Προς το περιεχόμενο

Δεν θα υιοθετήσει νέα τεχνολογία καταγραφής δραστηριότητας η Google, μετά τη σταδιακή απόσυρση των cookies


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, aypnia είπε

Δεν υπάρχει τίποτα σαν το google cloud. Το κατανοώ να μη ξέρεις τι μπορείς να κάνεις στο google cloud που οι άλλοι ούτε στα όνειρά τους.

https://colab.research.google.com/

Φίλε μου δεν με ενδιαφέρουν οι υποδεέστερες εναλλακτικές, αν και έχω και mega pro lite, ετήσιο και είναι καλή η τιμή του στο ετήσιο, το έχω για backup των backups.

Εμένα κριτήριο μου είναι να έχω τα προϊόντα που με εξυπηρετούν καλύτερα, εσύ βάζεις ηθικά κριτήρια με βάση τη δική σου οπτική γωνία περί ηθικής.

Για μένα δεν είναι ανήθικο που βγάζουν λεφτά, διαφημίσεις δείχνουν στο κόσμο, δεν τους πουλάνε ναρκωτικά.

Να σε πειράξω λιγάκι. Η Google δίνει κι αυτή vpn στο google one 😁

https://duckduckgo.com/?q=google+privacy+scandals&t=brave&ia=web

Δεν είναι μόνο η ηθική στη μέση.. είναι το ότι δεν θέλω καμία εταιρεία να βγάζει κέρδος εις βάρος μου, συλλέγοντας προσωπικά δεδομένα χωρίς να τους έχω δώσει την άδεια.

Η google έχει ένα εργαλείο για τα πάντα. Γιαυτό και δεν αλλάζει κάποιος εύκολα, γιατί απλά βολεύεται/συνηθίζει (με όποιο τίμημα..). Το ότι είναι δωρεάν, σημαίνει οτι το πληρώνεις με τα δεδομένα σου, δεν το δίνουν απο καλή καρδιά.

Ακόμα και εσύ που τα πληρώνεις, μην νομίζεις οτι γλιτώνεις. Απλά δεν σου εμφανίζουν τις διαφημίσεις, τα στοιχεία σου τα παίρνουν κανονικότατα όμως.

Επίσης το να χρησιμοποιήσω VPN από την Google, είναι ακριβώς το ίδιο με το να ζητήσω κλειδαριά ασφαλείας από κάποιον διαρρήκτη. :D 

Άσχετο: Πόσα προγράμματα πληρώνεις ? τι φάση :o 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, zernex201 είπε

https://duckduckgo.com/?q=google+privacy+scandals&t=brave&ia=web

Δεν είναι μόνο η ηθική στη μέση.. είναι το ότι δεν θέλω καμία εταιρεία να βγάζει κέρδος εις βάρος μου, συλλέγοντας προσωπικά δεδομένα χωρίς να τους έχω δώσει την άδεια.

Το DDG είναι ένας proxy για το Bing. Δεν είναι μηχανή αναζήτησης, δεν έχουν ούτε τα δεδομένα ούτε τα λεφτά για να κάνουν μηχανή αναζήτησης για να καλύψουν το internet του 2021.

To DDG το "πληρώνουν" άλλοι, αυτοί που τους παίρνει τα δεδομένα η Microsoft όταν χρησιμοποιούν το Bing.

Αυτό με βάση τα δικά μου κριτήρια περί ηθικής το θεωρώ ανήθικο, απεχθάνομαι τους leechers :)

Google, Bing = seeders, DDG, Startpage = leechers, ζήτω οι seeders :)

 

26 λεπτά πριν, zernex201 είπε

Επίσης το να χρησιμοποιήσω VPN από την Google, είναι ακριβώς το ίδιο με το να ζητήσω κλειδαριά ασφαλείας από κάποιον διαρρήκτη. :D 

Σωστό 😁

26 λεπτά πριν, zernex201 είπε

Άσχετο: Πόσα προγράμματα πληρώνεις ? τι φάση :o 

Πολλά, για τα ελληνικά δεδομένα με τους μισθούς εδώ το ποσό θα έλεγα ότι είναι μεγάλο, αλλά μπορώ να ανταπεξέλθω.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, aypnia είπε

Το DDG είναι ένας proxy για το Bing. Δεν είναι μηχανή αναζήτησης, δεν έχουν ούτε τα δεδομένα ούτε τα λεφτά για να κάνουν μηχανή αναζήτησης για να καλύψουν το internet του 2021.

To DDG το "πληρώνουν" άλλοι, αυτοί που τους παίρνει τα δεδομένα η Microsoft όταν χρησιμοποιούν το Bing.

Αυτό με βάση τα δικά μου κριτήρια περί ηθικής το θεωρώ ανήθικο, απεχθάνομαι τους leechers :)

Google, Bing = seeders, DDG, Startpage = leechers, ζήτω οι seeders :)

 

Σωστό 😁

Πολλά, για τα ελληνικά δεδομένα με τους μισθούς εδώ το ποσό θα έλεγα ότι είναι μεγάλο, αλλά μπορώ να ανταπεξέλθω.

Το ξέρω, το χρησιμοποιώ σαν ενδιάμεσο για να μην ξέρει η google κάθε φορά οτι έβγαλα σπυρί στην πλάτη (ή κάπου αλλού) και μου πετάει διαφημίσεις με αλοιφές στο facebook.

Αν θέλω μηχανή αναζήτησης εξ'ολοκλήρου, μπορώ να πάω σε searx.me κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, zernex201 είπε

Το ξέρω, το χρησιμοποιώ σαν ενδιάμεσο για να μην ξέρει η google κάθε φορά οτι έβγαλα σπυρί στην πλάτη (ή κάπου αλλού) και μου πετάει διαφημίσεις με αλοιφές στο facebook.

