Προς το περιεχόμενο

Αγορά υπολογιστών γραφείου


merlin3009

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tρεις ειναι οι εναλλακτικες για μενα.

Refurbished με 200-300 ευρω με 3-4ης γενιας κυριως επεξεργαστες,δηλαδη μηχανηματα 7-10 ετων.Μπορει αυριο το πρωι να καψει τροφοδοτικο η μητρικη μπορει και να περασεις αλλα 5 χρονια χωρις κανενα προβλημα.

Ετοιμες συνθεσεις απο καταστηματα οπως η cosmodata,e-shop κλπ κλπ τα οποια συνηθως στα ιδια χρηματα με τις συνθεσεις που φτιαχνουμε πασχουν απο μητρικες,τροφοδοτικα κλπ.

Κι εγω ειμαι της αποψης για συνθεση οποτε σου εφτιαξα ενα  καλαθι αγορων και με τις δυο συνθεσεις απο το priveshop.

Γνωριζω οτι κανει συναρμολογηση (δεν ξερω εαν και ποσο χρεωνει)

Μεταφορικα (επειδη ειμαι κι εγω επαρχια) ανω των 150 ευρω εαν δεν αλλαξε κατι γνωριζω οτι ειναι δωρεαν.

Συμφωνω 100% με τους προλαλησαντες θελεις 16gb ραμ ειδικα αφου σε ενδιαφερει η πορεια στο χρονο.

Εβαλα στον πρωτο i5 10400 και στον αλλον i3 10100 - ενα δισκο 500αρη κι εναν 250αρη (nvme) - ιδιες μητρικες - δυο τροφοδοτικα ιδια corsair 450w

Δυο σετακια ιδιες μνημες 16gb - δυο απλα κουτακια με επαρκες εξαερισμο.

To δυσκολο ειναι οτι χρειαζεσαι συναρμολογηση αρα και αγορα απο το ιδιο καταστημα,που σημαινει οτι μπορει το συγκεκριμενο να εχει ας πουμε φθηνα τροφοδοτικα αλλα ακριβες μητρικες.

Το δευτερο δυσκολο ειναι οτι εισαι επαρχια σαν και μενα και εχεις μεταφορικα.

Προσπαθησα να βρω τα καλυτερα δυνατα parts στις καλυτερες δυνατες τιμες απο το ιδιο καταστημα.

Σαφως και εαν θελεις να παμε ακομα πιο φθηνα εχουμε επιλογη σε λιγο φθηνοτερη μητρικη ισως,ενα πιο φθηνο τροφοδοτικο,αλλα θεωρω οτι απο κει και περα παιζουμε με την αξιοπιστια του συστηματος.

Καλες αγορες ευχομαι!

906160435_Screenshot_2021-03-12PriveShopgr.png.cd9ce7bcb6376a56e42d7f14cb5af40a.png

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

57 λεπτά πριν, dpolal είπε

Όταν λες ότι υπάρχουν ήδη w10 τι εννοείς;

 

Έχει αγοραστεί άδεια για 5 υπολογιστές, οπότε δεν χρειάζεται κάποια επιπλέον. 

23 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Tρεις ειναι οι εναλλακτικες για μενα.

Refurbished με 200-300 ευρω με 3-4ης γενιας κυριως επεξεργαστες,δηλαδη μηχανηματα 7-10 ετων.Μπορει αυριο το πρωι να καψει τροφοδοτικο η μητρικη μπορει και να περασεις αλλα 5 χρονια χωρις κανενα προβλημα.

Ετοιμες συνθεσεις απο καταστηματα οπως η cosmodata,e-shop κλπ κλπ τα οποια συνηθως στα ιδια χρηματα με τις συνθεσεις που φτιαχνουμε πασχουν απο μητρικες,τροφοδοτικα κλπ.

Κι εγω ειμαι της αποψης για συνθεση οποτε σου εφτιαξα ενα  καλαθι αγορων και με τις δυο συνθεσεις απο το priveshop.

