Προς το περιεχόμενο

Η δωρεάν συνδρομή του LastPass αλλάζει πλέον σημαντικά


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Cell_7 είπε

Από τα συμφερόμενα σου καταλαβαίνω ότι οι κωδικοί σου είναι τύπου Mitsaras1200 και έχεις αν όχι τον ίδιο, παρόμοιο κωδικό παντού, καθώς τα αποθηκεύεις όλα στον εγκέφαλο σου για να μην τα δει κανείς. Το πρόβλημα είναι πως με το που γίνει διαρροή του κωδικού σου από κάποια σελίδα, αυτομάτως ξέρουν τον κωδικό σου για όλα, για αυτό και οι techies χρησιμοποιούμε random generated κωδικούς, και να γίνει η διαρροή στο ένα site ο κωδικός μπορεί να είναι "W.m^#4dbQMZYpSW\" και στο άλλο "2uz_9d_7;"(Ek_a?". Ταυτόχρονα προστατεύεσαι και από επιθέσεις τύπου brute force. Και για αυτό προφανώς τον Master κωδικό σου για το password manager το έχεις με 2 ή 3 factor authentication. 

Όσο για το αν μπορεί ο ανθρώπινος εγκέφαλος να αποθηκεύει τέτοιους κωδικούς... ναι θεωρητικά γίνεται, αλλά προτιμώ να ξοδέψω την περιορισμένη μνήμη του εγκεφάλου μου για άλλα πράγματα.

Οχι απαραιτητα αλλα για να σου λυσω την απορια προσωπικα χεστηκα για τους κωδικους μου γιατι δεν εχω επι το πληστον κατι που θα με νοιαξει αν βρει καποιος τον κωδικο μου, αν εξαιρεσεις τις gaming πλατφορμες, steam uplay, origin κτλ...Απο εκει και επειτα οχι φιλε μου ισα ισα εχω ξεχωριστο κωδικο σε λογαριασμους που θελω να προστατεψω. Ενα απλο παραδειγμα θα σου πω..θυμαμαι χωρις κοπο απεξω κωδικους pin απο 4 καρτες, πιν συναγερμου,το πιν του κινητου, το πιν απο τις καρτες των γονιων (2 καρτες) το πιν της γυναικας,το πιν του κινητου του πατερα, τηλεφωνα απο φιλους γονεις εδω θυμαμαι τον κωδικο του steam του κολλητου και οχι δεν ειναι το ονομα του ουτε κατι σχετικο με την παρτη του...το Username me αριθμους απο 2 τραπεζες με ιντερνετ banking...Με λιγα λογια ποσους πιθανους συνδυασμους απο αυτα μπορω να κανω + να προσθεσω παρατσουκλια ονοματα κτλ.Βαλε σε αυτα τα ονοματα και ονοματα απο κατοικιδια που μπορει να εχει καποιος, αυτοκινητο , και χιλια αλλα 2 πραγματα απο την καθημερινοτητα του που δεν υπαρχει περιπτωση να τα ξερει καποιος ολα εκτος αν ολα αυτα τα εχεις αφησει ως στιγμα στο ιντερνετ.Πραγμα που δεν εχω κανει ποτε.

Προσωπικα ναι μου εχουν χακαρει λογαριασμους επειδη εχουν γινει leak απο καπου ενα κλασσικο password που χρησιμοποιω σε σελιδες τυπου μητσαρας1200 που δεν με νοιαζει εκτος αν θεωρεις σημαντικο λογαριασμο το λογαριασμο που μπορει καποιος να φτιαξει σε σοσιαλ μιντια και αντε να τα αφησω αυτα...κωτσοβολο,public,discord, κτλ...

Αυτο που θελω να πω σε οσους λογαριασμους δεν θελω να μπει καποιος και εχω βαλει συνδυασμο password απο τα παραπανω που εδωσα σαν παραδειγμα  πιστεψε με δεν εχει χακαριστει ποτε..Και ειμαι στο ιντερνετ απο εποχης pstn κοινως πανω απο 20 χρονια δεν το λες και ασχημο κατορθωμα για καποιον που δεν χρησιμοποιησε ποτε ενα τετοιο προγραμμα..

Τεσπα αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι ναι μεν ειναι καλα προγραμματα αλλα και αυτα εχουν τρυπα..Αποψη μου χιλιες φορες να βαλεις ενα τρελο password και να το γραψεις σε μια ατζεντα που στην χειροτερη για να πεσει στα χερια καποιου θα πρεπει να σου κλεψει το σπιτι.Κοινως ζημια θα κανει και μονο που θα μπει στο σπιτι σου τωρα να κλεψει και μια αντζεντα που θα εχεις μεσα τους κωδικους απο netflix uplay κτλ Τι να πω θα ειναι τερμα τραγικο.

