Προς το περιεχόμενο
  • 0

Python switch threads

masteripper

Ερώτηση

Γεια χαρά σε όλους

Έχω 1 θεματάκι και δεν μπορώ να βρώ πως ακριβώς πρέπει να το αντιμετωπίσω

1 έχω 1 web socket το οποίο "πυροβολεί" συνέχεια αρκετές φορές μέσα στο δευτερόλεπτο.

Επειδή δεν χρειάζομαι τόσο γρήγορη ενημέρωση και επιπλέον θέλω να αποθηκεύω τα δεδομένα σε MySQL σκεφτόμουν το εξής σενάριο

Να τρέχει για λίγο σε 1 thread το μάζεμα των στοιχείων και μετά όταν φτάσει σε 1 ικανό αριθμό εγγραφών (ίσως να κάνω και 1 μικρό Delay ενδιάμεσα) να γυρνάω στο άλλο thread ώστε να τα στέλνει στον MySQL και μετά να γυρνάει στην συλλογή

Θεωρώ ότι πάνω κάτω μπορώ να υπολογίσω 1 ικανοποιητικό παράθυρο ώστε το Insert Να παίρνει τον χρόνο του Delay και η όλη διαδικασία να μην έχει σπασίματα.

Δυστυχώς απο Threads δεν έχω γνώση και οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• 0
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Python δεν έχει threads με την έννοια που υπάρχουν σε άλλες γλώσσες. Πάντα τρέχει σε ένα core οπότε όσα Thread και να φτιάξεις (μάλλον) δεν θα δεις επιτάχυνση.
Δες εδώ και για παραπάνω εξηγήσεις.

Επεξ/σία από kaliakman
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Αν κατάλαβα σωστά θέλεις να batchαρεις τα writes? Ενα queue σου κάνει την δουλειά, το multi thread τι θα σου προσφέρει εκτός από πονοκέφαλο;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.