Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη δισκων σε nas


imichal74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω αυτη τη στιγμη ενα synology ds220j με 2 δισκους των 2Τ μέσα σε raid SHR. Θένω να αναβαθμίσω την χωρητικότητα βάζοντας πλέον 2 δίσκους των 4Τ. Από ότι κατάλαβα μάλλον θα πρέπει να γινει σε 2 φάσεις ? Πρώτα να αφαιρέσω τον ενα δίσκο και να το αντικαταστήσω με τον νεο.....να περιμένω να κανει rebuilt κλπ και οταν τελειώσει να αφαιρέσω και τον 2ο και να τον αντικαταστήσω με τον 2ο νέο?

Η διαδικασία αφαίρεσης του πρώτου δίσκου πως γίνεται ? Από το menu "volume" , "storage pool" ή "HDD". και τι ακριβως πατάω "remove pool", "deactivate HDD" .......μην κανω καμια πατάτα και χάσω τόσα δεδομένα.....

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το site της synology , πηγή εδώ

Replace Drive to Expand Storage Capacity

In the steps below, we will provide an example of replacing the drives of an SHR storage pool.

To replace drives:

  1. Launch Storage Manager.
  2. Go to Storage Pool to see which existing drive is the smallest.
  3. Power off your Synology NAS. (Skip this step if your Synology NAS supports hot-swapping.)
  4. Remove the smallest of the member drives and install a new, larger drive.
    Note: To avoid harming yourself or damaging your Synology NAS, please follow the drive installation instructions found in the Hardware Installation Guide for your Synology product.
  5. Power on your Synology NAS.
  6. Launch Storage Manager again.
  7. Go to HDD/SSD to make sure the new drive is recognized.
  8. The status of your storage pool should be Degraded. Select the storage pool, click Repair from the Action drop-down menu.
  9. Select the replacement drive to add to the storage pool. Then follow the steps of the wizard to finish.
  10. Repeat the above process until all desired drives have been replaced with larger ones.

Και με περισσότερες visual directions (στο τέλος της σελιδας) εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, imichal74 είπε

Εχω αυτη τη στιγμη ενα synology ds220j με 2 δισκους των 2Τ μέσα σε raid SHR. Θένω να αναβαθμίσω την χωρητικότητα βάζοντας πλέον 2 δίσκους των 4Τ. Από ότι κατάλαβα μάλλον θα πρέπει να γινει σε 2 φάσεις ? Πρώτα να αφαιρέσω τον ενα δίσκο και να το αντικαταστήσω με τον νεο.....να περιμένω να κανει rebuilt κλπ και οταν τελειώσει να αφαιρέσω και τον 2ο και να τον αντικαταστήσω με τον 2ο νέο?

Η διαδικασία αφαίρεσης του πρώτου δίσκου πως γίνεται ? Από το menu "volume" , "storage pool" ή "HDD". και τι ακριβως πατάω "remove pool", "deactivate HDD" .......μην κανω καμια πατάτα και χάσω τόσα δεδομένα.....

Ευχαριστω

Θα σβησεις το nas, καθώς το 220j δεν υποστηριζει hot swap και θα αντικαταστησεις εναν απο τους δυο σου δισκους με τον μεγαλυτερο. Θα το ανάψεις (αγνοησε το beeping) και θα σου εμφανισει οτι το volume ειναι degraded. Κανεις repair. Οταν τελειώσει, ομοίως αντικαθιστας τον δεύτερο μικρότερο δίσκο με τον δευτερο μεγαλύτερο. Ξαναανάβεις, ομοίως αγνοείς το beeping, σου εμφανίζει πάλι το volume σαν degraded, ξανακάνεις πάλι repair. Όταν τελειώσει, κάνεις expand το volume απο 2TB σε 4ΤΒ και είσαι έτοιμος.

Επεξ/σία από stelios.s
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Όταν τελειώσει, κάνεις expand το volume απο 2TB σε 4ΤΒ και είσαι έτοιμος.

Αυτο το εκανε αυτοματα........δεν χρειαστηκε να κανω εγω κατι......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Οποιος ξερει βοηθαει.

Εχω τον 214se synology δεν τον εχω ορισει raid. Εχω μεσα 2 χ 4 tb

Απο οτι βλεπω ειναι σε 0. Και βλεπει εναν δισκο

Εχω μεσα πολυ υλικο που δεν θελω να παει χαμενο.

Αν θα τον αλλάξω απο τις ρυθμισεις  raid και τον κανω raid 1 θα χαθουν τα δεδομενα? Η απλα θα θα αλαξει raid?