Και για να τελειωνω το σεντονι στα ματια μου νομιζω ειναι χειροτερο να εχεις μαζεμενους σε ενα μερος ολους τους κωδικους..Γιατι αν ποτε γινει στραβη και μπουν στο προγραμμα τοτε απο εναν λογαριασμο θα αποκτησουν προσβαση σε οσους εχεις αποθηκευμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, icenex είπε

 

Και για να τελειωνω το σεντονι στα ματια μου νομιζω ειναι χειροτερο να εχεις μαζεμενους σε ενα μερος ολους τους κωδικους..Γιατι αν ποτε γινει στραβη και μπουν στο προγραμμα τοτε απο εναν λογαριασμο θα αποκτησουν προσβαση σε οσους εχεις αποθηκευμενους.

Δεν θα σχολιάσω όλο το παραπάνω γιατί είναι άσκοπο καθώς έχεις την νοοτροπία του "ε και να μπουν τι θα κάνουν", αλλά το τελευταίο. Πιο πιθανό είναι να μπει κάποιος στο σπίτι, να πάρει και να διαβάσει το τεφτέρι με τους κωδικούς παρά να βρει τον master κωδικό, να πάρει sms authentication και να περάσει και το biometric, όλα ταυτόχρονα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, privateer είπε

keepass δωρεαν με συγχρονισμο στο onedrive και ασε τους αλλους να ζητανε συνδρομες 

Μαζι σου με τα χιλια! Απλα δεν εχει και πολυ πιασαρικο interface και τρομαζει τον κοσμακη....

Αυτο μεχρι να περασεις ενα δυο κωδικους, μετα μη σου πω οτι ειναι και απολαυστικο χααχ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Δεν θα σχολιάσω όλο το παραπάνω γιατί είναι άσκοπο καθώς έχεις την νοοτροπία του "ε και να μπουν τι θα κάνουν", αλλά το τελευταίο. Πιο πιθανό είναι να μπει κάποιος στο σπίτι, να πάρει και να διαβάσει το τεφτέρι με τους κωδικούς παρά να βρει τον master κωδικό, να πάρει sms authentication και να περάσει και το biometric, όλα ταυτόχρονα.

My point exactly ασκοπο να μπεις σε τετοιους λογαριασμους ειδικα αν εχεις και ψευτικα στοιχεια η και χωρις καν στοιχεια τι θα κανει δηλαδη ο αλλος αν μπει??

Επισης ναι ισως ειναι πιθανοτερο να μπει καποιος στο σπιτι αν ολη την ωρα λειπεις απο αυτο που αναφερεις αλλα ξεχνας οτι ακομη και οι λογαριασμοι που δεν σε νοιαζει και βαζεις password τυπου mitsaras1200 οπως ειπες κοροιδευτικα ακομη και αυτοι εχουν 2 step verification με sms.Η οποιαδηποτε αλλη ασφαλιστικη δικλειδα αποφασισεις να βαλεις πχ κωδικο σε email, ή google authinticator κ.ο.κ.

Τεσπα και για να τελειωνει το θεμα εχεις την αποψη και ειναι σεβαστη και θα συμφωνησω μαζι σου γιατι βαριεμαι να το συνεχισουμε και δεν θελω να ειμαι αγενης εστω και σε εναν αγνωστο.Απλα εχω διαφορετικη αποψη απο την προσωπικη μου εμπειρια αν αυριο την αλλη χακαρονται οι λογαριασμοι απο το πουθενα ισως αλλαξω γνωμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω περάσει και από LastPass και από Dashlane. Ένα έχω να πω: Bitwarden μόνο!

Εύχρηστο, απλό, open source και όλα τα σημαντικά features free for lifetime.

Εγώ πήρα και το Premium με 10 ευρώ/χρόνο. Όχι ότι προσφέρει τίποτα ιδιαίτερο παραπάνω (αντιθέτως, έχεις και θα έχεις πάντα δωρεάν την υπηρεσία σε όσες συσκεύες θες), για να στηρίξω τη προσπάθεια το έκανα.

