Προς το περιεχόμενο

ΥΠΕΡΘΕΡΜΑΝΣΗ LAPTOP (Dell Inspiron 5570)


_StV_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα λαπτοπ (Dell Inspiron 5570) το οποιο εχει τα εξης χαρακτηριστικα:
cpu: i5 8ης γενιάς
gpu: Radeon 530 4gb
8 ram
ssd m2:128gb
1 tb HDD

Το προβλημα ειναι το οτι το λαπτοπ υπερθερμενεται υπερβολικα οταν ειναι στην μπριζα (εχει αλλαχθει παστα αλλα και παλι κανει τα ιδια).
Για να καταλαβεται πχ στο λολ πιανει 180-200 φπς με ουλτρα γραφικα (+antiliasing) ομως χτυπαει 80-90βαθμους εαν ειναι στην μπριζα και εχω φουλ το ρευμα (φουλ == βελτιστες αποδοσεις απο την μπαταρια.)...Το θεμα ειναι οτι εαν το βγαλω απο την μπριζα τοτε ειναι μια χαρα και παιζει σε πιο νορμαλ θερμοκρασιες.

Εαν υπαρχει καποιος που γνωριζει γιατι γινεται αυτο ας απαντησει μηπως σωθει η κατασταση....

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρχή αναβάθμισε bios που συνήθως λύνουν τέτοια ζητήματα με cooling και προφίλ παροχής ενέργειας.

ποιά πάστα έβαλες; πριν πόσο καιρό; έβαλες σωστά ή μηπως το παράκανες;

τι θερμοκρασία έχεις σε ηρεμία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

για αρχή αναβάθμισε bios που συνήθως λύνουν τέτοια ζητήματα με cooling και προφίλ παροχής ενέργειας.

ποιά πάστα έβαλες; πριν πόσο καιρό; έβαλες σωστά ή μηπως το παράκανες;

τι θερμοκρασία έχεις σε ηρεμία;

Αρχικα νμζ οτι εχει την τελευταια εκδοση bios καθως εγινε φορματ κ επειτα τ εκανα bios update αλλα θα το ξανακοιταξω.
Επειτα, ειχα αλλαξει πριν 2 μηνες αλλα και παλι δεν εγινε τιποτα...Οσο για την τοποθετηση ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ηταν οσο πρεπει.(αυτη την φορα χρησιμοποιησα την Artic silver.)

Επισης για την θερμοκρασια...Οταν τον ανοιγω χωρις να ειναι στην φορτιση εχει 28 (το μικροτερο π εχω δει) εως 45 ενω οταν ειναι στην φορτιση κ ανοιξει το στανταρ ειναι 45++ και μολις ανοιξω μερικα προγραμματα παει 60-70 χωρις η cpu να ξεπερναει το 60-70%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταίο είναι το 1.2.2 bios. Φρόντισε να έχεις αυτό

https://www.dell.com/support/home/el-gr/drivers/driversdetails?driverid=3p5f0

Όταν έκανες την αλλαγή της πάστας κάτω από το μεταλλικό πείραξες καθόλου τα pads; έσφιξες ομοιόμορφα;

Έτσι είναι μέσα;

Το ανεμιστηράκι το καθάρισες μαζί με την έξοδο ή άλλαξες μόνο πάστα;

dellinspiron5570.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Τελευταίο είναι το 1.2.2 bios. Φρόντισε να έχεις αυτό

https://www.dell.com/support/home/el-gr/drivers/driversdetails?driverid=3p5f0

Όταν έκανες την αλλαγή της πάστας κάτω από το μεταλλικό πείραξες καθόλου τα pads; έσφιξες ομοιόμορφα;

Έτσι είναι μέσα;