Γνωριζω οτι κανει συναρμολογηση (δεν ξερω εαν και ποσο χρεωνει)

Μεταφορικα (επειδη ειμαι κι εγω επαρχια) ανω των 150 ευρω εαν δεν αλλαξε κατι γνωριζω οτι ειναι δωρεαν.

Συμφωνω 100% με τους προλαλησαντες θελεις 16gb ραμ ειδικα αφου σε ενδιαφερει η πορεια στο χρονο.

Εβαλα στον πρωτο i5 10400 και στον αλλον i3 10100 - ενα δισκο 500αρη κι εναν 250αρη (nvme) - ιδιες μητρικες - δυο τροφοδοτικα ιδια corsair 450w

Δυο σετακια ιδιες μνημες 16gb - δυο απλα κουτακια με επαρκες εξαερισμο.

To δυσκολο ειναι οτι χρειαζεσαι συναρμολογηση αρα και αγορα απο το ιδιο καταστημα,που σημαινει οτι μπορει το συγκεκριμενο να εχει ας πουμε φθηνα τροφοδοτικα αλλα ακριβες μητρικες.

Το δευτερο δυσκολο ειναι οτι εισαι επαρχια σαν και μενα και εχεις μεταφορικα.

Προσπαθησα να βρω τα καλυτερα δυνατα parts στις καλυτερες δυνατες τιμες απο το ιδιο καταστημα.

Σαφως και εαν θελεις να παμε ακομα πιο φθηνα εχουμε επιλογη σε λιγο φθηνοτερη μητρικη ισως,ενα πιο φθηνο τροφοδοτικο,αλλα θεωρω οτι απο κει και περα παιζουμε με την αξιοπιστια του συστηματος.

Καλες αγορες ευχομαι!

906160435_Screenshot_2021-03-12PriveShopgr.png.cd9ce7bcb6376a56e42d7f14cb5af40a.png

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!! Είναι για τον αδερφό μου και δεν το έχει να τα στήσει μόνος του. Υπάρχει και η εναλλακτική να τα πάρω εγώ κομμάτια στην Αθήνα να τα μοντάρω και να τα στείλω μετά Νάξο. Αλλά δεν ξέρω αν αυτά που θα γλυτώσω από τα κομμάτια αν θα τα δώσω εγώ μετά στα μεταφορικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, merlin3009 είπε

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!! Είναι για τον αδερφό μου και δεν το έχει να τα στήσει μόνος του. Υπάρχει και η εναλλακτική να τα πάρω εγώ κομμάτια στην Αθήνα να τα μοντάρω και να τα στείλω μετά Νάξο. Αλλά δεν ξέρω αν αυτά που θα γλυτώσω από τα κομμάτια αν θα τα δώσω εγώ μετά στα μεταφορικά

Γενικοτερα τα μεταφορικα ειναι λιγακι μπερδεμα......αντε και μαζεψες τα parts εσυ απο Αθηνα απο διαφορετικα καταστηματα για να πετυχεις καλυτερες τιμες παλι κι εσυ θα πληρωσεις μεταφορικα συν αυτα για να πανε Ναξο.

Κοιταξε μηπως βολευει οπως η περιπτωση του priveshop η του e-shop (δηλ.να μη χρεωθεις εσυ στην Αθηνα μεταφορικα) να τα μονταρεις και να περασεις και windows και να του τα στειλεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Γενικοτερα τα μεταφορικα ειναι λιγακι μπερδεμα......αντε και μαζεψες τα parts εσυ απο Αθηνα απο διαφορετικα καταστηματα για να πετυχεις καλυτερες τιμες παλι κι εσυ θα πληρωσεις μεταφορικα συν αυτα για να πανε Ναξο.

Κοιταξε μηπως βολευει οπως η περιπτωση του priveshop η του e-shop (δηλ.να μη χρεωθεις εσυ στην Αθηνα μεταφορικα) να τα μονταρεις και να περασεις και windows και να του τα στειλεις.

Ναι θα δω πόσο βγαίνει και αν πάρω τα ίδια κομμάτια από εδώ και από εκεί +μεταφορικά για να τα στείλω Νάξο. 

Επίσης θα με ενδιέφερε αν γίνεται να κοπεί κατευθείαν τιμολόγιο, το eshop θα το κάνει πιστεύω. 

