Προς το περιεχόμενο

Κονσόλες με προεγκατεστημένους emulators


Apollonas1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, την τελευταία εβδομάδα καλοβλεπω το ενδεχομενο να αγοράσω κονσολα τέτοιου ειδους κυρίως έχω στοχευσει τα retroid pocket 2 και τα anbernic...θα ήθελα να ρωτήσω εαν υπαρχει καποιος που να ειναι κατοχος τετοιων κονσολων και μπορει να πει μια γνωμη

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Apollonas1994 είπε

Καλησπέρα, την τελευταία εβδομάδα καλοβλεπω το ενδεχομενο να αγοράσω κονσολα τέτοιου ειδους κυρίως έχω στοχευσει τα retroid pocket 2 και τα anbernic...θα ήθελα να ρωτήσω εαν υπαρχει καποιος που να ειναι κατοχος τετοιων κονσολων και μπορει να πει μια γνωμη

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων

 

Κατοχος του Retroid Pocket 2 εδω.

Η κονσολιτσα τα σπαει. Μεχρι και PS1 παιζει τα παντα με φουλ ταχυτητες. PSP παιζει καλα ενα 50% θα πω, δυσκολευεται στα πολυ βαρια παιχνιδια (βλεπε GoW).  Dreamcast παιζει ισως πανω απο το 50%.

Η οθονη ειναι φοβερη και crispy, ο ηχος δυνατος, τα κουμπια του πολυ καλης ποιοτητας και η γενικοτερη συναρμογη της κονσολας ειναι αψογη.

Το retroid OS που φοραει δεν το δοκιμασα ποτε, δεν αξιζει, καθως ειναι πολυ περιορισμενο σε δυνατοτητες και με μηδαμινη παραμετροποιηση.

Σαν Android συσκευη που ειναι, κανεις εγκατασταση emulators και παιζεις απο εκει ο,τι θες. Η ρυθμιση αυτων ειναι μπελας, εφαγα απειρες ωρες να το στησω ωστε να το φερω στα μετρα μου. Ολα αυτα πριν ενα 6μηνο που το πηρα και ακομα οι πληροφοριες και τα tutorials ηταν ελαχιστα, πλεον υπαρχουν πολλοι οδηγοι ωστε να κανεις τα παντα.

Αφου εφαγα αυτες τις απειρες ωρες να το στησω, εχω παιξει ελαχιστα λογω χρονου και επισης λογω του PS Vita το οποιο ειναι και το αγαπημενο μου handheld. Τελευταια φορα που το αναψα ηταν πριν κανα διμηνο, οπου του περασα με πλαγιο τροπο το GTA San Andreas.

Στην τιμη που  βλεπεις στο official site, να υπολογισεις μεταφορικα και τελωνειο. Εμενα μου πηγε γυρω στα 135Ε αν θυμαμαι καλα, μαζι με μεταφορικα, τελωνειο και την αυθεντικη θηκη.

Ειμαι θετικος στο να το πουλησω παντως, σκεφτομουν καποια στιγμη να το βαλω αγγελια. Αν ενδιαφερεσαι μπορουμε να μιλησουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αρχισει να σκεφτομαι τετοιες κονσολες γιατι εχω και το καρκινωμα του ελληνικού στρατού να βιωσω και πιστυευω οτι ισως μου φανει χρήσιμο εκει. Εχω το Switch και παλαιοτερα το psp και εχω ξεχασει να ανοιξω το ps4 μου καιρο τωρα.

Εμενα κυριως με ενδιαφέρει να μπορω να πεταω ευκολα τα roms που θα βρισκω κυριως για gba gbc , για τις λοιπες κονσολες δεν εχω ακομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Apollonas1994 είπε

Εχω αρχισει να σκεφτομαι τετοιες κονσολες γιατι εχω και το καρκινωμα του ελληνικού στρατού να βιωσω και πιστυευω οτι ισως μου φανει χρήσιμο εκει. Εχω το Switch και παλαιοτερα το psp και εχω ξεχασει να ανοιξω το ps4 μου καιρο τωρα.

Εμενα κυριως με ενδιαφέρει να μπορω να πεταω ευκολα τα roms που θα βρισκω κυριως για gba gbc , για τις λοιπες κονσολες δεν εχω ακομα...

Ναι δεν παλευεται αλλιως αυτο το αισχος που λεγεται στρατος. Εγω ελιωσα το psp τοτε..

