Προς το περιεχόμενο

σεμινάριο wordpress


Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://freestudies.gr/courses/mastering-wordpress/

Έχει παρακολουθήσει κανείς το παραπάνω σεμινάριο ή κάποιο άλλο του συγκεκριμένου φορέα? είναι αξιόπιστο?

Βρηκα το συγκεκριμένο στα 100 ευρω, γνωρίζω απο wordpress για κατασκευή ιστοσελίδων, στο θέμα των e-shop όμως και των πληρωμων και τα σχετικά με δυσκολεύει λίγο.  Ξέρω οτι μπορω με ψάξιμο να τα βρω δωρεάν αλλά δεν με πειράζει, αλλωστε το ποσό δεν είναι μεγάλο. Το θέμα μου είαι επειδή για να γραφτώ πρέπει να προπληρώσω αν όντως γινονται τα σεμινάρια και καλύπτεται η υλη του οδηγού σπουδών ή ειναι μπαρούφες και κανουν μονο απλά εισαγωγικά που τα βρισκεις και στο youtube χωρις λεπτομέρειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν αυτό που θες είναι να δεις για την εγκατάσταση έτοιμων λύσεων (themes) και τη βασική τροποποίηση τους νομίζω θα καλύπτει αυτό που θες, δε παίρνω και όρκο αλλά έτσι δείχνει. Πάντα κρύβονται παγίδες σε τέτοια courses και πολλές φορές δεν εμβαθύνουν όσο θα ήθελες ή μπορεί να είναι πολύ προχειροφτιαγμένα και να μη μπορείς να βγάλεις άκρη ως εκ τούτου παίρνεις σοβαρό ρίσκο πληρώνοντας. Μη σε μπερδεύει  το πόσο ωραίο και οργανωμένο δείχνει εξωτερικά.

Προσωπικά δεν θα έδινα 100ε για κάτι τέτοιο, είναι μάλλον πολλά τα λεφτά για τέτοιου επιπέδου πληροφορία. Είναι σίγουρα καλύτερο να τα βρίσκεις όλα οργανωμένα κάπου και μάλιστα στη γλώσσα σου αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι μάλλον πολλά. Το eshop app είναι ενσωματομένο στο theme και το παραλαμβάνεις μαζί του, μάλιστα αν πληρώσεις τα περισσότερα themes σου δίνουν τη δυνατότητα για πολύ υψηλού επιπέδου τροποποίηση χωρίς να χρειάζονται γνώσεις προγραμματισμού και χωρίς να σε κουράσουν σε τίποτα καθώς έχουν φτιαχτεί για να τα χρησιμοποιεί ο καθένας. Τελευταία φορά πριν 3 χρόνια που είχα βάλει το WP σε local server και έπαιζα μαζί του, υπήρχαν themes με τα οποία μπορούσες να φτιάξεις ολόκληρες σελίδες μαζί με eshop με 1 κλικ σε δευτερόλεπτα. 

Δεν είναι επί του θέματος αλλά δεν νομίζω ότι έχει κάποια σοβαρή εμπορική αξία όλο αυτό. Ο ανταγωνισμός μεταξύ eshop είναι σαν διαγωνισμός modeling, δε θες απλά να βλέπεσαι και να υπάρχεις αλλά να είσαι η πιο όμορφη αλλιώς δεν είχε νόημα ο διαγωνισμός εξαρχής. Αυτό είναι το branding και το πλεονέκτημα του τεράστιο. Άρα ναι το ότι μπορείς να φτιάξεις σελίδες με 1 κλικ δεν έχει κάποια αξία αν στην αγορά δεν πετυχένουν το σκοπό τους που είναι οι πωλήσεις. Ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να έχει αξία αν το μόνο που χρειάζεσαι είναι απλά να υπάρχεις αλλά υπάρχουν ένα τόνο πλατφόρμες για αυτό το σκοπό όπου μπορείς να χτίσεις το προφίλ σου και να έχεις πολύ μεγαλύτερα οφέλη από μία σελίδα.

Υπάρχει αγορά για αυτούς που πουλάνε στήσιμο ιστοσελιδών με τέτοια μέσα αλλά συνήθως αυτοί έχουν και επιπρόσθετες δεξιότητες όπως ας πούμε μπορεί να είναι σχεδιαστές/copywriters κτλ Σκέτη εγκατάσταση τέτοιων σελιδών μάλλον δεν αξίζει πολλά ή τίποτα, δε νομίζω ότι θα είναι αρκετά για να ζήσεις αλλά ίσως μπορείς να βγάλεις κάποιο εισόδημα. Θυμάμαι βγάζανε 20-30Ε ή κάτι τέτοιο για στήσιμο σελιδών με Elementor. Εχουν περάσει χρόνια από τότε.

 

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Αν αυτό που θες είναι να δεις για την εγκατάσταση έτοιμων λύσεων (themes) και τη βασική τροποποίηση τους νομίζω θα καλύπτει αυτό που θες, δε παίρνω και όρκο αλλά έτσι δείχνει. Πάντα κρύβονται παγίδες σε τέτοια courses και πολλές φορές δεν εμβαθύνουν όσο θα ήθελες ή μπορεί να είναι πολύ προχειροφτιαγμένα και να μη μπορείς να βγάλεις άκρη ως εκ τούτου παίρνεις σοβαρό ρίσκο πληρώνοντας. Μη σε μπερδεύει  το πόσο ωραίο και οργανωμένο δείχνει εξωτερικά.