Για οθόνες τι λες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμολογιο απευθειας θα σου κοψουν ολα τα καταστηματα αρκει να το συνεννοηθεις.

Τωρα για curved monitor δεν βλεπω αλλη εναλλακτικη σε va panel σε αυτα τα χρηματα εκτος της Philips 241E1SCA που ειναι και 75hz.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JDROGAS είπε

Tρεις ειναι οι εναλλακτικες για μενα.

Refurbished με 200-300 ευρω με 3-4ης γενιας κυριως επεξεργαστες,δηλαδη μηχανηματα 7-10 ετων.Μπορει αυριο το πρωι να καψει τροφοδοτικο η μητρικη μπορει και να περασεις αλλα 5 χρονια χωρις κανενα προβλημα.

Ετοιμες συνθεσεις απο καταστηματα οπως η cosmodata,e-shop κλπ κλπ τα οποια συνηθως στα ιδια χρηματα με τις συνθεσεις που φτιαχνουμε πασχουν απο μητρικες,τροφοδοτικα κλπ.

Κι εγω ειμαι της αποψης για συνθεση οποτε σου εφτιαξα ενα  καλαθι αγορων και με τις δυο συνθεσεις απο το priveshop.

Γνωριζω οτι κανει συναρμολογηση (δεν ξερω εαν και ποσο χρεωνει)

Μεταφορικα (επειδη ειμαι κι εγω επαρχια) ανω των 150 ευρω εαν δεν αλλαξε κατι γνωριζω οτι ειναι δωρεαν.

Συμφωνω 100% με τους προλαλησαντες θελεις 16gb ραμ ειδικα αφου σε ενδιαφερει η πορεια στο χρονο.

Εβαλα στον πρωτο i5 10400 και στον αλλον i3 10100 - ενα δισκο 500αρη κι εναν 250αρη (nvme) - ιδιες μητρικες - δυο τροφοδοτικα ιδια corsair 450w

Δυο σετακια ιδιες μνημες 16gb - δυο απλα κουτακια με επαρκες εξαερισμο.

To δυσκολο ειναι οτι χρειαζεσαι συναρμολογηση αρα και αγορα απο το ιδιο καταστημα,που σημαινει οτι μπορει το συγκεκριμενο να εχει ας πουμε φθηνα τροφοδοτικα αλλα ακριβες μητρικες.

Το δευτερο δυσκολο ειναι οτι εισαι επαρχια σαν και μενα και εχεις μεταφορικα.

Προσπαθησα να βρω τα καλυτερα δυνατα parts στις καλυτερες δυνατες τιμες απο το ιδιο καταστημα.

Σαφως και εαν θελεις να παμε ακομα πιο φθηνα εχουμε επιλογη σε λιγο φθηνοτερη μητρικη ισως,ενα πιο φθηνο τροφοδοτικο,αλλα θεωρω οτι απο κει και περα παιζουμε με την αξιοπιστια του συστηματος.

Καλες αγορες ευχομαι!

906160435_Screenshot_2021-03-12PriveShopgr.png.cd9ce7bcb6376a56e42d7f14cb5af40a.png

Δεν υπάρχει λόγος να πάρει μνήμες στα 3200MHz, τόσο ο i3 όσο και ο i5 δεν μπορούν να τις τρέξουν παραπάνω από τα 2666 σε αυτό το μπόρντ.

Δεν υπάρχει λόγος για τους NVME,  καλύτερα να πάρουν δύο κανονικούς 500ρηδες SSD που είναι φθηνότεροι αλλά πρέπει να σκεφτούν και πού θα κάνουν backup.

Για τροφοδοτικό καλύτερα το CX στα ίδια watt, είναι καλύτερο από το CV.

Τέλος, δεδομένης της ποιότητας του ρεύματος  καλό θα ήταν να συμπεριλάβουν και 2 μικρά UPS στο μπάτζετ.

