν έχω βρει τρόπο πως να δω το πόσο ποσοστό φόρτισης έχουν, απλά μόλις σβήσει, το φορτίζω για 3 ώρες και το χρησιμοποιώ μέχρι να πεθάνει χωρίς καμία προειδοποίηση. Η μόνη ένδειξη μπαταρίας που έχω βρει, είναι, όταν είσαι στο Big Picture στο Steam και είσαι συνδεδεμένος με BT. 

Ένα τελευταίο θέμα είναι ότι Adaptive Triggers, Mic, Audio Jack etc. δεν υποστηρίζονται ακόμα. Βρήκα κάποια Guides αλλά δεν ήθελα να βάλω κάτι 3rd Party χωρίς λόγο. Επίσης δεν μπορούμε να κάνουμε firmware update στα χειριστήρια χωρίς PS5 κονσόλα και δεν βλέπω να γίνεται στο μέλλον. 

Οποιαδήποτε πληροφορία ή εμπειρία είναι καλοδεχούμενη. 

 

Συγνώμη που δεν έγραψα στο θέμα με τα χειριστήρια, αλλά νομίζω όλο και περισσότερος κόσμος θα παίρνει PS5 χειριστήρια και ίσως είναι καλύτερα να έχουμε ξεχωριστό θέμα. Αν όχι, ας μεταφερθεί εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαζω στο one S νεες μπαταριες πριν παιξω το Mafia 3. Το παιχνιδι το τελειωσα σε 29 ωρες (τοσο εγραψε το steam) και ακομα δεν ειχαν αδειασει. Οταν τελειωνουν οι μπαταριες, τις πεταω και βαζω αμεσως νεες και ειμαι παλι good to go. Ουτε να καθομαι να περιμενω να φορτισουν ουτε να μου κρατανε 3 ωριτσες..

Τεραστιο μειον που επιλεγει η sony την ενσωματωμενη μπαταρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε o controller του ps5 είναι ο καλύτερος κατά την γνώμη μου controller που υπάρχει  αυτή την στιγμή. Αν φέρουν πλήρη υποστήριξη στα pc θα απογειώση την gaming εμπειρία.

Να ρωτήσω τα ηχείακια δουλεύουν αν και δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχουν game να τα υποστηρίζουν, η οθόνη αφής οι μικροδονήσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, chek2fire είπε

Μιλάμε o controller του ps5 είναι ο καλύτερος κατά την γνώμη μου controller που υπάρχει  αυτή την στιγμή. Αν φέρουν πλήρη υποστήριξη στα pc θα απογειώση την gaming εμπειρία.

Να ρωτήσω τα ηχείακια δουλεύουν αν και δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχουν game να τα υποστηρίζουν, η οθόνη αφής οι μικροδονήσεις? 

Ηχεία και adaptive feedback όπως και τα υπόλοιπα που αναφέρω δεν παίζουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες αυτονομία δεν έχει σίγουρα. Με Haptic κλπ βγάζει ένα 8ωρο μαξ από ότι έχω δει, ενώ χωρίς αυτά και με χαμηλό φωτισμό στη καλύτερη να σε πάει 10-12 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, chek2fire είπε

 Αν φέρουν πλήρη υποστήριξη στα pc θα απογειώση την gaming εμπειρία.

 

δε πιστεύω να γίνει αυτό σε pc, γιατί είναι το feature που πουλάει η sony για να πουλήσει την κονσόλα της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, chek2fire said:

Μιλάμε o controller του ps5 είναι ο καλύτερος κατά την γνώμη μου controller που υπάρχει  αυτή την στιγμή. Αν φέρουν πλήρη υποστήριξη στα pc θα απογειώση την gaming εμπειρία.

Να ρωτήσω τα ηχείακια δουλεύουν αν και δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχουν game να τα υποστηρίζουν, η οθόνη αφής οι μικροδονήσεις? 

το μονο που θα απογειωσει ειναι την καταναλωση της μπαταριας. τετοια gimmick δεν περνανε στους pc gamers ουτε και αλλιως. Ηδη και στο Ps5 ακομη περιμενουν μια αντιστοιχη ενσωματωση οπως υπηρχε στο astro. Και μαλλον θα περιμενουν πολυ ακομη μεχρι να μην ασχολειται κανενας.

