Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Καλησπέρα,

είναι λογικό να έχει κολλήσει σε αυτό το στάδιο από 19 Μαΐου; Είναι από aliexpress με το πιο απλό shipping method με την εταιρεία SUNYOU (tracking number της μορφής SYΧΧΧΧΧΧΧΧ):

image.png.03276322d2cd0252722e7cc17083a4d6.png

Συνηθισμένο ναι, λογικό σίγουρα όχι.

Χτες πέρασε ο ταχυδρόμος και μου άφησε 8 πακετάκια μου είναι Ελλάδα από 3 έως 1 μήνες πριν. Ας τα φέρνουν όλα μαζί μία Πάσχα μία Χριστούγεννα ρε παιδιά, μην επιβαρύνουμε και το περιβάλλον με βενζίνες.

Στα ΜΔ της περιοχής που έχω 4-5 πακετάκια ακόμα να κάνω καμία απόπειρα να περάσω να τα πάρω ή θα μανουριάσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, mxa055 είπε

Συνηθισμένο ναι, λογικό σίγουρα όχι.

Χτες πέρασε ο ταχυδρόμος και μου άφησε 8 πακετάκια μου είναι Ελλάδα από 3 έως 1 μήνες πριν. Ας τα φέρνουν όλα μαζί μία Πάσχα μία Χριστούγεννα ρε παιδιά, μην επιβαρύνουμε και το περιβάλλον με βενζίνες.

Στα ΜΔ της περιοχής που έχω 4-5 πακετάκια ακόμα να κάνω καμία απόπειρα να περάσω να τα πάρω ή θα μανουριάσουμε;

Οι ΜΔ δεν έχουν θυρίδες εξυπηρέτησης για το κοινό. Μπορεί παράτυπα κάποιος να στο δώσει αλλά προφανώς και δεν γίνεται να γίνεται αυτό με όποιον πάει εκεί. Εφόσον όμως έχει φτάσει στη ΜΔ, πρακτικά έφτασε σε σένα, ο μακρύς δρόμος πέρασε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Καλησπέρα,

είναι λογικό να έχει κολλήσει σε αυτό το στάδιο από 19 Μαΐου; Είναι από aliexpress με το πιο απλό shipping method με την εταιρεία SUNYOU (tracking number της μορφής SYΧΧΧΧΧΧΧΧ):

image.png.03276322d2cd0252722e7cc17083a4d6.png

Αν και πλέον, σχεδόν έχω σταματήσει να βοηθάω, εδώ θα κάνω μια εξαίρεση, γιατί με τρώει το 'μεράκι' να βοηθήσω.

Θα πεις φίλε τον πωλητή να σου δώσει το 'next tracking number' της Sunyou (Θα του το δώσει η ΙΔΙΑ η Sunyou). Με εκείνο θα δεις που πραγματικά είναι το δέμα σου. Πληροφοριακά .... θα δεις ότι εκείνο το tracking number θα ξεκινάει σίγουρα μετά την 7η Μαΐου (όπου είναι η ημερομηνία που το δέμα σου 'βγαίνει' από το κέντρο διαλογής της Sunyou). Από εκεί και πέρα, πρακτικά, το tracking number της Sunyou δείχνει 'κοτσάνες' και μην το ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ υπόψιν (γενικώς να θυμάσαι ότι τα logistics tracking number δείχνουν 'κοτσάνες' όταν τα δέματα βγαίνουν από το κέντρο διαλογής τους, από εκεί και μετά!!!!)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosgiann78 είπε

Αν και πλέον, σχεδόν έχω σταματήσει να βοηθάω, εδώ θα κάνω μια εξαίρεση, γιατί με τρώει το 'μεράκι' να βοηθήσω.

αχ τι καλος....

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοντρίτσα κανείς; 😂

(προφανώς το έχουμε δεδομένο οτι δε πρόκειται να έρθει ποτέ!)

Κωδικός Αντικειμένου: LT0139^^^^^^^
Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
24/12/2020, 13:40 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
4/12/2020, 00:17 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
2/12/2020, 05:56 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, sleepychris είπε

αχ τι καλος....