Αφού θα αγοραστούν με τιμολόγιο το ΦΠΑ θα τους επιστραφεί και θα τους έρθει φθηνότερα η αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, dpolal είπε

Δεν υπάρχει λόγος να πάρει μνήμες στα 3200MHz, τόσο ο i3 όσο και ο i5 δεν μπορούν να τις τρέξουν παραπάνω από τα 2666 σε

Θα το δεις συχνα αδερφε μου γιατι πολλα καταστηματα εχουν τις 2666 πιο ακριβες απο τις 3200.. Ας παρει 3200 λοιπον κ ας τρεξουν 2666.Ασε που στο μελλον ποιος ξερει σε κανα αλλο pc ισως μπορει να τις τρεξει στα 3200.https://www.skroutz.gr/s/14713386/G-Skill-Ripjaws-V-16GB-DDR4-2666MHz-F4-2666C19D-16GVR.html

https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dpolal είπε

Δεν υπάρχει λόγος να πάρει μνήμες στα 3200MHz, τόσο ο i3 όσο και ο i5 δεν μπορούν να τις τρέξουν παραπάνω από τα 2666 σε αυτό το μπόρντ.

Δεν υπάρχει λόγος για τους NVME,  καλύτερα να πάρουν δύο κανονικούς 500ρηδες SSD που είναι φθηνότεροι αλλά πρέπει να σκεφτούν και πού θα κάνουν backup.

Για τροφοδοτικό καλύτερα το CX στα ίδια watt, είναι καλύτερο από το CV.

Τέλος, δεδομένης της ποιότητας του ρεύματος  καλό θα ήταν να συμπεριλάβουν και 2 μικρά UPS στο μπάτζετ.

Αφού θα αγοραστούν με τιμολόγιο το ΦΠΑ θα τους επιστραφεί και θα τους έρθει φθηνότερα η αγορά.

Tις μνημες δεν τις εβαλα λογω ταχυτητας αλλα λογω τιμης.....πανω απο 2666 ας ειναι δεν πειραζει,κατω απο 2666 να μην ειναι.

Το corsair cx στο priveshop κανει 70 ευρω 30 ευρω κοντα παραπανω απο τα cv.Οπως και να χει σε αυτο το σεταπ ενα τροφοδοτικο 450w ειναι πολυ επανω απ'οτι χρειαζεται απλα εχει καλη τιμη γι αυτο το επελεξα.

Τωρα εν ετει 2021 να επιλεξω ssd αντι nvme σε 2 pc που πανε με οριζοντα αρκετων χρονων δεν το βλεπω λογικο για μια διαφορα των 10-20 ευρω.Ειναι pc για δουλεια γραφειου/επαγγελματικα και ειδικα οι αλλαγες σε δισκους στο μελλον ειναι δυσκολες.

Τα ups συμφωνω και επιβαλλονται ειτε για οικιακη χρηση ειτε για επαγγελματικη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, dpolal είπε

Δεν υπάρχει λόγος να πάρει μνήμες στα 3200MHz, τόσο ο i3 όσο και ο i5 δεν μπορούν να τις τρέξουν παραπάνω από τα 2666 σε αυτό το μπόρντ.

Δεν υπάρχει λόγος για τους NVME,  καλύτερα να πάρουν δύο κανονικούς 500ρηδες SSD που είναι φθηνότεροι αλλά πρέπει να σκεφτούν και πού θα κάνουν backup.

Για τροφοδοτικό καλύτερα το CX στα ίδια watt, είναι καλύτερο από το CV.

Τέλος, δεδομένης της ποιότητας του ρεύματος  καλό θα ήταν να συμπεριλάβουν και 2 μικρά UPS στο μπάτζετ.

Αφού θα αγοραστούν με τιμολόγιο το ΦΠΑ θα τους επιστραφεί και θα τους έρθει φθηνότερα η αγορά.

 

30 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Tις μνημες δεν τις εβαλα λογω ταχυτητας αλλα λογω τιμης.....πανω απο 2666 ας ειναι δεν πειραζει,κατω απο 2666 να μην ειναι.

Το corsair cx στο priveshop κανει 70 ευρω 30 ευρω κοντα παραπανω απο τα cv.Οπως και να χει σε αυτο το σεταπ ενα τροφοδοτικο 450w ειναι πολυ επανω απ'οτι χρειαζεται απλα εχει καλη τιμη γι αυτο το επελεξα.

