Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΜΗΤΡΙΚΗΣ BIOS ΤΕΧΝΙΚΟΣ


kadami

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα πήγα να κάνω update τα Bios στην ASUS prime X570 Pro που έχω και μου έβγαλε μαύρη οθόνη. Προσπάθησα να κάνω reset να αλλάξω τις ram, τα πάντα, και δεν έχει καμία αλλαγή. Έχει ανάψει το λαμπάκι τησ DRAM και δεν βγαίνει από τη μαύρη οθόνη με τίποτα. Υπάρχει κάποιος τεχνικός εντός Αθηνών που μπορεί να βοηθήσει; Χρειαζεται μαλλον να γίνει πέρασμα του λογισμικού του BIOS εξωτερικα χωρίς να βγει το chip του bios γιατι θα χαθεί η εγγύηση. Δυστυχώς η αγορά της μητρικής έγινε από Αμερική οπότε παρόλο που είναι στην εγγύηση θα πρέπει να σταλεί Αμερική για σερβισ στην ASUS όπου οικονομικά δεν αξίζει μάλλον.

Επεξ/σία από kadami
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να αφησεις μια μνημη επάνω,βγαλε το pc απο την πριζα και βγαλε την μπαταρια απο την μητρική.Πατα το μουμπι  on/off 2-3 φορες και αφησε το ενα πενταλεπτο ετσι χωρις ρευμα.Υστερα βαλε το στην πριζα και ξαναδοκίμασε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάσε να περάσεις το BIOS από USB stick, οδηγίες εδώ: https://www.asus.com/support/faq/1012219#2

latest BIOS: https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/All-series/PRIME-X570-PRO/HelpDesk_BIOS/

Υποτίθεται γιαυτό τον λόγο έχει η μητρική σου το CrashFree BIOS 3, ώστε να μπορέσεις να κάνεις update το BIOS ακόμη και αν κοπεί το ρεύμα ή αν διακοπεί η νορμάλ διαδικασία  😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2021 στις 12:55 ΜΜ, kadami είπε

Καλησπέρα πήγα να κάνω update τα Bios στην ASUS prime X570 Pro που έχω και μου έβγαλε μαύρη οθόνη. Προσπάθησα να κάνω reset να αλλάξω τις ram, τα πάντα, και δεν έχει καμία αλλαγή. Έχει ανάψει το λαμπάκι τησ DRAM και δεν βγαίνει από τη μαύρη οθόνη με τίποτα. Υπάρχει κάποιος τεχνικός εντός Αθηνών που μπορεί να βοηθήσει; Χρειαζεται μαλλον να γίνει πέρασμα του λογισμικού του BIOS εξωτερικα χωρίς να βγει το chip του bios γιατι θα χαθεί η εγγύηση. Δυστυχώς η αγορά της μητρικής έγινε από Αμερική οπότε παρόλο που είναι στην εγγύηση θα πρέπει να σταλεί Αμερική για σερβισ στην ASUS όπου οικονομικά δεν αξίζει μάλλον.

Δεύτερο κρούσμα με asus τώρα κοντά κοντά. Και εσύ από windows το έκανες τέκνον μου? To crashfree μακάρι να σου δουλέψει, αλλά το βλέπω χλωμό. Τα παράπονα σου στην τιτανομέγιστη που τσιγκουνεύτηκε από το x470 και μετά το flashback και στέλνει κόσμο τζάμπα για rma.

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2021 στις 12:55 ΜΜ, kadami είπε

Καλησπέρα πήγα να κάνω update τα Bios στην ASUS prime X570 Pro που έχω και μου έβγαλε μαύρη οθόνη. Προσπάθησα να κάνω reset να αλλάξω τις ram, τα πάντα, και δεν έχει καμία αλλαγή. Έχει ανάψει το λαμπάκι τησ DRAM και δεν βγαίνει από τη μαύρη οθόνη με τίποτα. Υπάρχει κάποιος τεχνικός εντός Αθηνών που μπορεί να βοηθήσει; Χρειαζεται μαλλον να γίνει πέρασμα του λογισμικού του BIOS εξωτερικα χωρίς να βγει το chip του bios γιατι θα χαθεί η εγγύηση. Δυστυχώς η αγορά της μητρικής έγινε από Αμερική οπότε παρόλο που είναι στην εγγύηση θα πρέπει να σταλεί Αμερική για σερβισ στην ASUS όπου οικονομικά δεν αξίζει μάλλον.