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, vakouk είπε

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Οποιος ξερει βοηθαει.

Εχω τον 214se synology δεν τον εχω ορισει raid. Εχω μεσα 2 χ 4 tb

Απο οτι βλεπω ειναι σε 0. Και βλεπει εναν δισκο

Εχω μεσα πολυ υλικο που δεν θελω να παει χαμενο.

Αν θα τον αλλάξω απο τις ρυθμισεις  raid και τον κανω raid 1 θα χαθουν τα δεδομενα? Η απλα θα θα αλαξει raid?

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη

Ευχαριστώ 

Δεν είναι σίγουρο οτι αν το γυρίσεις σε 1 δεν θα πάει χαμένο, το υλικό που έχεις. Το raid δεν είναι backup. Πάρε έναν δίσκο ακομα και συνδεσε τον με το synology να κάνει backup.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, vakouk είπε

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Οποιος ξερει βοηθαει.

Εχω τον 214se synology δεν τον εχω ορισει raid. Εχω μεσα 2 χ 4 tb

Απο οτι βλεπω ειναι σε 0. Και βλεπει εναν δισκο

Εχω μεσα πολυ υλικο που δεν θελω να παει χαμενο.

Αν θα τον αλλάξω απο τις ρυθμισεις  raid και τον κανω raid 1 θα χαθουν τα δεδομενα? Η απλα θα θα αλαξει raid?

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη

Ευχαριστώ 

Είναι ήδη RAID 0 τότε.

Εννοείται αν κάνεις αλλαγή από 0 σε 1 θα χάσεις τα δεδομένα σου.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, άδικος είπε

Είναι ήδη RAID 0 τότε.

Εννοείται αν κάνεις αλλαγή από 0 σε 1 θα χάσεις τα δεδομένα σου.

ευχαριστω πολυ.

το τεστ θα γινει την επομενη εβδομαδα.

θα σας πω τα αποτελεσματα εδω.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/2/2023 στις 10:03 ΜΜ, vakouk είπε

το τεστ θα γινει την επομενη εβδομαδα.

Δεν χρειάζεται να κανεις τεστ, ειναι σίγουρο οτι θα χασεις τα δεδομένα σου. Θα στο πει και το ιδιο το synology στην αρχή της διαδικασίας. Θα πρεπει να τα κρατησεις αντιγραφο σε κάποιο άλλο μέσο πριν επιχειρήσεις να σπάσεις το Raid0. Να υπολογίζεις επίσης οτι στο Raid1 θα έχεις την μισή χωρητικότητα. Αν δηλαδη τα data σου ειναι 3,5ΤΒ στο raid1 δεν θα χωράνε πλέον.

Επεξ/σία από stelios.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, stelios.s είπε

Δεν χρειάζεται να κανεις τεστ, ειναι σίγουρο οτι θα χασεις τα δεδομένα σου. Θα στο πει και το ιδιο το synology στην αρχή της διαδικασίας. Θα πρεπει να τα κρατησεις αντιγραφο σε κάποιο άλλο μέσο πριν επιχειρήσεις να σπάσεις το Raid0. Να υπολογίζεις επίσης οτι στο Raid1 θα έχεις την μισή χωρητικότητα. Αν δηλαδη τα data σου ειναι 3,5ΤΒ στο raid1 δεν θα χωράνε πλέον.

Συγνωμη δεν κατάλαβα. Θα βαλω 2 δισκους 4tb σε raid 1 δεν θα βλεπω μονο τον εναν δηλ 3.5tb 

Θα μειωθει και αλλο η χωρητικότητα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vakouk είπε

Συγνωμη δεν κατάλαβα. Θα βαλω 2 δισκους 4tb σε raid 1 δεν θα βλεπω μονο τον εναν δηλ 3.5tb 

Θα μειωθει και αλλο η χωρητικότητα?

 

Ναι 4 θα βλέπεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραλογο σε εμενα ειναι οτι εχω στο συστημα 2 χ 4τβ και φαινεται μονο ο ενας.

Οχι συνολικη χωρητικότητα 8 τβ που λεει οτι ειναι  οσε raid0

Μου δειχνει οτι ειναι 2 δισκοι αλλα βλεπω μονο εναν και γραφω σε αυτον.

Το συστημα ειναι ds214se

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, vakouk είπε

Συγνωμη δεν κατάλαβα. Θα βαλω 2 δισκους 4tb σε raid 1 δεν θα βλεπω μονο τον εναν δηλ 3.5tb 

Θα μειωθει και αλλο η χωρητικότητα?

 

Συγνώμη. Για κάποιο λόγο διάβασα 2x 2TB.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...