Τωρα εν ετει 2021 να επιλεξω ssd αντι nvme σε 2 pc που πανε με οριζοντα αρκετων χρονων δεν το βλεπω λογικο για μια διαφορα των 10-20 ευρω.Ειναι pc για δουλεια γραφειου/επαγγελματικα και ειδικα οι αλλαγες σε δισκους στο μελλον ειναι δυσκολες.

Τα ups συμφωνω και επιβαλλονται ειτε για οικιακη χρηση ειτε για επαγγελματικη.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!! Προτάσεις για ups έχουμε; μου είναι κάτι τελείως άγνωστο στο ποιο να επιλέξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, merlin3009 είπε

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!! Προτάσεις για ups έχουμε; μου είναι κάτι τελείως άγνωστο στο ποιο να επιλέξω. 

Πολυ καλα ειναι τα APC αλλα τσουζουν λιγακι οι τιμες τους.Με δυο τετοια θα κανεις τη δουλεια σου.

Απο την αλλη εγω εχω ενα Powertech PT-850 κι ενα Powertech PT-1050 εδω και 8 περιπου χρονια μου εχουν βγει πολυ καλα,μονο μπαταριες αλλαζω.

Τα Eaton επισης προτεινονται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Πολυ καλα ειναι τα APC αλλα τσουζουν λιγακι οι τιμες τους.Με δυο τετοια θα κανεις τη δουλεια σου.

Απο την αλλη εγω εχω ενα Powertech PT-850 κι ενα Powertech PT-1050 εδω και 8 περιπου χρονια μου εχουν βγει πολυ καλα,μονο μπαταριες αλλαζω.

Τα Eaton επισης προτεινονται.

Να σαι καλά!! Τα powertech βλέπω ότι έχουν 2 πρίζες, αυτό σημαίνει ότι μπορεί να σηκώσουν και 2πισι? Στα apc πρέπει να πάρω διαφορετικά καλώδια για να τα συνδέσω, σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι θελεις βαζεις επανω απλα ειναι μικρα για να σηκωσουν 2 pc.

Kαι πολυπριζο μπορεις να βαλεις και σταυρο δεν εχουν θεμα.Το θεμα ειναι τι φορτιο μπορουν να σηκωσουν.

Εαν θελεις ενα ups και για τα δυο αναγκαστικα θα πας σε μεγαλυτερο.

Αυτο ας πουμε βγαζει 4 σουκο πισω.

Για να καταλαβεις χονδρικα εχω το 1050 στο pc που γραφω.

Τo pc της υπογραφης μου με 4 πολλοι μεγαλους ανεμιστηρες (23cm.20cm.20cm.14cm)

Μια καρτα ηχου usb (scarlett) το ρουτερ κι ενα φωτιστικο με λαμπα led 5w.

(A.Desktop Τhermaltake Element G - i5 10400 - Deepcool Gammaxx 200T - Gigabyte B460 Aorus Pro - Patriot Viper Elite 16gb - Αdata xpg sx6000 - Toshiba p300 3TB - Akasa Venom Power 750w - Dell U2412M.)

Σε ενδεχομενη διακοπη το 1050 με κραταει οπωσδηποτε 15-20 λεπτα.

Για το APC θελεις αυτα τα καλωδια

20210119164623_detech_kalodio_proektasi_reymatos_gia_ups_c14_to_c13_socket_power_cord_for_ups_1_5m_black_18085.jpeg.e48b56dc651198676a70e0be3edc3036.jpeg

H πολυπριζο

xlarge_20200410142503_energenie_eg_psu3_01_mayro.jpeg.5b0dd468f7d9290b5b3ebff943d04975.jpeg

 

 

 

 

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2021 στις 9:22 ΜΜ, JDROGAS είπε

O σκετος 10400 εχει ενσωματωμενα γραφικα ο 10400f δεν εχει γι αυτο και η διαφορα τιμης.

Είσαι αρχηγός!! Ευχαριστώ. Οπότε εμείς θέλουμε τον 10400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...