Προς το περιεχόμενο

Αγορά Drone


Andreas_92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω για αγορά drone. Είμαι αρχάριος, δε το θέλω για βαριά χρήση, να είναι ελαφρύ με εμβέλεια 1-2 km, απλώς να τραβάω στα ταξίδια μου. Θα θελα η τιμή να είναι κάτω απο 180 ευρώ. Έχω βρει αυτό "https://xtacticaldrone.rubik.gr/". Μου παν για 155 ευρω με βαλιτσάκι και δυο μπαταρίες 30΄ διαρκειας η καθε μία και ένα χρόνο εγγύηση. Αξίζει;
Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με ενδιαφερει και εμενα κατι σε αυτην την κατηγορια τιμης και χαρακτηριστικων. ας μας πει καποιος πιο εμπειρος την αποψη του. 

Επεξ/σία από xsterg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα τηλ στην εταιρεια που λεει ο ανδρεας παραπανω. δεν μου εκαναν καλη εντυπωση. την εντυπωση της αρπαχτης μου εδωσαν. ξεκιναει μια κυρια σε σπαστα ελληνικα ενα κατεβατο με τις προδιαγραφες και οταν ζητησα να μου τις στειλουν στο εμαιλ μου γραπτως για να προχωρησω στην παραγγελια μου αρχισε κατι περιεργα οτι λογω ανταγωνισμου ντε και καλα δεν τα δινουν! επίσης αρνητικο ειναι και το οτι ενω η τιμη ειναι 99€ στο τελος μου ειπε οτι η τιμη ειναι 99€+24€ ! γενικα δεν μου εδωσαν την εντυπωση σοβαρης εταιρειας. μεχρι τωρα περιμενω εμαιλ τους. υποθετω οτι δεν θα το στειλουν ποτε γιατι ακουσα πολλα κουλα οπως χρονο πτησης 30 λεπτα και απόσταση πτησης 3 χλμ τα οποια ειναι απιθανα για την κατηγορια και την τιμη αυτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτα με 99 ευρω δυσκολο εως απιθανο. Για εμενα ανεβα στα 300 περιπου ευρω και παρε μεταχειρισμενο το dji mavic mini fly more combo. Δοκιμασμενο, απο σοβαρη εταιρεια το οποιο κανει οτι λεει. 30 λεπτα πτησης εχει περιπου 25 πραγματικα. Επισης παναλαφρο, και αν μπορεσεις να βρεις και την αμερικανικη εκδοση ακομα καλυτερα γτ εχει καλυτερη εμβελεια.

Αν ανεβεις στα 500 παιρνεις μεταχειρισμενο dji mavic pro. Καλυτερη καμερα εμβελεια, αποδοση γενικοτερα στον αερα και απειρες παραμετροποιησεις αλλα και mod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Andreas_92 είπε

Απλά μου παν ότι έχει ένα χρόνο εγγύηση και δικαίωμα επιστροφής εντός 14 ημερών, όπως και να 'χει ευχαριστώ παιδιά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ανδρεα το θεμα ειναι οτι λενε  πολλα απο το τηλεφωνο. γραπτως οταν τους λες να τα δωσουν εξαφανιζονται... για κομητες μου φαινονται που κανουν αρπαχτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες ακόμα και drone των 600 και ανω δεν κανουν αυτα που λενε

οποτ4ε  συγκραττηθειτε λίγο και κοιτάτε να βολευτείτε με κάτι που πετάει σίγουρα 7-10 λεπτά με κανονικές συνθήκες και να έχει μαξ 1 χιλ

για να είσαστε σίγουροι ότι το έχετε υπό έλεγχο.....πχ δε βλέπετε σύρματα υψηλής της ΔΕΗ  και επιπλέον η εντολή από το τηλεχειρηστηριο μέχρι να παει

στον εγκέφαλο του drone δεν ειναι αμεση οταν πεταει μακρυα απο μας γιατι υπαρχουν και παρεμβολες......

