Προς το περιεχόμενο

Κινεζικα ή Γερμανικα για σχολη Ξεναγων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ιαπωνικά και μεταφραστής manga

Να σου πω την αλήθεια κάποτε σκεφτόμουν και εγώ τα κινέζικα επειδή η Κίνα εξάγει τα πάντα αλλά είναι μάλλον λάθος η λογική μου καθώς οι Κινέζοι είναι ένας τέραστιος πλυθησμός και πολλοί έχουν μεταναστεύσει και μιλάνε άριστα Αγγλικά που είναι και η γλώσσα του Business οπότε με τόσο μεγάλο "supply" δε νομίζω το "demand" να είναι αρκετό.

Η Ιαπωνία από την άλλη φαίνεται να έχει πολύ μικρότερο πλυθησμό οπότε κάποιος που ξέρει Αγγλικά και Ιαπωνικά είναι σίγουρα πολύ πιο σπάνιος από κάποιον που ξέρει Κινέζικα και Αγγλικά.  Μη σου πω και τα Κορεάτικα δείχνουν σαν γλώσσα με προοπτική. Ακόμη και τα αραβικά.

Φυσικά όλες αυτές οι σκέψεις μπορεί να είναι εντελώς λάθος αλλά κάποιος που έχει μία τέτοια δεξιότητα όλο και κάτι θα βρει αν το παλέψει.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου πίστεψε με ΔΕΝ θες να μάθεις κινέζικα. Ούτε επειδή είναι πολύ δύσκολα (που είναι), ούτε επειδή αρχίζουν να μαθαίνουν οι Κινέζοι καλά αγγλικά έξω τελευταία 5ετια αλλά για τον λόγο ότι αν τα μάθεις μοιραία θα βρεθείς να συναλλασεσαι με Κινέζους εδώ ή ακόμα χειρότερα στην Κίνα... Εκ πείρας σου λέω ότι ΔΕΝ το θέλεις αυτό. Ειλικρινά ού μπλέξεις... Θα φας πιο πολύ ψέμα και παπατζα και από Έλληνα πολιτικό, αγένεια τύπου υπαλλήλου στο γκισέ στην εφορία και στο τέλος θα σφυρίζουν κλέφτικα διότι δεν είσαι "δικός" τους και δεν θεωρούν κακο να σε εξαπατούν/κακομεταχειρίζονται... Τα Ιαπωνικά αν και είναι επίσης απαιτητικά (3 "αλφαβητα", εγκλισεις κλπ) είναι πολύ πιο ευηχα και ευχάριστα και σαν λαός όπως ξέρουμε είναι ευγενέστατοι και τυπικοι στις δουλειές τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/3/2021 στις 1:29 ΠΜ, MajinBu είπε

Φίλε μου πίστεψε με ΔΕΝ θες να μάθεις κινέζικα. Ούτε επειδή είναι πολύ δύσκολα (που είναι), ούτε επειδή αρχίζουν να μαθαίνουν οι Κινέζοι καλά αγγλικά έξω τελευταία 5ετια αλλά για τον λόγο ότι αν τα μάθεις μοιραία θα βρεθείς να συναλλασεσαι με Κινέζους εδώ ή ακόμα χειρότερα στην Κίνα... Εκ πείρας σου λέω ότι ΔΕΝ το θέλεις αυτό. Ειλικρινά ού μπλέξεις... Θα φας πιο πολύ ψέμα και παπατζα και από Έλληνα πολιτικό, αγένεια τύπου υπαλλήλου στο γκισέ στην εφορία και στο τέλος θα σφυρίζουν κλέφτικα διότι δεν είσαι "δικός" τους και δεν θεωρούν κακο να σε εξαπατούν/κακομεταχειρίζονται... Τα Ιαπωνικά αν και είναι επίσης απαιτητικά (3 "αλφαβητα", εγκλισεις κλπ) είναι πολύ πιο ευηχα και ευχάριστα και σαν λαός όπως ξέρουμε είναι ευγενέστατοι και τυπικοι στις δουλειές τους. 

Όποτε έκανα δουλειά με Κινέζο ήταν συνεπής και άκρως επαγγελματίας. Δε ξέρω σε άλλους χώρους τι γίνεται αλλά εγώ ποτέ δεν είχα τέτοια εμπειρία. Το μόνο σπαστικό με αυτούς είναι ότι δε ξέρουν αγγλικά και είναι πολύ δύσκολο να συνενοηθείς. 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...