Επεξ/σία από privateer
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, privateer είπε

το μονο που θα απογειωσει ειναι την καταναλωση της μπαταριας. τετοια gimmick δεν περνανε στους pc gamers ουτε και αλλιως. Ηδη και στο Ps5 ακομη περιμενουν μια αντιστοιχη ενσωματωση οπως υπηρχε στο astro. Και μαλλον θα περιμενουν πολυ ακομη μεχρι να μην ασχολειται κανενας.

εγώ πιστεύω τέτοια features περνάνε περισσότερο σε ένα pc gamer καθώς δεν έχει και προβλήματα με την μπαταρία λόγο της κοντινής απόστσασης μπορεί να παίξει με καλώδιο. 

Τώρα γιαυτό που λές δεν είναι μόνο το astro bot που έχει αυτά τα features. To destruction all start έχει πλήρη υποστήριξη αλλά και παλιά game λίγο πολύ έχουν κάποια μικρή υποστήριξη σε κάποιο χαρακτηριστικό άλλος στο χρώμα άλλος στον ήχο 

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τι BT dongle χρησιμοποιείτε; 

Ένα PS5 χειριστήριο (δανεικό από φίλο για λίγο... testing :P) παίζει χωρίς πρόβλημα με ένα παλιό LogiLink USB dongle που είχα, το οποίο είναι BT2.0.

Τα specs που βρίσκω για το χειριστήριο αναφέρουν υποστήριξη BT5.1 που είναι και BLE (Low Energy), οπότε ίσως να επηρεάζει θετικά την κατανάλωση. 

Οπότε έχει δοκιμάσει κανείς σύνδεση με BLE4.0 (που είναι και τα πιο κοινά και φθηνά) ή 5.0; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Praetorian είπε

Τι BT dongle χρησιμοποιείτε; 

Ένα PS5 χειριστήριο (δανεικό από φίλο για λίγο... testing :P) παίζει χωρίς πρόβλημα με ένα παλιό LogiLink USB dongle που είχα, το οποίο είναι BT2.0.

Τα specs που βρίσκω για το χειριστήριο αναφέρουν υποστήριξη BT5.1 που είναι και BLE (Low Energy), οπότε ίσως να επηρεάζει θετικά την κατανάλωση. 

Οπότε έχει δοκιμάσει κανείς σύνδεση με BLE4.0 (που είναι και τα πιο κοινά και φθηνά) ή 5.0; 

Εγώ έχω δύο USB Dongles, ένα της LogiLink (BT0015) και ένα της CSR Harmony. Και τα δύο είναι USB 2.0 - BT 4.0, όπως ανάφερα πιο πάνω δεν μου δουλεύουν απρόσκοπτα, τα χειριστήρια.  

Δεν ξέρω αν έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά, έχω συνδεδεμένο το LogiLink λόγω brand name... 

 

Και πάμε στην noob ερώτηση, δεν έχω κατεβάσει τον driver του κατασκευαστή για το BT, αλλά είμαι με τον generic των Windows 10 γιατί μετά από μία γρήγορη αναζήτηση πολλοί αναφέρουν ότι είναι ο καλύτερος για τα BT dongles. Εσείς τι θα συμβουλεύατε; 

 

Έχεις βρει τρόπο να βλέπεις το ποσοστό φόρτισης;  

Όταν είσαι σε χαμηλό ποσοστό, σου ανάβει κόκκινο led;

Επεξ/σία από Chaos3X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ο μόνος τρόπος που έχω βρει για να βλέπω επίπεδο φόρτισης είναι το fork του Ryochan από το DS4Windows, στο οποίο έχει προσθέσει τελευταία υποστήριξη για Dualshock (σε Windows μόνο). 