αυτό μπορεί να το καταλάβετε αφού δώσετε εντολή να γυρίσει εκεί που έφυγε RTL h RTH ....και εχετε εικονα θα δειτε ποσα δευτερολεπτα θελει για να κανει αυτο

που του είπατε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, murcielago580 είπε

Κωστα εχουμε ξαναμιλησει. σε αποσταση αρκετων χλμ στο mavic pro οι εντολες ειναι σχεδον αμεσες! και στο phantom 4 pro.

το ξέρω και η αναφορά μου γίνεται όχι για να τα υποτιμήσω αλλά επειδή κάποια είναι τελείως της πλάκας για μένα,και κοστίζουν κάποια χρήματα...

,αλλά έλα που έχω φίλους με όλη τη σειρά φάντομ και μαβικ και όταν είναι σε κατοικιμενες περιοχές έχουν θεματα ,σε ελεύθερο πεδίο χωρίς παρεμβολές όλα οκ

εγώ έχω μετρήσει μέχρι 3δευτ με δεκτή όμως που χτυπάει 16χιλ για πλάκα στους 868mhz ,εχουμε τεσταρει σχεδον ολη τη σειρα μεχρι inspire

χρησιμοποιώ ,το ξέρεις πολλά ηλεκτρονικά της dji και ξερω τα ορια τους και η τελευταια σειρα εγκεφαλων ειναι παρα πολυ καλη (ακριβη εως μη προσιτη )αλλα οι συχνοτητες είναι συγκεκριμένες......

τα όρια εξαρτώνται από συχνότητες ,όσο ποιο χαμηλες τόσο καλύτερα και μακρύτερα. π.χ900 η 800.   από  1,2 η 2,4 η 5,8 θα προτιμούσα 1.2-1.3

 

αν έχεις τίποτα για πέταμα από παλιό dji πες μου γιατι εχω τυπωσει ενα magic για τον ανηψιο μου και κοιταζω για σπασμενα που δεν επισκευαζονται η απο περισσευματα

Επεξ/σία από kostasbm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, kostasbm είπε

το ξέρω και η αναφορά μου γίνεται όχι για να τα υποτιμήσω αλλά επειδή κάποια είναι τελείως της πλάκας για μένα,και κοστίζουν κάποια χρήματα...

,αλλά έλα που έχω φίλους με όλη τη σειρά φάντομ και μαβικ και όταν είναι σε κατοικιμενες περιοχές έχουν θεματα ,σε ελεύθερο πεδίο χωρίς παρεμβολές όλα οκ

εγώ έχω μετρήσει μέχρι 3δευτ με δεκτή όμως που χτυπάει 16χιλ για πλάκα στους 868mhz ,εχουμε τεσταρει σχεδον ολη τη σειρα μεχρι inspire

χρησιμοποιώ ,το ξέρεις πολλά ηλεκτρονικά της dji και ξερω τα ορια τους και η τελευταια σειρα εγκεφαλων ειναι παρα πολυ καλη (ακριβη εως μη προσιτη )αλλα οι συχνοτητες είναι συγκεκριμένες......

τα όρια εξαρτώνται από συχνότητες ,όσο ποιο χαμηλες τόσο καλύτερα και μακρύτερα. π.χ900 η 800.   από  1,2 η 2,4 η 5,8 θα προτιμούσα 1.2-1.3

 

αν έχεις τίποτα για πέταμα από παλιό dji πες μου γιατι εχω τυπωσει ενα magic για τον ανηψιο μου και κοιταζω για σπασμενα που δεν επισκευαζονται η απο περισσευματα

Δεν εχω καποιο custom οπως εσυ, σε ce mode μεσα σε πολη ολα εχουν θεματα μετα απο 1 αντε 1.5 χλμ το πολυ. Αν γυρισεις σε fcc ομως η ακομα καλυτερα σε boost οπως γινεται στο mavic pro, τοτε φτανεις ξεπερνας ανετα τα 5χλμ εμβελεια. Ξαναλεω μεσα στην αττικη αυτα, σε εξοχη παει πολυ μα πολυ παραπανω. Ποτε ομως δεν ειχα προβλημα με τις εντολες. 3δευτερολεπτα που λες μου ακουγεται και τρομακτικο κ απαγορευτικο θα ελεγα!