Επεξ/σία από Asevastos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bitwarden παιδια μην το σκεφτεστε καθολου, ειχα την τυχη να κανω την μεταβαση εδω και ενα χρονο και ειναι πιο βολικο απο το last pass...μεγαλο θετικο η εφαρμογη του android δεν χρειαζεται να πληκτρολογεις καθε φορα τον Master κωδικο σου , μπορεις να την ανοιγεις με το δαχτυλικο σου αποτυπωμα.

Επεξ/σία από ConstantineP
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τους υπόλοιπους. Bitwarden paid εδώ και ένα χρόνο. Δεν θεωρώ πως 10 δολάρια το χρόνο είναι κανένα φοβερό ποσό για μια τόσο χρήσιμη εφαρμογή και τόσο σημαντική μιας και έχει όλους τους κωδικούς μου. Επίσης μ αρέσει να πληρώνω προϊόντα που αξίζουν.

Για τον φίλο με το inline issue δεν κατάλαβα τι εννοεί. Όταν πάω να γράψω κωδικό κάπου πετάει pop up ο bitwarden βάζω master και φορτώνει username και password κατευθείαν.

Για τον φίλο που δεν εμπιστεύεται την εταιρία. Για αρχή είναι open source που σημαίνει ο καθένας μπορεί να ελέγξει τον κώδικα, και αν δεν εμπιστεύεσαι τους server τους μπορείς να μεταφέρεις το save σε δικό σου server  τοπικά η και σε κανένα nextcloud.

ο bitwarden είναι secure και private εφαρμογή χωρίς πολλά φρου φρου. Gets the job done.

2 ώρες πριν, chaos748 είπε

Απο αποψη καθαρα ασφαλειας κ οχι κοστους, ποιο ειναι το καλυτερο πιστευετε?

Bitwarden 

1 ώρα πριν, Minotavrs είπε

Εγω θα  απαντησω απο πλευρας ευχρηστιας μου λειπει απο το bitwarden η δυνατοτητα του lastpass όπου εχει inline "φορτωμα" των κωδικών στα πεδια username password. Ειναι μια συνηθεια που δυσκολα αποβαλλεται ετσι και εισαι χρηστης lastpass . Για αυτο θα μεινω με το lastpass στο pc και με το bitwarden στα κινητα-tablet όπου και φροντισα να κανω import τα παντα απο to lastpass μεσω csv./

Τι εννοείς inline φόρτωμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, icenex είπε

Οχι απαραιτητα αλλα για να σου λυσω την απορια προσωπικα χεστηκα για τους κωδικους μου γιατι δεν εχω επι το πληστον κατι που θα με νοιαξει αν βρει καποιος τον κωδικο μου, αν εξαιρεσεις τις gaming πλατφορμες, steam uplay, origin κτλ...Απο εκει και επειτα οχι φιλε μου ισα ισα εχω ξεχωριστο κωδικο σε λογαριασμους που θελω να προστατεψω. Ενα απλο παραδειγμα θα σου πω..θυμαμαι χωρις κοπο απεξω κωδικους pin απο 4 καρτες, πιν συναγερμου,το πιν του κινητου, το πιν απο τις καρτες των γονιων (2 καρτες) το πιν της γυναικας,το πιν του κινητου του πατερα, τηλεφωνα απο φιλους γονεις εδω θυμαμαι τον κωδικο του steam του κολλητου και οχι δεν ειναι το ονομα του ουτε κατι σχετικο με την παρτη του...το Username me αριθμους απο 2 τραπεζες με ιντερνετ banking...Με λιγα λογια ποσους πιθανους συνδυασμους απο αυτα μπορω να κανω + να προσθεσω παρατσουκλια ονοματα κτλ.Βαλε σε αυτα τα ονοματα και ονοματα απο κατοικιδια που μπορει να εχει καποιος, αυτοκινητο , και χιλια αλλα 2 πραγματα απο την καθημερινοτητα του που δεν υπαρχει περιπτωση να τα ξερει καποιος ολα εκτος αν ολα αυτα τα εχεις αφησει ως στιγμα στο ιντερνετ.Πραγμα που δεν εχω κανει ποτε.

Προσωπικα ναι μου εχουν χακαρει λογαριασμους επειδη εχουν γινει leak απο καπου ενα κλασσικο password που χρησιμοποιω σε σελιδες τυπου μητσαρας1200 που δεν με νοιαζει εκτος αν θεωρεις σημαντικο λογαριασμο το λογαριασμο που μπορει καποιος να φτιαξει σε σοσιαλ μιντια και αντε να τα αφησω αυτα...κωτσοβολο,public,discord, κτλ...