Δοκίμασα με το χθεσινό release (2.2.7)

https://github.com/Ryochan7/DS4Windows/releases/tag/v2.2.7

Full changelog(s) / release notes:

https://docs.google.com/document/d/1CovpH08fbPSXrC6TmEprzgPwCe0tTjQ_HTFfDotpmxk/edit

Αυτό ωστόσο εγκαθιστά ένα δικό του middleware layer (NVGE aka Nefarius Virtual Gamepad Emulation Bus Driver) και τα Windows βλέπουν τον controller ως Xbox 360 (οπότε πχ τα Button prompts είναι του Xbox controller). Και επιπρόσθετα δεν συνεργάζεται με την υποστήριξη του Steam για PS και Xbox Controller (σύμφωνα με το readme τους) και πρέπει να τις απενεργοποιήσεις:

https://github.com/Ryochan7/DS4Windows/blob/jay/README.md

Γενικά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα για να το κρατήσω κιόλας (το DS4Windows). Ευτυχώς έχει την επιλογή για portable εγκατάσταση. Αλλά τουλάχιστον υπάρχει και αυτή η εναλλακτική επιλογή.

Και στο Steam και στο fork του DS4Windows μένει ακόμα λίγος δρόμος για πλήρη και καλή υποστήριξη του controller. 

Προσπαθώ με κάποια debug tools που έχω να δω τι παίζει γενικά με την επικοινωνία over bluetooth, αλλά τουλάχιστον στο controller που έχω στα χέρια μου, η επικοινωνία είναι BT2.0 (ακόμα και από Android συσκευές που έχω και που υποστηρίζουν ως και BLE5.0). Και δεν χρησιμοποιεί κάποια "γνωστή" BT υπηρεσία για να αναφέρει το επίπεδο της μπαταρίας (κάτι που υπάρχει σε BLE4+ και γενικά προτείνεται να χρησιμοποιείται -- αν και πάλι όχι υποχρεωτικά). 

Που σημαίνει ότι αν υποστηρίζουν BLE επικοινωνία, δεν την έχουν ενεργοποιημένη --ενδεχομένως να (έχει) γίνει με κάποιο firmware update, αν όντως έχουν BLE module μέσα που υποστηρίζει έως και BLE5.1. Ή έχουν κάνει κάποια πατέντα δική τους με το bluetooth protocol (όχι αδύνατο, αλλά ίσως όχι και πολύ πρακτικό) που σημαίνει ότι η συσκευή θα συμπεριφέρεται "αλλιώς" (όσον αφορά το πρωτόκολλο επικοινωνίας) στο PS5. Όλα αυτά είναι δικές μου εκτιμήσεις από τον σύντομο πειραματισμό που έκανα.

Κι εγώ με Steam Big Picture παίζω, όταν το χρησιμοποιώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Praetorian είπε

Ο μόνος τρόπος που έχω βρει για να βλέπω επίπεδο φόρτισης είναι το fork του Ryochan από το DS4Windows, στο οποίο έχει προσθέσει τελευταία υποστήριξη για Dualshock (σε Windows μόνο). 

Δοκίμασα με το χθεσινό release (2.2.7)

https://github.com/Ryochan7/DS4Windows/releases/tag/v2.2.7

Full changelog(s) / release notes:

https://docs.google.com/document/d/1CovpH08fbPSXrC6TmEprzgPwCe0tTjQ_HTFfDotpmxk/edit

Αυτό ωστόσο εγκαθιστά ένα δικό του middleware layer (NVGE aka Nefarius Virtual Gamepad Emulation Bus Driver) και τα Windows βλέπουν τον controller ως Xbox 360 (οπότε πχ τα Button prompts είναι του Xbox controller). Και επιπρόσθετα δεν συνεργάζεται με την υποστήριξη του Steam για PS και Xbox Controller (σύμφωνα με το readme τους) και πρέπει να τις απενεργοποιήσεις:

https://github.com/Ryochan7/DS4Windows/blob/jay/README.md

Γενικά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα για να το κρατήσω κιόλας (το DS4Windows). Ευτυχώς έχει την επιλογή για portable εγκατάσταση. Αλλά τουλάχιστον υπάρχει και αυτή η εναλλακτική επιλογή.

Και στο Steam και στο fork του DS4Windows μένει ακόμα λίγος δρόμος για πλήρη και καλή υποστήριξη του controller. 

Προσπαθώ με κάποια debug tools που έχω να δω τι παίζει γενικά με την επικοινωνία over bluetooth, αλλά τουλάχιστον στο controller που έχω στα χέρια μου, η επικοινωνία είναι BT2.0 (ακόμα και από Android συσκευές που έχω και που υποστηρίζουν ως και BLE5.0). Και δεν χρησιμοποιεί κάποια "γνωστή" BT υπηρεσία για να αναφέρει το επίπεδο της μπαταρίας (κάτι που υπάρχει σε BLE4+ και γενικά προτείνεται να χρησιμοποιείται -- αν και πάλι όχι υποχρεωτικά). 

