Προς το περιεχόμενο

Περίεργη μυρωδιά "καμένου" μετά από αυξημένη χρήση.


ΡΙ ΑΠ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά βοηθήστε μήπως και εντοπίσω τι γίνεται.
Το pc μετά από 2-3 ώρες gaming βγάζει μια μυρωδιά που εμένα μου θυμίζει καμένο λάστιχο ή πλαστικό.
Οι θερμοκρασίες cpu & gpu δεν ανεβαίνουν πάνω απ΄το συνηθισμένο που έχω παρατηρήσει  (65 °C).
Το άνοιξα χθες να δω αν υπάρχουν σημάδια από οτιδήποτε καμένο αλλά τπτ.
Σκέφτηκα μήπως έχει να κάνει με σκόνη, και το καθάρισα όσο μπορούσα (πήρα όσο γινόταν και την σκόνη μέσα από το τροφοδοτικό), αλλά πάλι τα ίδια.
7 χρονιά το έχω και το καθαρίζω όσο μπορώ τουλάχιστον κάθε 6μηνο.
Λειτουργεί κανονικά το μηχάνημα αλλά η μυρωδιά είναι αισθητή και δεν παλεύεται.

Τι πιστεύετε ότι φταίει ή πως θα μπορούσα να εντοπίσω το πρόβλημα?
Ευχαριστώ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, ΡΙ ΑΠ είπε

Το pc μετά από 2-3 ώρες gaming βγάζει μια μυρωδιά που εμένα μου θυμίζει καμένο λάστιχο ή πλαστικό.

 αν οι θερμοκρασίες είναι οκ  και το pc καθαρό ίσως κακή επαφή στο πολυμπριζο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, hp8 είπε

 αν οι θερμοκρασίες είναι οκ  και το pc καθαρό ίσως κακή επαφή στο πολυμπριζο ? 

Πλησίασα το πολύπριζο και δεν μυρίζει περίεργα.
Το pc είναι καθαρό αλλά υπάρχουν σημεία βαθιά που δεν τα φτάνω (εσοχές της gpu και τροφοδοσίας, μπροστινό μέρος του κουτιού που είναι ο case fan κλπ.)
Τον ανεμιστήρα και heatsink της cpu τα καθάρισα και έβαλα φρέσκια πάστα πριν κάτι μήνες.
Μπορώ να δοκιμάσω να πάρω canned air για να το καθαρίσω ακόμα καλύτερα αλλά όπως και να χει δεν μπορώ να πω ότι είναι πολύ σκονισμένο για να βγάζει αυτήν την μυρωδιά.
Είχα παλαιότερα pc που δεν το καθάριζα ποτέ και δεν μύριζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμένο λάστιχο, gaming, μεγάλο ρεύμα, καλώδια(μόνωση) - τροφοδοτικό για μένα οι ύποπτοι. Τι τροφοδοτικό έχεις; Για δες αν μυρίζει αυτό. Αν ναι το αλλάζεις πριν σου κάνει ζημιά στο υπόλοιπο σύστημα. Μετά κοιτάς για κακές ενώσεις που αναπτύσουν θερμοκρασίες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Καμμένο λάστιχο, gaming, μεγάλο ρεύμα, καλώδια(μόνωση) - τροφοδοτικό για μένα οι ύποπτοι. Τι τροφοδοτικό έχεις; Για δες αν μυρίζει αυτό. Αν ναι το αλλάζεις πριν σου κάνει ζημιά στο υπόλοιπο σύστημα. Μετά κοιτάς για κακές ενώσεις που αναπτύσουν θερμοκρασίες

Το τροφοδοτικό το τσέκαρα και δεν μύριζε.
Βέβαια έκανα χαζομάρα και άνοιξα το κουτί όταν το pc ήταν σβηστό και κρύο.
Να το ανοίξω καθώς δουλεύει υπάρχει θέμα?
Όταν λες "κακές ενώσεις" τι εννοείς?

