Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 όταν αργεί πολύ αλλά βλέπετε ότι είναι ακόμα στο δρόμο κάνετε dispute? Και έχουνε περάσει οι μέρες....του AliExpress

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, coyote2 είπε

 όταν αργεί πολύ αλλά βλέπετε ότι είναι ακόμα στο δρόμο κάνετε dispute? Και έχουνε περάσει οι μέρες....του AliExpress

ΝΑΙ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, coyote2 είπε

 όταν αργεί πολύ αλλά βλέπετε ότι είναι ακόμα στο δρόμο κάνετε dispute? Και έχουνε περάσει οι μέρες....του AliExpress

Γράφω στον πωλητή να κάνει Extend Buyer Protection για 15 μέρες, και αν δεν έχει έρθει μέχρι τότε, του γράφω για άλλες 15 μέρες.

Συνήθως το κάνουν.
Έχω πετύχει και κάποιους σε παραγγελίες πολύ μικρής αξίας που αγνοούν τελείως τα μηνύματα.

Μόλις περάσουν οι μέρες, απευθείας dispute. Και αν όλα πάνε τελικά καλά, συννενοούμε εκ των υστέρω με τον πωλητή.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, RcManiac είπε

Από Ολλανδία παιρνάει τελωνείο ?

Εάν έχει ξεκινήσει από Ολλανδία δεν περνάει τελωνείο.

Εάν έχει ξεκινήσει από Κίνα με μεταφόρτωση Ολλανδία τότε κανονικά πρέπει να περάσει. Στο 99% βέβαια δεν γίνεται πραγματικος έλεγχος οπότε τα δέματα από Ολλανδία δεν περνάνε τελωνείο. Εάν όμως πέσεις στην περίπτωση συνήθως δειγματολειπτικου ελέγχου ή εάν ο Κινέζος έχει κάποιο πρόβλημα με τα χαρτιά του δέματος τότε άσχετα εάν έχει Tracking Ολλανδίας το δεμα φαίνεται ότι ξεκίνησε από Κίνα και θα περάσει τελωνείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Γράφω στον πωλητή να κάνει Extend Buyer Protection για 15 μέρες, και αν δεν έχει έρθει μέχρι τότε, του γράφω για άλλες 15 μέρες.

Συνήθως το κάνουν.
Έχω πετύχει και κάποιους σε παραγγελίες πολύ μικρής αξίας που αγνοούν τελείως τα μηνύματα.

Μόλις περάσουν οι μέρες, απευθείας dispute. Και αν όλα πάνε τελικά καλά, συννενοούμε εκ των υστέρω με τον πωλητή.

εννοώ το βλέπω ότι έχει περάσει τελωνείο αλλά δε το έφερε το ΕΛΤΑ ακόμη.... dispute λέτε μήπως αυτό που φέρει είναι σπασμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, coyote2 είπε

εννοώ το βλέπω ότι έχει περάσει τελωνείο αλλά δε το έφερε το ΕΛΤΑ ακόμη.... dispute λέτε μήπως αυτό που φέρει είναι σπασμένο?

dispute για να εισαι σιγουρος..μολις ερθει τραβας βιντεο και αφου ειναι οκ στελνεις μνμ στον πωλητη για να του στειλεις τα λεφτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Himura είπε

73684098_Screenshot(8).png.020d99ba2df6822551d6b53dfbc0ef62.pngΠοσο εχω ακομα; Ας μιλησουν οι εμπειροι :P

Κοίτα να δεις, έχουμε ίδια μέρα που έφτασε Ελλάδα με μία ώρα διαφορά. Εμένα κάνει 1 βδομάδα από τη στιγμή που περνάει τελωνείο. Βέβαια έχουν δείξει πως μπορεί να κολλήσει και πριν τα στείλουν προς κάθε περιοχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα γράψω το απίθανο.

Σήμερα παρέλαβα 4-5 πακέτα απο Aliexpress που είχα παραγγείλει...αρχές Νοεμβρίου 2020. 7 Μήνες μετά!!! Νομός Αττικής. Έσπασαν κάθε ρεκόρ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

θα γράψω το απίθανο.

Σήμερα παρέλαβα 4-5 πακέτα απο Aliexpress που είχα παραγγείλει...αρχές Νοεμβρίου 2020. 7 Μήνες μετά!!! Νομός Αττικής. Έσπασαν κάθε ρεκόρ!!!

Έλα ρε δεν είναι δίκαιο. Νόμιζα πως είχα το ρεκόρ με 6 μήνες. 

Έχω ακόμα ελπίδες από 2 δεματάκια από 10/2020 που δεν ήρθαν ποτέ για να κάνω την ανατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mxa055 είπε

Έλα ρε δεν είναι δίκαιο. Νόμιζα πως είχα το ρεκόρ με 6 μήνες. 

Έχω ακόμα ελπίδες από 2 δεματάκια από 10/2020 που δεν ήρθαν ποτέ για να κάνω την ανατροπή.

Και φαντάσου επειδή τα χρειαζόμουν όλα τα αντικείμενα κάποια στιγμή, τελικά πήγα και τα παρήγγειλα απο Ελλάδα γιατί τα είχα ξεγράψει!!!

Τώρα τα έχω διπλά!!!! 🤪😄😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, coyote2 είπε

 όταν αργεί πολύ αλλά βλέπετε ότι είναι ακόμα στο δρόμο κάνετε dispute? Και έχουνε περάσει οι μέρες....του AliExpress

Στέλνω στον πωλητή να επεκτείνει την προστασία προς τον αγοραστή. Πάντα περιμένω τουλάχιστον 3-4 μήνες για να φθάσει κάθε πακέτο.

Σε καμία περίπτωση δεν φταίει ο πωλητής, να πληρώσει για λάθος που ευθύνονται τα ΕΛΤΑ.  Αυτό είναι και το ηθικά σωστό. Αν όλοι ζητάνε dispute με το παραμικρό θα δείτε τα ταχυδρομικά να αυξάνονται συνεχώς για τη χώρα μας (όπως έχει ξεκινήσει και να γίνεται) και στο τέλος, να μην δέχονται να στέλνουν αντικείμενα στη χώρα μας και να την βάλουν σε black list. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες θελω την βοηθεια σας.

Ειχα παρει απο banggood ενα smart fryer οταν το ειχε βγαλει προσφορα μεσω Πολωνιας.

Παρελαβα κομπλε αλλα δυστυχως ειχε θεμα με τον καδο και καταληξαμε οτι θα μου στειλουνε νεο καδο αλλα επειδη δεν ειχανεμ εσω Πολωνιας θα στελνανε απο Κινα. Τους ειπα οτι δεχομαι αρκει να μην χρεωθω ΤΙΠΟΤΑ, ουτε τελωνεια ουτε τιποτα γιατι εγω το προιον το ειχα παρει μεσω ΕΕ. Μου ειπανε οτι δεν θα χρεωθω.

image.png.e74f0e740979c50f6707f7ea554bbad4.png

 

Ερωτηση 1. Επειδη ερχετε απο Κινα, γνωριζει κανεις αν θα υπαρξει χρεωση την οποια μετα θα πρεπει να ζητησω πισω απο Banggood; Δεν θα υπαρξει καθολου; Θα ειναι εμπιστοι αν πληρωσω να μου τα δωσουν πισω;

Ερωτηση 2; Ποσο ισχυει το 05/06 για παραλαβη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...