Προς το περιεχόμενο

Πρώτη μηχανή (Α2), KLE, XT ή κάποια άλλη;


AlienTechGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

Μέχρι το καλοκαίρι, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα έχω βγάλει δίπλωμα Α2 (τώρα έχω Α1 και η μόνη εμπειρία μου στα δίκυκλα περιορίζεται σε παπάκια) οπότε και σκέφτομαι να πάρω κάποια μηχανή που να καλύπτεται από το δίπλωμα εννοείται. 

Επειδή το budget θα είναι χαμηλό (κοντά στα 1000€ για μεταχειρισμένη εννοείται, μηχανή) κοιτούσα κυρίως για Kawasaki KLE 400 / 500 και Yamaha XT 600. Η χρήση της θα είναι κυρίως σε αστικό περιβάλλον αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω και κάποιο ταξιδάκι όταν λήξει η όλη φάση με τον ιό. 

Τι άποψη έχετε; Το budget άντε να ανέβει κάνα +-200€. Εξοπλισμός προφανώς και θα αγοραστεί ξεχωριστά από τα χρήματα που αναφέρω για την αγορά της μηχανής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από AlienTechGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε παρόμοια κατάσταση με σένα. Περιμένω να ξανανοίξουν τις σχολές οδηγών για να ολοκληρώσω το Α2. Η άποψη μου είναι πως αυτές οι μηχανές που κοιτάς είναι αρκετά παλιές, με ότι αυτό συνεπάγεται για την κατάσταση τους. Επιπλέον, δεν έχουν ούτε ABS που θεωρώ ότι είναι απαραίτητο, ειδικά για νέους αναβάτες. Μήπως να έκανες υπομονή να μαζέψεις κάτι παραπάνω, για να πας σε κάτι πιο σύγχρονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να μη δεις τόσο παλιά μηχανάκια. Επίσης τα 1000 είναι απαγορευτικό ποσό για να είναι λειτουργική. Θα σου βγάλουν ένα σωρό προβλήματα και θα βάζεις το χέρι στη τσέπη για μάστορα αντί να την ευχαριστιέσαι σε βόλτες.

Γνώμη μου....κάνε οικονομίες ως το καλοκαίρι και το ξανασυζητάμε τότε με όσα μάζεψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τα ειχα και τα 2 θα σου πω οτι το ΧΤ600 ειναι μεγαλο σχολειο, αξιοπιστο και βρισκεις και ανταλλακτικα (και ομορφο για μενα) απο γκαζια τιποτα το τρελο αλλα δε το λες και αδυναμο. Το KLE ειναι πολυ βημα για τα γουστα μου. Απ τα 2 θα σου προτεινω XT αλλα μαλλον με το μπατζετ σου KLE θα βρεις. Τα ΧΤ600 εχουν ανεβει αρκετα σε τιμη και ειδικα τα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, giorgos_di είπε

Είμαι σε παρόμοια κατάσταση με σένα. Περιμένω να ξανανοίξουν τις σχολές οδηγών για να ολοκληρώσω το Α2. Η άποψη μου είναι πως αυτές οι μηχανές που κοιτάς είναι αρκετά παλιές, με ότι αυτό συνεπάγεται για την κατάσταση τους. Επιπλέον, δεν έχουν ούτε ABS που θεωρώ ότι είναι απαραίτητο, ειδικά για νέους αναβάτες. Μήπως να έκανες υπομονή να μαζέψεις κάτι παραπάνω, για να πας σε κάτι πιο σύγχρονο?

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση όπως και τους υπόλοιπους. Ο λόγος που δεν θέλω να μπω σε διαδικασία να επενδύσω περισσότερα είναι γιατί όποια μηχανή και να πάρω τώρα θα είναι κάπως προσωρινή μέχρι να εξοικειωθώ και να βγάλω το απεριόριστο ώστε να μεταβώ πραγματικά σε μηχανή του γούστου μου. 

 

19 ώρες πριν, greekfragma είπε

Θα σου πρότεινα να μη δεις τόσο παλιά μηχανάκια. Επίσης τα 1000 είναι απαγορευτικό ποσό για να είναι λειτουργική. Θα σου βγάλουν ένα σωρό προβλήματα και θα βάζεις το χέρι στη τσέπη για μάστορα αντί να την ευχαριστιέσαι σε βόλτες.

Γνώμη μου....κάνε οικονομίες ως το καλοκαίρι και το ξανασυζητάμε τότε με όσα μάζεψες.

Έχω βρει αρκετές KLE 400 / 500 που ισχυρίζονται ότι είναι σε καλή κατάσταση, κοντά στο χιλιάρικο. Λες να μη τις εμπιστευτώ; Δεν υπάρχει περίπτωση έστω μια να είναι οκέι;

 

6 ώρες πριν, TRILOBYTER είπε

Επειδη τα ειχα και τα 2 θα σου πω οτι το ΧΤ600 ειναι μεγαλο σχολειο, αξιοπιστο και βρισκεις και ανταλλακτικα (και ομορφο για μενα) απο γκαζια τιποτα το τρελο αλλα δε το λες και αδυναμο. Το KLE ειναι πολυ βημα για τα γουστα μου. Απ τα 2 θα σου προτεινω XT αλλα μαλλον με το μπατζετ σου KLE θα βρεις. Τα ΧΤ600 εχουν ανεβει αρκετα σε τιμη και ειδικα τα καλα.

Εμφανισιακά και εμένα το XT μου αρέσει περισσότερο αλλά θαρρώ λόγω του ότι με ενδιαφέρει και το να ταξιδεύω, βάσει λογικής, ο δικύλινδρος κινητήρας της KLE δεν θα είναι καλύτερη λύση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τα δύο, εγώ θα σου πρότεινα kle 500,δεν αξίζει να πας στο 400. Υγρόψυκτος κινητήρας και δικυλινδρος, σίγουρα καλύτερο από το ΧΤ σε ταξιδακια και πορεία, μπορείς να κρατήσεις μεγαλύτερη μέση ωριαία ταχύτητα ταξιδιού από το ΧΤ χωρίς να κουράζει.

Τώρα το ΧΤ έχει αποδείξει την αξία όλα αυτά τα χρόνια, αερόψυκτος κινητήρας, εύκολος σε επισκευή αν χρειαστεί, λιγότερα άλογα από το KLE και 5αρι σασμάν αντί για 6.

Μέσα στην πόλη δεν θα σε δυσκολέψει κανένα από τα δύο, αλλά ειδικά καλοκαίρι θα προτιμούσα να έχω υδρόψυκτο μοτέρ.

Τώρα επιπλέον επιλογές στα χρήματα σου περίπου για ίδιας κατηγορίας μηχανές που κοιτάς είναι και τα : Suzuki freewind , aprilia pegaso , bmw 650 gs 

Επεξ/σία από jimzak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...