Επεξ/σία από ΡΙ ΑΠ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά χρειάζεται να ανοίξεις του κουτί για να το μυρίσεις; Δεν βγαίνουν οι "τρύπες" των αεραγωγών κάποθ έξω; Να το ανοίξεις εφόσον είσαι πολύ προσεκτικός και δεν ακουμπήσεις κάτι υπό τάση, 1ον μπορεί να πάθεις ζημιά, 2ον μπορεί να κάνεις ζημιά.

κακές ενώσεις, εννοούσα χαλαρές, που δεν έχουν μπει καλά τα βύσματα μέσα, μπορεί να προκαλέσουν σπινθήρες - λιώσιμο - μυρωδιές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Βασικά χρειάζεται να ανοίξεις του κουτί για να το μυρίσεις; Δεν βγαίνουν οι "τρύπες" των αεραγωγών κάποθ έξω; Να το ανοίξεις εφόσον είσαι πολύ προσεκτικός και δεν ακουμπήσεις κάτι υπό τάση, 1ον μπορεί να πάθεις ζημιά, 2ον μπορεί να κάνεις ζημιά.

κακές ενώσεις, εννοούσα χαλαρές, που δεν έχουν μπει καλά τα βύσματα μέσα, μπορεί να προκαλέσουν σπινθήρες - λιώσιμο - μυρωδιές

Μυρίζει χωρίς να ανοίξω το κουτί, απλά για να βρω τι φταίει δεν θα είναι καλύτερο να είναι ζεστό όταν το ανοίξω?
Για να μπορέσω να δω αν κάτι λιώνει ή καπνίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντησα περισσότερο στο αν "υπάρχει θέμα" να ανοίξεις το κουτί, θέμα δεν υπάρχει αρκεί να προσέχεις. Αυτό που είπα για τους αεραγωγούς ήταν για το τροφοδοτικό, οτι μπορείς να το "μυρίσεις" χωρίς να ανοίξεις το κουτί. Αν  θες να το πάμε κι ένα βήμα παρακάτω, αν έχεις κάποιο θερμόμετρο υπερύρθων (οχι αυτά του μετώπου για τον πυρετό) μπορεί να εντοπίσεις που ανεβάζει θερμοκρασίες, αν θες δύο βήματα παρακάτω ακόμα καλύτερα θερμοκάμερα (τώρα το παραξήλωσα νομίζω :) ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Απάντησα περισσότερο στο αν "υπάρχει θέμα" να ανοίξεις το κουτί, θέμα δεν υπάρχει αρκεί να προσέχεις. Αυτό που είπα για τους αεραγωγούς ήταν για το τροφοδοτικό, οτι μπορείς να το "μυρίσεις" χωρίς να ανοίξεις το κουτί. Αν  θες να το πάμε κι ένα βήμα παρακάτω, αν έχεις κάποιο θερμόμετρο υπερύρθων (οχι αυτά του μετώπου για τον πυρετό) μπορεί να εντοπίσεις που ανεβάζει θερμοκρασίες, αν θες δύο βήματα παρακάτω ακόμα καλύτερα θερμοκάμερα (τώρα το παραξήλωσα νομίζω :) ).

Αν είναι να φτάσω σε τόσο high tech λύσεις καλύτερα να το πάω σε ειδικό. 😄
Θα προσπαθήσω να το ανοίξω καθώς δουλεύει για να δω αν εντοπίζεται η μυρωδιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα το πιο λογικό είναι το τροφοδοτικό, το οποίο ακόμα δεν είπες ποιο είναι ούτε το σύνολο του συστήματός σου για να υπολογίζουμε τι περίπου τραβάει σε ρεύματα.  Έλεγξε οτι όλα είναι κουμπωμένα μέχρι το τέρμα, σωστά και δεν κουνιούνται. Πρόσεχε μη βγεις με "καρφάκια" τα μαλλιά, το νου σου όταν βάζεις χέρι στο κουτί, να υπάρχει κλειστός διακόπτης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Κοίτα το πιο λογικό είναι το τροφοδοτικό, το οποίο ακόμα δεν είπες ποιο είναι ούτε το σύνολο του συστήματός σου για να υπολογίζουμε τι περίπου τραβάει σε ρεύματα.  Έλεγξε οτι όλα είναι κουμπωμένα μέχρι το τέρμα, σωστά και δεν κουνιούνται. Πρόσεχε μη βγεις με "καρφάκια" τα μαλλιά, το νου σου όταν βάζεις χέρι στο κουτί, να υπάρχει κλειστός διακόπτης.