Για τα GB που το θελεις εσυ, ειναι ταμαμ, ουτε που θα μπλεξεις με ρυθμισεις. Αν θυμαμαι καλα, στο δικο μου του εχω περασει τα full romset απο ολα τα gameboy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Apollonas1994 είπε

Εχω αρχισει να σκεφτομαι τετοιες κονσολες γιατι εχω και το καρκινωμα του ελληνικού στρατού να βιωσω και πιστυευω οτι ισως μου φανει χρήσιμο εκει. Εχω το Switch και παλαιοτερα το psp και εχω ξεχασει να ανοιξω το ps4 μου καιρο τωρα.

Εμενα κυριως με ενδιαφέρει να μπορω να πεταω ευκολα τα roms που θα βρισκω κυριως για gba gbc , για τις λοιπες κονσολες δεν εχω ακομα...

Για ελαφριες ρομ το psp ειναι οτι καλυτερο...Αν εχεις ηδη psp φλασαρισμενο,ειναι οτι πρεπει.Αλλιως βρισκεις φθηνα εδω σε αγγελιες...Με μια μικρη αναζητηση σε youtube θα δεις ποσο ευκολα φλασαρετε(ενα copy-paste  ειναι 2 αρχειων σε μια καρτα μνημης) οπως επισης και πως περνας ρομς

Ειναι πανευκολες διαδικασιες και μπορεις να βαλεις παιχνιδια,psp,gba,gb,mame,ps1 και πολλα ακομη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πιο φθηνή κονσόλα για emulator είναι το playstation classic και παίζει μέχρι dreamcast, για τα χρήματα της το προτείνω.. Το switch με cfw για handled emulator είναι αξιόλογο και παίζει μέχρι dreamcast και psp.. Για gamecube games θα πρέπει να του βάλεις Android αν και δεν έχω ασχοληθεί.. Τώρα η καλύτερη κονσόλα για emulators δοκιμασμένη είναι το xbox series x.. Παίρνει retroarch και παίζει games μέχρι wii άνετα και με μεγαλύτερη ανάλυση.. Δοκιμασμένα τα mario kart wii και το Kirby.. Gamecube και n64 τα έχει για πλάκα και με μεγάλες αναλύσεις, όπως το ίδιο συμβαίνει και με του dreamcast και atomiswave παιχνίδια.. Παίρνει και ppsspp emulator και τρέχει με full τα πάντα (φίλτρα, αναλύση κτλ) μεγάλη βελτίωση στα παιχνίδια του psp, εντυπωσιαστηκα.. Δοκίμασα virtua tennis, soul calibur, outrun, God of War κ.α..

Από εκεί και πέρα όποιος έχει tvbox με Amlogic επεξεργαστή μπορεί να το κάνει εύκολα emulator station περνώντας σε μια sd το emuelec.. 

ΥΓ. Όλα τα παραπάνω είναι δοκιμασμένα από εμένα εκτός του tvbox που δεν ασχολήθηκα, γιατί δοκίμασα στις παραπάνω κονσόλες emulators.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χακαρισμα κονσολας δεν εχω ασχοληθει αλλα επειδή θελω την φορητοτητα γιατί δεν θελω να κουβαλάω το switch, εχω gba gbc nds 3ds στο κινητο αλλα σκέφτομαι αν ειναι σε ικανοποιητικά λεφτα να παρω αυτες τις φορητες κονσολες με τους emulators να το κανω γιατι φαινονται δουλεμενες και οχι της πλακας που θα χαλάσει τωρα κοντά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Apollonas1994 είπε

Με χακαρισμα κονσολας δεν εχω ασχοληθει αλλα επειδή θελω την φορητοτητα γιατί δεν θελω να κουβαλάω το switch, εχω gba gbc nds 3ds στο κινητο αλλα σκέφτομαι αν ειναι σε ικανοποιητικά λεφτα να παρω αυτες τις φορητες κονσολες με τους emulators να το κανω γιατι φαινονται δουλεμενες και οχι της πλακας που θα χαλάσει τωρα κοντά

Τότε βρες ένα είδη μεταχειρισμένο hacked psp ή psvita καλύτερα.. Αλλιώς αν παίρνει hack το switch σου δεν θα ξοδευτείς καθόλου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κοιταξει να βρω χακαρισμενα psp και vita.

Το SWITCH μου ειναι το v2 και νομίζω δεν εχει χακαριστει ακομα, το v1 ειναι που χακαρεται ευκολα.

