Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

- Παραγγελία 8/3 από Computron (Δισπηλιο Καστοριάς)

- Αποστολή 9/3 με ΕΛΤΑ Πόρτα - Πόρτα 

-Παραλαβή στο σπίτι μου (Αθήνα) 10/3

 

Διάφορες παραγγελίες από Aliexpress από Δεκέμβρη δεν έχουν φτάσει καν ακόμα. Έχουν έρθει δύο-τρεις μεταξύ των οποίων η μία είναι και η τελευταία που είχε γίνει μέσα Γενάρη. Γενικά όλες φαίνονται να έχουν έρθει Ελλάδα πολύ γρήγορα σε σχέση με τις ημερομηνίες παραγγελίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tryfos είπε

Είναι πλέον δεδομένο, ότι όλη η καθυστέρηση προέρχεται από τα ΕΛΤΑ (κυρίως τα απλά) και το τελωνείο. Έχουν κυριολεκτικά διαλυθεί, οι ταχυδρόμοι είναι ανύπαρκτοι, ενώ παράλληλα δεν φέρνουν καν τα συστημένα ΠΟΤΕ, παρά αφήνουν χαρτάκι (κι αν). Στο δε ταχυδρομείο καθημερινά πέφτει ΞΥΛΟ με την ουρά, περιμένουν έξω, χαρτάκια κλπ., δεκαετίας '80-'90 κατάσταση. Δεν καταλαβαίνουν, ότι αυτοί κινδυνεύουν περισσότερο με το να μη φέρνουν τα συστημένα, γιατί μαζεύεται όλος ο κόσμος εκεί.

Είναι προφανές πλέον ότι γίνονται επίτηδες όλα, για να πάνε σε ιδιωτικοποίηση.

Ανίκανοι υπάλληλοι στα ταμεία, αδιάφοροι διευθυντές, διαλυμένη κατάσταση. Τα ίδια και χειρότερα φαντάζομαι και στο τελωνείο.

Διαπιστωμένο από μένα σε πολλές παραγγελίες: Όλες οι παραγγελίες από Αλί φτάνουν Ελλάδα το ΑΡΓΟΤΕΡΟ σε 2-3 εβδομάδες. Κίνα-Λιέγη σε 10 μέρες το πολύ. Λιέγη-Αθήνα άλλες τόσες. Και μετά το απόλυτο χάος. Πραγματικά, αν είχαμε ταχυδρομείο, θα παραλαμβάναμε σταθερά από Κίνα στον μήνα το ΠΟΛΥ.

οπως ειπε και ενα αλλο παιδι με την εθελουσια εχουν φυγει πολλοι υπαλληλοι σε ενα ειδη προβληματικο εδω και καιρο οργανισμο εχω φιλο που μου τα ειπε σημερα και εχουν διαλυσει τμηματα αφηνοντας με μισο κοσμο και εχουν τραβηξει σε αλλες θεσεις αν δεν δεχτηκαν την εθελουσια (εμεση πιεση πιθανον  να παραιτηθουν και να δεχτουν την εθελουσια με μαλιστα αρκετα μεγαλα ποσα αλλα χωρις δικαιωμα συνταξης) κλπ ..οποτε τα πραγματα πιθανων να χειροτερευουν παρα να καλυτερευουν μεχρι να το φτιαξουν το πραγμα και αν....οποτε θα σαν συνιστουσα υπομονη και λιγο προσοχη αν παιρνετε ακριβα απο κινα..και γω περιμενω ενα μηνα  και κατι ανεμιστηρακια

https://www.ethnos.gr/oikonomia/144473_elta-mesi-apozimiosi-70000-eyro-gia-tin-etheloysia-exodo-paradeigmata

 

Επεξ/σία από hondakkias31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αποστολή από GOOGLE το PIN για να επιβεβαιώσω τη διευθυνση και να αρχίσω να πληρώνομαι από το YouTube κανάλι. Πρώτη αποστολή 11/12/2020. Από τότε 2 επαναλήψεις. Τόσους μήνες μετά και ακόμα τίποτα. Από τον επόμενο μήνα σταματάνε οι διαφημίσεις γιατι δεν εχω επιβεβαιώσει τη διευθυνση μου.

 

Επεξ/σία από matrixxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρελαβα απο Κινα μετα απο 5 μήνες,υπαρχει ελπίδα  παντα..ηταν ενα mp3 player,αξια των 5 ευρω..,τωρα που το ξανασκέφτομαι ηρθε απο Ουζμπεκιστάν.. πραγματική Οδυσσεια..

Επεξ/σία από mazos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mazos είπε

Παρελαβα απο Κινα μετα απο 5 μήνες,υπαρχει ελπίδα  παντα..

