Προς το περιεχόμενο

Μεγάλο ping σε fast path


Stoyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος, στο cs-go έχω πάντα ping από το console γύρω στο 120 και από το net_graph 100. Πήρα τηλέφωνο γιατί με μια προχειρη έρευνα που έκανα είδα ότι αν μου γυρίσουν την γραμμή σε fast path θα μειωθεί ίσως και αρκετά. Μίλησα με το τεχνικό τμήμα και μου είπαν ότι είναι ήδη σε fast path, το έβαλαν και εκ νέου και δε βλέπουν κάποιο πρόβλημα, τους είπα και ότι το ping μου μέσω cmd στη google.com είναι 42 και μου λέει ότι τότε το πρόβλημα είναι στο παιχνίδι (server) ή μπορεί κάτι στον η/υ δε θυμάμαι ακριβως.

Πριν το πάρω απόφαση ότι απλά τόσο θα είναι το ping μου αν μπορείτε να μου πείτε να δοκιμάσω οτιδήποτε άλλο μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση, δοκίμασα και κάτι εντολές που βάζουνε στο steam για βελτιστοποίηση αλλά καμία διαφόρα. Ο φίλος μου έχει γύρω στα 40-50 (στον ίδιο server), υπάρχει περίπτωση να φταίει το μόντεμ που είναι 20ετίας TG585 V8;

Για να καταλάβετε όταν σου δείχνει το replay από τη μεριά του αντιπάλου, ενώ εγώ στη οθόνη μου βλέπω πως έχω αδειάσει σχεδόν το μισό γεμιστήρα, δεν ακούγεται τίποτα και άλλες φορές φαίνεται σαν να ακολουθώ την πορεία του, σαν να στοχεύω με καθυστέρηση σχεδόν 0.5s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/03/2021 at 23:25, Stoyo said:

Γεια σας, θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος, στο cs-go έχω πάντα ping από το console γύρω στο 120 και από το net_graph 100. Πήρα τηλέφωνο γιατί με μια προχειρη έρευνα που έκανα είδα ότι αν μου γυρίσουν την γραμμή σε fast path θα μειωθεί ίσως και αρκετά. Μίλησα με το τεχνικό τμήμα και μου είπαν ότι είναι ήδη σε fast path, το έβαλαν και εκ νέου και δε βλέπουν κάποιο πρόβλημα, τους είπα και ότι το ping μου μέσω cmd στη google.com είναι 42 και μου λέει ότι τότε το πρόβλημα είναι στο παιχνίδι (server) ή μπορεί κάτι στον η/υ δε θυμάμαι ακριβως.

Πριν το πάρω απόφαση ότι απλά τόσο θα είναι το ping μου αν μπορείτε να μου πείτε να δοκιμάσω οτιδήποτε άλλο μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση, δοκίμασα και κάτι εντολές που βάζουνε στο steam για βελτιστοποίηση αλλά καμία διαφόρα. Ο φίλος μου έχει γύρω στα 40-50 (στον ίδιο server), υπάρχει περίπτωση να φταίει το μόντεμ που είναι 20ετίας TG585 V8;

Για να καταλάβετε όταν σου δείχνει το replay από τη μεριά του αντιπάλου, ενώ εγώ στη οθόνη μου βλέπω πως έχω αδειάσει σχεδόν το μισό γεμιστήρα, δεν ακούγεται τίποτα και άλλες φορές φαίνεται σαν να ακολουθώ την πορεία του, σαν να στοχεύω με καθυστέρηση σχεδόν 0.5s

Αρχικα πες μας:

- Πως συνδεεσαι στο ιντερνετ; Μεσω wifi ή μεσω ethernet;

- Δοκιμασες να δεις τι ping εχεις μεσω αλλων συσκευων σε συγκεκριμενες IP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέσω ethernet, δεν έχω κάρτα για ασύρματο στον υπολογιστή

Μετρήσεις στο speedtest.net

Κινητό 27ms

Λάπτοπ 30ms

Σταθερός 24 ms

* Να σημειώσω πως το λάπτοπ ήταν σε άλλο δωμάτιο από το μόντεμ οπότε μάλλον έτσι δικαιολογείται η διαφορά με το κινητό

Επεξ/σία από Stoyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Stoyo said:

Μέσω ethernet, δεν έχω κάρτα για ασύρματο στον υπολογιστή

Μετρήσεις στο speedtest.net

Κινητό 27ms

Λάπτοπ 30ms

Σταθερός 24 ms

* Να σημειώσω πως το λάπτοπ ήταν σε άλλο δωμάτιο από το μόντεμ οπότε μάλλον έτσι δικαιολογείται η διαφορά με το κινητό

tracert και ping ns1.otenet.gr μεσω cmd, οχι speedtest

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Stoyo said:

Τίποτα;

Δεν ειχα δει το προηγουμενο ποστ.

Ανεβασε φωτο απο τα στατιστικα του μοντεμ αν σου ειναι ευκολο. Ωστοσο, σε ποια εταιρεια ανηκεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Stoyo said:

Τι εννοείς όταν λες στατιστικά;

Εταιρεία Wind

Μεσα στο μενου του μοντεμ μπορεις να δεις τα στατιστικα της γραμμης σου, ταχυτητα που κλειδωνεις, errors, κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι γνώστης αλλά αμφιβάλω, λίγο που έψαξα είδα μόνο βασικές πληροφορίες, αν μπορείς να μου εξηγήσεις μηπως και βρω τίποτα παραπάνω; Αγγλική ορολογία καλύτερα για να ψάξω στο google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.2beb528ffc8d16203f02ea76f53ace81.pngκατι τετοιο. Payload rate/attenuation/noise margin κτλπ.

 

Ωστοσο.. αυτο το μοντεμ ειναι παναρχαιο, θυμαμαι ειχα το ιδιο το 2010-2012, ηταν για πεταμα. Ζητα απο την Wind αντικατασταση, αυτα που δινουν τωρα ειναι σιγουρα καλυτερα απο αυτο που εχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ αρέσει που κάθεστε και το υπερ αναλύετε.

Πάρε ένα ρουτεράκι αδερφέ μου με την σαπίλα που έχεις. 

Άντε να δεις λίγη χαρά και εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...