Προς το περιεχόμενο

Το κινητό δε συνδέεται με το wifi του σπιτιού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως κάτι κάνω λάθος, αλλά ενώ έχω αλλάξει 3 διαφορετικά router, το κινητό μου δε συνδέεται με το wifi του σπιτιού. Για την ακρίβεια το "βλέπει" και ενώ συνδέεται δεν εχε ι πρόσβαση στο ίντερνετ... Έχω nova και στο κατάστημα που τους έχω ρωτήσει μου είπαν ότι αυτό αποκλείεται (!) Αφού οι υπόλοιπες συσκευές (ένα ακόμα κινητό και ένας υπολογιστής) συνδέονται κανονικά.

Επίσης, άλλαξα συσκευή πριν λίγους μήνες, η παλιά μου συσκευή ίδιας εταιρείας συνδεόταν αμέσως με τη διαφορά ότι καμία άλλη συσκευή δεν μπορούσε να συνδεθεί όσο χρησιμοποιούσα το wifi... Τι να κάνω?πληρώνω κανονικά τη συνδρομή και χρησιμοποιώ δεδομένα

Συγνώμη αν δεν ταιριάζει το θέμα εδώ... Έψαξα και μου φάνηκε το πιο σχετικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοείς έχεις αλλάξει 3 διαφορετικά router, σου έχει δώσει παραπάνω ο πάροχος;

Λογικά έχεις δοκιμάσει να κάνεις restart router και κινητό.

Όλες οι συσκευές παίρνουν δυναμικά IP; Δοκίμασε να βάλεις στο κινητό σταθερή IP που φυσικά δεν έχει καμία από τις άλλες συσκευές.

Επεξ/σία από apostolos22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες τι κινητό έχεις ,τι ρουτερ για να σου δώσει κάποιος καμμία ιδεα

είναι λίγο περίεργο να αλλάζεις ρουτερ για να συνδεθείς με το κινητό σου

το τηλέφωνο σου το έχεις αναβοσβησει ποτέ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, ρούτερ έχω ένα του παρόχου και είχα βάλει δοκιμαστικά ένα που είχα από σύνδεση wind, ένα tplink που δανείστηκα για να δοκιμάσω κι ένα που είχε δώσει η Vodafone πέρυσι. Αυτά τα δανείστηκα για δοκιμή ενώ αγόρασα κι ένα turbox το οποίο επισης δεν έχει διαφορά... Το κινητό μου είναι xiaomi note 8 pro, αναβάθμιση δεν το έχω κάνει... Restart έχω δοκιμάσει...

 Τα έχω αναβοσβησει... Έχω παίξει και με τους κωδικούς... Το άλλο κινητό και οι δύο υπολογιστές (σπάνια τους χρησιμοποιούμε ταυτόχρονα) συνδέονται κανονικά εξαρχής... Και με τα τρία router που τα δοκίμασα... Επίσης, προ καραντίνας το κινητό μου συνδεόταν ασύρματα με άλλα δίκτυα πχ σε καφετέριες ή ακόμα και σε σημεία του δήμου με WiFi

 

 

Το αναγνωρίζει σαν διαθέσιμο δίκτυο και συνδέεται απλά "χωρίς πρόσβαση στο διαδίκτυο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε μια δοκιμη, αφου εχεις αλλο ενα κινητο και συνδεεται,καντο hotspot και δοκιμασε με το xiaomi note 8 pro να συνδεθεις στο wifi του αλλου κινητου σου, να δεις αν παιρνεις internet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να επικεντρωθείς στο κινητό λοιπόν. Δοκίμασε αυτό εδώ:

 

Reset Network Settings XIAOMI Redmi Note 8 Pro, how to - HardReset.infohttps://www.hardreset.info/devices/xiaomi/xiaomi-redmi-note-8-pro/reset-network-settings/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ, θα προσπαθήσω να το ρυθμίσω από εκεί

3 ώρες πριν, dkmaster είπε

Πρέπει να επικεντρωθείς στο κινητό λοιπόν. Δοκίμασε αυτό εδώ:

 

Reset Network Settings XIAOMI Redmi Note 8 Pro, how to - HardReset.infohttps://www.hardreset.info/devices/xiaomi/xiaomi-redmi-note-8-pro/reset-network-settings/

Το έκανα έτσι και μπαίνει κανονικά!!! Ευχαριστώ πολύ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Εχω ενα αντιστοιχο προβλημα.

 

Απ την wind που ημουν εκανα μεταφορα στην vodafone.....3 φεβρ εληγε το συμβολαιο........ακομα δεν μου εχουν φερει το καινουριο ρουτερ. Απ τον υπολογιστη μπαινω κανονικα στο ιντερνετ αλλα τα κινητα του σπιτιου δεν συνδεονται στο wifi. Βασικα συνδεονται αλλα δεν υπαρχει συνδεση.

Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?δεν ειναι κουφο το οτι ο υπολογιστης εχει ιντερνετ αλλα 3 διαφορετικα κινητα δεν μπαινουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενε να σου φερουν router κατα 99% ,  (Forthnet) εδω εγω αλλαξα router στο pc ειχα ιντερνετ, αλλα τα μισα κινητα του σπιτιου με wifi δεν ειχαν καθολου, τα αλλα κοβοταν/ερχοταν. Τελικα μετα απο 2-3 τηλεφωνα βγαλαμε ακρη δεν ειχαν καν "περασει" την αλλαγη ρουτερ στην γραμμη μου, ακομα ειχαν δηλωμενο το παλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...