Πες μας μερικές ακόμα πληροφορίες (κατά το πρώτυπο του @matrixxx).

Επίσης, τι αξία και όγκο είχε το πακέτο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τραπεζικες επιστολες 5-6 βδομαδες

συστημενα δεματα απο αλλοδαπη ~1 μηνα στο τελωνειο και 5+ μηνες ελτα

επισης εχουν σταματησει τα ειδοποιητηρια και σε ερωτηση μου τι θα γινει με τα  δεματα που δεν εχουν tracking απαντησαν οτι εχουν και δουλειες και δεν μπορουν να ασχολουνται μαζι μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hondakkias31 είπε

οπως ειπε και ενα αλλο παιδι με την εθελουσια εχουν φυγει πολλοι υπαλληλοι σε ενα ειδη προβληματικο εδω και καιρο οργανισμο εχω φιλο που μου τα ειπε σημερα και εχουν διαλυσει τμηματα αφηνοντας με μισο κοσμο και εχουν τραβηξει σε αλλες θεσεις αν δεν δεχτηκαν την εθελουσια (εμεση πιεση πιθανον  να παραιτηθουν και να δεχτουν την εθελουσια με μαλιστα αρκετα μεγαλα ποσα αλλα χωρις δικαιωμα συνταξης) κλπ ..οποτε τα πραγματα πιθανων να χειροτερευουν παρα να καλυτερευουν μεχρι να το φτιαξουν το πραγμα και αν....οποτε θα σαν συνιστουσα υπομονη και λιγο προσοχη αν παιρνετε ακριβα απο κινα..και γω περιμενω ενα μηνα  και κατι ανεμιστηρακια

https://www.ethnos.gr/oikonomia/144473_elta-mesi-apozimiosi-70000-eyro-gia-tin-etheloysia-exodo-paradeigmata

 

όλα γίνονται για την απαξίωση του ΕΛΤΑ και τελικώς την πώληση σε ιδιώτες σε χαμηλή τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ σημαντικό είναι να μην λαμβάνετε υπόψιν μονο το tracking των ΕΛΤΑ γιατι μπορεί να μην ισχύει πλέον , να μην έχει γίνει update.

Δίνω screenshot από δικιά μου περίπτωση για το ιδιο δέμα (τα screenshot είναι σημερινά)

1)ΕΛΤΑ

2)Parcelapp

3)17Track

Εν τέλει το δεματακι γύρισε πίσω στον αποστολέα και με το screenshot απο το parcelapp πήρα ήδη refund.

Το 17track τα έχει όλα αναλυτικά ,ακόμα και το όνομα και τηλ αυτου που παρέλαβε όταν γύρισε το δέμα πίσω.

2026819058_.png.1e16d3323042e164c84154d857cc76f1.pngparcelapp.png.f15adb28f303567966443f53d0e130a1.png17TRACK.png.67827ab410f2e88c9fc8884f15de7ad1.png

Επεξ/σία από panoskir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 παραγγελίες registered έκανα τελευταία (από Ιανουάριο και μετά) από Κίνα. Η μία έκανε 2 μήνες οι άλλες 40 μέρες +-2. Με το που φτάσανε στο τοπικό κδ όλες παραδόθηκαν την επόμενη μου το έφεραν σπίτι, εκτός από 1 τότε με τα χιόνια πού άργησε 1 μέρα. 

Έχω και 3 untracked από μέσα Ιανουαρίου που δεν έχουν έρθει οι 2. Αυτή που έφτασε, μου την άφησαν κλασικά στο κουτί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

5 παραγγελίες registered έκανα τελευταία (από Ιανουάριο και μετά) από Κίνα. Η μία έκανε 2 μήνες οι άλλες 40 μέρες +-2. Με το που φτάσανε στο τοπικό κδ όλες παραδόθηκαν την επόμενη μου το έφεραν σπίτι, εκτός από 1 τότε με τα χιόνια πού άργησε 1 μέρα. 

Έχω και 3 untracked από μέσα Ιανουαρίου που δεν έχουν έρθει οι 2. Αυτή που έφτασε, μου την άφησαν κλασικά στο κουτί.

 

Συνηθως καποια συστημενα που περιμενω τα εχω με τριγωνικη , περιμενω 5 δεματα , εχω παρει το 1 και τα υπολοιπα 4 βρισκονται Αθηνα εδω και ενα μηνα , απο Κινα εφτασαν σε 2 ημερες και απο Πολη της Ευρωπης σε μια εβδομαδα .....το συμπερασμα δικο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gotthard είπε

όλα γίνονται για την απαξίωση του ΕΛΤΑ και τελικώς την πώληση σε ιδιώτες σε χαμηλή τιμή.