Προσωπικά δεν θα έδινα 100ε για κάτι τέτοιο, είναι μάλλον πολλά τα λεφτά για τέτοιου επιπέδου πληροφορία. Είναι σίγουρα καλύτερο να τα βρίσκεις όλα οργανωμένα κάπου και μάλιστα στη γλώσσα σου αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι μάλλον πολλά. Το eshop app είναι ενσωματομένο στο theme και το παραλαμβάνεις μαζί του, μάλιστα αν πληρώσεις τα περισσότερα themes σου δίνουν τη δυνατότητα για πολύ υψηλού επιπέδου τροποποίηση χωρίς να χρειάζονται γνώσεις προγραμματισμού και χωρίς να σε κουράσουν σε τίποτα καθώς έχουν φτιαχτεί για να τα χρησιμοποιεί ο καθένας. Τελευταία φορά πριν 3 χρόνια που είχα βάλει το WP σε local server και έπαιζα μαζί του, υπήρχαν themes με τα οποία μπορούσες να φτιάξεις ολόκληρες σελίδες μαζί με eshop με 1 κλικ σε δευτερόλεπτα. 

Δεν είναι επί του θέματος αλλά δεν νομίζω ότι έχει κάποια σοβαρή εμπορική αξία όλο αυτό. Ο ανταγωνισμός μεταξύ eshop είναι σαν διαγωνισμός modeling, δε θες απλά να βλέπεσαι και να υπάρχεις αλλά να είσαι η πιο όμορφη αλλιώς δεν είχε νόημα ο διαγωνισμός εξαρχής. Αυτό είναι το branding και το πλεονέκτημα του τεράστιο. Άρα ναι το ότι μπορείς να φτιάξεις σελίδες με 1 κλικ δεν έχει κάποια αξία αν στην αγορά δεν πετυχένουν το σκοπό τους που είναι οι πωλήσεις. Ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να έχει αξία αν το μόνο που χρειάζεσαι είναι απλά να υπάρχεις αλλά υπάρχουν ένα τόνο πλατφόρμες για αυτό το σκοπό όπου μπορείς να χτίσεις το προφίλ σου και να έχεις πολύ μεγαλύτερα οφέλη από μία σελίδα.

Υπάρχει αγορά για αυτούς που πουλάνε στήσιμο ιστοσελιδών με τέτοια μέσα αλλά συνήθως αυτοί έχουν και επιπρόσθετες δεξιότητες όπως ας πούμε μπορεί να είναι σχεδιαστές/copywriters κτλ Σκέτη εγκατάσταση τέτοιων σελιδών μάλλον δεν αξίζει πολλά ή τίποτα, δε νομίζω ότι θα είναι αρκετά για να ζήσεις αλλά ίσως μπορείς να βγάλεις κάποιο εισόδημα. Θυμάμαι βγάζανε 20-30Ε ή κάτι τέτοιο για στήσιμο σελιδών με Elementor. Εχουν περάσει χρόνια από τότε.

 

 

ευχαριστώ για την απάντηση, για συμπληρωματικό το θέλω γι αυτό θέλω αν δωσω χρήματα σ αυτό να το κάνω σωστά, εχρι τωρα ασχολουμαι ερασιτεχνικά και δεν εχω πειραματιστεί με αγορασμένα themes  για να τα δω πως λειτουργουν. θα ήθελα αν κάποιος έχει παρακολουθήσει το ίδιο ή καποιο άλλο από αυτό το φορέα να μου πει αν είναι όπως τα λένε ή πουλάνε φουμαρα, αν μαθαίνεις πεντε χ πράγματα ή σου πετάνε μερικά ppt με γενικολογίες  και πρεπει να βγαλεις ακρη μονος σου. εκεί κανει και μια φίλη μου κατι σχετικό με security  - ασφάλεια για την πιστοποίηση, εχω δει μερικά μαθηματα  και μου φάνηκαν λίγο σαν να απευθυνονται σε παιδακια δημοτικού. αλλά μη εχοντας γνώση του συγκεκριμένο κλάδου δεν μπορώ να κρίνω αν επαρκουν για οσους θέλουν να δουλεψουν σ΄αυτό το αντικείμενο. τωρα γα τα χρήματα, ναι 20-30 ευρω για να κανεις ενα απλό στησιμο που θα σου πάρει μισή ώρα αλλά ενα σαιτ δεν θέλει μονο αυτό, ο πελάτης προφανώς το θέλει και λειτουργικό οποτε ειτε πας με wordpress είτε με κώδικα από την αρχή πάλι θα καταλήξει να έχει ένα Χ κόστος. Τα σαιτ των 150-200 ευρω είναι για να ανεβαζει καποιος συνταγές μαγειρικής όχι για να πουλήσεις προιοντα. γενικά τωρα που το ξανασκέφτομαι δεν νομίζω οτι αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...