Αναλογα τις τιμες που παιζουν θα κρινω θελω σιγουρα κατω απο 100€ αλλιώς μενω με τα emulator στο κινητό

(Ανεργος ξενοδοχουπαλληλος δεν μου περισσευουν πολλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Πέρσι τετοια εποχη θυμαμαι το δημιουργησα το νημα αυτο και ημουν αρκετα τυχερος να συνεννοηθω με τον Asemno και να αγορασω το Retroid pocket του. Φανταστικη κονσολα τωρα για το 2+ δεν νομιζω ισως κάποιο anbernic αν βρεθει σε καλη τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα ωραίο βιντεάκι για επιλογή φορητής κονσόλας με emulators για ρετρό gaming!! Εγώ ψηφίζω Retroid Pocket 2+ και δεύτερο το ps vita .. Πρώτο και καλύτερο είναι το switch με cfw που δεν υπάρχει στη λίστα του βίντεο (αν έπαιρνε hack το switch lite χωρίς modchip θα ήταν η χαρά μου για retro gaming σαν σύνολο) !!

 

 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Γεια στην παρέα! Έχω φάει σκάλωμα αυτή τη περίοδο και παίζω emulators στον υπολογιστή. Με βολεύει η μεγάλη οθόνη και ήταν απίστευτο το ότι κατάφερα επιτέλους να παίξω GBA games  χωρίς να στραβωθώ. Ωστόσο σκέφτομαι. Για κάτι τέτοιο αξίζει να έχω υπολογιστή αναμμένο όλη την ώρα; Μήπως να πήγαινα σε μια κονσόλα που να έχει προ εγκατεστημένους emulators αλλά και PS1 & PS2 emulator? Βέβαια στον υπολογιστή με τις ρυθμίσεις που σου παρέχουν οι emulators έχεις σε μάξιμουμ απόδοση γραφικών… Γενικά έχετε να προτείνετε κάποια κονσόλα έτοιμη, χωρίς να ασχοληθώ πολύ.. plug and play φάση. Όχι handheld. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κονσόλα έτοιμη με emulators δεν υπάρχει, μόνο tvbox πειραγμένα με emulators και roms περασμένα αλλά δεν θα δεις την απόδοση που θέλεις σε GameCube, dreamcast, psx, ps2 κτλ.. Η καλύτερη κονσόλα που παίρνει emulator Retroarch και άλλους με αναλύσεις μεγάλες και να τρέχουν νεράκι είναι τα xbox series sx, αλλά πρέπει να ασχοληθείς εσύ, αν και είναι εύκολη υπόθεση αν γνωρίζεις από Retroarch.. 

 

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Κονσόλα έτοιμη με emulators δεν υπάρχει, μόνο tvbox πειραγμένα με emulators και roms περασμένα αλλά δεν θα δεις την απόδοση που θέλεις σε GameCube, dreamcast, psx, ps2 κτλ.. Η καλύτερη κονσόλα που παίρνει emulator Retroarch και άλλους με αναλύσεις μεγάλες και να τρέχουν νεράκι είναι τα xbox series sx, αλλά πρέπει να ασχοληθείς εσύ, αν και είναι εύκολη υπόθεση αν γνωρίζεις από Retroarch.. 

 

Ναι το κατέχω με αυτά που λες γενικά. Έχω μια γνώση. Απλώς για να μην πολύ ασχοληθώ έλεγα σε κάτι έτοιμο. Έχω δει αυτήν την επιλογή αλλά έλεγα να μη πάω καν σε Xbox για να πάω σε κάνα δυο χρονια σε υπολογιστή. Αλλά ξέρω ίσως ακούγεται χαζό.. βέβαια στις μέρες μας ίσως να μην είναι… ο υπολογιστής καίει πολύ ρεύμα; Θέλω να πω παίζω ατέλειωτες ώρες (τη προηγούμενη Κυριακή έκλεισα 12 ώρες με τα emulators!) αξίζει τώρα να τα παίζω σε ολόκληρο μηχάνημα για τέτοιες Απλές αποδόσεις; Επίσης κάτι που θα ήθελα να ρωτήσω. Αν πχ στα GBA παιχνίδια μπορώ να μεγαλώσω την εικόνα στο Xbox series S ή είναι fix? Εκεί που πελαγώνω είναι να έχω τις ρυθμίσεις που θέλω. Δεν έχω ασχοληθεί με το retroarch συγκεκριμένα. Έχω ήδη και το ps plus extra στο ps5 και δεν θα ήθελα να πάει χαμένο με το Xbox στα πόδια μου 🥲 Τελοσπαντων… μην πολυλογώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...