Προς το περιεχόμενο

iphone SE - Aλλαγη νεας μπαταριας και σοβαρο προβλημα


NIKOSKURT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον παιδες μετα απο αλλαγη μπαταριας σε iphone SE 2016 . το κινητο τα εχει παιξει.δεν φορτιζει , rebootarei, φορτιζει για πολυ λιγο, στελνει λαθος ρευματα , και δεν δειxnei info data της μπαταριας και απο την συσκευη αλλα και απο προγραμμα στο PC. 
αντε λεω μουφα μπαταρια, αλλα επειδη ηταν πολυ παραξενα ολα αυτα. σε ιδια συσκευη βαζω την καινουργια αυτη μπαταρια ! και εκανε τα ιδια . αλλα το μεγαλο προβλημα ειναι οτι χαλασε και τα 2 κινητα τελικα  . γιατι οταν ξανα βαζω τις γνησιες μπαταριες που δουλευαν κανονικα πλεων κανει τα ιδια ! και οι 2 συσκευες απλα ειναι μη λειρουργικες τελειως πλεων . ξερεις κανεις κατι και γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koukis hlias είπε

Τι μπαταρίες έβαλες 

Μια απο τις κλασσικες  ΟΕΜ που κυκλοφορουν στην αγορα . η οποια αλλαγη  εγινε σε μαγαζι απο τεχνικο και η μπαταρια ηταν απο τον προμηθευτη του που περνει και αλλαζει εδω και χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, NIKOSKURT είπε

Μια απο τις κλασσικες  ΟΕΜ που κυκλοφορουν στην αγορα . η οποια αλλαγη  εγινε σε μαγαζι απο τεχνικο και η μπαταρια ηταν απο τον προμηθευτη του που περνει και αλλαζει εδω και χρονια

Εφόσον υπάρχει θέμα και την αλλαγή την έκανε μαγαζί το πας πίσω και ενημερώνεις τι έγινε . Μην προσπαθήσεις restore αφού rebootάρει και το κανείς brick.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, koukis hlias είπε

Εφόσον υπάρχει θέμα και την αλλαγή την έκανε μαγαζί το πας πίσω και ενημερώνεις τι έγινε . Μην προσπαθήσεις restore αφού rebootάρει και το κανείς brick.

ηδη εχει γινει επιστροφη μαζι με τις συσκευες  για ελεγχο απο το μαγαζι που δινει τις μπαταριες , αλλα το θεμα και απορια μου ειναι οι συσκευες ειναι μη λειτουργικες και πως θα φτιαχτουν. δεν ξερω αν ειναι το προβλημα οπως ειχα διαβασει καπτοε οτι apple αρχισε να κανει lock  διαφορα για μη  επισημες επισκευες!  θα δειξει.απλα μηπως καποιος ξερει η του εχει τυχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, NIKOSKURT είπε

ηδη εχει γινει επιστροφη μαζι με τις συσκευες  για ελεγχο απο το μαγαζι που δινει τις μπαταριες , αλλα το θεμα και απορια μου ειναι οι συσκευες ειναι μη λειτουργικες και πως θα φτιαχτουν. δεν ξερω αν ειναι το προβλημα οπως ειχα διαβασει καπτοε οτι apple αρχισε να κανει lock  διαφορα για μη  επισημες επισκευες!  θα δειξει.απλα μηπως καποιος ξερει η του εχει τυχει

Με το κάνει "lock" σημαίνει πως απλά δεν έχεις το ποσοστό μπαταρίας .Τώρα αν χάλασαν το κντ θα πρέπει να το αντικαταστήσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Zenor είπε

Ξέρω εγώ γιατί.. έχεις κάνει ζημιά και στις δυο πλακέτες. Κλασσικό λάθος που κάνουν όσοι πάνε να αλλάξουν μόνοι τους μπαταρία σε 5s/se

σε αλλους μπορει . εχω αλλαξει μπαταριες και μπαταριες σε iphone . δεν νομιζω οποτε να ειναι κλασσικο λαθος το συγκεκριμενο φιλε για το πως μπορει να χαλασει μια πλακετα και οχι μια αλλα δυο . αυτο ψαχνω και ρωταω γιατι , αν γινετε μια μπαταρια απο μονη της να δημιουργησει ενα τετιο προβλημα. η ιδια η μπαταρια και οχι η διαδικασια  αλλαγης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, NIKOSKURT είπε