Οχι ακομα ολα πετανε κανονικα χαχαχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, murcielago580 είπε

Δεν εχω καποιο custom οπως εσυ, σε ce mode μεσα σε πολη ολα εχουν θεματα μετα απο 1 αντε 1.5 χλμ το πολυ. Αν γυρισεις σε fcc ομως η ακομα καλυτερα σε boost οπως γινεται στο mavic pro, τοτε φτανεις ξεπερνας ανετα τα 5χλμ εμβελεια. Ξαναλεω μεσα στην αττικη αυτα, σε εξοχη παει πολυ μα πολυ παραπανω. Ποτε ομως δεν ειχα προβλημα με τις εντολες. 3δευτερολεπτα που λες μου ακουγεται και τρομακτικο κ απαγορευτικο θα ελεγα!

Οχι ακομα ολα πετανε κανονικα χαχαχα!

to boost απλα ανεβαζει 0,5 την ισχυ εκπομπης περιπου,το οποιο σα ραδιοερασιτεχνης που ασχολουμε πολλα χρονια εμαθα οτι η ισχυς ληψης πρεπει να ειναι αναλογη της εκπομπης,ητοι αν εκπεμπω με 1w και το αλλο μερος με 0,5 ,αυτο θα με ακουει με καποια db εγω ομως δεν θα ακουω το ιδιο....τα drone τα εχουν με μια ισχυ εκπομπης τετοια ωστε να μη ξεζουμιζει τη μπαταρια + καμερα και gimbal που και αυτα τραβανε το ρευμα τους........και κατι αλλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι με εξωτερικη μπαταρια οι τηλεκατευθυνσειις συμπεριφερονται πολυ καλυτερα..

αυτά βρε καλό βράδυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, xsterg είπε

Ολα καλά και άγια.  Εμεις που θελουμε ενα φτηνο βασικο drone ξερει κάνεις κάποιο μαγαζί από Ελλάδα για να παραγγείλουμε?

30 λεπτα πτησης με 200 ευρω δεν υπαρχουν ....αντε το πολυ 5-7 λεπτα στην αρχη μετα κατω απο 5 λεπτα

αν βρεις καποιο μεταχειρισμενο φαντομ 3 με 2-3 μπαταριες  ειναι μια καλη αρχη και ποιοτικοτερο βιντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, kostasbm είπε

to boost απλα ανεβαζει 0,5 την ισχυ εκπομπης περιπου,το οποιο σα ραδιοερασιτεχνης που ασχολουμε πολλα χρονια εμαθα οτι η ισχυς ληψης πρεπει να ειναι αναλογη της εκπομπης,ητοι αν εκπεμπω με 1w και το αλλο μερος με 0,5 ,αυτο θα με ακουει με καποια db εγω ομως δεν θα ακουω το ιδιο....τα drone τα εχουν με μια ισχυ εκπομπης τετοια ωστε να μη ξεζουμιζει τη μπαταρια + καμερα και gimbal που και αυτα τραβανε το ρευμα τους........και κατι αλλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι με εξωτερικη μπαταρια οι τηλεκατευθυνσειις συμπεριφερονται πολυ καλυτερα..

αυτά βρε καλό βράδυ

Εννοειται εχει μπει custom μπαταρια. απο 22-24 λεπτα πραγαμτικης πτησης εχω πλεον ~40! Εννοω στο drone, το χειριστηριο οπως εχει.

11 ώρες πριν, xsterg είπε

Ολα καλά και άγια.  Εμεις που θελουμε ενα φτηνο βασικο drone ξερει κάνεις κάποιο μαγαζί από Ελλάδα για να παραγγείλουμε?

Οπως ειπε και ο kostasbm, δεν υπαρχουν αυτα που ζητας σε ενα φθηνο drone των 100 ευρω. Μπορεις να βρεις ξαναλεω μεταχειρισμενο dji mavic mini απλο με 200 ευρω περιπου και το combo με 300ευρω χοντρικα, και να κανεις τη δουλεια σου. Ειναι το μονο που θα σου δωσει πανω απο 20λεπτα πτησης ΣΙΓΟΥΡΑ κοντα στα 25 να περιμενεις με ιδανικες συνθηκες! Ολα τα αλλα των διαφημισεων απλα μην τα πιστευεις.

Επεξ/σία από murcielago580
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...