Προς το περιεχόμενο

RYZEN 7 2700x RX 5700xt nitro+ χρειαζομαι χελπ


Rustymind23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,εχω το μηχανημα του τιτλου και 2κ μονιτορ 144 χερτζ...γωριζει κανεις γιατι ειμαι σε χαμηλα FPS τυπου 80-90 ? Ειμαι καλα η θα μπορουσα και καλυτερα? ΠΛΙΖ ΧΕΛΠ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Rustymind23 είπε

Συγκεκριμενα για το warzone λεω.Και καλο ειναι οταν βοηθατε να βοηθατε χωρις τρολ και και μαγκια...ευχαριστω

 

Ενα ενα θα τα βγαλουμε, αλλα σε τι ρυθμισεις παιζεις?

Δοκιμασες ddu και να ξαναπερασεις τα drivers?

με 2600 και 5700xt επιανα ~120 σε ψιλο χαμηλα settings σε 2κ

Εχεις μπει bios να βαλεις xmp στις ram ή τρεχουν στοκ?

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Ενα ενα θα τα βγαλουμε, αλλα σε τι ρυθμισεις παιζεις?

Δοκιμασες ddu και να ξαναπερασεις τα drivers?

με 2600 και 5700 επιανα ~120 σε ψιλο χαμηλα settings σε 2κ

Εχεις μπει bios να βαλεις xmp στις ram ή τρεχουν στοκ?

εχω βαλει απο τα bios τις ram σε xmp profile να τρεχουν στα 3000..σε 2κ παιζω το game με Normal το texture resolution και ολα τα settings low/disable...να σαου πω την αληθεια θα τρεξω το ddu και θα ξαναπερασω τα drivers...

και εννοειται εχω κλειστα freesynch κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2021 στις 7:39 ΜΜ, Rustymind23 είπε

εχω βαλει απο τα bios τις ram σε xmp profile να τρεχουν στα 3000..σε 2κ παιζω το game με Normal το texture resolution και ολα τα settings low/disable...να σαου πω την αληθεια θα τρεξω το ddu και θα ξαναπερασω τα drivers...

και εννοειται εχω κλειστα freesynch κτλ...

Το freesync συγχρονίζει τα frames ανάμεσα στη gpu και την οθόνη (αν το υποστηρίζει η οθόνη σου) και δεν μειώνει την απόδοση. Πρέπει να είναι πάντα ενεργοποιημένο στα settings της AMD και της οθόνης γιατί βελτιώνει πολύ το οπτικό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, bebius είπε

Το freesync συγχρονίζει τα frames ανάμεσα στη gpu και την οθόνη (αν το υποστηρίζει η οθόνη σου) και δεν μειώνει την απόδοση. Πρέπει να είναι πάντα ενεργοποιημένο στα settings της AMD και της οθόνης γιατί βελτιώνει πολύ το οπτικό αποτέλεσμα.

Λοιπόν ανοίγω το vsync απο την gpu ανοίγω και το adapting sync απο την οθόνη και μπαίνω warzone και κάνει φλασις η οθόνη (AOC 27G2U)...το μόνιτορ εχει Freesync....δε ξερω τι γίνεται. 🙄

Στις 26/3/2021 στις 7:39 ΜΜ, Rustymind23 είπε

εχω βαλει απο τα bios τις ram σε xmp profile να τρεχουν στα 3000..σε 2κ παιζω το game με Normal το texture resolution και ολα τα settings low/disable...να σαου πω την αληθεια θα τρεξω το ddu και θα ξαναπερασω τα drivers...

και εννοειται εχω κλειστα freesynch κτλ...