Αν θέλω μηχανή αναζήτησης εξ'ολοκλήρου, μπορώ να πάω σε searx.me κλπ

Τελευταίο μήνυμά μου στο νήμα φίλε γιατί νομίζω ότι κουράσαμε και αυτούς που τυχόν μπουν και το διαβάσουν.
Όλοι μας επιλέγουμε με βάση τις ανάγκες μας.
Όπως είπες κι εσύ αναγκαστικά χρησιμοποιείς το ανήθικο Facebook.
Ανήθικο ανήθικο σου βγάζει αλοιφές για σπυριά αλλά το χρησιμοποιείς, και καλά κάνεις από τη στιγμή που έχει κάποιο value για εσένα.
Πληροφοριακά το Facebook έχει δική του ανεξάρτητη πλατφόρμα διαφημίσεων που δεν σχετίζεται με τις Google. Το Facebook με άλλο τρόπο βρήκε ότι ψάχνεις για αλοιφές.
Όλοι μας επιλέγουμε με βάση το συμφέρον μας. Καλό χρυσό το MEGA που μου ανέφερες πριν αλλά σκέφτομαι να το κόψω.
Και να σου πω γιατί. Γιατί με συμφέρει με τα ίδια λεφτά να πάω και να πάρω για δεύτερο backup το Microsoft 365 Family.
Γιατί πέρα του ότι θα μου δώσει το Office θα μου δώσει και 6 TB που το MEGA δεν μου τα δίνει.
Ναι καλό χρυσό το open source, το ηθικό LibreOffice, ναι καλό χρυσό το MEGA αλλά θα επιλέξω με βάση το τι με συμφέρει.
Δεν θα κάτσω να σκεφτώ, όχι δεν θα δώσω λεφτά στην ανήθικη Microsoft γιατί έχει το Bing και με φακελώνει και ολόκληρή πλατφόρμα διαφημίσεων, τη Microsoft Advertising Platform.
Θα επιλέξω με άλλα κριτήρια, ιδιοτελή αν θες κι όχι με κάποιου είδους ηθικά κριτήρια.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, aypnia είπε

Τελευταίο μήνυμά μου στο νήμα φίλε γιατί νομίζω ότι κουράσαμε και αυτούς που τυχόν μπουν και το διαβάσουν.
Όλοι μας επιλέγουμε με βάση τις ανάγκες μας.
Όπως είπες κι εσύ αναγκαστικά χρησιμοποιείς το ανήθικο Facebook.
Ανήθικο ανήθικο σου βγάζει αλοιφές για σπυριά αλλά το χρησιμοποιείς, και καλά κάνεις από τη στιγμή που έχει κάποιο value για εσένα.
Πληροφοριακά το Facebook έχει δική του ανεξάρτητη πλατφόρμα διαφημίσεων που δεν σχετίζεται με τις Google. Το Facebook με άλλο τρόπο βρήκε ότι ψάχνεις για αλοιφές.
Όλοι μας επιλέγουμε με βάση το συμφέρον μας. Καλό χρυσό το MEGA που μου ανέφερες πριν αλλά σκέφτομαι να το κόψω.
Και να σου πω γιατί. Γιατί με συμφέρει με τα ίδια λεφτά να πάω και να πάρω για δεύτερο backup το Microsoft 365 Family.
Γιατί πέρα του ότι θα μου δώσει το Office θα μου δώσει και 6 TB που το MEGA δεν μου τα δίνει.
Ναι καλό χρυσό το open source, το ηθικό LibreOffice, ναι καλό χρυσό το MEGA αλλά θα επιλέξω με βάση το τι με συμφέρει.
Δεν θα κάτσω να σκεφτώ, όχι δεν θα δώσω λεφτά στην ανήθικη Microsoft γιατί έχει το Bing και με φακελώνει και ολόκληρή πλατφόρμα διαφημίσεων, τη Microsoft Advertising Platform.
Θα επιλέξω με άλλα κριτήρια, ιδιοτελή αν θες κι όχι με κάποιου είδους ηθικά κριτήρια.

Δεν χρησιμοποιώ καν facebook :)  εσύ το λες αυτό , ήταν ένα παράδειγμα για να σου δώσω να καταλάβεις το μεγαλείο..

Το facebook με την google συνδεονται μια χαρα - δε κατσω να το αναλυσω γιατι θα θυμωσεις περισσότερο (ακομα δε κατάλαβα γιατι βεβαια)

Δεν σου είπα να χρησιμοποιήσεις το mega, ούτε ότι είναι το καλύτερο, ήταν επίσης ένα παράδειγμα και εναλλακτική από τις βλακείες της google. Υπάρχει και το nextcloud. (μήπως τωρα θα μου πεις οτι σου διαφημίζω και το nextcloud ?)

Γενικότερα κανείς δεν σου επέβαλε κάτι, εδώ είναι τεχνολογικό φόρουμ και ο καθένας λέει την άποψη του και κάνει προτάσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι εγώ φίλτατε αυτός που έκρινε τις επιλογές σου.

Εσύ απευθύνθηκες σε εμένα πρώτος και μου κούνησες το δάχτυλο γιατί πληρώνω τη google.

Σου εξήγησα τους λόγους και γιατί θεωρώ τα προϊόντα της καλύτερα σε κάποια πράγματα και τα προτιμώ.

Σώνει και καλά να βάλω nextcloud, δεν θέλω άνθρωπέ μου να βάλω nextcloud, μια χαρά μου καλύπτει τις ανάγκες μου η ανήθικη γουγκλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...