Να βάλω τπτ γάντια λαστιχένια αν βρω?

Case: CoolerMaster K280 RC-K280-KKN1
Motherboard: Gigabyte Socket 1150 GA-H87-HD3
CPU: Intel Core i5 4570 Quad Core
GPU: ATI Radeon R9 270X Gaming 2GB DDR5
PSU: XFX Power Supply 650W ATX 24

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ΡΙ ΑΠ είπε

Να βάλω τπτ γάντια λαστιχένια αν βρω?

Case: CoolerMaster K280 RC-K280-KKN1
Motherboard: Gigabyte Socket 1150 GA-H87-HD3
CPU: Intel Core i5 4570 Quad Core
GPU: ATI Radeon R9 270X Gaming 2GB DDR5
PSU: XFX Power Supply 650W ATX 24

Με τα χέρια θα μυρίσεις;;; 😂 

Να προσέχεις μόνο αρκεί, καλύτερα να έχεις τα χέρια σου μακρυά παρά να νιώθεις ασφάλεια απο γάντια λαστιχένια.

Πληροφορίες για το psu δεν βρήκα συγκεκριμένες(δεν βρήκα μοντέλο με αυτές τις πληροφορίες). Πάντως η καρτούλα σου τραβάει κάμποσο ρεύμα (δίνει 180tdp) οπότε αν είναι παλιό το τροφοδοτικό μπορεί να φτάνει στο τέλος της ζωής του. Αν είναι πραγματικό 650αρι και καλής ποιότητας δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα με αυτές τις καταναλώσεις, απλά υπήρχαν και τροφοδοτικα που έλεγαν 650watt και μιλούσαν για peak ενώ κανονικά συνεχόμενη ροή δεν έδιναν πάνω απο 400.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Με τα χέρια θα μυρίσεις;;; 😂 

Να προσέχεις μόνο αρκεί, καλύτερα να έχεις τα χέρια σου μακρυά παρά να νιώθεις ασφάλεια απο γάντια λαστιχένια.

Πληροφορίες για το psu δεν βρήκα συγκεκριμένες(δεν βρήκα μοντέλο με αυτές τις πληροφορίες). Πάντως η καρτούλα σου τραβάει κάμποσο ρεύμα (δίνει 180tdp) οπότε αν είναι παλιό το τροφοδοτικό μπορεί να φτάνει στο τέλος της ζωής του. Αν είναι πραγματικό 650αρι και καλής ποιότητας δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα με αυτές τις καταναλώσεις, απλά υπήρχαν και τροφοδοτικα που έλεγαν 650watt και μιλούσαν για peak ενώ κανονικά συνεχόμενη ροή δεν έδιναν πάνω απο 400.

 

 

Επειδή θα ακουμπήσω το εξωτερικό μέρος καθώς το ανοίγω γι΄αυτό είπα μήπως χρειάζομαι γάντια. 😄
Πάντως τώρα που ξανατσέκαρα ο cpu έπιασε και 73 βαθμούς στην σημερινή session..
Το google μου έβγαλε ότι max θερμοκρασία για τον cpu μου είναι 72 °C (βέβαια το Core Temp μου λέει "Tj. Max: 100 °C")
Λέτε να καίει την ψήκτρα?

 

5 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...