Εκανα και ddu και φορματ γιατι δεν ήταν φορμαρισμένο το πισι και παλι παιζω χαμηλά σε  fps το warzone. Τι να πω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Rustymind23 είπε

Λοιπόν ανοίγω το vsync απο την gpu ανοίγω και το adapting sync απο την οθόνη και μπαίνω warzone και κάνει φλασις η οθόνη (AOC 27G2U)...το μόνιτορ εχει Freesync....δε ξερω τι γίνεται. 🙄

 

Δεν θα ανοίξεις το vsync, θα ανοίξεις το freesync. Και μέσα στo game θα έχεις vsync off και αν έχει επιλογή max fps θα βάλεις 144.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bebius είπε

Δεν θα ανοίξεις το vsync, θα ανοίξεις το freesync. Και μέσα στo game θα έχεις vsync off και αν έχει επιλογή max fps θα βάλεις 144.

ekana ayto pou les kai flasarei to monitor...den exw katalavei ti ginete...

Μόλις τώρα, Rustymind23 είπε

ekana ayto pou les kai flasarei to monitor...den exw katalavei ti ginete...

flasarei to monitor mono otan painw sto warzone ...oxi se epifania ergasias

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To output 1080p content at 144Hz, you will need either a Dual-Link DVI, DisplayPort, or HDMI 1.4 cable (or better). However, note that some monitors with HDMI 1.4 are limited to 60Hz or 120Hz.

For 144Hz at 1440p, you will need at least HDMI 2.0 or DisplayPort 1.2 while for 4K 144Hz you are going to need HDMI 2.1 or alternatively, DisplayPort 1.4 with DSC 1.2.


Άρα, έχεις ενα καλό HDMI 2.0 καλώδιο ή DisplayPort 1.2 καλώδιο ? Διαφορετικά παρε ενα άλλο HDMI 2.0 καλώδιο ή DisplayPort 1.2 καλώδιο.

Κρίσιμη ερώτηση : Ποια οθόνη έχεις? Ποιες υποδοχές έχει?

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, duffyduck είπε

To output 1080p content at 144Hz, you will need either a Dual-Link DVI, DisplayPort, or HDMI 1.4 cable (or better). However, note that some monitors with HDMI 1.4 are limited to 60Hz or 120Hz.

For 144Hz at 1440p, you will need at least HDMI 2.0 or DisplayPort 1.2 while for 4K 144Hz you are going to need HDMI 2.1 or alternatively, DisplayPort 1.4 with DSC 1.2.


Άρα, έχεις ενα καλό HDMI 2.0 καλώδιο ή DisplayPort 1.2 καλώδιο ? Διαφορετικά παρε ενα άλλο HDMI 2.0 καλώδιο ή DisplayPort 1.2 καλώδιο.

Κρίσιμη ερώτηση : Ποια οθόνη έχεις? Ποιες υποδοχές έχει?

AOC 27G2U εχω αυτο το μονιτορ...και εβαλα το dp port καλωδιο που ειχε μεσα η συσκευασια...υπαρχει περιπτωση το καλωδιο dp port που ειχε μεσα να ειναι κατω απο 1.2?>

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Rustymind23 είπε

.υπαρχει περιπτωση το καλωδιο dp port που ειχε μεσα να ειναι κατω απο 1.2?>

 

λογικα οχι πρεπει να εχουν βαλει τουλαχιστο 1.2. Θα σου ελεγα να δοκιμασει και με αλλο καλωδιο DP 1.2

οθονη σου εχει HDMI 1.4 x 2, DisplayPort 1.2 x 1, VGA

αρα το HDMI δεν μπορει να δωσει πανω απο 120Hz

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, duffyduck είπε

λογικα οχι πρεπει να εχουν βαλει τουλαχιστο 1.2. Θα σου ελεγα να δοκιμασει και με αλλο καλωδιο DP 1.2

οθονη σου εχει HDMI 1.4 x 2, DisplayPort 1.2 x 1, VGA

αρα το HDMI δεν μπορει να δωσει πανω απο 120Hz

 

μονο με dp port το εχω ...παντως πανω σε πιο προβλημα αναφερεσαι εσυ για τα καλωδια που λες κτλ...οτι θα μου λυσει πιο προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...