Προς το περιεχόμενο

VDSL από καμπίνα της wind , συνδρομητής Vodafone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα είμαι συνδρομητής ADSL Vodafone και επειδή στην περιοχή μου έχει μόνο καμπίνες της wind ενημερώθηκα ότι μπορώ να βάλω VDSL από καμπίνα της Wind.

Αυτό πώς ακριβώς λειτουργεί ;Από το ΚΑΦΑΟ που είμαι τώρα του ΟΤΕ η σύνδεσή μου πήγαινε μέχρι το DSLAM της Vodafone στο ΑΚ του ΟΤΕ και μετά στο δίκτυο της Vodafone με το οποίο έχει διασύνδεση το ΑΚ του ΟΤΕ 

Τώρα που  θα βάλω VDSL από καμπίνα Wind και είμαι συνδρομητής της Vodafone, η σύνδεση θα είναι κανονικά με το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ και ύστερα στη καμπίνα της Wind όπου είναι και το DSLAM.Υστερα στα κεντρικά της Wind και από εκεί κ πέρα έχει διασύνδεση με το δίκτυο της Vodafone η Wind στα κεντρικά τους ;;;;;

Αν δε κάνω λάθος εκεί δε καταλήγουν όλες οι οπτικές από τις καμπίνες τους ;

 

Ένας γνωστός μου στην ίδια περιοχή είναι συνδρομητής ΟΤΕ και τον είπαν πως εάν βάλει VDSL θα συνδεθεί πάλι στη καμπινα της wind , απλά μετά τα κεντρικά της wind έχουν σύνδεση με το ΑΚ του ΟΤΕ .

Ισχύουν αυτά που λένε οι πωλητές των εταιριών ;Ελπίζω διότι σκοπεύω να βάλω το VDSL που ανακοίνωσαν πρόσφατα 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Εν ολίγοις

Οι καμπίνες ειναι "κοινόχρηστες" για όλους τους παρόχους άσχετα ποιος τις εγκατέστησε

Ναι ναι αυτό το ξέρω .

Απλώς είχα απορία με ποιον τρόπο το κάνουνε αυτό .Thats all

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πάροχος που ανατπύσει NGA υπηρεσία, στην περίπτωση μας VDSL Vectoring συγκεντρώνει την τηλεπικοινωνιακή κίνηση από όλες τις υπαίθριες καμπίνες (DSLAM) σε ένα κόμβο συγκέντρωσης όπου υπάρχει ένα aggregation switch. Αυτό το σημείο για τον ΟΤΕ είναι κάποιο ΑΚ, για τις υπόλοιπους παρόχους κάποιο άλλο σημείο παρουσίας τους. Εκεί λοιπόν ο κάθε πάροχος μπορεί να "πάρει" την τηλεπικοινωνιακή κίνηση των συνδρομητών του, και να την μεταφέρει στο δίκτυο του.

Στην περίπτωση σου, η Vodafone έχει πάει μια οπτική ίνα στον κόμβο συγκέντρωσης της wind, ώστε να πάρει την κίνηση της γραμμής σου.
 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/03/2021 at 13:13, Underknown33 said:

Καλησπέρα είμαι συνδρομητής ADSL Vodafone και επειδή στην περιοχή μου έχει μόνο καμπίνες της wind ενημερώθηκα ότι μπορώ να βάλω VDSL από καμπίνα της Wind.

Αυτό πώς ακριβώς λειτουργεί ;Από το ΚΑΦΑΟ που είμαι τώρα του ΟΤΕ η σύνδεσή μου πήγαινε μέχρι το DSLAM της Vodafone στο ΑΚ του ΟΤΕ και μετά στο δίκτυο της Vodafone με το οποίο έχει διασύνδεση το ΑΚ του ΟΤΕ 

Τώρα που  θα βάλω VDSL από καμπίνα Wind και είμαι συνδρομητής της Vodafone, η σύνδεση θα είναι κανονικά με το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ και ύστερα στη καμπίνα της Wind όπου είναι και το DSLAM.Υστερα στα κεντρικά της Wind και από εκεί κ πέρα έχει διασύνδεση με το δίκτυο της Vodafone η Wind στα κεντρικά τους ;;;;;

Αν δε κάνω λάθος εκεί δε καταλήγουν όλες οι οπτικές από τις καμπίνες τους ;

 

Ένας γνωστός μου στην ίδια περιοχή είναι συνδρομητής ΟΤΕ και τον είπαν πως εάν βάλει VDSL θα συνδεθεί πάλι στη καμπινα της wind , απλά μετά τα κεντρικά της wind έχουν σύνδεση με το ΑΚ του ΟΤΕ .

Ισχύουν αυτά που λένε οι πωλητές των εταιριών ;Ελπίζω διότι σκοπεύω να βάλω το VDSL που ανακοίνωσαν πρόσφατα 

 

 

kv ενος χ παροχου πχ οτε.η κινηση απο ολο αυτο το kv πηγαινει σε ενα σημειο που υπαρχει καποιο switch.το Switch αυτο αναλογως το πως εχει ρυθμιστει η πορτα στο kv θα δρομολογησει την κινηση μεσα απο οπτικη ινα στο Switch του παροχου και απο εκει στον κορμο του παροχου.ο καθε παροχος θα παρει τους συνδρομητες που ειναι δικοι του. καποιοι παροχοι ενωνονται με τον οτε με τα ΣΥΜΕΦΣ.

1g link ή 10g link.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...