Αυτο που θελω να πω σε οσους λογαριασμους δεν θελω να μπει καποιος και εχω βαλει συνδυασμο password απο τα παραπανω που εδωσα σαν παραδειγμα  πιστεψε με δεν εχει χακαριστει ποτε..Και ειμαι στο ιντερνετ απο εποχης pstn κοινως πανω απο 20 χρονια δεν το λες και ασχημο κατορθωμα για καποιον που δεν χρησιμοποιησε ποτε ενα τετοιο προγραμμα..

Τεσπα αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι ναι μεν ειναι καλα προγραμματα αλλα και αυτα εχουν τρυπα..Αποψη μου χιλιες φορες να βαλεις ενα τρελο password και να το γραψεις σε μια ατζεντα που στην χειροτερη για να πεσει στα χερια καποιου θα πρεπει να σου κλεψει το σπιτι.Κοινως ζημια θα κανει και μονο που θα μπει στο σπιτι σου τωρα να κλεψει και μια αντζεντα που θα εχεις μεσα τους κωδικους απο netflix uplay κτλ Τι να πω θα ειναι τερμα τραγικο.

Και για να τελειωνω το σεντονι στα ματια μου νομιζω ειναι χειροτερο να εχεις μαζεμενους σε ενα μερος ολους τους κωδικους..Γιατι αν ποτε γινει στραβη και μπουν στο προγραμμα τοτε απο εναν λογαριασμο θα αποκτησουν προσβαση σε οσους εχεις αποθηκευμενους.

Ε βαλε ενα keepass τοτε που αποθηκευει τους κωδικους σου τοπικά - offline / σε κρυπτογραφημενο αρχείο.

Απλα ειναι αρκετα περιπλοκο απ'οτι ενα pass manager που τα αποθηκευει στο cloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Makatsoras είπε

καλησπερα και απο εμενα.

ωραια, εκανα λογαριασμο στο bitwarden μου ζητησε και τον master password, ολα καλα.

τωρα τι κανω?

πως αποθηκευω τους κωδικους μου?

(πω ρε γμτ τι ασχετος ειμαι σε μερικα πραγματα)

Είχες lastpass πριν ?

Κατεβάζεις το αντίστοιχο addon για τον browser που έχεις , το app για το κινητό κτλ

Τώρα για περισσότερα επειδή θα χαθεί εδω μέσα άνοιξε αν θέλεις ένα ποστ να σε βοηθήσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kaliakman είπε

Bitwarden και άσε τους να ψάχνονται. 

Οποίος ενδιαφέρεται μπορείς να κάνεις import passwords από πολλούς password managers. 

Θα το εχω έτοιμο αν χρειασθει "μεταναστευση" απο το lastpass, αλλά βλέπω και κατι χρεώσεις αν λέει ότι ειναι open source.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, prometheas είπε

..μεχρι να αρχίσουν τα κόλπα και εκεί (αφού μαζέψουν την απαραίτητη κρίσιμη μάζα πελατών)

 Ωραία είναι να ονειρευόμαστε ενα κόσμο αγγελικά πλασμένο (και δωρεάν) αλλά συνήθως το τζάμπα πληρώνεται..

Ουτε καν, ειναι open source το Bitwarden αρα με το που γινει η πρωτη μαλακια εχουν φυγει ολοι. Και το Bitwarden προσφερει premium με 10 ευρω τον χρονο. Συν τοις αλλοις, μπορεις να το κανεις self-host αν εχεις αμφιβολιες και δεν βαριεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kaliakman είπε

Bitwarden και άσε τους να ψάχνονται. 

Οποίος ενδιαφέρεται μπορείς να κάνεις import passwords από πολλούς password managers. 

Τουλάχιστον μέχρι και αυτό να κάνει κάτι αντίστοιχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και πολλά χρόνια χρησιμοποιώ το 1password. Κάποια στιγμή νομίζω έδωσα ένα συμβολικό ποσό για την εφαρμογή του iOS και από τότε απλά συγχρονίζω με το Dropbox και έτσι βλέπω τους κωδικους μου και στο tablet και στο desktop pc μου. 
Στη δουλειά επειδή έχουν αρχίσει να μαζεύονται αρκετοί κωδικοί έχω το keepass portable πάλι στο Dropbox και στο κινητό βλέπω ή προσθέτω κωδικούς στη βάση με την εφαρμογή srongbox. Προφανώς δεν είναι ότι πιο όμορφο οι παραπάνω εφαρμογές αλλά δεν δίνω δεκάρα και η δουλειά μου γίνεται μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...