Πράγματι έχει pins διπλα στο BIOS η μητρική σου επομένως σίγουρα γίνεται να προγραμματιστεί χωρίς να βγεί το chip του bios, βρίσκοντας με πολύμετρο ποίο pin παει πού.

image.png.d4f479890d69a5ab7c5536f4eb7cf396.png

Είμαι τεχνικός αλλά βρίσκομαι στα Χανιά, εάν δέν βρείτε κάποιον να σας το κάνει ευχαρίστως να το αναλάβω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δυστυχώς δοκίμασα να αφήσω την μνήμη εκτός μπαταρίας και πρίζας και πάλι καμία αντίδραση... Όπως επισης είχα την ίδια τύχη και με το USB bios... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2021 στις 6:39 ΠΜ, kadami είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δυστυχώς δοκίμασα να αφήσω την μνήμη εκτός μπαταρίας και πρίζας και πάλι καμία αντίδραση... Όπως επισης είχα την ίδια τύχη και με το USB bios... 

Να υποθέσω οτι ξεζιπαρες το αρχείο που κατέβασες... Χύμα στο φλασακι? Επίσης το φλασακι το είχες κάνει φόρματ σε fat32? Αν θέλεις δοκίμασε ξαναβάζοντας το σε διαφορετικές θύρες. Αν έχεις χρησιμοποίησε ένα φλασακι που να έχει ενδεικτικό λαμπάκι για να καταλαβαίνεις εάν το διαβάζει ακόμα κι αν δεν βλέπεις οθόνη. Επίσης αποσύνδεσε σκληρούς και dvd. Αν τελικά δεις δραστηριότητα στο λαμπάκι άσε το κανένα 10λεπτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι είναι μια συγκεκριμένη θύρα USB που πρέπει να μπει το usb stick και πέρα από το ότι πρέπει να ειναι φορμαρισμένο σε fat32 (mbr με μια partition), το αρχείο bios το μετονομάζεις  σε συγκεκριμένο όνομα (ανάλογα την μητρική σου). Ψάξε για οδηγίες στο site της ASUS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη μητρική δεν έχει BIOS flashback feature, απορώ πως δίνεται συμβουλές και παιδεύεται ο άνθρωπος για κάτι που δεν υποστηρίζεται. Αυτές που υποστηρίζουν αυτή τη δυνατότητα, έχουν το ανάλογο BIOS Flashback Button για συγκεκριμένο USB port. Επιπλέον για να δουλέψει το ASUS CrashFree, θα πρέπει να υπάρχει ανάλογο "warning" σήμα στην οθόνη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NiKoSmile είπε

Η συγκεκριμένη μητρική δεν έχει BIOS flashback feature, απορώ πως δίνεται συμβουλές και παιδεύεται ο άνθρωπος για κάτι που δεν υποστηρίζεται. Αυτές που υποστηρίζουν αυτή τη δυνατότητα, έχουν το ανάλογο BIOS Flashback Button για συγκεκριμένο USB port. Επιπλέον για να δουλέψει το ASUS CrashFree, θα πρέπει να υπάρχει ανάλογο "warning" σήμα στην οθόνη.

προφανώς θα εννοείς αυτή την τεχνική σωστά;

όσο για το πρόβλημα δυστυχώς θες τεχνικό Η/Υ 😒 μόνος μην περιμένεις να το φτιάξεις.

Ψάξε στο google το μήνυμα που σου βγάζεις στην οθόνη αλλιώς ψάξε για bricked motherboard και πως φτιάχνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...