Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, stenlibi είπε

Και εκεί που νόμιζα ότι ξεμπερδεψα σήμερα ήρθε το παρακάτω μήνυμα από τα ΕΛΤΑ

TAX.ANTIKEIMENO        LT692416374NL ME ΦOPOYΣ KAI TEΛH     24.27€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA  20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA AIΓAΛEΩ                        THΛ: 2105981033 ΘHBΩN ΛEΩ

Επαναλαμβάνω ότι το δέμα περιέχει μάσκες αξίας 7.5 ευρώ μαζί με μεταφορικά. Οι άνθρωποι είναι για δέσιμο. Η τέλος πάντων ας μας πούνε τι πίνουν. Τώρα τι κάνω? Δεν παραλαμβάνω και χάνω 7.5 ευρώ η υπάρχει κάποια άλλη διαδικασία?

Α) Πας στο ταχυδρομείο και αρνείσαι την παραλαβή. Το δεμα επιστρέφεται στον αποστολέα. Σε 2-3 μήνες το παραλαμβάνει και μετά από συνεννόηση σου επιστρέφει τα χρήματα μειον το κόστος αποστολής.

Β) Δεν ασχολείσαι και το δεμα πάει στα αζητητα

Γ) Πας στα ΕΛΤΑ, κάνεις ένσταση, σκας 12€, τρως τους γελοίους στην μάπα προσπαθώντας να εξηγήσεις και εάν δικαιωθεις μετά από τουλάχιστον ένα μήνα το παραλαμβάνεις και σου επιστρέφουν τα 12€. Εάν δεν δικαιωθεις χάνεις τα 12€ και ξαναεχεις τις επιλογές Α και Β

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

ΣΚ@Τ@.

Δεν βλέπω καμία επιλογή από το να μην παραλάβεις και να κάνεις dispute μελλοντικά ελπίζοντας να σου επιστραφούν τα χρήματα. 

Απορώ γιατί δεν σου ζήτησαν απόδειξη αγοράς. Εμένα πάντα μου ζητάνε στο κινητό μου:

ΣAΣ ENHMEPΩNOYME OTI ΓIA TON EKTEΛΩNIΣMO TOY  RB61925****SG AΠAITEITAI PAYPAL H TIMOΛOΓIO H AΠOΔEIΞH AΓOPAΣ. ΠAPAKAΛOYME NA AΠOΣTAΛEI ΣTO [email protected]

Αυτό είναι που με εξοργίζει γιατί μου ζήτησαν και τους έστειλα απόδειξη PayPal, Eurobank και screenshot από banggood με την παραγγελία. Το σκεπτικό τους δεν μπορώ να καταλάβω. 

@SeNNinhA

Τους έχω στείλει ένα mail και περιμένω μήπως και μου εξηγήσουν γιατί μου χρέωσαν τέλη και φόρους. Επειδή ξέρω ότι δεν θα βγάλω άκρη δεν θα ασχοληθώ άλλο. Θα χάσω 7.5 ευρώ αλλά δεν θα σπάσω τα νεύρα μου.

 

Επεξ/σία από stenlibi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δηλαδη με την παρακατω παραγγελια (την οποια δεν την χρεωθηκα απο banggood), αν χρειαστει να πληρωσω τελωνειο, ποσο θα βγει το μανικι;

 

image.png.e74f0e740979c50f6707f7ea554bba

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vforvaggelis είπε

Εγω δηλαδη με την παρακατω παραγγελια (την οποια δεν την χρεωθηκα απο banggood), αν χρειαστει να πληρωσω τελωνειο, ποσο θα βγει το μανικι;

 

image.png.e74f0e740979c50f6707f7ea554bba

Δε θα περασει τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@vforvaggelis Δεν έρχεται με ΕΛΤΑ αλλά με εταιρία courrier Comet. Είναι τριγωνική αποστολή. Δεν νομίζω ότι θα χρεωθείς κάτι. 

Η απάντηση τους στο Mail που τους έστειλα.

 

Καλησπέρα σας,

 

Το δέμα σας εκτελωνίστηκε βάση δηλωμένης αξίας από τον αποστολέα.

Δλδ δεν τους έκανε τπτ από όλα αυτά που μου ζήτησαν. Και αφού δεν τους κάνουν τα δικαιολογητικά γιατί τα ζητάνε οεο?

Επεξ/σία από stenlibi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stenlibi είπε

Και αφού δεν τους κάνουν τα δικαιολογητικά γιατί τα ζητάνε οεο?

Η συντομη απαντηση ειναι : Γιατι ειναι μλκες 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vforvaggelis είπε

Εγω δηλαδη με την παρακατω παραγγελια (την οποια δεν την χρεωθηκα απο banggood), αν χρειαστει να πληρωσω τελωνειο, ποσο θα βγει το μανικι;

 

image.png.e74f0e740979c50f6707f7ea554bba

Εάν περάσει τελωνείο τότε το κόστος είναι ΦΠΑ + έξοδα εκτελωνισμου (για ΕΛΤΑ 15€, DHL κλπ βαράνε στο κεφάλι).

Αλλά μάλλον δεν θα είσαι τόσο γκαντέμης που να περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stenlibi είπε

@vforvaggelis Δεν έρχεται με ΕΛΤΑ αλλά με εταιρία courrier Comet. Είναι τριγωνική αποστολή. Δεν νομίζω ότι θα χρεωθείς κάτι. 

Η απάντηση τους στο Mail που τους έστειλα.

 

Καλησπέρα σας,

Το δέμα σας εκτελωνίστηκε βάση δηλωμένης αξίας από τον αποστολέα.

 

Δλδ δεν τους έκανε τπτ από όλα αυτά που μου ζήτησαν. Και αφού δεν τους κάνουν τα δικαιολογητικά γιατί τα ζητάνε οεο?

Δηλαδή αν πλήρωσες 7,5€, πόση δηλωμένη αξία είχε βάλει ο πωλητής!;

Πρέπει να είσαι η πρώτη περίπτωση που ο πωλητής δήλωσε αξία μεγαλύτερη από την πραγματική και μάλιστα πάνω από 22€!

:blink:

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα. Μπορεί να λένε μπούρδες, μπορεί όντως να έχει κάνει κάποια μακακια το banggood. Δεν ξέρω τι άλλο να πω, είναι άσχετοι και παίζουν με τα νεύρα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stenlibi είπε

Δεν έχω ιδέα. Μπορεί να λένε μπούρδες, μπορεί όντως να έχει κάνει κάποια μακακια το banggood. Δεν ξέρω τι άλλο να πω, είναι άσχετοι και παίζουν με τα νεύρα μας.

Ζήτα από τους τελωνειακούς να σου στείλουν μία φωτογραφία το δέμα, όπου να φαίνεται ξεκάθαρα τι γράφει πάνω το αυτοκόλλητο χαρτάκι.

Αν πράγματι έχει κάνει παπαριά ο πωλητής, dispute άμεσα όπου περιγράφεις τι ακριβώς αντιμετωπίζεις και παραθέτεις και τα στοιχεία.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αυτά που τους έσουρα στο τελευταίο mail δεν νομίζω ότι θα μου απαντήσουν.😛 

Τέλος δεν ασχολουμε άλλο, ας βάλουν τις μάσκες εκεί που ξέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση,εαν η μορφή του τρακινγκ είναι έτσι : 998300XXXXX00076 σημαίνει οτι θα αλλάξει στην πορεία όταν μπει ελλάδα?και εαν ναι που θα το βρω το νεο τρακινγκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...