Που σημαίνει ότι αν υποστηρίζουν BLE επικοινωνία, δεν την έχουν ενεργοποιημένη --ενδεχομένως να (έχει) γίνει με κάποιο firmware update, αν όντως έχουν BLE module μέσα που υποστηρίζει έως και BLE5.1. Ή έχουν κάνει κάποια πατέντα δική τους με το bluetooth protocol (όχι αδύνατο, αλλά ίσως όχι και πολύ πρακτικό) που σημαίνει ότι η συσκευή θα συμπεριφέρεται "αλλιώς" (όσον αφορά το πρωτόκολλο επικοινωνίας) στο PS5. Όλα αυτά είναι δικές μου εκτιμήσεις από τον σύντομο πειραματισμό που έκανα.

Κι εγώ με Steam Big Picture παίζω, όταν το χρησιμοποιώ. 

Το DS4Windows το έχω δει εδώ και καιρό αλλά δεν θέλω να βάλω 3rd party προγράμματα ακόμα, χωρίς να είναι απολύτως αναγκαίο.

Σε ευχαριστώ πολύ για την όρεξη σου και τον χρόνο σου, αν βρούμε κάτι άλλο να το ποστάρουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Συγκάτοικοι στην τρέλα,
Έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα χειριστήριο για PC gaming. Με τα πολλά και με τα λίγα, έχω, μάλλον καταλήξει πως πιο αξιόπιστο από τα κλασικά χειριστήρια της Logitech (Rumblepad κτλ) δεν υπάρχουν. Όμως... Υπάρχει στο σπίτι ένα χειριστήριο PS5 (και πολλά PS4 αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία) που ενώ δεν έχω PS5 βασανίζομαι να το βάλω να λειτουργήσει σαν χειριστήριο στο PC.

Υπάρχει τρόπος;

Έχω δοκιμάσει ds4windows και δεν το βλέπει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DualsenseX μαζί με Ds4windows (αν θέλεις να έχεις και το button mapping) ειναι ενας καλός συνδυασμός. 

Για απλή χρήση, και αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό που ανέφερα στην παρένθεση, πας για DualsenseX.  [Θα προτείνω και κάτι άλλο στο τέλος του κειμένου μου]

Αυτή την στιγμή αυτή η εφαρμογή χρησιμοποιεί δύο emulators. Ενα για να φαίνεται το χειριστήριο σου ως ds4 και ένα ως xbox controller.

Σύντομα θα βγάλουν και κανονικό emulator για το Dualsense, ως DLC στην ήδη υπάρχουσα εφαρμογή. ( την επι πληρωμή στο steam). Αυτό ελπίζουμε να κάνει την χρήση των adaptive triggers καλύτερη καθώς αυτή την στιγμή για να έχεις το full experience του ps5 χειριστηρίου μόνο με Wired connection μπορεί να επιτευχθεί στο PC.  

To DualsenseΧ ναι μεν έχει presets για τα triggers αλλα ειναι αρκετα περιορισμενο συγκριτικά με το real thing που λειτουργεί και το speaker του controller συνδυαστικά. Για καποιο λογο στο Ps5 λειτουργεί wirelessly, στο PC απλώς αρνούνται να το φτιάξουν για αυτο καταφεύγουμε σε third party εφαρμογές.

Κάτι τελευταίο. Αυτό το adapter είναι επίσης πολύ τίμιο και εχει και ένα secret feature το οποίο γνωρίζουν λίγοι. Όποιος ενδιαφέρεται το αναφέρω και αυτό, γιατί ήδη έχω γράψει αρκετά και ενδεχομένως σας κούρασα.

https://www.skroutz.gr/s/33256801/8Bitdo-Wireless-USB-Adapter-2-for-PC-Xbox-One-Switch-PS5-Xbox-Series-Android-iOS-In-Black-Colour.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 Μοναδικο του αρνητικό είναι ότι υποστηρίζει ένα χειριστήριο ανά adapter. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...