Μακάρι να ιδιωτικοποιηθεί μπας και βελτιωθεί ..

2 ώρες πριν, MrPanozzz είπε

- Παραγγελία 8/3 από Computron (Δισπηλιο Καστοριάς)

- Αποστολή 9/3 με ΕΛΤΑ Πόρτα - Πόρτα 

-Παραλαβή στο σπίτι μου (Αθήνα) 10/3

 

Διάφορες παραγγελίες από Aliexpress από Δεκέμβρη δεν έχουν φτάσει καν ακόμα. Έχουν έρθει δύο-τρεις μεταξύ των οποίων η μία είναι και η τελευταία που είχε γίνει μέσα Γενάρη. Γενικά όλες φαίνονται να έχουν έρθει Ελλάδα πολύ γρήγορα σε σχέση με τις ημερομηνίες παραγγελίας. 

Το θέμα είναι σε αυτές του Δεκεμβρίου ξεκάθαρα .Χάθηκαν ;...κλάπηκαν ; Η απλά δεν έχουν ανοιχτεί ακόμη;; δεν ξέρω τι έχει γίνει...

Έχω παραλάβει παραγγελίες από Κίνα που έκανα τον Ιανουάριο μέσα σε ένα μήνα και κάτι ενώ του Δεκεμβρίου αγνοείται η τύχη τους .

Επεξ/σία από visualizer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως κ εγω στην ιδια κατασταση...Εχω 5 δεματακια απο Δεκεμβρη,2 απο την πρωτη βδομάδα του Γεναρη κ κτ ψιλα το Φλεβάρη που λογικα θα τα παρω καλοκαιρακι..

Μπηκαν στην Ελλάδα στις πρωτες 15 μερες αλλα δν εχω παραλαβει τπτ μα τπτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πρωτη παραγγελια απο BG μεσα στο 2021, μεχρι στιγμης, δεν το πιστευω. (Σε σχεση παντα με τα προηγουμενα χρονια)

Tracking Info: 51471538 via Priority Direct Mail
Expected delivery date: 2021-03-23 04:35:04
  • Feb 23, 2021 10:41  ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΕ ΟΔΗΓΟ - ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ
  • Feb 22, 2021 16:28  Εισαγωγή αποστολής σε Comet Hellas
  • Feb 13, 2021 10:36  Μη εκτυπωμένο
  • Feb 13, 2021 20:27  Package has been sterilized and shipped out.
  • Feb 13, 2021 02:40  Our warehouse has started packing your items.
  • Feb 13, 2021 02:36  Order submit.
Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα παραγγελία από Κίνα που είχε γίνει τον Νοέμβριο.

Ανταλλακτικά ps3 ήταν (ποδαράκια + flex), κόστος περίπου 5-6€.

Aliexpress standard shipping είχα βάλει οπότε ήταν με tracking number.

Το θέμα είναι ότι τόσο καιρό δεν είχε αποσταλεί από Ολλανδία και το tracking στα ΕΛΤΑ έγραφε μόνο παραλαβή από πελάτη, δεν είχε γίνει αλλαγή σε αποστολή.

Την Πέμπτη που πήρα και το refund βλέπω ότι έφτασε εδώ...

 

Παραγγελία βινύλιο από Γαλλία (50-60€) η οποία στάλθηκε τον Ιανουάριο έφτασε μετά από 1 μήνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 ώρες πριν, VasKag είπε

Για πρωτη παραγγελια απο BG μεσα στο 2021, μεχρι στιγμης, δεν το πιστευω. (Σε σχεση παντα με τα προηγουμενα χρονια)

Tracking Info: 51471538 via Priority Direct Mail
Expected delivery date: 2021-03-23 04:35:04
  • Feb 23, 2021 10:41  ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΕ ΟΔΗΓΟ - ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ
  • Feb 22, 2021 16:28  Εισαγωγή αποστολής σε Comet Hellas
  • Feb 13, 2021 10:36  Μη εκτυπωμένο
  • Feb 13, 2021 20:27  Package has been sterilized and shipped out.
  • Feb 13, 2021 02:40  Our warehouse has started packing your items.
  • Feb 13, 2021 02:36  Order submit.

Τι λεει αυτο; Το πηρε ο οδηγος να στο φερει απο τις 23-2-2021 και ειναι 22 ημερες στο δρομο; Ακομα δεν εχει ερθει;Αναμενεται λεει 23-3, δηλαδη ενα μηνα στο οχημα του οδηγου;;;;

 

Αυτο δεν ειναι ΕΛΤΑ ομως. Ασχετο με το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...