Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση υπολογιστή για χρήση autocad (CPU, Motherboard, RAM)


fsikard

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, το θέμα μου είναι το εξής, εχω ξεκινήσει να χρησιμοποιώ το autocad (διακόσμηση και διαμόρφωση εσωτερικού χώρου κυρίως) και παρατήρησα ότι μετά απο κάποιο σημείο, και όταν εχω προσθέσει αρκετά 3d στοιχεία αρχίζει και κολλάει παρα πολύ ο υπολογιστής σε σημείο να μην μπορώ να δουλέψω όπως θέλω. Οπότε σκέφτηκα να αλλάξω cpu, motherboard kai ram προς το παρόν. Ηθελα και καρτα γραφικών αλλά θα περιμένω γιατί απ οτι κατάλαβα η αγορά gpu την συγκεκριμένη χρονικη στιγμή δεν είναι και η καλύτερη απόφαση.

το σύστημα που εχω τώρα είναι το εξής:

cpu - intel core i5 4460 3.2Ghz

gpu - gtx 970 4Gb

ram - 16Gb

motherboard - gigadyte z97x gaming 3

psu - ThermalTake SMART SE 730W CM 87+

Οι αλλαγές που σκέφτηκα να κανω είναι:

cpu - amd ryzen 5 5600x 

motherboard - msi mpg x570 gaming plus

ram - g.skill trident Z rgb 32Gb DDR4 3200MHz

τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι πάνω - κάτω 700 ευρώ. Θέλω να ρωτήσω αν οι επιλογές μου είναι εντάξει η αν εχει κάποιος κατι άλλο να μου προτείνει. Να αναφέρω ότι το pc το χρησιμοποιώ και για gaming.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, fsikard είπε

Γεια σας, το θέμα μου είναι το εξής, εχω ξεκινήσει να χρησιμοποιώ το autocad (διακόσμηση και διαμόρφωση εσωτερικού χώρου κυρίως) και παρατήρησα ότι μετά απο κάποιο σημείο, και όταν εχω προσθέσει αρκετά 3d στοιχεία αρχίζει και κολλάει παρα πολύ ο υπολογιστής σε σημείο να μην μπορώ να δουλέψω όπως θέλω. Οπότε σκέφτηκα να αλλάξω cpu, motherboard kai ram προς το παρόν. Ηθελα και καρτα γραφικών αλλά θα περιμένω γιατί απ οτι κατάλαβα η αγορά gpu την συγκεκριμένη χρονικη στιγμή δεν είναι και η καλύτερη απόφαση.

το σύστημα που εχω τώρα είναι το εξής:

cpu - intel core i5 4460 3.2Ghz

gpu - gtx 970 4Gb

ram - 16Gb

motherboard - gigadyte z97x gaming 3

psu - ThermalTake SMART SE 730W CM 87+

Οι αλλαγές που σκέφτηκα να κανω είναι:

cpu - amd ryzen 5 5600x 

motherboard - msi mpg x570 gaming plus

ram - g.skill trident Z rgb 32Gb DDR4 3200MHz

τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι πάνω - κάτω 700 ευρώ. Θέλω να ρωτήσω αν οι επιλογές μου είναι εντάξει η αν εχει κάποιος κατι άλλο να μου προτείνει. Να αναφέρω ότι το pc το χρησιμοποιώ και για gaming.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Θεωρω πως το pc το φτιαχνεις για δυνατοτερη gpu μελλοντικα, την 970 την στιβεις κ με λιγοτερα. Δεν ξερω αν εχεις κλειδωσει σε amd αλλα για την τιμη των οπλων θα πω πως intel εκανες τη δουλεια σου σιγουρα φθηνοτερα (10600κ+z490), δεν μπορω να δικαιολογησω τα +130 ευρο του 5600χ με τιποτα. Αν το pcie 4 επηρεασε την αποφαση σου, σε καμμια βδομαδα βγαινει 11th gen intel με pcie 4. Aν πας για amd κοιτα ραμ στα 3600+ πχ 2 τετοια κιτ https://www.skroutz.gr/s/22162387/Crucial-Ballistix-16GB-DDR4-3600MHz-BL2K8G36C16U4B.html. Οι ryzen θελουν γρηγορες ραμ, ωστε να ανεβει σε συχνοτητα το infinity fabric. 

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, fsikard είπε

κολλάει παρα πολύ ο υπολογιστής

Το task manager τι δείχνει όταν αρχίζει τα stutter το pc ; 
μου κάνει σχετική εντύπωση να ζητάει παραπάνω πόρους το autocad απο αυτούς που έχει το σύστημα, μήπως κάτι δεν πάει καλά με το setup ; πχ ssd , ram , scratch disk έχουν τσεκαριστεί ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, catmaster είπε

Το task manager τι δείχνει όταν αρχίζει τα stutter το pc ; 
μου κάνει σχετική εντύπωση να ζητάει παραπάνω πόρους το autocad απο αυτούς που έχει το σύστημα, μήπως κάτι δεν πάει καλά με το setup ; πχ ssd , ram , scratch disk έχουν τσεκαριστεί ; 

η cpu είναι συνέχεια στο 100%, ram και δίσκος είναι οκ, ξέχασα να αναφέρω οτι κανω και render και θέλω να μειώσω τους χρόνους, το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ο επεξεργαστής νομίζω και το socket του που είναι το 1150, θα αλλαζα μόνο αυτόν αλλά δεν μπορώ να βρω κατι να με συμφέρει( εννοώ value for money και μελλοντική αναβάθμιση) οπότε παω για motherboard άλλη και αφού αναγκαστικά θα την αλλάξω θα παω και για ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δώσω κι εγώ κι άλλη εναλλακτική, εφόσον επιμένεις σε AMD πλατφόρμα, στα λεφτά του 5600x παίρνεις μέχρι 3800xt με συνολικά καλύτερο performance λόγω περισσότερων πυρήνων/thread. Αν θες ψηλά ρολόγια και σε ενδιαφέρει Intel πλατφόρμα μπορείς να δεις επίσης 10700kf + cooler στα ίδια πάλι χρήματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως πρεπει να σκεφτεις και την εναλλακτικη ενος 4790k και ενος nvme;

Καλο mobo εχεις.

16gb ram εχεις.

Η περιοδος ειναι μεταβατικη στην ιντελ ερχονται καινουργια πραγματα,οι amd ειναι στο Θεο,οι τιμες για τις καρτες ειναι στο υπερπεραν δεν ειναι και η καλυτερη εποχη για αγορες.

Μιας και υπαρχει  ηδη η βαση mobo,ram,psu.Σαφως και δεν θα παρεις τις επιδοσεις του 5600 η του 10700.

Δεν θα δωσεις βεβαια και 700 ευρω.

Εναν nvme 500αρη με 50-60 ευρω (o oποιος δεν παει χαμενος σε οποιοδηποτε build) και εναν 4790k με 120 εχεις ξεμπερδεψει με 180.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...