Το ανεμιστηράκι το καθάρισες μαζί με την έξοδο ή άλλαξες μόνο πάστα;

dellinspiron5570.JPG

Ναι ετσι ειναι μεσα....Επισης ολα σφίχτηκαν ομοιομορφα χωρις να πειραξω περαιτέρω πραγματα..Δεν ηταν η πρωτη φορα που αλλαζα παστα το εχω κανει αρκετες φορες αλλα ποτε δεν ξερεις μπορει κατι να μου ξεφυγε..Να σημειωθει ομως οτι και την πρωτη φορα που το ανοιξα παλι δεν ειδα μεγαλη διαφορα...Οντως επεσαν λιγο οι βαθμοι αλλα και παλι ηταν κοντα στα ''ορια''

Υ.Γ καθαρίστηκε και το ανεμηστηρακι

Επεξ/σία από _StV_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, greekfragma είπε

τελικά με το bios κάνα νέο;

κοιταξα το bios και εχει το 1.4.1 το οποιο βγηκε φεβρουαριο του 21 αρα αυτο ειναι το πιο καινουργιο αποτι νμζ.


Οριστε και η φωτο μηπως βοηθησει την κατασταση.
 

Καταγραφή.PNG

Επισης::

2.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, _StV_ είπε

cpu: i5 8ης γενιάς

To εχω γραψει και αλλου , οι 8ης γενιας επεξεργαστες ανεβαζουν περισσοτερη θερμοκρασια απο ο,τι αλλες γενιες , προηγουμενες ή επομενες. Αναλογικα παντα.
 

13 ώρες πριν, _StV_ είπε

εαν ειναι στην μπριζα και εχω φουλ το ρευμα (φουλ == βελτιστες αποδοσεις απο την μπαταρια.)...Το θεμα ειναι οτι εαν το βγαλω απο την μπριζα τοτε ειναι μια χαρα και παιζει σε πιο νορμαλ θερμοκρασιες.

Πρωτη φορα στην ζωη μου διαβαζω ελληνικα αλλα δεν καταλαβαινω τιποτα. Γινε πιο σαφης. Σκρινσοτς θα βοηθησουν. Επισης , οταν παιζεις με το φορητο εκτος πριζας , τα fps ειναι τα ιδια ? Υποψιαζομαι πως οχι.

Οπως και να χει , ψαξου προς undervolting μερια..μπας και γινει δουλιτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνωμη για τον τροπο που τα εγραψα,εχεις δικιο οντως ειναι ασαφης κ ελλειπης.

Anyway φουλ ρευμα/βελτιστες αποδοσεις εννοούσα αυτο :

 

 

Επισης ευχαριστω για την συμβουλη για το undervolting.
Υ.Γ Οσο για τα φπς ναι ειναι πιο λιγα οταν δν ειναι στο ρευμα το λαπτοπ

Ειμαι ανοιχτος για οποιαδηποτε αλλη συμβουλη κ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.

20210307_155522.jpg

Επεξ/σία από _StV_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, _StV_ είπε

Υ.Γ Οσο για τα φπς ναι ειναι πιο λιγα οταν δν ειναι στο ρευμα το λαπτοπ

Ριχνει επιδοσεις οταν δεν ειναι στην πριζα για αυτο και τα χαμηλοτερα fps οπως και η χαμηλοτερη θερμοκρασια.
Το undervolting ειναι σχετικα ευκολη διαδικασια... λιγες δοκιμες στην αρχη μεχρι να βρεις την χρυση τομη και μπορεις να δεις 5-10c βαθμους κατω. Δεν εχεις αλλες κινησεις που μπορεις να κανεις... 

* Αν και νομιζω οτι καλο θα ηταν να βαλεις την ρυθμιση στο μεσο περιπου..οχι στο "Βελτιστες επιδοσεις" , γιατι αν δεν κανω λαθος με αυτην την ρυθμιση εχει ολες τις επιδοσεις συνεχως στο τερμα. Καπου στο μεσο νομιζω ειναι το βελτιστο , μιας και εναλλασει τις επιδοσεις αναλογως τον φορτο...οποτε οταν δεν εχει φορτο δεν κραταει τις επιδοσεις στο μαξιμουμ χωρις λογο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...