Προς το περιεχόμενο

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΑΠΟ 4GB RAM ΣΕ 8GB


ckalaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! έχω ένα laptop sony vaio pcg 41218m. έχει windows 7  και αυτό έχει  on board 4gb ram και ενα slot για επέκταση μνήμης.

βρήκα στα spec, ότι η ram είναι ddr3 στα 1333 και δέχεται μέχρι 8gb συνολικά!

οπότε προσθεσα μια καινούργια ram 4gb ddr3 στα1333 αλλά το λαπτοπ αναγνωρίζει 6gb. θα ήθελα τα φώτα σας

!καθάρισα και ξανά τοποθέτησα την μνήμη αλλά τίποτα δεν άλλαξε !μπήκα στο bios άλλα δεν βρήκα remαp memory! ανοιξα και στα windows το msconfig, στην καρτέλα Εκκίνηση υπολογιστή, πάτησα στο κουμπί Επιλογές για προχωρημένους και δεν ηταν ε ενεργοποιημένη η επιλογή Μέγιστη μνήμη.την τικαρα και την  ξε-τικαρα , εκανα επανεκκίνηση αλλά τίποτα!

. τι μου προτείνεται???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Kατεβασε το cpu-z

και δωσε μας μερικα screenshot απο τις καρτελες cpu,mainboard,memory,spd.

ευχαριστώ για την ανταπόκριση

image.png.7e0fc5f4d192233148666803ac93d65c.pngimage.png.f3354ea874f23b1a9c155c3194fa6509.png image.png.ae2c59370c4880af1fb9b3841b6d85ef.pngimage.png.7f70d16cd456cd87511ce9436cfea23e.png

Επεξ/σία από ckalaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ckalaki είπε

δωσε μου 2  λεπτα να το ανοιξω και να σου βγαλω φωτογραφιες

Eννοειται οτι το βγαζεις απο το ρευμα και αποσυνδεεις τη μπαταρια πριν κανεις οτιδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαλε και την αλλη και δες χαρακτηριστικα μοντελο κλπ.

Βαλε την καινουργια εκει που ειναι η παλια αλλα  μονη της να δουμε αν τη βλεπει και ποσα gb βλεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου σε ευχαριστω !τωρα θα καθυστερησω παρα πολυ για να βρω το δευτερο σλοτ!θα χρειαστει να βγαλω το πληκτρολογιο!παντως επειδη απο κατω  φαινεται η αλλη   η ραμ νομιζω οτι  ειναι onboard

ναι η και ουργια ειναι η πρασινη και η μπλε απο κατω απο το σλοτ φαινεται να ειναι on board

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα η μπλε δεν πρεπει να ειναι καρφωμενη. Αν εβγαζες καλυτερη φωτο και να πιανει και τα ακρα της θα καταλαβαιναμε περισσοτερα. Αλλα βλεπω καποια ελασματα να πιανουν την μπλε στο πλαι. Ενα "ευρυτερο" πλανο θα ηταν καλυτερο. Ισως βγαινει απο αυτην την μερια , ισως απο την αλλη.
Κατα δευτερον , τι specs εχει η καινουργια η μνημη. Βγαλτην φωτογραφια απο την ΑΛΛΗ  μερια...τι να τα κανουμε τα τσιπακια...
Κατα τριτον , εχω την εντυπωση οτι το φορητο αυτο παιρνει LOW VOLTAGE μνημες..ειναι τετοια η καινουργια ? Αν οχι , και παλι καλα που βλεπει την "μιση" να λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα πασα πιθανότητα έπεσες θύμα Απατης.

η Ραμ Που αγορασες ειναι 2Gb Και Οχι 4.

Μαλλον η μνήμη που αγορασες ειναι Μουφα απο τα ανώνυμα Κινεζικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...