σε αλλους μπορει . εχω αλλαξει μπαταριες και μπαταριες σε iphone . δεν νομιζω οποτε να ειναι κλασσικο λαθος το συγκεκριμενο φιλε για το πως μπορει να χαλασει μια πλακετα και οχι μια αλλα δυο . αυτο ψαχνω και ρωταω γιατι , αν γινετε μια μπαταρια απο μονη της να δημιουργησει ενα τετιο προβλημα. η ιδια η μπαταρια και οχι η διαδικασια  αλλαγης

Σου ξαναλέω, έχεις κάνει ζημιά στις  πλακέτες. συγκεκριμένα έχεις ξηλωσει smd που βρίσκονται ακριβώς πάνω από τον κονεκτορα της μπαταρίας με κάποιο εργαλείο που χρησιμοποιησες για να αφαιρέσεις τον κονεκτορα. Ανάμεσα σε αυτά τα smd βρίσκεται και η γραμμή επικοινωνίας της μπαταρίας με τη μητρική. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν φορτιζουν και επίσης που δεν βλέπεις υγεία μπαταρίας αλλά και κύκλους φόρτισης. Μπορώ να στα επισκευασω και τα δύο αν θες αλλιώς μπορείς να επιμένεις ότι η μπαταρία σου χάλασε τις συσκευες 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Zenor είπε

Σου ξαναλέω, έχεις κάνει ζημιά στις  πλακέτες. συγκεκριμένα έχεις ξηλωσει smd που βρίσκονται ακριβώς πάνω από τον κονεκτορα της μπαταρίας με κάποιο εργαλείο που χρησιμοποιησες για να αφαιρέσεις τον κονεκτορα. Ανάμεσα σε αυτά τα smd βρίσκεται και η γραμμή επικοινωνίας της μπαταρίας με τη μητρική. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν φορτιζουν και επίσης που δεν βλέπεις υγεία μπαταρίας αλλά και κύκλους φόρτισης. Μπορώ να στα επισκευασω και τα δύο αν θες αλλιώς μπορείς να επιμένεις ότι η μπαταρία σου χάλασε τις συσκευες 😂

φιλε συμφωνω οτι μπορει να εγινε και να γινετε κατι τετιο . αλλα οταν ξερω πως αλλαζω μπαταρια. με σωστα εργαλεια .με πολλες αλλαγες μπαταριων στο παρελθον. και οι συγκεκριμενες αλλαγες των 2  συσκευων εγιναν σε μαγαζι  τεχνικου που εχει αλλαξει απειρες μπαταριες , μπροστα μου κιολας .και αντε δεν εγινε σε μια συσκευη,αλλα απο τεστ βαλαμε την ιδια μπαταρια σε αλλη συσκευη  ,ε τοτε ποιες ειναι οι πιθανοτητες να εγινε αυτο που λες?  ε μου φαινετε καπως και περιεργο η ολη φαση γιαυτο και ψαχνω και ρωταω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NIKOSKURT είπε

φιλε συμφωνω οτι μπορει να εγινε και να γινετε κατι τετιο . αλλα οταν ξερω πως αλλαζω μπαταρια. με σωστα εργαλεια .με πολλες αλλαγες μπαταριων στο παρελθον. και οι συγκεκριμενες αλλαγες των 2  συσκευων εγιναν σε μαγαζι  τεχνικου που εχει αλλαξει απειρες μπαταριες , μπροστα μου κιολας .και αντε δεν εγινε σε μια συσκευη,αλλα απο τεστ βαλαμε την ιδια μπαταρια σε αλλη συσκευη  ,ε τοτε ποιες ειναι οι πιθανοτητες να εγινε αυτο που λες?  ε μου φαινετε καπως και περιεργο η ολη φαση γιαυτο και ψαχνω και ρωταω!

Όλα αυτά που περιγράφεις είναι συμπτώματα  αυτού που σου λέω. Η μπαταρία δεν γίνεται σε καμία περίπτωση όσο κακή και να είναι και ακόμα και βραχυκυκλωμενη να είναι να προκαλέσει πρόβλημα στη συσκευή. Υπαρχει κύκλωμα προστασίας γι αυτό το λόγο. Δεν ξέρω ποιος είναι ο τεχνικός στον οποίο αναφέρεσαι ξέρω όμως καλά τι σου λέω μιας και ασχολούμαι με τις ηλεκτρονικές βλάβες στις συγκεκριμένες συσκευές σχεδον μια δεκαετία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...