Πληροφοριακά (θα σε πάω πιο βαθιά τώρα), αυτό το Greece,arrived at facillity που βλέπεις, συνήθως είναι σωστό -μόνο αυτό- (τα ενδιάμεσα tracking number updates είναι σίγουρα ΟΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ, μετά το departed Sunyou facillity όπως είπα)!!! Θα δεις ότι λογικά θα συμπίπτει με την εκφόρτωση στην Ελλάδα (απλά ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ), η ότι το έστειλε/παρέλαβε το 'ταχυδρομείο της ΕΠΟΜΕΝΗΣ χώρας'!!! Και λογικά πρέπει να σου δώσει next tracking number απο την MEEST Group (με αυτήν συνεργάζεται η Sunyou τώρα τελευταία γενικά). Να θυμάσαι πώς ότι και να έχει το δέμα σου και όσο και αν κάνει, κατά 99,99% το έχει ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΕΙ η ίδια η Sunyou ήδη. Ότι θέλεις, μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μύνημα με τα tracking number κανονικά, να τα δούμε μαζί και να καταλάβεις τι γίνεται.   :) :)  :)

 

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dompred είπε

Οι ΜΔ δεν έχουν θυρίδες εξυπηρέτησης για το κοινό. Μπορεί παράτυπα κάποιος να στο δώσει αλλά προφανώς και δεν γίνεται να γίνεται αυτό με όποιον πάει εκεί. Εφόσον όμως έχει φτάσει στη ΜΔ, πρακτικά έφτασε σε σένα, ο μακρύς δρόμος πέρασε

Φτιάξανε, το ανέφερα και παραπάνω, τουλάχιστον στην καλλιθεα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Αν και πλέον, σχεδόν έχω σταματήσει να βοηθάω, εδώ θα κάνω μια εξαίρεση, γιατί με τρώει το 'μεράκι' να βοηθήσω.

Θα πεις φίλε τον πωλητή να σου δώσει το 'next tracking number' της Sunyou (Θα του το δώσει η ΙΔΙΑ η Sunyou). Με εκείνο θα δεις που πραγματικά είναι το δέμα σου. Πληροφοριακά .... θα δεις ότι εκείνο το tracking number θα ξεκινάει σίγουρα μετά την 7η Μαΐου (όπου είναι η ημερομηνία που το δέμα σου 'βγαίνει' από το κέντρο διαλογής της Sunyou). Από εκεί και πέρα, πρακτικά, το tracking number της Sunyou δείχνει 'κοτσάνες' και μην το ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ υπόψιν (γενικώς να θυμάσαι ότι τα logistics tracking number δείχνουν 'κοτσάνες' όταν τα δέματα βγαίνουν από το κέντρο διαλογής τους, από εκεί και μετά!!!!)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Έστειλα στον πωλητή, να δούμε αν θα καταφέρει να μου στείλει το επόμενο tracking number.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

   Εχει ακουσει κανεις οτι πλεον θα περνανε τελωνειο και θα επιβαρυνονται με τελωνειακα εξοδα ακομη και δεματα αξιας μικροτερης των 22ευρω;

 

Επεξ/σία από safridia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Μου ήρθε προχθές χαρτί ότι πρέπει να πληρώσω τελωνείο για το δέμα το οποίο αγοράστηκε μέσω αμαζον από τρίτο πωλητή. Η πορεία του δέματος ήταν από Κίνα - Ολλανδία και μετά Ελλάδα. Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να το γλυτώσω? 

Screenshot_20210605-122317.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Freakmachine είπε

Αν δεν πάω να το παραλάβω το δέμα γυρνάει πίσω ή καταστρέφεται?

Εσυ πες οτι εχασες αυτά που έδωσες για να το αγοράσεις.

Και μετά κανε τρία τάματα, να το στείλουν πίσω, να το παραλάβει ο πωλητής, και να πέσεις σε καλο άνθρωπο που θα σου επιστρέψει τα χρήματα

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Freakmachine είπε

Καλησπέρα σας,

Μου ήρθε προχθές χαρτί ότι πρέπει να πληρώσω τελωνείο για το δέμα το οποίο αγοράστηκε μέσω αμαζον από τρίτο πωλητή. Η πορεία του δέματος ήταν από Κίνα - Ολλανδία και μετά Ελλάδα. Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να το γλυτώσω? 

Screenshot_20210605-122317.png

Όπως σου είπε και ο NikosKallithea πιο πάνω δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Το ίδιο έπαθα εγώ και ένας συνάδερφος μου. Ο συνάδερφος είχε παραγγείλει από banggood ένα tvbox και κάτι αλλά πράγματα αξίας 72 ευρώ. Με priority line και nlpost και πάλι πέρασε από τελωνείο. Μάλλον πήρανε χαμπάρι τι γίνεται και περνάνε από τελωνείο τα δέματα που έρχονται με nlpost. Δυστυχώς από τι φαίνεται αγορές από Κίνα τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...